عراقچی روحانی

دولتمردان در اظهارات جداگانه بارها اذعان کرده‌اند که دستاورد برجام برای ایران، تقریباً هیچ و نزدیک به صفر بوده است، اما با اینحال متاسفانه بزک این توافق خسارت بار از سوی مقامات دولت همچنان ادامه دارد.

سرویس سیاست مشرق - آقای روحانی - ۴ خرداد ۹۸- در دیدار با جمعی از اصحاب رسانه گفت: «افتخار می‌کنیم در برجام اجازه ندادیم دنیا ما را محکوم کند و امروز تمام کشورهای دنیا آمریکا را متهم می‌کنند. اگر این دولت نبود، برجام توسط دولت ایران شکسته می‌شد و این کار مهم دولت دوازدهم بود که از جان و آبروی خود مایه گذاشت و اجازه نداد برجام بشکند. در این صورت مردم و سایر کشورهای جهان مقصر اصلی را مسئولین ما می‌دانستند و لذا اینکه آغازگر خروج برجام آمریکا بود، فخر دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران است».

این اظهارنظر رئیس‌جمهور، یک سؤال مهم را در ذهن ایجاد می‌کند و آن اینکه، آیا این مسئله که آمریکا آغازگر خروج از برجام بود، واقعاً فخر دیپلماسی ایران است؟!

وقتی دولت آقای روحانی در سال ۹۴ در بازه‌ای حدود ۲ ماه تمامی تعهدات خود را پیشاپیش و یک‌طرفه انجام داد، منتقدان هشدار دادند که این روند نامتوازن موجب می‌شود که پس از اجرای کامل تعهدات ایران، طرف مقابل و به‌خصوص آمریکا به‌راحتی دبّه کرده و از اجرای تعهدات خودسر باز بزند. برخی دولتمردان در آن مقطع، بدون هیچ پاسخ کارشناسی، منتقدان را به جهنم حواله داده و تأکید کردند که ما به زبان دیپلماسی مسلط هستیم و می‌دانیم چگونه به نتیجه برد-برد برسیم!

اما برجام در اولین روز اجرا- دی ۹۴- در دولت اوباما و با وضع تحریم‌های جدید ضد ایرانی به‌صورت فاحش نقض شد. سریال نقض فاحش برجام در ماه‌های بعد- هم در دولت اوباما و هم دولت ترامپ- ادامه یافت.

** خروج از برجام، یک تیر و دو نشان

در این میان مهم‌ترین مسئله برای آمریکایی‌ها-هم دموکرات‌ها و هم جمهوری خواهان- محاسبه آنان درباره نوع واکنش ایران بود. ازنظر طرف آمریکایی اگر ایران از برجام خارج نشود و همچنان به تعهدات خود ادامه دهد و تغییری از طرف تهران در این معادله رخ ندهد، خارج شدن رسمی آمریکا از برجام، بهترین گزینه است. در حقیقت آمریکا در این وضعیت، با یک تیر، دو نشان زده است یعنی از یکسو آمریکا درعین‌حال که-با خروج از برجام- دیگر هیچ تعهدی نسبت به برجام ندارد، با خیال آسوده نظاره‌گر اجرای تعهدات یک‌طرفه برجامی از سوی ایران است.

طرف آمریکایی در پی آن بود تا اطمینان پیدا کند که ایران به هیچ عنوان از برجام خارج نمی‌شود. روحانی در اولین روزهای اردیبهشت ۹۷ و چند روز پیش از خروج آمریکا از برجام، در سفر به خراسان رضوی در اظهارنظری عجیب گفت: «اگر اهداف ما از برجام بدون آمریکا محقق شود، چه بهتر، در غیراین‌صورت تصمیم خود را خواهیم گرفت»! بیان این موضع تأمل برانگیز از سوی رئیس‌جمهور کشور که از سوی برخی دیگر از مقامات دولت و فعالین اصلاح طلب نیز پیش از آن بیان شده بود، پیامی شبیه «خزانه خالی است» را به طرف غربی ارسال کرد.

این موضع تأمل برانگیز به آمریکایی‌ها این پیغام را داد که شما مختارید تا هر اقدامی را که می‌پسندید در قبال برجام انجام دهید و از بابت واکنش ایران نگران نباشید، دولت ایران از محدودیت‌های برجامی فراتر نرفته و به هیچ عنوان از برجام خارج نمی‌شود!

** تضمین به موگرینی!

اظهارنظر عجیب رئیس‌جمهور، خیال آمریکایی‌ها را برای خروج بدون هزینه از برجام راحت کرد. اما ماجرا به همین جا ختم نشد .۲۲ اردیبهشت ۹۷- چهار روز پس از خروج آمریکا از برجام- پایگاه تحلیلی «پولیتیکو» به نقل از «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت: «از "حسن روحانی" رئیس‌جمهور ایران تضمین گرفتم که این کشور علیرغم تصمیم "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران، همچنان در توافق می‌ماند»!

نکته قابل توجه اینجاست که این اظهارنظر موگرینی از سوی مسئولان ارشد دولتی تأیید شد.

«عباس عراقچی» - ۷ خرداد ۹۷- در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: «وقتی خروج آمریکا از برجام قطعی شد و مشخص شد ترامپ قصد دارد از برجام خارج شود اروپایی‌ها از ما خواستند به آنها فرصتی بدهیم که تلاششان را بکنند بلکه بتوانند خواسته‌های ایران را تأمین کنند. این پیام در سطوح عالی منتقل شد و رئیس‌جمهوری محترم تصمیم گرفتند این فرصت را در حد چند هفته در اختیار اروپا قرار بدهند و به همین خاطر است که ما الان مشغول مذاکره هستیم».

با تأیید اظهارات موگرینی توسط عراقچی بیش از پیش ثابت شد که علت اصلی خروج آمریکا از برجام، تضمین روحانی به ماندن ایران در توافق و اطمینان واشنگتن از بی‌هزینه بودن اقدامش بوده است.

از سوی دیگر ۲۵ اردیبهشت ۹۷ – یک هفته پس از خروج آمریکا از برجام- رسانه‌های منطقه‌ای محتوای مذاکرات دولت آمریکا با اروپا را فاش کردند که نشان می‌دهد آمریکا قبل از خروج از برجام از اروپا برای ادامه فشار به ایران تضمین گرفته است. در مجموع آمریکا به جهت اطمینان از خارج نشدن ایران از برجام و اخذ تضمین از اروپا برای فشار به ایران، با خیالی آسوده از این توافق خارج شد.

آمریکا از برجام خارج شد و «جان کری» وزیر خارجه دولت اوباما - شهریور ۹۷- در مصاحبه با شبکه «سی.بی.اس» فلسفه این خروج را اینگونه توضیح داد: «واقعیت این است که این توافق (برجام) دارد کار می‌کند و بدون ایالات متحده هم دارد کارش را می‌کند». این ذوق‌زدگی مقام آمریکایی به این دلیل است که آمریکا بدون هیچ هزینه‌ای از برجام خارج شد و در مقابل ایران همچنان تمامی تعهدات خود را یکطرفه انجام می‌دهد. این ذوق‌زدگی همچنین ناشی از این است که اروپا به نیابت از آمریکا، فشار به ایران در موضوع موشکی و منطقه‌ای و ارائه وعده‌های سرِخرمن برجامی و وقت کشی برای شرطی‌سازی مردم ایران و گره زدن معیشت به برجام‌های بعدی را نیز به صورت جدی دنبال می‌کند.

** دموکرات و جمهوری خواه؛ سر و ته یک کرباس

نکته قابل تأمل اینجاست که اصل «خروج از برجام» یک برنامه تعریف شده در سیستم حاکمه آمریکا بود. یعنی چه دولت دموکرات بر سر کار بود و چه دولت جمهوری خواه، آمریکا با توجه به رویکرد انفعالی دولت روحانی، از برجام خارج می‌شد. «جان کری» - شهریور ۹۷- با اشاره به این مسئله که اگر ما-دموکرات ها- هم در کاخ سفید بودیم، به وقتش از برجام خارج می‌شدیم، تاکید کرد که ترامپ می‌توانست امتیاز بیشتری از ایران بگیرد و سپس از برجام خارج شود. کری گفت: «شما این توافق را نگه می‌دارید و به ایرانی‌ها می‌گویید ببینید، ما به شما گفته‌ایم که باید این چیزها [فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای] را متوقف کنید. من به شما دو سال یا یک سال یا هر زمان دیگری، وقت می‌دهم. ما حاضریم درباره این چیزها مذاکره کنیم. اما اگر شما مذاکره نکنید، اگر تا آن زمان این کار را نکنید، من از این توافق خارج می‌شوم».

دولتمردان در اظهارات جداگانه بارها اذعان کرده‌اند که دستاورد برجام برای ایران، تقریباً هیچ و نزدیک به صفر بوده است، اما با اینحال متاسفانه بزک این توافق خسارت بار از سوی مقامات دولت همچنان ادامه دارد.

اکنون کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی در این مسئله متفق القول هستند که دولت روحانی در جنگ تمام عیار اقتصادی با دشمن، به هیچ عنوان آرایش جنگی به خود نگرفته است.

اکنون وظیفه اصلی دولت، اهتمام جدی به اقتصاد مقاومتی و تلاش شبانه روزی برای ایجاد رونق در تولید است، اما متاسفانه هیچ مصداقی از اقدامات دولت در این خصوص مشاهده نشده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • ناشناس IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  39 2
  ۲۳ میلیون به کسی رای دادند که کلیپ بیرون اومده که دکتر شیخ حسن درمجلس باعزل بنی صدر مخالف بوده من موندم ایا چنین کسی چرا باید ازاول انقلاب چنین مسئولیتهایی داشته باشه ادم شاخ گوزن شمالی در میاره
  • علی IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
   5 1
   دوستان عزیز، دموکراتها رسما اعلام کردند همین اقدامات ترامپ را بدون خروج از برجام دادند و قصد داشتند ادامه دهند تا ایران بدون گرفتن امتیازی در برجام هسته ای مجبور شود برجام دفاعی را بپذیرد اما ترامپ با خروج از برجام نقشه های طراحان برجام را به هم ریخت. پس الان هم نباید گول حرفها و وعده های دروغین طراحان برجام را بخوریم چون میخواهند با نجات برجام هسته ای ما را بدون گرفتن امتیازات برجام هسته ای در دولت بعدی آمریکا پای میز برجام دفاعی بکشانند. یعنی هیچ پشت هیچ با طعم تهدید جدی امنیت ملی.
 • AE ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  39 0
  کاش قوانین کره شمالی در مورد تیم مذاکره کننده اش در ایران هم انجام میشد .
  • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
   12 0
   و باند نیویورکی ها
 • IR ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  39 0
  کشتی سوراخ روحانی چند ملوان داره که هیچ کدوم دریانورد نیستند.
 • IR ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  39 0
  فکر می‌کردیم که فقط به جان کری قول دادید! بابت شرمندگی در مقابل موگرینی چه خاکی بر سر کنیم؟!
 • IR ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  24 0
  روحانی رونوشت احمدی نژاد است با این تفاوت که حاج محمود کار می کرد و غالبا فکر نمی کرد و شیخ حسن نه فکر میکند و نه کار!
 • IR ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  10 0
  تمام افراد این دولت باید ممنوع الخروج و محاکمه شوند ضربه بزرگی به انقلاب و کشور و ملت زدند
 • SE ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  10 0
  الاغی پرتلاش چیزی میدوخت، پرسیدند چیست، گفت پالان، پرسیدند به چکار آید گفت تا بر گرده ام بگذارند و بر آن نشته و راحت سواری گیرند، گفتند همانا که خری که بدست خویش وسیله سواری بر خود می سازی، گفت شما آدمها خرتر هستید، پرسیدند چرا؟ گف بدست خویش کسی را برگزیدید که برجام پالانی بساخت تا دشمنانت تا ابد بر گرده تان آسوده بنشینند و تازیانه تان بزنند و دم نزنید چون قول داده است.
 • IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  8 0
  برجام خسارت محضی است تحمیل شده بر ملت ایران که ننگش همواره بر پیشانی لیبرال های وطنی باقی خواهد ماند
 • فانوس IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  8 0
  مگه مذاکره کرده بودیم که خروج امریکا از برجام جشن بگیریم و فخر کنیم !!!!!
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  18 0
  آنچنان رونقی ایجاد می‌کنیم که ...
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  7 0
  بعد معطلی شش ساله مملکت هیچی به هیچی.....
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  9 0
  ننگ نامه سعدآباد هنوز جایش خوب نشده بود که به اسم برجام به کشور تحمیل شد. حالا که جربزه محاکمه نیست آیا بعد از 1400 خائنین محاکمه می شوند یا فرار می کنند یا ماست مالی می شود؟
 • رسول IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  9 0
  امان از وادادگی و انفعال آقای روحانی !! صد میلیارد دلار صنعت هسته ای نابود شد و تحریم هم به قوت خود باقی ماند و لغو نشد . اوضاع کشور هم گل و بلبلی هست که داریم میبینیم . !!!!!! وقتی یاد پایکوبی مردم در شب تصویب برجام میافتم دلم میسوزه که چه مردم جوزده ای داریم !
 • حسن IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  9 0
  به نظر می رسد برجا م وحی الهی است که بر اقای حقوق دان نازل شده است
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  4 0
  خدا لعنت کنه این دولت را از فرق سر تا نوک انگشت شست پا
 • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  0 4
  شانتاژ میکنید! اگرنه شرایطی به وجود آمد، معیارهایی ساخته شد، از فیلترهایی عبور کرد و سپس در مجموع پذیرفته شد. شما از اینکه چیزهایی رو نمیشه عریان گفت سوءاستفاده میکنید... کانه تاریخ قبل از برجام رو فراموش کرده باشید، لیکن انتظاری نیست که تا ابد معیار حق است نه افراد.
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  4 0
  دقیقا چرا باید وقتی امریکا خروج کرد ما به برجام عمل کنیم، نکنه از امریکا می ترسند فقط هر وقت یاد پیشنهاد نماینده مجلس می کنم که گفته یک قانون تصویب می کنیم که بمب اتم نداشته باشیم خندم می گیرد، اومدن برای ترس از امریکا گفتند ما نباید بمب اتم داشته باشیم، اون نماینده فرصت طلب هم استفاده کرد. مثل نداشتن تانک و دینامیت. یا توپخانه می ماند. یا همان موشک ها، که معلوم نیست چند بی گناه با آن کشته شود
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  7 0
  چرا همه ساکتن؟ نماینده ها چرا کاری نمی کنن؟
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
   0 0
   نماینده ها ؟؟؟ نماینده های دولتی؟؟
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  8 0
  باید برای صحبت های آقایون در مناظره انتخابات دادگاه تشکیل بشود این همه دروغ گفتن تا به صندلی ریاست برسن و چک سفید امضا بگیرا یعنی اگر کسی در مملکت مسئول شد تا آخر دوره مسئولیتش هیچ کس نمی تواند بازخواستش کند؟ برادر رئیس جمهور دادگاهه برادر جهانگیری دادگاهه دختر وزیر دادگاهه داماد فلان وزیر دادگاهه 00000 مسولن یا...
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  7 0
  خسارت محض برای ایران،رئیس جمهور بودن شخص جناب روحانی و وزیر خارجه بودن آقای ظریف در زمان کنونی است.امیدوارم دلسوزان انقلاب اسلامی ایران فکری به حال ادامه خسارت بار ریاست جمهوری جناب روحانی بکنند.
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  2 0
  روحانی نمی توان از برجام خارج شود
 • IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۵
  0 0
  اتفاقا اکر کالبد شکافی کنیم واکر بی غرض باشیم خواهیم فهمید که برجام جقدر مفید بوده. حداقل بهانه ا از دشمن گرفت و اسم کشور مارا ازمنشور سازمان ملل زدود دیگر اینکه فرصتی پیدا کردیم تا از هرحیث اماده تر شویم سوم الان هر اتفاقی بیفتد وجدانا ناراحت نیستیم جون این ا یعنی راه برجام را نیز پیمودیم.ودیگر حجت تمام است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس