آیا امکان تغییر سن در شناسنامه وجود دارد؟

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: با وجود ثبت ۴۲۰ هزار نام در سامانه ثبت احوال، خانواده‌ها ۹۵۱ نام جدید برای فرزندان خود انتخاب کردند.

به گزارش مشرق، سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور، در نشست خبری خود، اظهار داشت: ۲۰۰ هزار تنوع نام برای مردان و ۲۲۰ هزار تنوع نام برای زنان در سامانه ثبت احوال وجود دارد که خانواده‌ها می‌توانند نام فرزندان خود را از میان این اسامی انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید

ابوترابی ادامه داد: علاوه بر نام‌های موجود در سامانه ثبت احوال، خانواده‌ها می‌توانند اسامی موردنظر خود را که در سامانه ثبت نشده است به سازمان ثبت احوال پیشنهاد دهند و در صورت تایید سازمان، نام پیشنهادی خود را در شناسنامه فرزندانشان ثبت نمایند.

ابوترابی با اعلام اینکه در سال گذشته ۱۳۶۶۵۱۹ ولادت در کشور ثبت شده است، گفت: از این میزان ولادت ۷۰۴۰۶۷ نفر مربوط به تولد نوزادان پسر و ۶۶۲۴۵۲ ولادت مربوط به نوزادن دختر است.

وی افزود: به ازای هر ۱۰۰ مورد تولد دختران، ۱۰۶ مورد تولد پسران را داشتیم که این نسبت به طور کلی در تمام دنیا یکسان است.

وی با اشاره به اینکه ۷۷ درصد تولد نوزادن کشور در شهرها بوده است، افزود: حدود ۹۹ درصد از ولادت‌های کشور در سال ۹۷، در مهلت قانونی ۱۵ روزه در سازمان ثبت احوال ثبت شده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور ۵ استان دارای بالاترین میزان ولادت را سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، هرمزگان و خراسان جنوبی اعلام کرد و گفت: ۵ استان گیلان، مازندران، البرز، مرکزی و سمنان کمترین میزان ولادت‌های ثبت شده در کشور را دارا هستند.

ابوترابی درخصوص میزان چندقلو زایی اظهار داشت: ۱۹۹۱۱ دوقلو، ۶۴۶ سه قلو، ۲۱ مورد ۴ قلو و ۲ مورد ۵ قلو در سال ۹۷ در کشور متولد شده اند.

وی در ادامه گفت: میانگین سن پدران در زمان تولد فرزند ۳۳/۷ سال و میانگین سن مادران در زمان تولد فرزند ۲۹ سال بوده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال در خصوص فراوانی نام‌هایی که در سال ۹۷ بیش از ۱۰ هزار مورد ثبت شده داشتند، گفت: نام‌های امیرعلی، محمد، علی، امیرحسین، حسین، ابوالفضل، امیرعباس و محمدطاها بیشترین فراوانی را در میان نام پسران و نام‌های فاطمه، زهرا، حلماء و زینب بیشترین فراوانی را در میان نام‌های دختران در سال ۹۷ داشتند.

ابوترابی تعداد فوت‌های ثبت شده در سال ۹۷ را ۳۷۷۲۴۵ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۲۱۱۵۱۸ فوت برای مردان و ۱۶۵۶۷۵ فوت برای زنان ثبت شده است که براین اساس در مقابل هر ۱۰۰ زن، ۱۲۷ مرد فوت شده اند.

وی با اشاره به اینکه ۷۳/۸ درصد متوفیان مربوط به شهرها بوده است افزود: بیماری‌های قلبی عروقی با ۳۸/۶ درصد بالاترین میزان مرگ و میر را به خود اختصاص داده است. سرطان‌ها و تومورها با ۱۱/۳ درصد و بیماری‌های دستگاه تنفسی با ۹/۸ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور تعداد ازدواج‌های ثبت شده در سال ۹۷ را ۵۴۹ هزار و ۸۶۱ مورد اعلام کرد و افزود: میانگین سن مردان در اولین ازدواج ۲۷ سال و شش ماه و میانگین سن زنان در اولین ازدواج ۲۳ سال و چهار ماه بوده است.

وی ادامه داد: تعداد طلاق‌های ثبت شده در سال ۹۷، ۱۷۴ هزار و ۶۹۸ مورد بود که میانگین سن مردان در زمان طلاق ۳۶ سال و نه ماه و میانگین سن زنان در زمان طلاق ۳۲ سال و یک ماه بوده است.

ابوترابی بیان کرد: ۵ استان دارای بیشترین ازدواج به ترتیب خراسان شمالی، اردبیل، کردستان، لرستان و خوزستان بودند و ۵ استان دارای کمترین ازدواج ثبت شده سمنان، البرز، تهران، بوشهر و اصفهان بودند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: بیشترین میزان طلاق در استان‌ها مربوط به خراسان رضوی، تهران، کردستان، قم، گیلان و پایین‌ترین میزان طلاق مربوط به سیستان و بلوچستان، چهار محال و بختیاری، ایلام، خراسان جنوبی و هرمزگان بوده است.

وی با بیان اینکه تغییر نام و نام خانوادگی در کشور کاهش پیدا کرده است، افزود: در سال گذشته ۱۷۵ هزار و ۹۵۷ مورد تغییر نام خانوادگی صورت گرفت.

ابوترابی در خصوص تغییر نام نیز گفت: ۷۶ هزار و ۲۵۵ مورد تغییر نام داشته‌ایم.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: ۴ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۲۸۳ مورد تعویض شناسنامه در سال ۹۷ داشته‌ایم که از این میان ۲ میلیون و ۵۷۵ هزار و ۶۴۰ مورد برای افراد بالای ۱۵ سال و ۱ میلیون و ۴۱۶ هزار و ۱۳۰ مورد برای افراد زیر ۱۵ سال بوده است.

وی خاطر نشان کرد: تعداد ۴۴۸ هزار و ۳۸۰ شناسنامه المثنی برای افراد بالای ۱۵ سال و تعداد ۲۸ هزار و ۱۳۳ مورد شناسنامه المثنی برای افراد زیر ۱۵ سال صادر شده است.
ابوترابی در خصوص آخرین وضعیت کارت ملی هوشمند بیان داشت: تا امروز ۵۰ میلیون و ۹۴۵ هزار و ۸۲۷ نفر مراحل تکمیل ثبت نام و درخواست کارت هوشمند ملی خود را انجام داده‌اند که از این میان برای ۴۵ میلیون و ۲۹۳ هزار و ۲۹۱ نفر کارت ملی هوشمند صادر شده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه کارت‌های ملی قدیمی عملاً از فروردین سال جاری فاقد اعتبار است، افزود: بین ۸ تا ۱۰ میلیون نفر هنوز مراحل تکمیل ثبت نام کارت ملی هوشمند خود را انجام نداده‌اند.

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص کودک همسری بیان داشت: طبق قانون مدنی دختران ۱۳ سال تمام و پسران ۱۵ سال تمام می‌توانند ازدواج خود را ثبت نمایند و سازمان ثبت احوال به هیچ عنوان ازدواج هیچ دختر و پسری را که کمتر از ۱۳ سال و ۱۵ داشته باشند ثبت نمی‌کنند.

ابوترابی ادامه داد: البته دختران و پسرانی هستند که به لحاظ جسمی بزرگتر از سن شناسنامه‌ای خود هستند که این افراد می‌توانند با مراجعه به دادگاه حکم رشد دریافت کنند و بر این اساس ازدواج خود را ثبت نمایند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • DE ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
  7 3
  استان های سنی نشین بیشترین زاد ولد را داشتن!
  • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
   2 0
   جزئی از ایران هستند یا نه؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس