کد خبر 957678
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
افزایش تولید برنج در راه است/نرخ منطقی هر کیلو برنج طارم ۲۰ هزار تومان

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: اعمال ممنوعیت فصلی برای واردات برنج در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات داخلی و فشارهای تحمیلی خارجی روبرو است، موجب افزایش مشکلات می‌شود.

به گزارش مشرق، مرتضی شاه حسینی رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: طی یک سال گذشته باتوجه به افزایش نرخ ارز و مشکلاتی که بازار با آن روبرو بوده و قیمت بسیاری محصولات افزایش قابل توجه داشته، در حالی که برنج وارداتی همچنان با قیمت سال گذشته و پایین‌تر از نرخ مصوب سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در بازارعرضه می‌شود.

وی در خصوص ثبات قیمت برنج وارداتی در بازار داخلی گفت: استمرار اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات برنج و همچنین تداوم واردات برنج از مسیر مطمئن موجب شده تا قیمت برنج وارداتی ثابت بماند.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: تأکید براین نکته اهمیت دارد که عدم افزایش قیمت موجب نشده تا واردکنندگان کیفیت و مرغوبیت محصول را قربانی بهای تمام شده آن کنند و همچنان بهترین برنج کیفی، وارد کشور می‌شود.
وی با اشاره به اینکه نظارت‌های کیفی و بهداشتی بر واردات برنج چون گذشته اعمال می‌شود، تصریح‌کرد: واردات برنج همچنان تحت سخت‌ترین نظارت‌های بهداشتی و استاندارد از سوی سازمان‌های ذیربط و انجمن واردکنندگان برنج ایران انجام می‌گیرد و هیچ تغییری در بازرسی و نظارت بر تأمین و توزیع این محصول اتفاق نیفتاده‌است.

بیشتر بخوانید:

رشد بالای ۱۰۰ درصدی ۹ قلم کالا در فروردین ماه

پرمصرف‌ترین اقلام ماه رمضان چقدر شد؟

شاه‌حسینی ادامه‌داد: در شرایطی که قیمت مواد پروتئینی و دیگر محصولات مانند سیب‌زمینی و ماکارونی افزایش یافته و قیمت‌ها در بازار بی‌ثبات است، در صورتیکه با اعمال ممنوعیت فصلی، برنج وارداتی که در سبد بسیاری از خانواده‌ها سهم زیادی دارد، به مشکلات دیگر محصولات دچار شده و مصرف‌کنندگان آسیب جدی می‌بینند.

وی علت افزایش قیمت برنج را کاهش عرضه دانست و گفت: میزان تولید برنج سال گذشته را ۲.۲ میلیون تن اعلام می‌کنند در حالیکه یک میلیون و ۵۷۰ هزارتن برنج وارد کشور شده‌است و در حالیکه به دلیل افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید برنج ایرانی، تقاضای کمتری داشته، چگونه بازار برنج وارداتی متعادل و قیمت‌ها مناسب است، اما برنج ایرانی با مشکل عرضه روبرو شده‌است.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با طرح این سوال که دلیل جهش قیمت برنج ایرانی چیست، تصریح‌کرد: همانطور که واردات برنج از ارز ۴۲۰۰ تومانی بهره می‌برد، تولید برنج نیز مشمول انواع یارانه می‌شود و از این رو افزایش جهشی قیمت برنج ایرانی توجیه پذیر نیست و اینکه بیش از ۲ میلیون تن برنج تولید داخل در عرض ۶ ماه در بازار جذب و عرضه شده ممکن نیست.

وی ادامه داد: اتخاذ سیاست‌های نادرست تنظیم بازار و همچنین وجود سوءاستفاده و منفعت طلبی‌ها بازار برنج داخلی را با این مشکلات روبرو کرده است.

شاه حسینی با بیان اینکه دولت می‌تواند مانند سیاستی که برای مدیریت بازار برنج وارداتی اتخاذ کرده، در بازار برنج داخلی نیز ورود کند، مطرح کرد: دولت برای مدیریت بازار برنج وارداتی مقدار قابل توجهی برنج وارد و به عنوان ذخیره احتیاطی در اختیار دارد و درصورت کمبود عرضه یا افزایش قیمت با آزاد کردن این ذخیره بازار را مدیریت می‌کند.

وی ادامه داد: دولت می‌تواند با خرید تضمینی در زمان برداشت به تعدیل قیمت و حمایت از تولید داخل کمک کند و هر زمان بازار با مشکل کمبود عرضه یا افزایش قیت روبرو شد، با اتکا به آن ذخیره ارزی، مانع بروز مشکل در بازار شود.

باتوجه به شرایط پیش آمده باید تمهیدات لازم اندیشیده شود تا برنج با کیفیت وارداتی همچنان با قیمت مناسب در اختیار مصرف‌کنندگان قرارگیرد، افزود: این مهم نیازمند حمایت‌های بیش از پیش دولت از واردکنندگان است تا ایشان مجبور نباشند علاوه بر مشکلاتی که متأثر از برجام بر تجارت کشور تحمیل شده در داخل هم با چالش‌ها و موانع مختلف روبرو شوند.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: در سال‌های گذشته با تفکر حمایت از تولید داخلی، واردات برنج ممنوع و متوقف می‌شد، در حالیکه با افزایش قیمت برنج داخلی این موضوع دیگر توجیهی ندارد و اگر این ممنوعیت امسال نیز استمرار داشته باشد، باید منتظر تبعات منفی آن در بازار باشیم.

وی با تاکید براینکه هیچ فعال اقتصادی منکر این واقعیت نیست که باید از محصولات داخلی حمایت کرد، توضیح‌داد: باید به این موضوع توجه داشت که برای اتخاذ تصمیمات و اعمال سیاست‌های اقتصادی باید شرایط و وضعیت در نظر گرفته شود و ممکن است تصمیمی که در مقطعی سازنده بوده در شرایطی دیگر آسیب‌رسان و مخرب باشد.

شاه‌حسینی با بیان اینکه افزایش قیمت برنج داخلی موجب شده این محصول از سبد مصرف اقشار کم درآمد و حتی متوسط خارج شود، اظهارداشت: در چنین شرایطی ممنوع کردن واردات برنج به کاهش عرضه در داخل و افزایش قیمت برنج وارداتی منجر می‌شود و همچنین ممکن است منفعت‌طلبی از بعد روانی آن سوءاستفاده کرده و با دامن زدن با شاعبه کمبود برنج قیمت‌ها را باز هم افزایش دهند.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران افزود: در شرایطی که تحریم‌ها اقتصاد کشور را هدف قرار داده و تجار به سختی می‌توانند کالای مورد نظر را واردکنند، ممنوع کردن واردات می‌تواند برای خرید و تأمین دخیره کالایی کشور مشکل ایجاد کند و همچنین به دلیل خارج شدن چندماهه از بازار به افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی منتهی شود.

وی تصریح‌کرد: با محدود شدن زمان واردات برای تجار ایرانی، تقاضای خرید ایشان در مقطعی کوتاه وارد بازار می‌شود که به افزایش قیمت‌ها منجر می‌شود، چنانکه هر ساله به دلیل اتخاذ این تصمیم حدود ۳۰۰ میلیون دلار هزینه اضاف به کشور تحمیل می‌شود.

شاه‌حسینی با بیان اینکه با آغاز فصل برداشت با افزایش حدود ۲۵ درصدی قیمت برنج روبرو می‌شویم که با توجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور، احتمال اینکه قیمت خرید برنح در ایام پایانی فصل برداشت تا دو برابر افزایش یابد دور از انتظار نیست.

وی با بیان اینکه هرساله با هدف حمایت از تولید داخل و جلوگیری از سواستفاده دلالان برای کاهش قیمت خرید برنج ممنوعیت فصلی واردات اعمال می‌شد، اظهارداشت: با افزایش قیمت برنج داخلی؛ اعمال ممنوعیت به بهانه حمایت توجیهی ندارد جز اینکه به ایجاد بار روانی می‌تواند به افرایش بیش از پیش قیمت‌ها منتهی شود.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران در پایان گفت: اعمال ممنوعیت فصلی پیش روی واردات برنج در شرایطی که در داخل و خارج کشور مشکلات زیادی وجود دارد، باید مورد بازبینی قرارگیرد و اگرنه باید منتظر تبعات منفی آن در زمان خرید برنج از کشورهای مبدأ و همچنین مشکلات بازار در روزهای پس ازآغاز ممنوعیت باشیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  23 1
  این دلایل بی‌سر و ته فقط بهانه گرانی است ...
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  3 0
  چرند و پرند نوشته برای اینکه الکی قیمت رو ببرن بالا برنج تراریخته می خورم ولی زیر بار حرف زور کم فروش ایرانی نمی رم انشالله همه محصولاتتون از بین بره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس