کد خبر 956787
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
اردوغان نمایه

درحالیکه سوریه خواستار همکاری ترکیه برای بیرون راندن تروریستها از ادلب است، رئیس‌جمهور ترکیه مدعی است که «با قبول مسئولیت در قبال ادلب، آرامش را به این منطقه بازگردانده‌ایم».

به گزارش مشرق، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه در سخنانی اظهار داشت: «در دوره‌ای که ترکیه از هر سو مورد تهمت قرار داشت، با گروه تروریستی داعش در سوریه مقابله کرده و آن را شکست دادیم».

رئیس‌جمهور ترکیه مدعی است که «با قبول مسئولیت در قبال ادلب که در حال تبدیل به یک بحران انسانی بود، آرامش را به این منطقه بازگرداندیم».

بیشتر بخوانید:

پاسخ قاطع به گستاخی تروریست‌های چند ملیتی در مناطق اشغالی شمال سوریه

به گزارش آناتولی، اردوغان تصریح کرد: «همزمان با جلوگیری از کشته شدن سوری‌های بی‌گناه در ادلب، مانع ایجاد موج مهاجرت به اروپا نیز شدیم».

رئیس‌جمهور ترکیه اظهار داشت که «ترکیه تنها کشور عضو ناتو است که در آن برهه دشوار، با داعش مبارزه کرد».

وی گفت که «با پاکسازی مناطقی در شمال سوریه از لوث تروریسم، حدود ۳۲۰ هزار پناهجو به کشورشان بازگشتند».

سپتامبر سال گذشته براساس هماهنگی‌های به عمل آمده بین ایران، سوریه، روسیه و ترکیه توافقی مشهور به «توافق ادلب» بین روسیه و ترکیه به امضاء رسید تا زمینه خروج مجموعه‌های مسلح از جمله جبهه‌النصره فراهم شود.

این توافق در حالی صورت گرفت که نیروهای ارتش سوریه با هماهنگی کامل ایران و روسیه و نیروهای هم پیمان از جمله نیروهای حزب‌الله لبنان آماده آغاز جنگ برای بازپس گیری شهر و استان ادلب بودند.

اما دولت ترکیه در قالب گفتگوهای آستانه خواستار فرصتی یکساله بود تا بدون درگیری امکان جمع آوری کامل مجموعه‌های مسلح فراهم شود، در این بین ایران و روسیه با استقبال از جلوگیری از هرگونه درگیری های جدید از این پیشنهاد استقبال کردند و ضمن موافقت دولت سوریه این طرح اجراء شد.

منابع سوری می‌گویند که اگر توافق ادلب مدت زمان مورد نیاز را از دست بدهد و نتواند شروط توافق ادلب را اجرایی کند، آنگاه هیچ راه حلی جز حمله سراسری به ادلب برای ریشه کنی گروه‌ها و مجموعه‌های تروریستی در آن باقی نمی‌ماند.

یک ژنرال ارتش سوریه امروز دوشنبه گفت که اگر ترکیه طبق توافقات با دمشق برای بیرون کردن تروریست‌ها از خاک سوریه همکاری نکند، جنگ با تروریست‌ها یا با نظامیان ترکیه تنها سناریوی پیش روی ادلب است.

وی تصریح کرد: وضعیت تروریست‌ها و حضور ترکیه در شمال غرب سوریه مغایر با همه قوانین بین المللی است و مغایر با مفهوم شهروندی نزد ملت آزاده سوریه است که نمی‌تواند بپذیرد که این غریبه‌ها در خاک سرزمینشان بمانند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس