صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه ۲۹ اردیبهشت

مطهری این روزها که سو مدیریت دولت، مردم را با مشکلات متعدد معیشتی مواجه کرده است، برخلاف رسالت نمایندگی خود هیچگاه درباره افزایش سرسام آور قیمت خرید و اجاره بهای مسکن، خودرو از دولتمردان سؤال نمی کند.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** باید الگوی «مصدق» را در سیاست خارجی پیاده کنیم!

روزنامه شرق در اقدامی مسبوق به سابقه تصویر مصدق و ظریف را در صفحه اول در کنار هم منتشر کرد.

این روزنامه اصلاح طلب در مطلبی با عنوان «جان سخت دیپلماسی» نوشت: «رویکرد مصدق را وقتی با رویدادهای امروز خود مقایسه می‌کنیم در می‌یابیم که هنوز می‌توان تصمیمات اتخاذ شده در دوران او را منشاء تصمیم‌ها قرار داد و صد البته اگر او نیز در فرایند استعمارزدایی دچار خطایی شده است آن را اشتباهات در مبانی سیاست‌ها مورد توجه قرار گیرد…مصدق در آینه تاریخ اشتباهاتی داشت اما وقتی به کلیت جریان فکری و عملی او نگاه می‌کنیم در می‌یابیم که تمام رویکردهای درست یا گاهی نادرست او با هدف تأمین منافع ملت ایران بود».

روزنامه شرق که پیش از این سطح دانش خود در حوزه سیاست خارجی را با تیتر تاریخی «امضای کِری تضمین است؛ اطمینان تهران از اجرای برجام» نشان داد، حالا مدعی شده است که باید الگوی «مصدق» را در سیاست خارجی پیاده سازی کنیم!

برخلاف ادعای این روزنامه اصلاح طلب، رویکرد «محمد مصدق» در سیاست خارجی، نه یک الگو بلکه یک عبرت است. مصدق در محاسبات سیاسی خود، منافع امریکا را که آن زمان یک ابرقدرت نوظهور محسوب می‌شد همراستا با منافع ایران در مقابله با انگلیس و شوروی می‌دید. از همین رو برای پیروزی در مقابل انگلیس، به همکاری امریکا اعتماد نمود.

مصدق در دیدار با «هری ترومن» رئیس جمهور وقت آمریکا از واشنگتن با عنوان «دولت دوست» و «دولت آزاد» نام برده بود اما پاسخ این سهل اندیشی خود را دریافت کرد. اشتباه مصدق پس از ملی شدن صنعت نفت تکیه و اعتماد و امید به امریکا بود، امریکایی‌ها نیز از این خوش‌بینی و ساده‌اندیشی استفاده کرده و کودتا به راه انداختند.

مصدق خود می‌دانست و اعلام می‌کرد که آمریکا وعده‌های خود به ایران را عملی نکرده است ولی باز مذاکره با آمریکا برای رسیدن به نتیجه مطلوب را ادامه می‌داد، پیشنهاد خفت‌بار فروش نفت با ۵۰ درصد تخفیف به آمریکا با پاسخ درس آموز ایالات متحده در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مواجه شد و نشان داد که آمریکا قابل اطمینان نیست و به دوستی و کمک او نیز نمی‌توان اعتماد داشت.

** علی مطهری: منتقدان برجام نگذاشتند اقتصاد ایران شکوفا شود!

«علی مطهری» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: «امروز ۲۹ اردیبهشت سالگرد انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ است. روشن است که آقای روحانی رئیس جمهوری در دو سال گذشته نتوانسته است به بسیاری از وعده‌های خود در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی عمل کند. ولی ریشه این خلف وعده‌ها گذشته از برخی سستی‌ها در اراده و عدم شجاعت لازم در برخورد با موانع داخلی، فقدان اتحاد میان دو بخش حاکمیت بوده است. همه می‌دانیم که بخشی از حاکمیت از روز اول توافق برجام مصمم بود که این توافق اجرا نشود و شکوفایی اقتصادی تحقق نیابد و بالاخره به هدف خود هم رسید».

مطهری پیش از این در اظهارنظری عجیب مدعی شده بود: «مقصر وضع فعلی آنهایی هستند که با هواکردن موشک نگذاشتند برجام امضاء شود». وی همچنین در اظهارنظری تأمل برانگیز گفته بود: «بخشی از دلایل خروج ترامپ مخالفانی بودند که با کارشکنی اجازه ندادند برجام درست اجرا شود»! این نماینده عضو فراکسیون امید همچنین در اظهارنظری عجیب گفته بود: «رزمایش‌های موشکی کم‌عقلی است»!

مطهری که همواره با تبرئه دولت، تمامی قصور و تقصیرها را به گردن منتقدان می‌اندازد، پیش از این در پاسخ به اعتراض‌ها درخصوص تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام در مجلس گفته بود: «۲۰ دقیقه هم برای تصویب برجام در مجلس زیاد بود»! تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام توسط حامیان دولت در مجلس نهم، در حالی انجام شد که کمیسیون ویژه بررسی برجام پس از ۴۰ روز بررسی کارشناسی با حضور صاحب‌نظران اقتصادی و حقوقی، ایرادات و آسیب‌ها و خسارت‌های بزرگ متن توافق را هشدار داده بود. اما وکیل‌الدوله‌ها برخلاف نظر کارشناسی متخصصان، برجام را تصویب کردند.

مطهری این روزها که سوء مدیریت دولت، مردم را با مشکلات متعدد معیشتی مواجه کرده است، برخلاف رسالت نمایندگی خود هیچگاه درباره افزایش سرسام آور قیمت خرید و اجاره بهای مسکن، خودرو، لوازم خانگی، سکه، ارز و اقلام ضروی خانوار از وزرا و دولتمردان سؤال نمی‌کند. مطهری و دیگر نمایندگان حامی دولت در مجلس چشمان خود را بر اجحاف‌های اقتصادی بزرگ بسته‌اند و با توهین به شعور مردم، مسبب وضع موجود را منتقدان دولت می‌نامند!

** اختیارات رئیس جمهور محدود است، انتظار بیجا نداشته باشید!

«محمدصادق جوادی حصار» فعال سیاسی اصلاح طلب در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «همه حقوقدانان کشور حدود و اختیارات رئیس‌جمهور را می‌دانستند و اگر نمی‌دانستند که اختیارات رئیس‌جمهور فراتر از آن چیزی است که حرف می‌زند، می‌توانستند انتقاد کنند که اختیار دارد یا ندارد. تمام افراد سیاسی کشور می‌دانند که برای همان حداقل اختیاراتی که در اختیار رئیس‌جمهور است نیز رقابت وجود دارد. یعنی جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب تلاش می‌کنند تا بتوانند این حوزه را در اختیار داشته باشند که در حیطه اختیارات -هر چند کم- بتوانند به ایفای نقش بپردازند».

جوادی حصار در ادامه گفت: «اکنون همه می‌دانند که نیروهای مسلح تحت اختیار دولت قرار ندارند اما موضوع این است که نهادهای غیرمسئول بعضاً در برخی زمینه‌ها ورود می‌کنند که در حیطه اختیارات دولت است. به بیان دیگر، آیا هرکس که می‌داند این شرایط در کشور وجود دارد و اختیارات رئیس‌جمهور چه حدودی دارد، کاندیدا نشود؟ این حرف نوعی جاده صاف کردن برای جریان رقیب است. افراد باید بیایند رقابت کنند، حرف بزنند و حداقل‌های اختیارات را به مردم بگویند و بگویند که مردم توقعات خود را با اختیارات موجود تنظیم کنند… رئیس‌جمهور گفته ما در حوزه‌های مختلف تلاش می‌کنیم تا مسائل را حل کنیم. نباید به رئیس‌جمهور خرده گرفت که چرا تاکنون این اتفاق نیفتاده، به این دلیل که نتیجه نهایی در اختیار رئیس‌جمهور نیست. رئیس‌جمهور نگفت من حتماً این مشکل را حل می‌کنم، بلکه گفت در این راه تلاش می‌کنم. رئیس‌جمهور و دولت تلاش خود را انجام دادند، اما همه می‌دانند که به موازات تلاش‌ها، چه حاشیه‌هایی هم به وجود می‌آمده است…نباید ظلم کنیم و چیزی که در اختیار رئیس‌جمهور نیست را از وی بخواهیم و سپس وی را مورد هجمه قرار دهیم؛ این ظلم است».

فرافکنی بخشی از طیف اصلاح طلب و تشویق دولت به انکار وعده‌ها و ادعای اختیارات محدود، حتی صدای فعالین اصلاح طلب و رسانه‌های این طیف را نیز درآورده است.

در روزهای گذشته روزنامه اصلاح طلب «جمهوری اسلامی» با انتقاد از کم کاری دولت در انجام وظایف و به خصوص بی عملی دولت در حوزه اقتصادی در مطلبی نوشته بود: «تردید نباید کرد که دولت به یک پالایش گسترده و عمیق در بالاترین سطوح اجرائی به‌ویژه مسئولین اقتصادی نیاز مبرم دارد. با اینهمه تخلف، کم‌کاری، سوءاستفاده و فساد که در دستگاه‌های اقتصادی و نظارتی دیده می‌شود، آقای رئیس‌جمهور منتظر چه سند و مدرکی برای اثبات ناکارآمدی وزرای اقتصادی است؟ قطعاً اگر دولت مستقر کنونی با این مسئولین اقتصادی به کار خود ادامه بدهد مشکلات اقتصادی حل نخواهند شد. فرصت بیش از دو سال باقیمانده از دولت کنونی که فرصت کمی نیست نباید با این ناکارآمدی‌ها تلف شود. از این فرصت می‌توان با ایجاد تغییرات ریشه‌ای و بنیادی در مسئولین اقتصادی، به اقتصاد سروسامان داد، اعتماد مردم را جلب کرد و نقشه دشمن را که در صدد است با حربه اقتصادی به ما ضربه بزند، نقش بر آب کرد».

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 14
 • AE ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  40 5
  مرگ بر ضد ولایت فقیه
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   25 1
   عد از سخنرانی سه شنبه آقا ترامپ با جان بولتون مشاجره سختی داشت و قطعاً او را کنار خواهد گذاشت نوام چامسکی: امروز این مرد (رهبر ایران) از راه دور و تنها با سخنرانی بیش از ۲۴ درصد سیاست مداران آمریکا را تحت کنترل خود دارد
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  22 0
  دیگه ابن علی مطهری حرف زد
  • ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
   3 1
   اگه اين حرف نزنه كسي فكر نميكنه لاله
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  29 1
  آتش بیفته توخودتونوبرجام تون که ماهرچه بدبختی میکشیم ازاین قراردادننگین برجام است
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  5 40
  ظریف، مصدق و امیرکبیر و شهید بهشتی عصر ماست.مشرق نامردی اگه این پیامو منتشر نکنی
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   28 2
   ممنون از مشرق برای نشان دادن سطح تفکر حامیان دولت منفور بنفش
  • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   19 0
   امير كبير بعد از سه سال امارت طوفاني با سعايت خائنين شهيد شد !بهشتي سال اول انقلاب شهيد شد شما بين ظريف و اين دونفر چه وجه اشتراكي ديدي!!!اهان شايد ترميم دندانها بين مذاكرات برجامي در ژنو باعث اين تفكر شده!!!
  • محبوب IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   8 1
   مصدق حاکم زادگاهش:من راضی نیستم که شما مردم مرا به چوب ببندید چون از انگلیسی متنفر می شوند،بذارید من این کارو بکنم تا این مشکل حل بشه. شریف:آمریکا با یک دکمه همه‌ی سیستم نظامی مارو می تونن نابود کنه! شما بگو !
  • ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
   0 0
   اه اه اه
 • AE ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  17 0
  باوجود افرادی مثل شماها بازم خدا به روی ملت نگاه کرده که اقتصاد ایران تااین حدمانده والا معلوم نبود چی میشد .برجام وشکوفایی گلابی وسیبش پیشکش خودتان.
 • AE ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  15 0
  امثال تو اجازه نمی دهید اقتصاد ایران شکوفا شود والا برجام بود و نبودش مساوی.ونقشی نداره.
 • CA ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  12 0
  واقعاً ..! چقدر "منتتدان" برجام قدرت داشتن ما نمیدونستیم؛ وای وای وای. بعضی دیگه واقعاً سن هاشون بالا رفته چیزهای عجیب و غریب میگن
 • SY ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  17 0
  اقای مطهری لابد تحریم های امریکا رو منتقدان برجام اجرا کردن
 • رضا IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  15 0
  و اینگونه گودرز به شقایق ربط پیدا میکند علی برکت ا...
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  15 0
  بابا این بنده خدا تعطیله بزارید این جند ماه هم بگذره میره خارج به انگلیسیا خدمت می کنه الی برکت اله
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  17 0
  این مطهری حرف نزن نمیگن لاله شیش سال هر غلطی خواستن کردن حالا میگن نذاشتن بابا بس کن بو کنار نبینیمت
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  16 0
  امثال تو که بیست دقیقه ای برجام رو تصویب کردید واقعا" چیزی راجع به آن می دانید؟ از خدا هم نمی ترسی.
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  15 0
  اینها که دهان همه منتقدان را بستند و بدترین توهین ها را کردند. وقتی وعده میدادند از وجود منتقدین بی اطلاع بودند منتقدان چه ابزاری برای جلو گیری داشتند نمیدانم چرا بجای عذر خواهی از این همه بیکفایتی فرافکنی میکنند مردم مثل شما نادان نیستند میفهمند
 • FR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  12 0
  اقاي مطهر ؟ ى از قيامت بترس ....
 • ناشناس IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  5 0
  بامطالبه گری از کاندیدهای انتخابات مجلس امسال دیگر نمیگذاریم هر بیسواد ومفت خور جیره خواری به مملکت امام زمان عج پا بگذارد که اگر چنین نشود باید منتظر تجزیه ایرانمان باشیم
  • ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
   0 0
   متاسفانه يه عده اي ندانسته راي ميدن
 • DE ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  8 0
  علی مطهری: منتقدان برجام نگذاشتند اقتصاد ایران شکوفا شود!//عوضش تا دلت بخواد کمک کردند استعدادهای! تو یکی شکوفا بشه.هر دم از این دیر گلی میرسد!
 • ناشناس IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  3 0
  حتما شماهم مصدق فعلی هستید با این ادرسهایی که به دشمن میدین
 • SE ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  6 0
  مصدق با ندانم بکاری یک بار نتیجه مبارزات ملت بباد داد کافیه. شما دیگه گل بگیرید مزدور استعمار مستقر در منحرفنامه شرق
 • FR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  3 6
  حرف حساب زده.
 • محمد IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  9 0
  باسلام یادمطهری الان بیشتربه خیانت ونفهمی و...گره خورده است؟
 • ناشناس IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
  1 0
  بنده خدا بااین طرز تفکر وتحلیل آبکی حالا قصد دارد رییس جمهور هم بشود بااین حمایت ایشان فکر کنم بارییس جمهورشدن ایشان تا برجام 6 باهمکاری لاریجانی دامادش پیش برویم خدا به خیرکند.
 • CA ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
  2 0
  علی مطهری قراره بره دم کاخ سفید بست بشینه شاید فرجی شد! آخه یکی نیست به این بگه مگه ایران بود که از برجام اومد بیرون. جناب علی مطهری شما اون آبی رو نصفه مصرف کن شاید حل شد مساله!
 • IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
  3 0
  قانع كردن كسي كه براي نفهميدن پول ميگيره سخته مثل مطهري و نماينده هاي ديگه
 • CA ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
  4 0
  ای کاش یکی دهن این و دهن اون فلاحت پیشه رو با یه نوار چسب جعبه مقوایی ببنده و روش هم بنویسه تا بعد از انتخابات باز نشود. واقع این یکی و اون فلاحت پیشه وقتی حرف میزنند من حالت تهوع بهم دست میده چون به اسرائیلیات حساسیت دارم.
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
  0 4
  آقای مطهری واقعیات جامعه رو میگه
 • عبا دالله IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
  0 3
  سلام چه می شود برای یک بار هم شده تحلیل واقعی ارائه شود باور کنید این بر جام بود که مانع اتحاد جهانی با آمریکای جنایت کار برای جنک با ایران شد
 • DE ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
  2 0
  اقای مطهری کشور فرمانده کل قوا داره. کار خودتون رو سعی کنیددرست انجام بدید! 1. رای ها رو شفاف کنید 2. درامد ماهانه مجلسی ها رو شفاف کنید.
 • DE ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
  2 0
  آقای مطهری راس میگی گرونفروشی رو از بین ببر.
 • CA ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
  1 0
  واقعااین اصلاح طلبان ایرانی هستند!!!!!
 • ناشناس IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
  0 0
  یحتمل چند تا برج د ارند که سوال نمیکنند
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  0 0
  آقای مطهری امثال شما نه تنها نگذاشتید اقتصاد ایران شکوفا بشود بلکه با تمام قدرت سعی در نابودی آن کردید تا کشور در برابر تحریمها به راحتی به زانو در بیاورند شما قدرت ملت و عشق به کشورشان و انقلابشانرا دست کم گرفتید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس