کد خبر 961442
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
انبارلویی نمایه

انقلاب امروز در موقعیتی خاص قرار دارد و از گردنه ای دارد عبور می کند که به تعبیر رهبر انقلاب "پیچ تند تاریخ معاصر" است. عبور از این گردنه بدون همت و مدیران جوان و فرماندهان جوان ممکن نیست.

به گزارش مشرق، «محمدکاظم انبارلویی» در یادداشتی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر دانشجویان مبنی بر ضرورت تحول در مدیریت کشور با حضور نیروهای جوان و حزب‌اللهی، نوشت:

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با دانشجویان فرمودند: "جوانان از ۲۲ ساله تا ۴۰ ساله می توانند در نظام مدیریت کشور تحول ایجاد کنند"و نیز فرمودند: "زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب اللهی فراهم کنید". این خطاب هم به جوانان هم به مسئولان کشور بود. واقعیت این است که مدیریت کشور از پیرسالاری رنج می‌برد. بسیاری از مشکلات کشور به‌خاطر آن است که کسانی در "اجرا" جای خوش کرده اند که از تحرک کافی و اقدام به‌هنگام و تدبیر در رفع مشکلات مردم برخوردار نیستند.آنها گرفتار بی‌تصمیمی، ‌بدتصمیمی و دیر تصمیمی هستند و اینها نشانه های پیری در مدیریت است.

بیشتر بخوانید:

کابوس افراطیون چنبره زده بر سیاست


پیامبر اسلام در ۴۰ سالگی به پیامبری از سوی خداوند تبارک و تعالی، مبعوث شد. امیرمؤمنان حضرت علی بن ابیطالب در سی و چند سالگی از سوی پیامبر گرامی اسلام به امر خداوند بزرگ به امامت مسلمین منصوب شد و سیره پیامبر در اداره مسلمین تکیه بر جوانان بود.


پیامبر در اواخر عمر خود اسامه بن زید را که جوانی ۱۸ ساله بود به عنوان فرمانده جنگ با رومیان انتخاب کرد. هم او بود که بعد از فتح مکه یک جوان ۲۱ ساله را به فرمانداری ام القرای اسلام منصوب کرد.


قیس بن سعد مسئول جمع آوری صدقات یک جوان بود هم او برای فرماندهی حمله به یمن از سوی پیامبر انتخاب شد. زید بن ثابت در جنگ موته که به فرماندهی انتخاب شد یک جوان ۲۰ ساله بود.


به تاریخ پرافتخار انقلاب اسلامی برگردیم. اولین دولت بعد از سقوط دولت موقت میانگین سنی آنها ۳۵ سال بود. همین روزها سالگرد فتح خرمشهر است که کمر صدام را در تجاوز به میهن اسلامی شکست. چهره فرماندهان و سربازان خط مقدم جبهه خرمشهر را که می بینیم جوانان عمدتاً ۲۰ تا ۳۰ ساله است. وقتی به پیشرفت‌های شگرف جمهوری اسلامی در صنعت هسته ای، نانو و … نگاه می‌کنیم عمدتاً دانشمندان جوانی هستند که در دامن همین انقلاب رشد کرده و شکوفا شدند.


شرط اصلی ادامه پیشرفت‌ها و توسعه در جمهوری اسلامی جوان‌گرایی در حوزه "اجرا"، "تقنین" و نیز در"محاکم قضائی" است. البته این ضرورت در حوزه "اجرا" مضاعف است.


به همین دلیل رهبری معظم انقلاب در بیانیه گام دوم خطاب اصلی خود را جوانان قرار داده اند و بیش از ۳۰ بار در عظمت ماندگاری انقلاب و عظمت راه طی شده و در چشم انداز روشن پیش روی انقلاب از آنان یاد کرده‌اند و مورد خطاب قرار داده اند. البته در بیانات بعدی خود در تبیین گام دوم انقلاب تاکید کرده اند که این رویکرد به مفهوم "پیرزدایی" از انقلاب نیست. پیران و مرشدان انقلاب در هر سطحی باید زمینه ظهور و پیدایی جوانان در صحنه های مدیریت کشور را فراهم سازند.


انقلاب امروز در موقعیتی خاص قرار دارد و از گردنه ای دارد عبور می کند که به تعبیر رهبر انقلاب "پیچ تند تاریخ معاصر" است. عبور از این گردنه بدون همت و مدیران جوان و فرماندهان جوان ممکن نیست.


کمتر از ۹ ماه به انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است. بعد از آن هم کشور وارد فضای انتخابات ریاست جمهوری می شود. همه نخبگان سیاسی و نقش آفرینان در عرصه مردم سالاری اسلامی باید به این مهم فکر نمایند تا راه را برای ورود جوانان به عرصه "اجرا" و "تقنین" فراهم کنند. از این میان خود جوانان نیز باید با عرضه قابلیت های علمی، عملی و تجربی خود زمینه را برای ظهور مدیریت جهادی فراهم کنند. برای رسیدن به دولت جوان و حزب اللهی در چارچوب یک تدبیر مردم سالارانه باید مراقب گفتمان سازی دشمن بود. دشمن حتماً در این باره برنامه دارد و در رسیدن به این هدف بزرگ اخلال می کند. از هم اکنون باید گفتمان دولت جوان و حزب اللهی شکل و در دستور کار نخبگان قرار بگیرد. اگر غفلت کنیم، از برنامه چشم انداز و نیز گام برداشتن در حوزه بیانیه گام دوم عقب خواهیم ماند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
  3 1
  طرف حساب پروردگار یکتاست ولاغیر تنها راه نجات روزه فساد (قیام علیه خویش) است ولاغیر
 • IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  1 0
  ،جوانان خوش فکر، دلیر، کاردان ،متخصص باانگیزه جوانمرد بسیار زیادی در کشور وجود دارد که جنم کار کردن بدون اندوختن مال و ترس از نهیب دشمن وجود دارد وخواهد توانست ایران را به سر قله علم ،فناوری ،تولید کار و اقتصاد پایدار وخودکفایی در تمام زمینه های موجود حتی بدون احتیاج به دادن باج در قالب مذاکره و تسلیم کشور در برابر خواسته های بی منطق وقلدر معابانه بیگانگان ودشمنان کشور، برسانند البته رئیسان دولت های قبل نمایندگان مجلسی که بارها وبارها رای اورده اند اما نتوانسته اند بغیر خودشان و خانواده شان برای ایران مفید باشندو مدیران نجومی بگیر و دوتابعیتی باید چنانچه ایران را دوست میدارند کنار بروند و همچنان مرغشان یک پا نداشته باشد ببیند همه اینها که گفته شدند برای حداقل چند سال بوده اند اما کاریی نداشته اند وخشارتشان بیشتر نفعشان بوده است وجدانا اجازه دهند تا ایران اباد سربلند شود نه دوباره به عصر قاجارو پهلوی باز گرددکه نه ابرو داشته باشد نه عزت نه ثروت نه ازادی نه استقلال!!
 • IR ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  0 0
  جوان خوبه حزب الهیش چیه دیگه ؟ چرا باید دیکتاتوری اقلیت حزب الهی به اکثریت ملتو بوجود بیاریم با دستای خودمون ؟
 • DE ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  1 0
  شمن حتماً در این باره برنامه دارد و در رسیدن به این هدف بزرگ اخلال می کند. از هم اکنون باید گفتمان دولت جوان و حزب اللهی شکل و در دستور کار نخبگان قرار بگیرد. اگر غفلت کنیم، از برنامه چشم انداز و نیز گام برداشتن در حوزه بیانیه گام دوم عقب خواهیم ماند.
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  1 1
  یه عده هم بنام جوان و.خبره بودن باید بیان بخور بخور
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  1 0
  آقا دمت گرم با این مقاله ما هم منتظریم ببینیم که شیوخ اصولگراها بالاخره، بی خیال مناصب می شن و جوانان زیر 40 سال رو برای نمایندگی مجلس، معرفی می کنند؟
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  2 0
  پیچ تند تاریخ معاصر این پیچ، عجب پیچی شده ها!!!
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  1 1
  ببین چه کسی رو میخواهند بکنند تو پاچه ملت!!
 • شمس IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  1 1
  قبلا یک بار ازمودیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس