کد خبر 959064
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
‌

سگ گردانی برخی از نژادهای خطرناک و ممنوع در بسیاری از کشورها در حالی در استان تهران در حال ترویج است، که سبب ناامن شدن معابر عمومی و ترس مردم شده است.

به گزارش مشرق، کم‌تر از یک سال است، که اخبار متعددی از حمله سگ‌ها و یا ایجاد وحشت به واسطه حضور سگ‌ها در اماکن عمومی به ویژه پارک‌ها منتشر شده است، تیترهایی مانند «حمله یک سگ به دختر بچه‌ای در لواسان»، «این بار حمله صاحب سگ با چاقو به یک شهروند در ستارخان»، «نگهداری سگ آدم خوار در غرب تهران» و… نشان دهنده شیوع نگهداری از سگ در کشور به ویژه استان تهران و به خصوص در خانواده‌های مرفه در چند سال اخیر است.

بازار خرید و فروش سگ و پرورش آن نیز که هر روز داغ و داغ‌تر می‌شود، کافی است به یکی از برنامه‌های آگهی‌های خرید و فروش رایج مراجعه و کلمه «سگ» را جستجو کنید، تا با انواع آگهی‌ها اعم از فروش «توله سگ هاسکی» هر عدد ۸۰۰ هزار تومان، «فروش سگ بلک ژرمن موبلند» در شهریار، «سگ خانگی بازی گوش» در نیاوران، «سگ هاسکی ٢قلاده» به قیمت جفتی ۲ میلیون تومان در پردیس، «توله سگ آپارتمانی!!! سایزصفر ۳ ماهه» به قیمت ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در شهریار، «توله سگ ولش اسپرینگر» در شهریار، «سگ جک راسل» در تهرانپارس شرقی و… مواجه شوید.

بازار داغ سگ فروشی در تهران؛ از سگ جیبی تا غول بیابونی

فروشنده توله سگ ولش اسپرینگر در تماس اظهار داشت: این توله سگ ولش اسپرینگر بسیار خاص و کمیاب در ایران و بسیار با هوش و آموزش پذیر است، که از پدر و مادر وارداتی با خط خونی بالا و عنوان دار به دنیا آمده و دارای شناسنامه و مدارک کامل و ضمانت اصالت و سلامت است.

وی در پاسخ به این سوال که جثه این سگ سبب وحشت شهروندان نمی‌شود، این گونه توضیح داد: این حیوان سگ است، ببر یا کروکودیل که نیست، که مردم از حضور آن بترسند، اما باید برای گرداندن سگ در اماکن عمومی نیز تبحر داشته باشی و نابلد نباشی.

فروشنده ۲ قلاده سگ هاسکی که سگ‌های وی جثه بزرگی داشتند، نیز گفت: هاسکی ها بزرگ هستند، اما بازیگوش و بچه دوستند و کاری به کسی ندارند، این سگ‌ها نگهبان نیستند، البته یکی از این ۲ قلاده به سگ نگهبان شباهت دارد.

وی که هر ۲ قلاده سگ خود را ۲ میلیون تومان برای فروش گذاشته بود، در پاسخ به این سوال که می‌توان سگ را بیرون از لانه و به پارک و اماکن عمومی نبرد، این گونه توضیح داد: خیر، سگ در لانه خود مدفوع نمی‌کند، باید هر روز سگ را بیرون ببرید، بگردانید، تا مدفوع کند و به خانه برگردد.

فروشنده سگ دیگری که ادعا داشت سگ وی آپارتمانی است، ۵۰۰ گرم وزن دارد و در جیب جا می‌شود، نیز گفت: قیمت این سگ ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و این قیمت زیاد برای آن است، که نمی‌توانید سگ ۳ ماهه پیدا کنید، که ۵۰۰ گرم وزن داشته باشد.

وی اضافه کرد: این سگ به خاطر سایز کوچکش مورد علاقه همه است و تا آخر عمر در یک کیف دستی کوچک جا می‌شود و اصلاً هم سر و صدایی نیست و اینکه مردم از آن نمی‌ترسند و سر و صدا هم نمی‌کند.

خرید و فروش و پرورش سگ آدمخوار و خطرناک در غرب تهران

در میان این سگ‌های به ظاهر دوست داشتنی که باید در پارک‌ها و معابر عمومی مدفوع کنند، سگ‌های بزرگ و عظیم الجثه و خطرناک و ممنوعه نیز یافت می‌شود، که بیشتر از بقیه افراد برای خود صاحب سگ نیز خطرناک است.

یکی از این سگ‌ها «پیت بول» است، که نگهداری این نوع سگ آمریکایی حتی در خود کشور آمریکا و کشورهای فرانسه، لهستان، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، رومانی، سوئد، پرتغال، کانادا، ونزوئلا، پورتوریکو، اکوادر، استرالیا، فنلاد، نروژ، روسیه، اوکراین، بلاروس، ترکیه و سنگاپور ممنوع است، اما در کشور ما به لطف شبکه‌های مجازی و سعی افراد برای خودنمایی بیشتر و کپی برداری از اقشار مرفه جامعه نگهداری این سگ‌ها دیده و در کشور ما به راحتی خرید و فروش می‌شود.

یکی از فروشندگان پیت بول گفت: قیمت توله این سگ حدود ۳ میلیون تومان است و آسیبی به انسان نمی‌رساند و تنها خوی وحشی گری دارد.

وی که اصرار بر بی خطر بودن سگ خود داشت، افزود: افراد بسیاری در ایران حیوانات خطرناک‌تر نگه می‌دارند، هر سگ شیوه نگهداری خود را دارد و خطرناکی این سگ یک مزیت برای نگهبانی است.

سگ‌ها که تا چندی پیش تنها در مناطق بالای شهر تهران جولان می‌دادند، حال وارد شهرستان‌ها و دیگر مناطق نیز شده و در واقع نمادی برای مرفه بودن و وسیله‌ای برای جلب توجه شده‌اند.

نگهداری حیوان که شخص توانایی حفظ آن را ندارد تقصیر محسوب می‌شود

یک کارشناس حقوق در خصوص بحث حقوقی همراه داشتن سگ در معابر عمومی گفت: ماده ۵۰۱ قانون مجازات اسلامی در این خصوص تاکید کرده است که «هرگاه کسی به روی شخصی سلاح بکشد یا حیوانی مانند سگ را به سوی او برانگیزد یا هر کار دیگری که موجب هراس او می‌گردد مانند فریاد کشیدن یا انفجار صوتی انجام دهد و بر اثر این ارعاب، شخص بمیرد یا مصدوم گردد حسب مورد بر اساس تعاریف انواع جنایات به قصاص یا دیه محکوم می‌شود.»

مصطفی کردبچه اضافه کرد: همان طور که از متن این ماده مشخص است، در این ماده نگاه داشتن سگ به تنهایی جرم نیست ولی تحریک سگ برای وارد کردن آسیب به دیگران در صورت رخ دادن این آسیب مشمول دیه و قصاص می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه نگهداری سگ در قسمتی از محل عبور اگر سبب ترس عابر و یا راکب و عبور وی از محل دیگر و وارد آمدن خسارت به وی شود، مسئول این خسارت صاحب سگ است، اضافه کرد: ماده ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی نیز تصریح دارد که «هرگاه شخصی در محل‌هایی که توقف در آنها مجاز نیست، توقف نماید یا شیء و یا حیوانی را در این قبیل محل‌ها مستقر سازد یا چیز لغزنده‌ای در آن قرار دهد و دیگری بدون توجه به آنها در اثر برخورد یا لغزش مصدوم شود یا فوت کند یا خسارت مالی ببیند، شخص متوقف یا کسی که آن شیء یا حیوان را مستقر نموده، ضامن دیه و سایر خسارات می‌باشد مگر آنکه عابر با وسعت راه و محل عمداً با آن برخورد کند که در این صورت نه فقط خسارت به او تعلق نمی‌گیرد بلکه عهده دار خسارت وارده نیز می‌شود.»

این کارشناس حقوق سپس به ماده ۵۲۲ و تبصره آن اشاره کرد و افزود: در تبصره یک این ماده آمده است «نگهداری حیوانی که شخص توانایی حفظ آن را ندارد، تقصیر محسوب می‌شود.»

خلأ قانونی در برخورد با سگ گردانان داریم

وی گفت: ماده ۵۲۲ تاکید دارد که «متصرف هر حیوانی که از احتمال حمله آن آگاه است باید آن را حفظ نماید و اگر در اثر تقصیر او، حیوان مزبور به دیگری صدمه وارد سازد، ضامن است. ولی اگر از احتمال حمله حیوان آگاه نبوده و عدم آگاهی ناشی از تقصیر او نباشد، ضامن نیست.»

کردبچه افزود: متأسفانه شاهد خلأ قانونی فراوانی در خصوص سگ گردانی در معابر عمومی و نیز خودروها هستیم، که این خلأ در کشورهای دیگر مانند آمریکا و برخی کشورهای اروپایی دیده نمی‌شود، به عنوان مثال قانون «پوپ اسکوپ» در آمریکا تصریح دارد که «صاحب حیوان باید مدفوع سگ خود را از کوچه‌ها یا پارک‌ها جمع کند و در غیر این صورت صاحب سگ ۲۵ الی یک هزار دلار جریمه می‌شود.»

وی اضافه کرد: در کشورهای غربی حتی برای مدفوع سگ نیز قانون وجود دارد، یا حتی برای صدای سگ در خانه و آزار دیگران قانون وجود دارد، که پس از اخذ تعهد کتبی از صاحب سگ، در صورت تداوم این صدا، سگ به بازداشتگاه حیوانات پر سرو صدا منتقل و تحت آموزش قرار می‌گیرد.

این کارشناس حقوق گفت: در کشورهای غربی قوانینی برای طول قلاده سگ، جلوگیری از وحشت عمومی در هنگام سگ گردانی و… وجود دارد، اما در کشور ما بر پایه فرهنگ مردم، شاهد گرداندن سگ در اماکن عمومی به شکل امروزی نبودیم، اما حال که این فرهنگ غربی وارد کشورمان شده است، نیازمند تعیین قوانینی در این خصوص هستیم.

سگ گردانی در معابر عمومی جرم مشهود است

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد، که یک مقام قضائی در شهرستان‌های شرقی استان تهران گفت: همان طور که سخنگوی قوه قضایه تاکید کرد، با هرگونه سگ گردانی در معابر عمومی برخورد خواهد شد و این اقدام جرم است.

وی همچنین تاکید کرد: موضع قوه قضائیه در این خصوص توسط سخنگو اعلام شده است، به نیروی انتظامی نیز برای برخورد با این پدیده اعلام شده است و این جرم مشهود است، که نیروی انتظامی می‌تواند با این جرم برخورد کند.

دادستان عمومی و انقلاب ورامین نیز در اظهار نظری از برخورد با سگ گردانی خبر داده و گفته است: اگر نگهداری سگ و سگ گردانی در معابر عمومی صورت گرفته و عفت عمومی جامعه، نظم و آسایش عمومی را زیر پا بگذارد، مصداق جرم است و با آن برخورد می‌شود.

شریعتی، رئیس حوزه قضائی لواسان نیز چندی پیش در دستوری کتبی به کلانتری ۱۶۶ لواسان با بیان اینکه تردد سگ در اماکن عمومی ممنوع است، از مأموران شهرداری خواسته بود با مشاهده چنین صحنه‌ای مراتب ممنوعیت را به صاحب سگ تذکر دهند و در صورت عدم تمکین وی، با اطلاع به مأموران انتظامی صاحب سگ بازداشت شود.

حسن ابراهیمی بسابی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند نیز تاکید کرد: حمل سگ در داخل خودروها در این شهرستان نیز ممنوع بوده و در صورت مشاهده چنین مواردی با یادداشت پلاک خودروهای حامل سگ‌، صاحبان خودرو برای اخذ توضیح و موارد قانونی مرتبط با آن احضار می‌شوند.

با پرورش دهندگان سگ‌های خطرناک در غرب تهران برخورد می‌شود

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی غرب استان تهران نیز با بیان اینکه حمل و نگهداری سگ در داخل خودرو ممنوع است، اظهار داشت: چنانچه همکاران بنده با مواردی از گرداندن سگ در داخل خودرو مواجه شوند به شدت برخورد خواهند کرد.

سرهنگ مهدی سرپناه در ادامه به قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و افزود: دقیقاً عنوان نگهداری سگ جرم نیست، اما در ۳ ماده قانون مجازات اسلامی اعم از ۵۰۱، ۵۱۲ هر عملی که موجب ترس، مصدومیت و یا مرگ شخص شود، صاحب سگ به پرداخت دیه محکوم می‌شود، توقف سگ در مکانی که نباید متوقف شود، در صورتی که دچار خسران و زیان عابران شود، نیز سبب پرداخت خسارت صاحب سگ و عامل این خسران خواهد شد.

وی گفت: ممکن است، سگ به عابرین حمله کند و از این باب هر آسیبی به رهگذران یا شخص قربانی وارد شود، باید توسط صاحب سگ جبران شود و در مجموع حمل سگ در خودروها و یا عبور آن در اماکن عمومی اقدام منکری است و هیچ انسان هنجار و شهروند متشخصی این وضعیت را قبول نمی‌کند.

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی غرب استان تهران در پاسخ به این سوال که «اگر سگ به کسی حمله نکند، تکلیف چیست؟» گفت: به طور کلی سگ گردانی و نیز حمل سگ در داخل خودرو ممنوع است.

سرپناه در پاسخ به این سوال که «آیا با پرورش دهندگان سگ‌های خطرناک مانند پیت بول و دیگر انواع سگ که در شهریار استقرار دارند، برخوردی می‌شود، یا خیر» اظهار داشت: ما هرجایی پرورش هر نوع حیوان، مواد خوراکی و… را مشاهده کنیم، که به ادامه حیات بشری و زندگی عادی شهروند خسارت وارد کرده و عرف و قانون آن را قبول نمی‌کند، به شدت برخورد خواهیم کرد.

در هر صورت نباید در خصوص گرداندن سگ در اماکن عمومی و محل‌هایی که مردم از آن استفاده می‌کنند، بی تفاوت بود، سگ از دیرباز در فرهنگ کهن ایرانی در کنار انسان زندگی می کرده است، اما محل نگهداری سگ جدای از انسان بوده و نمی‌بایست این جدایی محل زندگی را از بین برد و در برابر حضور سگ‌ها در محلی که برای انسان‌ها و آسایش، تردد و امنیت آنها در نظر گرفته شد، ساکت بود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 11
 • غیر قابل انتشار: 6
 • CA ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  51 5
  مشکل پیت بول بخاطر بسیار وحشی و بیرحم بودنش هست وقتی گاز میگیرد با اینکه سگهای قویتر از پیت بول وجود دارد ولی این سگ فک خود را باز نمیکند تا قربانی اش را آزاد کند و بسیار بیشتر از سگ های دیگر گاز میگیرد و حمله میکند برای همنی قدغن هست ولی مکانیسمی برای قفل فک ندارد و این حیوان بخاطر بیرحم بودنش چنین کاری را میکند حتی اگر قربانی اش بسیار ضعیف تر باشد باز برایش فرقی نمی کند.
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
   14 5
   در مجتمع ها که افراد غربزده سگ نگه می دارند که با پارس کردن و غیره باعث مزاحمت می شوند یکی پیشنهاد داده بود ما هم گوسفند می اریم که مع مع کنه این به اون در
  • IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
   2 0
   دا دا ..راهش رو بلد نیستی !! ایکی ثانیه فکشو باز میکنه
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  از هرچیز نوشتید جز اینکه این حیوان براساس آموزه های دینی علاوه بر اینکه نجس العین است بخار دهان و بینی و مدفوع و ادرارش هم نجس و آلوده و بیماری زاست. متأسفانه دشمنان دارند کار خودشان را می کنند و در حال عادی سازی این نوع مسائل هستند و از غفلت ما سوء استفاده می کنند. تا دیر نشده باید کاری کرد
 • DE ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  58 4
  چند تا پیت پر از پول یا پر از دلار بایستی برای این «پیت بول» داد؟ عقده ایها خودشون چیزی نیستند و از لحاظ علمی در جامعه جایگاهی ندارند سعی میکنند با خرید این سگها خودشان را بین مردم جلوه دهند.
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  47 5
  ما فقط بلدیم تقلید کنیم بدون اینکه سازو کارهای عمل خودمان را بدانیم . در کشورهای اروپایی پلیسی بنام پلیس حیوانات دارند که برای انواع و اقسام اقداماتی که حیوان انجام می دهند قانون دارند. از قبیل نجس کردن امکان عمومی. ولی در ایران که یک کشور اسلامی است در همان پارکی که خانواده ها مینشینند روی زمین تا غذا بخورند معلوم نیست چه حیواناتی ادار ویا کثافت کاری کرده اند. در ضمن برای سگهایی که احتمال آزار و اذیت در محیط های عمومی داده شود بستن پوزبند اجباری است ولی در ایران فقط تقلید کورکورانه، ضمن اینکه خود مسئولین امر هم دراین خصوص اقرار مینمایند ما خلاء قانونی داریم . اگر کمی نسبت به رفتارهایمان تفکری منطقی داشته باشیم متوجه میشویم این حیوانت نیستند که مقصر هستند بلکه تقصیر از ماست وآن بی زبانها را مقصر میدانیم.
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  81 3
  من از بچگی توی حیاط خونمون سگ داشتیم .البته به عنوان نگهبان .اتفاقا خیلی هم سگ مهربان وباوفا وباهوشی هم بود .اما از خونه وزندگیمون کاملا جدا بود .الان طرف سگ رو میبره تو رختخواب خونش یا تو ماشینش میبره بیرون برای خودنمایی.یا هستند زن وشوهرهایی که به جای بچه سگ یا گربه نگه داری می کنند وخیلی هم ادعای روشنفکری دارند .کلا گند زدیم به همه چی.
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
   29 0
   الامن سگو برا یه کارای دیگه میخوان عمو کجای کاری
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  27 4
  یکی از عوارض خطرناک و مزمن مصرف گرایی در کشورهایی چون کشور ما ، همین مساله است که گرایش مردم از خانواده و گسترش آن و ایجاد محبت و اخلاق خانوادگی به نگهداری و پرورش حیوانات سوق می یاید. مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک ( بعنوان منابع تولیدی مهم جامعه) به شهرهای بزرگ چون تهران، باعث از بین رفتن خلاقیت های تولیدی و فکری و سوق مردم به مصرف گرایی مطلق شده است که متاسفانه از 30 سال پیش و همزمان با ریاست جمهور لیبرالیسم و غربزده آن موقع شدت و حدت یافت . باید کاری کرد و جلوی مهاجرت را گرفت و حتی آن را معکوس نمود تا این عوارض نیز از بین برود....( خواهش میکنم بدون سانسور چاپ نمایید )
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  34 4
  دستگاه های مسئول هیچ برخوردی با سگ گردانی و سگ داشتن در آپارتمان ها انجام نمی دهند همه اش شعار هست و البته با جریمه داستان را حل می کنن . مردم عادی گرفتار شدن
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  57 19
  برای ناو هواپیمابر رجز میخونن اما چهارتا سگ گردان را حریف نیستن
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  47 6
  امان از مال حرام
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  29 2
  اینها موجب منفور شدن سگها هم شدند این موجودهای دوسداشنی که جاشون در روسناها و گله هاس
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  42 82
  مشرق خودت سگی باید یکی جمعت کنه
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
   12 5
   خودت سگی چخه چخه
  • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
   10 4
   توهین نکن دهنت آب بکش نجس
  • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
   9 4
   از کوزه همان برون تراود که در اوست... قالوا سلاما
  • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   6 5
   توهم بدتر از سگی
  • ناشناس IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
   2 1
   اگه بنظر شما این سایت خبری سگه پس چرا شما به این سایت سر زدی و تو نظر خواهیش هم شرکت کردی ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!! یا به خودت هم شک داری؟؟؟؟؟
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  38 6
  این غربزدگان دلقک اگر فردا غربیها به مگس قلاده بزنند و دنبال خود ببرند تمام زندگی خود را با مگس تزیین میکنند چون این مقلدین مفلوک چیزی به نام هویت و ملیت ندارند
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  30 19
  گر چه فعلا "سگی " و سگ گردانی در سطح جامعه رواج ندارد ولی زیر پوست جامعه ما جریان فرهنگی الوده ای شکل گرفته و در حال قدرت گرفتن وگسترش است . ظهور و بروز این فرهنگ ضد اسلامی در محیطهایی مثل فرودگاه ها / بیمارستانها / پارک ها و جاده های بیرون شهری / وکما بیش در دانشگاه ها و فضاهای مجازی خود نمایی میکند و گاه قدرت خود را در فتنه ها ی سیاسی و اردو کشی های خیابانی به نمایش میگذارد .باور کنید فرهنگ و اخلاق و ارزشهای اسلامی و معنوی در جامعه حال و روز خوبی ندارد . مهد کودکها و دبستانها تا محیطهای دانشگاهی فاصله زیادی با ارزشهای اسلام و انقلاب دارند .نباید وضعیت جامعه در ماه های مبارک رمضان و محرم مارا در تحلیل وضعیت واقعی فرهنگ و اخلاق و معنویت جامعه به اشتباه بیندازد .مقاومت بخش قابل توجه نوجوانان و جوانان در برابر اموزه های اخلاقی / گسترش فرهنگ بد حجابی و اخیرا کشف حجاب / تظاهراتی از سنخ تظاهرات اخیر در دانشگاه / به شهادت رساندن طلبه همدانی / امار نگران کننده اعتیاد و طلاق / تغییر الگوی زندگی مردم و گرایش به زندگی سکولار در خیلی از شئون / و... باید خواب و خوش خیالی زیادی را از سر ما بیرون کند . از دوران دولت سازندگی تا کنون فرهنگ اسلامی و معنویت و اخلاق مورد غفلت جدی دو لت ها قرار گرفته است و گویی خود را مسئول نمیدانند . و هیچ متولی ندارد .با این وضع اینده خوبی در انتظار ما نیست .
  • فرهاد DE ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   7 1
   احسنت بر شما، اما آیا فکر نمی کنید که مدعیان دین و ایمان نیز در وضعیت پیش آمده و دوری نسل جوان از اعتقادات معنوی مقصر هستند؟ آنها با رفتارهای خود مانند حرام خواری، اختلاس، پارتی بازی، ووو باعث شده اند که دین و دیمان در کلیت خودش در زهن جوانان زیر سوال برود. چرا باید این قدر فاصله ی طبقاتی در کشور اسلامی وجود داشته باشد؟ آقایان مسولان متوجه هستند که بر شاخه نشسته و بُن می بُرند؟
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  14 3
  آیا با دین اسلام مشکل دارید که نظر شرعی مرا درج نکردید؟
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  19 2
  واقعایه فکرکنن شهرشده لونه سگها
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  7 1
  خوب دیگه برای ازادی باید قوانین ومقرارتش رو هم قبلا یا سریعا اقدام گرد
 • شاکی IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  19 3
  برای یک این داستان رو جمع کنید .خدایی همش تقلیده یک مشت هوسران هستش . از دنیای غرب فقط همین هوس ها رو داریم
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  16 9
  هرکی سگ پیت بول نگه می داره باید ببرنش زندان . پلیس هم باید هرچی سگ پیت بول می بینه یه گلوله خالی کنه توی مغزش
 • سیامک IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  8 2
  در عرض 2روز با یک اطلاع رسانی وفرهنگ سازی وشایعه سازی مثبت قابل حل است
 • امیر IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  8 3
  آگهی های فروش سگ و گربه در سایتها و اپلیکیشن ها ممنوع شود
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  20 1
  شب عید پارسال در یکی از روستاهای امل مازندران برای پیاده روی رفته بودم که ناگهان 2 سگ بزرگ از زیر خانه ای به بیرون پریدند و به من و پسرم حمله کردند در نهایت من از پشت بزمین خوردم و صاحبخانه امد و سگهایش را فراخواند و از ماطلبکار بود که چرا شب به خیابان امدید. انشب به بیمارستان منتقل شدم و بدلیل اسیب به اخرین مهره چند وقت درد شدیدی را تحمل کردم. ولی به دلیل مسافر بودن امکان شکایت نبود. ولی دردناک تر از درد برخورد بی ادبانه و طلبکارانه صاحب سگ بود.
  • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
   6 4
   شاید پیاده رو ارث باباش بوده، طلب کار شده!
 • دیدگا IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  14 3
  نژاد پیت بول واقعا یه جانور خطرناکه! قدرت بدنی و عضلات خفن این حیوان هیچ شباهتی به یک سگهای عادی نداره و کاملا مشخصه که میتونه هر لحظه به یک انسان آسیب جدی بزنه! باید قوانین سخت گیرانه و جدی برای نگهداری حیوانات خانگی در شهرها وضع بشه و اصلا سگ رو فقط در باغ یا روستاها که توجیه نگهبانی داره مجاز اعلام کن!
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  15 4
  چقدر شبیه بوش و ترامپ و جان بولتون هستند
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  5 9
  الان هر کاری خارجیا با سگشون می‌کنند، اینجا بکنند جرمه؟
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  12 3
  بعضی ها یکی کم بود، دوتا سگ می گردونن....واقعا روی اعصاب مردمن...
 • ali IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  20 3
  مجلس ضعیف ،قوه قضاییه ضعیف،دولت ضعیف .... خدایا شکرت
 • سید رضا IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  1 1
  به کجا چنین شتابان ؟!!
 • فاوو IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  5 3
  این عکس ها که ترامپ هست در حالات و ژست های مختلف
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  5 3
  جلل الخالق 2تا از این سگ ها توی عکس چقدر شکل : ترامپ هستند .
 • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  4 3
  پیت‌بول باید به محض رویت در معابر عمومی توسط پلیس یا شهرداری تلف شود.
 • AE ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  0 6
  مشرق جان مجبوری وقتی اهانتی به این بدی را دارند که تو س.گ.ی .چاپ کنی .چاپ نکن سایت خوب چاپ نکن اهانت به سایت مشرق قابل تحمل نیست.
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  4 3
  به نظرم افرادی که سگ های وحشی و خطرناک نگهداری میکنن رو باید حیوان محسوب کرده و از هر گونه حقوق انسان ها منع و حقوق حیوانات در موردشون رعایت بشه. حتی میشه این آدما رو در خانه ی همان سگ یا مشابه اون اسکان داد تا هر چه بیشتر با همبازی های خود احساس نزدیکی کنند.
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  1 3
  این عکس اولی منو یاد ترامپ میندازه .بخدا جدی میگم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس