روزنامه 21 اردیبهشت

برای اصلاح طلبان هیچ تفاوتی ندارد که اوبامای دموکراتِ مؤدب! و باهوش! در کاخ سفید است یا ترامپِ جمهوری خواهِ دیوانه و مزاحم، کارویژه اصلی این طیف، پیچیدن نسخه ذلت است.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** مذاکره با ترامپ، نتیجه برد- برد دارد!

روزنامه آرمان در یادداشتی با عنوان «در فضای پرتنش شانس مذاکره بالاست» به قلم «یوسف مولایی» نوشت: «همکاری ایران و آمریکا در استقرار نظم و ثبات در افغانستان پس از طالبان و رقابت و همکاری در استقرار نظم در عراق پس از سقوط صدام و مبارزه همزمان علیه نیروهای داعش و تکفیری در عراق و سوریه، همسویی و همپوشی منافع مشترک دو کشور در بعضی از مسائل منطقه‌ای به تصویر می‌کشد...هم اکنون تنش بین دو کشور افزایش یافته و مناسبات دو کشور وارد مرحله حساسی شده است. به طوری که دو کشور بین دو گزینه تنش زدایی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و یا افزایش تنش و حرکت در مسیر پرخطر و پرهزینه درگیری نظامی باید دست به انتخاب بزنند. برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می‌گوید آمریکا دنبال مذاکره با ایران برای توافق جدید هسته‌ای است. ترامپ نیز به رغم اعزام رزمناو و بمب افکن به منطقه، مقامات ایران را دعوت به مذاکره می‌کند».

آرمان در ادامه نوشت: «باید توجه داشت گزینه مذاکره و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات در شرایطی که در مقابل گزینه نظامی قرار می‌گیرد از جذابیت بیشتری برخوردار است. تنش حداکثری اگر با راهکار مذاکره مهار نشود، خطر جنگ و منازعه نظامی را به شدت افزایش می‌دهد...گزینه نظامی، بازی با حاصل جمع صفر است. شکست یک طرف در مقابل پیروزی طرف دیگر و یا در بعضی موارد معدود بازی باخت-باخت است. ولی گزینه مذاکره بازی برد-برد است و هر طرف به پشتیبانی قدرت سخت و نرم خود سهم خود از مذاکره را می‌برد».

این روزنامه اصلاح طلب در ادعایی مضحک، نوع مواجهه ایران و آمریکا با مسئله تروریسم و گروهک‌های تکفیری تروریستی در منطقه- از جمله داعش- را در همکاری با هم و با هدف مشترک- استقرار نظم و ثبات- نامیده است. این در حالی است که آمریکا، ایجاد کننده، حامی و تجهیزکننده داعش و دیگر گروهک‌های تکفیری-تروریستی در منطقه بوده و ایران و محور مقاومت، در خط مقدم مبارزه با تروریسم در منطقه هستند. به عبارت دیگر نوع مواجهه آمریکا و ایران با موضوع تروریسم در منطقه، کاملاً در تضاد با هم قرار دارد.

از سوی دیگر این روزنامه اصلاح طلب، مدعی شده است که در فضای پرتنش شانس مذاکره بالاست و می‌توان با ترامپ به نتیجه برد-برد رسید! طیف اصلاح طلب در حالی برای مذاکره با ترامپ، لحظه شماری می‌کند که تا پیش از این مدعی بود که علت بی دستاوردی برجام این است که یک دیوانه مزاحم به نام ترامپ در کاخ سفید است.

برای اصلاح طلبان هیچ تفاوتی ندارد که اوبامای دموکراتِ مؤدب! و باهوش! در کاخ سفید است یا ترامپِ جمهوری خواهِ دیوانه و مزاحم، کارویژه اصلی این طیف، پیچیدن نسخه ذلت و حقارت است.

طیف اصلاح طلب در روزهای اخیر در اقدامی هماهنگ با ترامپ و بولتون، با هراس افکنی اینگونه القاء می‌کنند که اگر با آمریکا مذاکره نکرده و امتیاز جدیدی ندهیم، وضع معیشتی مردم بغرنج می‌شود!

اکنون میدان اصلی نبر با آمریکا، «جنگ اقتصادی» است. اما گویا یک جریان سیاسی خاص مأمور است تا حواس افکار عمومی را از میدان اصلی نبرد، پرت کند!

** نماینده حاضر در سلفی حقارت: اجازه دهید ما با نمایندگان کنگره گفتگو کنیم!

«احمد مازنی» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس در مصاحبه با روزنامه ابتکار گفت: «با توجه به شرایطی که اخیراً با خروج امریکا از برجام تشدید شده و رعب و وحشتی که ترامپ در کشورهای دیگر ایجاد کرده است که نفت ایران را نخرند و ارتباط بانکی با ما نداشته باشند، برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده است. البته ما به خود اعتماد داریم و همانگونه که طی مدت زمان مشخص توانستیم با کشورهای بزرگ دنیا مذاکره کنیم هم اکنون هم می‌توانیم در این مسیر گام برداریم، در شرایط کنونی هم که خط تماس بین دولت‌ها بسته است می‌توان راه بین مجالس را بازکرد».

مازنی در ادامه گفت: «290 نماینده مجلس ظرفیت زیادی است که هر یک می‌توانند هییت های پارلمانی زیادی تشکیل دهند و به کشورهای مختلف سفر کنند یا از آنها دعوت کنند که به ایران بیایند و با یکدیگر به مذاکره و تبادل نظر بپردازند...از طریق دولت هر اقدامی انجام می‌شود در جای خود محترم است ولی ما هم از طریق پارلمان سعی کنیم از دیپلماسی پارلمانی یک قدم جلوتر برویم. ما نه تنها این امکان را داریم که با نماینده کشورهای سوم گفت وگو کنیم بلکه امکان گفت وگو با نمایندگان مجلس امریکا هم برای ما وجود دارد».

«احمد مازنی» از نمایندگان حاضر در «سلفی حقارت» است. در مرداد 96 تلاش‌های حقارت آمیز تعدادی از نمایندگان مجلس- که اکثریت مطلق آنان عضو لیست امید بودند- برای گرفتن عکس یادگاری با «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بازخورد بسیار وسیعی در افکار عمومی داشت. این اقدام تأسف برانگیز، نمایندگان لیست امید مجلس را در برابر انتقادهای شدیدی مبنی بر زیر سؤال بردن عزت ملی و تنزل شأن نمایندگان ملت قرارداد.

رفتار عجیب و تأسف بار نمایندگان لیست امید برای گرفتن عکس سلفی با  موگرینی، آنهم از سوی اعضای فراکسیونی که مدعی بود به دیپلماسی آشنا است و زبان و ارتباطات جهانی را می‌داند و بهتر از رقیبان خودش می‌تواند با دنیا تعامل کند، بیانگر این حقیقت بود که این جماعت حتی با بدیهیات اولیه رفتارهای سیاستمداری، آن هم در حد نماینده مجلس نیز آشنا نیست.

حالا این نماینده مجلس با سرپوش گذاشتن بر وظیفه مجلس در «اقدام متقابل» در مقابل خباثتهای آمریکا، برای سفر به آمریکا و گفتگو با نمایندگان مجلس آمریکا، تلاش می‌کند!

رهبر معظم انقلاب- اول فروردین 98 در حرم مطهر امام رضا (ع)- فرمودند: «شرارت و شیطنت، طبیعت قدرتهای غربی است، آمریکا و اروپا هم ندارد؛ البتّه آمریکا شرورتر است، شرارت آمریکا به دلایل مختلف بیشتر است، مخصوص این شخصی هم که حالا در رأس دولت آمریکا است، نیست، [بلکه] سیاستشان این است. به من گزارش دادند که در همین قضایای اخیر، کنگرهٔ آمریکا -این آمار جالبی است- در سالهای ۹۶ و ۹۷، ۲۲۶ طرح و لایحه علیه جمهوری اسلامی، یا تصویب کرده، یا ارائه کرده! ۲۲۶ طرحِ ضدّیّت و خباثت علیه جمهوری اسلامی؛ شرارت است دیگر. حالا البتّه اینجا من یک گِله‌ای هم از مجلس خودمان بکنم: مجلس شورای اسلامی خودمان چند طرح و لایحه در مقابل خباثتهای آمریکا ارائه کرده‌اند یا تصویب کرده‌اند؟».

** تاجیک: اصلاحات، سخت درگیر بازی قدرت و سیاست است

«محمدرضا تاجیک» مشاور رئیس دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «جریان اصلاح‌طلبی به لحاظ فلسفه وجودی و تاریخی خودش جریانی مدنی است...کاربرد جامعه مدنی این است که با رویکرد نقادانه و فاصله نقادانه نسبت به قدرت تلاش می‌کند نوعی واسطه‌گری مدنی داشته باشد که صدای توده‌های مردم را به بالا برساند و بالا را متوجه وضعیت توده‌های مردم کند و این وسط، واسطه‌گری مدنی داشته باشد. یعنی گپ میان مردم و توده‌های مردم و حکومت و حاکمیت را پر کند. متأسفانه جریان اصلاح‌طلبی دید این وسط آب‌وهوای خوبی ندارد و فضا مساعد نیست، همواره از لای درز به بالا نگاه می‌کرد که چه آب‌وهوای خوبی دارد و فراوانی نعمت است. یواش یواش لای درز را باز کرد و کم‌کم به طرف آن فضا رفت. خودش قسمتی از آن فضا را ساماندهی کرد و در ساحت قدرت و سیاست رسمی سکنی گزید. با این وضعیت، واسطه‌گری مدنی‌اش را از دست داد».

تاجیک در ادامه گفت: «امروز کمتر کسی است که بازی اصلاح‌طلبان را جزئی از بازی رسمی سیاسی و رسمی قدرت نداند. کسی که بخواهد یک تفکیک و تمایز ایجاد کند، خود، یک بازی در بازی بزرگ‌تر و جزئی از آن بازی بزرگ‌تر است؛ جریانی که سخت درگیر بازی کلان سیاست و قدرت است و طبیعی است، متأسفانه با نگاهی که در میان اصلاح‌طلبان پررنگ شد؛ مردم‌گریزی به نام پوپولیسم و جدایی از توده‌ها که یک نوع سکتاریسم بود و دخیل‌بستن به نخبگان، آن‌ها را هم از قاعده هرم جدا کرد، میانه را هم خودش رها کرد، بنابراین فضای حیاتی که خودش آن را یافت و جز این دیگر نمی‌توانست فضایی بیابد، فضای حیاتی درون سیاست کلان و قدرت کلان بود که آنجا هم دچار چالش‌های جدی است که امروز دامن اصلاح‌طلبی را گرفته است».

چندی پیش «غلامحسین کرباسچی» گفته بود: «رفتار اصلاح‌طلبان باید طوری باشد که دلسوزی و صمیمیت آنها نسبت به مسائل کشور و غیرسیاسی عمل‌کردن آن‌ها مشهود باشد. الان شما بین مردم هم که باشید و آنهایی که ممکن است رأیی به اصلاح‌طلبان داده باشند، برداشت آنها این نیست که اصلاح‌طلبان فقط به خدمت یا حل مشکلات سیاسی فکر می‌کنند، مردم فکر می‌کنند که اینها هم دنبال قدرت یا پیداکردن جایی در حاکمیت هستند».

«فائزه هاشمی» نیز چندی پیش با افشاگری نسبت به رفتار اصلاح طلبان گفته بود: «در نهادهای در اختیار اصلاح طلبان تقریباً منافع قومی و قبیله‌ای و باندی و حزبی و جناحی و خانوادگی به منافع ملی و حقوق مردم می‌چربد».

اصلاح طلبان اکنون دولت، شورای شهر پایتخت و فراکسیون امید مجلس را در اختیار دارند اما از پاسخگویی درباره وضع موجود طفره رفته و ژست اپوزیسیون به خود می‌گیرند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 50
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 23
 • ناشناس IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  50 38
  لعنت بر تند روهای ایران
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   78 10
   واقعاً لعنت بر افسادطلبان سرمایه های فتنه گر اسرائیل در ایران
  • SE ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   58 15
   لعنت به آدمهای بی بوته و بی ریشه که حاضرند کشورشان و اسقلال شان را فدای خوشی و خوشگذرانی خود بکنند
  • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   41 8
   و لعنت بر تویی که وصل به جایی هستی وکیسه ات پر است، البته با تو آدم های بی شعور قرن هاست که داریم با انگلیس و غیره کنار می آییم!! افتاد یا نه؟!!
  • یاسین IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   49 13
   لعنت به شما وطن فروشها و اصلاح طلبان ، وضعیت مملکت هم نتیجه پدرسوختگی و تنبل و مفت خور و واداده دولت اصلاح طلب و مورد حامی خودتون هست
  • US ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   13 25
   باید به ترامپ التماس کنیم تا تحریم ها را کاهش دهد.
  • حسام IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   6 0
   لعنتای همتون با باد هوا یکیه با تشکر
  • حسام IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   16 5
   ایرانی جماعت التماس نمیکنه حتی اگه نون شب نداشته باشه بخوره
  • کاشانی IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   18 3
   اصلاح طلبان که بدون اجازه امام از دیوار سفارت آمریکا بالا رفتند و جنگ را به ایران تحمیل کردند الان برای مردم اشک تمساح میریزند؟
  • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   16 1
   لعنت بر دین فروش و وطن فروش
  • IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   15 1
   لعنت بر وطن فروشان بیشرف
  • IR ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
   0 0
   روزنامه آرمان در یادداشتی با عنوان «در فضای پرتنش شانس مذاکره بالاست» به قلم «یوسف مولایی» نوشت: همکاری ایران و آمریکا در استقرار نظم و ثبات در افغانستان پس از طالبان!!! و رقابت و همکاری در استقرار نظم در عراق پس از سقوط صدام!!! و مبارزه همزمان علیه نیروهای داعش و تکفیری در عراق و سوریه!!! همسویی و همپوشی منافع مشترک دو کشور !!! . . . بابا ساقیت را عوض کن، جنست خیلی قاطی داشته....:)))
 • SE ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  45 6
  با آدم حسابی هایشان توافق شد نتیجه اش شده این وای به نتیجه توافق با عوضی هایشان
  • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   40 4
   به بهانه گفتگو می خواهند به آمریکا سفر کنند.
  • سید IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   14 1
   چند نکته! اولاً تهوع آوری اصلاح طلبان به خوبی از این گفته هایشان بر می آید! ثانیاً مازنی و سه وکیل الدوله دیگر یعنی مطهری و صادقی و وکیلی پیرو نظریه ولنگاری (لیبرالی) هستند ثالثاً این چهار عنصر غربزده از طرف اصلاح طلبان تهوع آور وظیفه جاده صاف کنی برای مکتب ولنگاری در قوه مقننه را بر عهده گرفته اند رابعاً ملت از کسانی که ابتدای کنیه شان با حروف ( ت ا ج ) شروع می شود خاطره خوبی ندارند و نسبت به ایشان بدبین اند مانند تاجیک، تاجزاده، تاجگردان، تاجرنیا، تاجبخش و ......... !
  • IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   17 0
   آقای عراقچی و دولت روحانی به آه مردم گرفتار در گرانی دچار بودند الان به آه فرزندان شهدای مدافع حرم که در واقع از امنیت ایران نیز دفاع کردند هم دچار میشوند خدا به ایران و ایرانیان رحم کند تا ۱۴۰۰
  • علی IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   9 0
   خدا را چه دیدی شایدم در پی سلفی گرفتن با سگ زرد هستن
 • محمد IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  9 25
  آدم عاقل چوب تو لانه زنبور نمیکنه
  • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   34 1
   آدم عاقل از روی عقل نظر میده نه از روی توهم
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  23 29
  فکر کنم نظام در دقیقه ۹۰ راضی میشه تسلیم به شرط بقا را بپذیرد و به ترامپ زنگ بزنن و مذاکره و از وقوع جنگ جلوگیری کنن
  • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   14 0
   سلام علیکم
  • IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   24 3
   تو با کدام قسمت بدنت فکر می کنی!؟!؟!؟!
  • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   8 1
   از مفسدان وبی وطن نان هیچ بعیدنیست ولی این بار دلسوزان کشور پوزه شان را به خاک می مالند
  • علی IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   4 0
   فعلا بر اثر ترس زیادی فکر نمیکنه حرف های ترسوهایی داخلی را نشر میده .یاد قدیم به غیر یه داستان پهلوان پنبه بود
  • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   2 14
   اتفاقا عادت ما ایرانی ها همین است که همیشه فرصت سوزی می کنیم. چرا دوستان از مذاکره می ترسند سوالی است که باید جواب دهند. مذاکره مرد میدان می خواهد برادر من ، جرا فکر می کنیم مذاکره یعنی تسلیم
 • DE ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  5 1
  این مدنیتی که بخواهد همه کشور ما را تصاحب کند و یک صدام تحمیلی جدید به اسم ترامپ را بر ما غالب کند نخواستیم. ارزونی تاسف طلب ها برای خودشون باشه.کسانی که نه دل سوزی دارند نه عرق دینی نه عرق ملی و حقوق مردم رو برسمیت نمی شناسند ووکیل وصی تراست های نفتی کشورهای بیگانه هستند و منافع ملی را زیرپا میگذارند و کشوررا هرروز وابسته تر و ذلیل میخواهند، صلاحیت حزبی این کشور را ندارند. چرا این عده همه فعالیت های اقتصاد داخل را به فروش نفت فقط گره زده و محدود کرده اند؟ ایا جانشین و الترناتیو های مختلف، کشور وسیع و پر نعمت ایران ندارد؟ ایران در داخل همه نوع نعمت و مواد معدنی و نیروی انسانی برای توسعه یک صنعت داخلی خوب و تولید کالای ایرانی را دارد. این یک فرصت سازی عالی است تا صنعت ایرانی بالاخره بدست نیروی کار ایرانی متولد شود. اما این عده ترسو مانع تولد صنعت و کالای ایرانی شده اند. اقتصاد مقاومتی و جهادی باید مستقر شود تا این دسته معدود و کارشکن از رو بروند.
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  12 0
  برعکس نتیجه برد باخت بنفع آمریکا داره.
 • یک جانباز IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  12 2
  فتنه ۸۸ را همین عده بر پا کردند که غنی سازی ۲۰ درصد پذیرفته شده توسط غرب را به ۳ درصد تبدیل کردند حالا با فشار اقتصادی و گرسنه نگهداشتن مردم میخواهند نظام را وادار کنند تا به اسم مذاکره موشکها را بدهند و به همین ترتیب..... چرا این جاسوسها دستگیر نمی شوند
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  4 6
  گفت‌وگو کردن اگرچه در عالم درویشی کار ناپسندی است اما در دنیای امروز شرط بنیادین حیات است.
 • محمد IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  4 8
  هر عزیزی که مخالف مذاکره بوده وموشک پرانی کرده یا العان از واژه وطن فروش استفاده می کنه؛بسم الاه این گوی و این میدان به آمریکاییها حمله کنید اگه راست می گید ما هم پشت جبهه را کمک می کنیم تا خلیج فارس ایرانی بماند
 • علی IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  3 13
  تندروها و متحجران با دشمنی با دنیا مملکت را به اینجا رساندن و هر وقت دولت اصلاح طلبی هم سرکار امد با کارشکنی ها و سنگ اندازی ها بدلیل اینکه تمام اهرم های قدرت در دست انهاست نگذاشتند راه اشتی و پیشرفت کشور فراه گردد. چون وجود و حیات خود را در دشمنی و دشمن تراشی می بینند
 • IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  8 2
  وقتی یک اصلاح طلب درباره منطقه مینویسد فقط بیسوادی خودش را نشان میدهد طرف کلا تو باغ نیست
 • IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  6 2
  از حرف زدن های این شخض معلوم میشود از جاده صاف کن های دشمنان است ایشان خیلی عقده مذاکره دارد ولش کنید برود در امریکا باترامپ مذاکره کندتا حسرت در دلش نماند
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  3 1
  ای کاش فرماندهان نظامی ما هم مثل اونها بیانیه و جواب داد و بیدادی که راه انداخته اند رو بدهند
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  7 0
  کاری به مذاکره کردن ونکردنتون ندارم ولی خدائی بااین روحانی وبی عرضه گی هاش اخه میشه واسه دنیا خط ونشون کشیدکلا یه مملکت روهواست
 • IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  6 0
  خودش نماینده مردمه معلوم نیست ازکی اجازه میخواد!؟خوب با نماینده ها رای گیری کن برو مذاکره کن یا اونها بیایند با هم سلفی بگیرید
 • AU ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  10 1
  امیدوارم روزی برسه که در دهن هرچی سازش طلب هست با همان بتونی که توی گلوی رکتور ریخته شد پلمپ بشه.
 • بهروز IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  6 3
  باسلام ادب خدمت دوستان عزیز جنگ جز خسارت عقب افتادگی چیزی بما نمیدهد اما باید براین باورباشیم روحانی ظریف عراقچی تخت روانچی چیزی رو امضا زدن که حکم جام زهر روبرای ملت به ارمغان اوردند همه کارشناسان عزیز ورهبری معظم همون اولش گفتند این راه خطرناکه اما روحانی تیمش گوش نکردند وخیلی امتیازبه غربیها دادن الان نه میتونیم هسته ای خودمون باتوان بالا انجامش بدیم نه کاری میشه فعلا کرد جزایستادگی درمقابل زورگویی اگرقرار برصحبت دوطرفه باشد رهبر باید یک تیم خودش انتخاب کنه که قدرت چانه زنی داشته باشند وبا فکررهبر همسو باشند من قول میدم که موفق میشویم وگرنه دوباره روحانی تیمش بروند برای مذاکره همینچیزایی که برای ماموندن تحویل اروپا امریکا خواهد داد حسن جون علی برکت الله
 • یونس NL ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  6 0
  کی رو از جنگ میترسونن ایناااا اصلاح طلب های متوهم چرا نمی خوان درک کنن که آمریکا فقط می خواد باج بگیره با برجام حداقل 10 - 15 سال مارو عقب انداختن آخرش که چی تحریم ها افتضاح تر شد لطفا جمع کنید دیگه ...
 • امیرعلی IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  4 1
  خدالعنت‌کند‌این‌اسهال‌طلبان‌رو‌که‌ابروی‌ایران‌وایرانی‌روبردند‌ومردم‌روبه‌فلاکت‌انداختن‌خدا‌لعنتشون‌کنه...
 • سیامک IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  4 0
  خداراشاکریم که دست ابلهان رابرای ملت روکرد برشماباد ننگ ونفرین برشماباد لعن ودشنام
 • نادر IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  2 0
  گفتگو با کدخدا زمانی کارایی داشت که شما گفتگو را بصورت ۵+ ۱شروع نکرده بودید وقتی ایده کدخدا را مطرح کردن طرف های دیگر بدشان آمد که دیگر بازی نمیدهند و اینگونه بود که کد خدا هم از دور بازی خارج شد و ما از دو طرف هم آویزان شدیم
 • محسن IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  4 1
  آیا فرصت قدرت مند شدن نداشتیم در این چهل سال ؟چرا به نخبگان اهمیت ندادیم ؟چرا حداقل یکبار بودجه علمی از طرف دولتها به مجلس نرفت؟تجربه تحریم نداشتیم که اینطور غافلگیر و مستاصل شدیم؟همه چی قابل پیشبینی بود ولی مسئولین ما باز هم غفلگیر شدند!
 • IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  1 0
  واقعاً از عجایب روزگاره که : مردم اموال خودشان را به شخص سفیه نمی سپارند. سفیه کسی است که وقتی پول در جیبش باشد افراد کلّاش به راحتی از چنگ آنها در می آورند. مانده ام 23 میلیون از این مردم چطور اختیار یک کشور را به یک عده سفیه سپرده اند. یعنی یک کشور به اندازه خانه و پولشان هم نمی ارزد؟
 • DE ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  2 0
  مذاکره ای که 12 بند و ماده تسلیم و ذلت اش ماههاست بوسیله امریکا نوشته شده. کاپیتولاسیون و اسارات ایران در خاک خودش ! اسم این اقدام را میگذاری مذاکره، این ته بی غیرتیه؟ قزافی پای هر تسلیم نامه ای رو با امریکا امضاء کرد ، ببینید امریکا سر او و کشورش سالهای سال چه بلایی اورده؟ امریکا 22 تریلون قرض و تورم خالص داره. بزور داره کشورش رو میچرخونه. جنگ یعنی هزینه کردن تریلیونی. اگر بخوان غلطی بکنند مردم یکپارچه حسابشون رو کف دستشون میذارن. بقول مقام معظم رهبری : نه جنگ نه مذاکره.
 • مهماندار هواپیما IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  6 0
  وقتی اغلب مجلسیان بیسواد هستن از مذاکره فقط عکس انداختن بلدن
 • ایرانی IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
  2 0
  اقای مازنی اربابان شما با دیپلماسی التماسی در برجام چه دستاوردی بدست اوردند که شما پیاله دست نوچه انجام دهید خوش بحال امریکا که چقدر سرباز بدون لباس در ایران دارد....
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
  1 0
  سایه جنگ یک دروغ بزرگ برای ترساندن مردم است
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
  2 0
  بنویسید اصلاح طلب ، بخوانید ترامپیسم !
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
  3 0
  شما اصلاح طلبا با این برجامتون گند زدید هم به اقتصاد کشور و هم به روش مذاکره . مملکت رو بیچاره و ملت رو ذلیل کردید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس