کد خبر 956752
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۴
عکس/ حاشیه‌های بازی تراکتورسازی و پرسپولیس

باشگاه تراکتورسازی تبریز اظهارات رئیس کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال پیرامون بحث شرط‌بندی را نسنجیده و برخلاف اخلاق حرفه‌ای و اصول حقوقی دانست.

به گزارش مشرق، پیرو مصاحبه رئیس کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال، پیرامون بحث شرط‌بندی که در رسانه‌ها نیز قرار گرفته است، با ابراز تأسف نسبت به این اظهارات نسنجیده و برخلاف اخلاق حرفه‌ای و اصول حقوقی، معاونت حقوقی باشگاه تراکتورسازی پاسخی پیرامون ادعاهای مطرح‌شده نسبت به این اظهارات به شرح ذیل در دو بخش حقوقی و اخلاق حرفه‌ای ارائه می‌نماید که با التفات به اصل ضرورت بی طرفی رکن قضایی رسیدگی کننده و ایجاد شائبه در این خصوص تا در آینده شاهد چنین اظهارنظرهایی توسط کارکنان و کارمندان فدراسیون فوتبال نباشیم.

۱- از منظر حقوقی

الف- سنگین‌تر بودن مجازات شرط‌بندی به نسبت مقررات فیفا در شرایطی که این عمل در جامعه ما و از نظر شرع جرم انگاری شده است و ماده ۷۰۵ قانون مجازات اسلامی برای آن حبس و شلاق مدنظر قرار داده است امری است بدیهی و نمی‌توان میزان آن را با کشورهایی که شرط‌بندی و قمار در آنها آزاد است، مقایسه نمود. کما اینکه بنا بر فرمایش ایشان در همین مصاحبه، میزان جریمه نقدی مقررات ما مطابق شرایط جامعه تدوین گردیده است، اما درباره میزان محرومیت‌ها ظاهراً مدنظر قرار دادن این شرایط خاص از درجه اهمیت برخوردار نیست. این تفاوت دیدگاه در این موضوع جای سؤال است.

ب- بند ۳ ماده ۷۳ مقررات انضباطی بیان می‌کند که «اگر بعد از خاتمه لیگ، ادعایی مبنی بر تبانی مطرح شود این موضوع نمی‌تواند منجر به تغییر نتایج شود و مسابقه مذکور هم تکرار نخواهد شد، اما سایر مجازات‌ها قابل‌اعمال هستند». مطابق این بند به وضوح امکان تکرار یا تغییر نتیجه در فرض تبانی و نقض سلامت مسابقات و تأثیر ناروا و غیرقانونی بر روند یک مسابقه و یا نتیجه آن با التفات به مقررات ذیل ماده ۷۲ وجود دارد. استدلال و مستندات ما نیز در پرونده موجود است و انتشار آن از نظر قانونی و اخلاقی صحیح نیست.

بیشتر بخوانید:

شرط بندی موجب تغییر نتایج نمی‌شود

 ۲- از منظر حرفه‌ای

الف- حتماً باید بررسی شود تا مشخص گردد اظهارنظر آقای براتی بر اساس اطلاع ایشان از محتویات پرونده بوده است یا خیر. در صورتی که مشخص شود ایشان بر اساس اطلاعات محرمانه پرونده اظهارنظر نموده‌اند، از فدراسیون فوتبال ایران درخواست رسیدگی به این نقض محرمانگی گسترده را توسط یکی از کارکنان فدراسیون را خواستاریم و باید با ایشان برخورد جدی شود تا در آینده شاهد این قبیل اقدامات نباشیم. از سوی دیگر اگر ایشان هیچ اطلاعی از محتویات پرونده ندارد، موافق اصول حرفه‌ای نیست و بهتر است ایشان قبل از اظهارنظر حتماً این موضوع را عنوان و در مصاحبه نیز تأکید کند تا شائبه‌ای برای فوتبالدوستان به وجود نیاید. به‌عنوان یک همکار به شما پیشنهاد می‌کنم تا با رعایت اصول حرفه‌ای، مانع از دامن زدن به شائبه‌هایی که امروزه در فوتبال کشور وجود دارد بشوند.

ب- جناب براتی، شما در کمیته تدوین مقررات وظایفی دارید و به شما پیشنهاد می‌کنم وظایف خود را پیگیری نمایید و به‌روزرسانی مقررات و رفع کاستی‌های قانونی را انجام دهید. ارکان قضایی فدراسیون در صورت لزوم، از نظر شما به عنوان کارشناس بهره خواهند برد. بهتر بود در همین راستا و این مسئله به سراغ بخشنامه شماره ۱۴۲۴ فیفا رفته بودید و دستورالعمل ضمیمه این بخش‌نامه را در مقررات ما منظور می‌فرمودید. همچنین بهتر است به جای حضور در رسانه‌ها، اساسنامه فدراسیون را مطالعه و اصلاح نمایید که ابهام و ایراد در آن بسیار است.

ج- شما با وجود چنین مصاحبه‌هایی موجب می‌شوید تا کمیته محترم در هنگام رسیدگی خود با فشار رسانه‌ها مواجه گردد که بهتر است چنین جو رسانه‌ای توسط خود کارکنان فدراسیون ایجاد نگردد.

در پایان موکداً اعلام می‌دارد باشگاه تراکتورسازی با تمکین از قوانین و مقررات موضوعه و طرح موضوع در ارکان ذیصلاح مراتب را پیگیری نموده و از هرگونه اقدامی جهت احقاق حقوق باشگاه و هواداران دریغ نخواهیم نمود.

لازم به توضیح می‌باشد با توجه به اظهارنظرهای معموله از جانب آقای براتی با التفات به انتساب و ارتباط ایشان با ارکان قضایی فدراسیون و زیر سؤال رفتن اصل بی‌طرفی و تأثیر ناروای این اظهارات برافکار عمومی و همچنین هرگونه تصمیم احتمالی از جانب کمیته اخلاق فدراسیون شکایت مقتضی علیه ایشان نیز معمول خواهد گردید.

معاون حقوقی باشگاه فرهنگی ورزشی تراکتورسازی - مصطفی کاراندیش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • مونسی IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
    1 0
    نوش دارو بعد مرگ تراکتورسازی...؟؟ آقایون بازی تمومه اینقدر تو سر و کله هم نپرید و مردمو به جون هم نندازین... کیف و پولش مال شماس ، سکته و جنگ و دعواش مال مردم و هوادار.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس