کد خبر 955211
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۱
زندان

مدیرکل قضایی و اجرای احکام سازمان زندانهای کشور گفت: ظرفیت اشغال شده زندانهای کشور ۱۲۷.۶۸ درصد است.

به گزارش مشرق، حسین پورمند مدیرکل قضایی و اجرای احکام سازمان زندانهای کشور که به عنوان جایگزین علی‌اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندانهای کشور برای سخنرانی در خصوص راهبردهای عملی کاهش جمعیت کیفری در زندانهای ایران به همایش ملی مدیریت جمعیت کیفری به دانشگاه شهید بهشتی آمده بود آماری را از وضعیت زندانهای کشور ارائه داد.

بیشتر بخوانید:

دستور رئیس قوه‌قضاییه درباره اموال مسئولان

فیلم / نگرانی حجت الاسلام رئیسی از افزایش جمعیت زندانیان

وی با اشاره به اینکه این آمارها از سایت بین‌المللی زندانهای جهان که دائماً به روز رسانی می‌شود اتخاذ شده است گفت: در کل جهان در حدود ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار زندانی وجود دارد، اما تخمین زده می‌شود که آمار درست ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

مدیرکل قضایی و اجرای احکام سازمان زندانهای کشور این تفاوت آمار را بخشی از عدم ثبت آمار زندانیان توسط برخی از کشورها و عدم ثبت کامل آن توسط برخی دیگر از کشورها دانست و تصریح کرد: من به شما اطمینان می‌دهم که آمار زندانی‌های ایران در این سایت به درستی ثبت می‌شود، چرا که قوه قضائیه آمار متهمان و زندانیان در بازداشت را به صورت کامل رصد می‌کند.

پورمند با اشاره به اینکه در جهان تعداد زندانیان براساس هر ۱۰۰ هزار جمعیت محاسبه می‌شود افزود: در جمعیت ۸۰ میلیونی کشور ما این آمار در دو فاصله نزدیک به هم اندازه‌گیری شد که در اسفندماه سال ۹۷ ایران در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۲۳۳ نفر زندانی داشته و در رتبه نهم آسیا قرار داشته است.

وی سپس آمار زندانیان ایران در بهمن‌ماه ۹۷ را اعلام کرد و گفت: در آن زمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۳۱۰ زندانی داشتیم و در رتبه ششم آسیا قرار داشتیم.

پورمند با اشاره به اینکه تعداد زندانیان از بهمن تا اسفند ۹۷ به خاطر عفو گسترده و تاریخی که صورت گرفت کاهش یافت، افزود: به تعبیر برخی از اهل فن این عفو در تراز یک عفو عمومی بود و با توجه به تغییری که در شاخص‌ها و کاهش مستثنیات عفو صورت گرفت برای اولین بار زندانیان زن و اتباع بیگانه بیشتری آزاد شدند.

وی تعداد کل مشمولان این عفو اعم از آزاد شده و تخفیف مجازات یافته را ۱۰۲ هزار نفر اعلام کرد و گفت: تعداد آزادشدگان نیز ۶۱ هزار نفر است.

مدیرکل قضایی و اجرایی سازمان زندانهای کشور با بیان اینکه نیمی از زندانیان کشور از این عفو گسترده برخوردار شدند گفت: در استانی مثل سمنان ۶۵ درصد و در استانی مثل ایلام ۳۵ درصد از زندانیان مشمول عفو شدند این درصدها تابع مستثنیات عفو و نصاب سابقه کیفری در نظرگرفته شده است.

وی در خصوص شرایط عفو کسانی که دو مجازت حبس در حال اجرا و در نوبت اجرا دارند را اینگونه تشریح کرد که در بیشتر استانها عفو در مورد تمام موارد اعمال شد و برخی از استانها معتقد بودند که حبس در نوبت اجرا هنوز به مرحله اجرا نرسیده است که مورد عفو قرار بگیرد.

پورمند تعداد کنونی زندانیان کشور را ۱۸۹ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: استان آذربایجان شرقی به نسبت جمعیتش کمترین زندانی و خراسان جنوبی بیشترین زندانی را دارد.

وی در ادامه ارائه آمار در خصوص سابقه کیفری زندانیان سال ۹۷ گفت: ۴۷.۲۴ درصد افراد برای اولین بار وارد زندان شدند و ۵۲.۷۶ درصد آنها حداقل یکبار سابقه ورود به زندان را داشته‌اند.

وی تعداد زندانیان تحت قرار را ۲۳.۲۱ درصد اعلام کرد و گفت: بیشتر این افراد بر اثر عدم تامین قرار کفالت و وثیقه در زندان هستند و این در صورتی است که در قانون سال ۹۲، ۱۵ نوع قرار قضایی وجود دارد که قضات می‌توانند از آنها استفاده کنند.

پورمند تعداد زندانیان جرائم مرتبط با مواد مخدر را ۳۶.۴۳ و زندانیان سرقت و ربودن مال غیر را ۲۹.۲۱ و تعداد زندانیان جرائم علیه اشخاص را ۱۰.۶۱ درصد از زندانیان اعلام کرد و گفت: مابقی مربوط به سایر جرائم هستند.

وی آمار تعداد افرادی که کمتر از ۱۰ روز وارد زندان می‌شوند را زیاد و تکان‌دهنده دانست و گفت: اینها بیشتر مرتکب جرائم خفیف شده‌اند که قضات می‌توانند از مجازات‌های جایگزین استفاده کنند.

مدیرکل قضایی و اجرای احکام سازمان زندانهای کشور یک چهارم زندانیان جهان را متهم و منتظر محاکمه اعلام کرد و با اشاره به اینکه کشور ما هم همین وضعیت را دارد، گفت: در این رابطه رتبه ۱۳۳ جهان و ۱۵ آسیا را داریم.

وی با اشاره به مصوبه هیئت دولت در رابطه با سرانه غذای فیزیکی هر زندانی به میزان ۱۴ متر که شامل تمام فضاهای مورد استفاده زندانیان می‌شود، گفت: ظرفیت اشغال شده زندانهای ایران ۱۲۷.۶۸ درصد است.

پورمند نسبت زندانیان زن ایران را نسبت به کل زندانیان کشور ۲.۹۳ درصد اعلام کرد و گفت: از این نظر در رتبه ۱۶۲ کشورهای جهان هستیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha