کد خبر 959787
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
ترامپ

طی ساعات گذشته منابع متعدد آمریکایی اخبار و مطالبی را منتشر کرده اند که همگی حاکیست که کاخ سفید و به خصوص شخص ترامپ نسبت به جنگ با ایران دچار یک عقب نشینی بسیار معناداری شده است.

به گزارش مشرق، طی ساعات گذشته منابع متعدد آمریکایی اخبار و مطالبی را منتشر کرده اند که همگی حاکیست که کاخ سفید و به خصوص شخص ترامپ نسبت به جنگ با ایران دچار یک عقب نشینی بسیار معناداری شده است. حتی کار به جایی رسیده که افرادی همانند بولتون که چند جمله ای سخن از جنگ را بیان، کرده، در معرض اخراج قرار قرار گرفته‌اند. این اتفاق چگونه به یکباره در کاخ سفید رخ داده؟ طی روزهای گذشته در لایه های پنهان سیاسی و نظامی بین ایران و آمریکا چه پیام های غیرمستقیم و یا حتی مستقیمی رد و بدل گشته، که اینک منابع آمریکایی در اقدامی قابل تامل مرتباً علائم گریز آمریکا از جنگ را مطرح می کنند.

بیشتر بخوانید:

مقام آمریکایی: منتظر تماس ایران، پای تلفن نشسته‌ایم


در اینباره بیشتر بخوانید:
 

الف: در وهله اول می توان دلایل سیاسی برای این عقب نشینی مطرح کرد. نرامپ باید چندماه دیگر وارد کارزار انتخاباتی شود و برای او که مدام از جنگ های گذشته و پرونده های همچون عراق، افغانستان، لیبی و حتی سوریه انتقاد کرده، سخن از جنگ با ایران سم تبلیغاتی محسوب می شود. ضمن اینکه او در انتخابات قبل به مردم آمریکا قول داده که وارد جنگ دیگری نخواهد شد. این مساله به خودی خود، دلیل محکمی برای عقب نشینی از جنگ با ایران محسوب می‌شود ولی در این مقطع همه دلیل و یا به تعبیر دیگر دقیق ترین دلیل نیست.

ب: آنچه که دیگر تقریباً مسلم است، این است که حتی طرح گزینه جنگ علیه ایران، اینک به یک عامل آشکار اختلاف در کاخ سفید تبدیل شده است. این مساله به خوبی نشان می‌دهد که گزینه تقابل نظامی با ایران حتی برای تیم یکدست شده کاخ سفید – ترامپ تاکنون افراد سیاسی و امنیتی متعددی را از اطرافیانش به علت اختلاف سلیقه برکنار کرده است- چقدر سنگین است. ایران لقمه قابل هضمی حتی برای احمق‌ترین ساکنان کاخ سفید نیست. بدیهی است که ترامپ برای بهم نریختن وحدت مقامات کاخ سفید نیز فراموش کردن جنگ با ایران را ساده‌ترین و سریع ترین راه حل بداند. ضمن اینکه منابع آمریکایی نیز گزارش دادند که ترامپ دوست ندارد که اینگونه در افکار عمومی تصور شود که دیگرانی همچون بولتون او را اداره و مدیریت می‌کنند.

ج: اما یک دلیل سیاسی دیگر نیز می توان در اینجا اضافه کرد. ترامپ اعلام جنگ و فشار بر ایران را برای مذاکره می‌خواهد و نه جنگیدن نظامی. بدیهی است که طرح این گزینه فقط تاجایی به کار می‌رود که اتفاقاً گزینه جنگ تقویت نشود! ضمن اینکه ترامپ اگر کمی عاقل نیز باشد، به خوبی تاکنون متوجه شده است که طرح گزینه جنگ در برابر ایران، گزینه مذاکره را از روی میز حاکمیت در ایران دورتر کرده است. ترامپ تنها تا انتخابات دور جدید ریاست جمهوریش فرصت دارد تا کانال دیپلماتیک با ایران پیدا کند. بنابراین طرح گزینه جنگ در برابر ایران فقط زمان را برای او هدر می دهد. عقب نشینی ترامپ از جنگ با ایران، آخرین تلاش های ناشیانه وی برای گشودن باب مذکره با دولت ایران نیز محسوب می‌شود.

د: طرح گزینه جنگ علیه ایران، نه تنها ایران به مذاکره نزدیک نکرد، بلکه جنبه عملیات روانی آن علیه افکار عمومی در ایران نیز خیلی زود علائم شکست خوردنش را نشان داد. آنهم به دلیل اینکه یک جریان آرامش بخش در درون نظام مرتباً مردم را در این سالها برای عدم شروع جنگ اطمینان داده و افکار عمومی نیز منطق سخنان او را عمیقاً باور دارند.

ه: اما دلایل سیاسی گفته شده، همانطور که در ابتدا نیز تاکید شده، کامل ترین دلیل برای عقب نشینی ترامپ از تقابل نظامی با ایران نیست. او در چند روز اخیر با محاسباتی دیگری روبه رو شده است. اولین فرضیه – که بخشی از آن رسانه ای نیز شده - این است که جریان امنیتی و اطلاعاتی در کاخ سفید و ایضا فرمانده هان ارتش آمریکا با جدی شدن طرح گزینه جنگ علیه ایران از طرف برخی چهره های نزدیک به ترامپ همانند بولتون، احتمالاً مجبور شدند، محاسبات صریح و برآوردهای اطلاعاتی خود را شفاف‌تر به اطلاع ترامپ برسانند. این همان فرضیه قدیمی است که می گوید سال‌هاست در آمریکا و اسرائیل، نظامی‌ها برخلاف سیاسیون هیچ تمایلی برای تقابل نظامی با ایران ندارند و به صرفه نبودن هر سطحی از جنگ با ایران چندین سال هست که پایه ثابت محاسبات راهبردی ارتش تروریست آمریکا است.

و: برخی شواهد نشان می دهد که ایران در چند روز گذشته علائمی از خود بروز داده که ترامپ را وادار به اندیشیدن مجدد درباره افزایش تنش نظامی با ایران کرده است. اینکه ایران دقیقاً چه پیام های را صادر کرده، برای محافل رسانه ای داخلی و خارجی چندان مشخص نیست. اما برخی منابع غربی گفته‌اند که مقامات نظامی و امنیتی آمریکا، آرایش و تحرکات امنیتی ایران در منطقه را را ارزیابی و گزارش آن را به کاخ سفید ارسال کرده‌اند. این منابع غربی تصریح دارند که پیام های ایران در چند روز گذشته آنقدر صریح بوده که جای تردیدی برای سیاسیون آمریکا نگذاشته است و حتی برآورد آسیب پذیری آمریکا و متحدنیش را در منطقه در صورت مواجه سخت با ایران را به روز کرده است!

منبع: جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
  82 7
  نکند باز هم سردار عزیز و نوچشمی ملت شریف ایران حاج قاسم عزیز ؛ نامه ای از نوع نامهء به اوباما رو روی میز ترامپ گداشته است ؟ !! واین ترامپ دیوانه هم خودشو خیس کرده !
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
  10 19
  سرکاریه مگر از اصلاح طلب ها پیام پنهانی دریافت کرده باشه.
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
  18 65
  ولی بد جوری ترسیدید که هر روز از جنگ مینویسید
  • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
   70 10
   بدجوری از ترس وعقبنشینی آمریکا سرخورده شدید که حرفی برای گفتن پیدا نمیکنید,اینارو بیخیال جوک های چند روز پیشت درمورد ناو و b52 و ... بگو یخورده بخندیم.میتونم سرافکنگی بابت طرفداری از بی جربزهای آمریکایی رو تو لحنت ببینم :))))
  • IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
   12 7
   اشتباهی مثبت دادم
  • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
   25 1
   فعلا که ارباب زد زیر همه چیز.منتظر بودیم که مامان اسراییل رو بزنیم که فعلا منتفی شده
  • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
   19 1
   فعلا که ارباب زد زیر همه چیز.منتظر بودیم که مامان اسراییل رو بزنیم که فعلا منتفی شده
  • IR ۰۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   1 3
   تز 4 هزار تا نظامی امریکایی و 90 تا جنگنده و یک ناو هواپیمابر و 4 تا ناوشکن اینجوری ترسیدید امریکا بخواد حمله کنه اول 6 ماه فقط کار لجستیکی انجام میده و نیرو پیاده میکنه وقتی نیروهای امریکایی به مرز نیم میلیون نفر رسید و جنگنده های اف35 و بی2 و اف22 مستقر شدن اون وقته که حمله میکنه فرض کن این اتفاق بیفته شماها چه قدر وحشت میکنید.احتمالا همتون برید انگلیس برای درمان!
  • محمد IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   3 1
   همینکه اینجایی و نظر میدی مطمعنی جنگ نمیشه ....اربابت یاد خیس کردن کماندوهاش افتاد کشید عقب
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   2 2
   ببند دستشویی رو!!!!
 • IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
  60 4
  "اما برخی منابع غربی گفته‌اند که مقامات نظامی و امنیتی آمریکا، آرایش و تحرکات امنیتی ایران در منطقه را را ارزیابی و گزارش آن را به کاخ سفید ارسال کرده‌اند" موشک‌های ضدکشتی روی قایق‌های تندروی سپاه نصب شده‌اند و همه تجهیزات و نفرات آماده عملیات هستند
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
  25 3
  الله اعلم
 • IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
  22 1
  ما فقط از خدا می ترسیم .ودشمنان هم بخاطر خداترسی ما از ما می ترسند پس بفکر جنگ نیستند.
  • IR ۰۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   1 3
   پس حمله کن تنگه رو ببند از چی میترسی؟
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
  5 2
  خیلی فکر نکن مغزت ذوب میشه.
 • IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  3 0
  اونی که از جنگ میترسه ؛ هر روز از جنگ نمینویسه ! برخلاف فرماندهان امریکایی ؛ همهء فرماندهان سپاه و ارتش جمهوری اسلامی از امادگی نیروهای تحت امرشون یرای مالیدن پوزهء ترامپ به خاک سخن میگویند ! اما فرماندهان فعلی و بازنشستهء امریکایی به ترامپ ومشاورانش از خطر جنگ با ایران را گوشزد میکنند !
 • FR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  3 0
  خدا را شكر كه ارتش و سپاه زير نظر ظريف و تركان و اخوندي و عراقچي (عجب اسمهاي عجيب و غريبي )ووو نيست
 • IR ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
  0 0
  جنگ باایران آسان نیست واگرآمریکاجنگی راشروع کنددستاوردی نخواهدداشت . آمریکا الان باتحریمها خیال میکند به اهدافش میرسد اماخودجنگ اصولا دستاوردی ندارد ودرنهایت جنگ پایان میابد اما هیچ ناوآمریکایی وغربی حق ورود به خلیج فارس رانخواهدداشت . درصورت وقوع جنگ احتمال وقوع انقلابهایی در منطقه بالا میرود وهمینکه کشورهایی مثل کویت وقطر هم واردجنگ نشوندتغییرمهمی به نفع آمریکا نیست . ترامپ امیدواراست دولت روحانی را پای میزبکشاند اماحتی دولت روحانی هم مایل نیست واردمذاکره ای شود که نتیجه آن تقریبا هیچ باشد ضمن آنکه مردم از مذاکره ای شبیه به برجام حمایت نمیکنند . مردم اصولا این تهدیدات راجدی نمیدانند ودلیلی هم برای آمریکا وجود ندارد . آمریکا حتی ناتوان است که راه تهران مدیترانه راقطع کند چون درهرنقطه دراین مسیر نیروهایی مجهز وجدی آماده اند شرایط امروزراهم تغییردهند . غرب آسیا باجنگ دنیارا ارنظراقتصادی بامشکلات سختی روبرومیکند . قیمت نفت اوج میگیرد وازفلسطین تاتهران فرصت حذف رژیم صهیونی را ازدست نمیدهند وبرخلاف تصورات میدان جنگ فقط خلیج فارس نیست . یمن فرصت وتوان بستن تنگه بابالمندب رافقط بامینهای دریایی بدست میاورد وکلا هیچ دلیلی وجودندارد که جنگی اتفاق افتد مگرترامپ دیوانگی کند که درآنصورت عربستان راهم ازدست میدهد . دراین برهه تاریخی دولت روحانی باید درکنارمردم وآینده مردم ایران وایران باشد زیرامسئولیت تاریخی این دولت ایجاب میکند انقلابی رفتارکند . خوب است اصلاحطلبان بدانند وجودوآینده آنها بستگی داردکه ازتوهم خارج شوند وگرنه آنها مثل منافقین ولیبرالهای جنگ صدام برعلیه ایران نفرت مردم رابرای همیشه برای خود خریده اند . جنگی نخواهدبود مگرآنکه این مشوشان سیاست باچسبیدن به طلب اختیارات ناحق کشوررا بافتنه خود طعمه دشمن کنند وچقدرزشت است که اصباحطلبان باتکیه بردشمن فتنه 98 را به نفع دشمن ایجادکنند که عرض خودمیبرندوزحمت شهادتطلبان رابیشترکنند . حقیقت این است دشمن تمام امیدش به اصلاحطلبان است که بایدهشدارهای دلسوزانه راجدی بگیرند ..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس