جهانگیری سیل

طبق این مصوبه که محل تشکیل آن، دفتر معاون اول رییس جمهور یعنی اسحاق جهانگیری اعلام شده، رسماً از وزارت نیرو خواسته شده در خصوص احتمال بروز سیلاب، سناریوهای "واقع بینانه و بدبینانه" در نظر گرفته شود.

به گزارش سرویس جامعه مشرق، سیل و طغیان رودخانه‌ها در هفته‌های گذشته که منجر به بروز خسارت‌های فراوان به مناطق مسکونی، مزارع و مراکز صنعتی در شمال و جنوب کشور شد، اگرچه اتفاقی تلخ و باعث گرفتاری بخشی از شریف‌ترین مردمان کشورمان شد اما جلوه‌ای از همدلی و کمک بی دریغ نیروهای مسلح، نیروهای مردمی و اقشار مختلف جامعه گردید که این موضوع در آینده نیز برکات زیادی برای کشور خواهد داشت.

سوای ناهماهنگی‌ها و بعضاً کمبود امکانات دستگاه‌های اجرایی متولی این نوع حوادث که توسط نیروهای مسلح و مردم جبران شد، اما همچنان یک موضوع، مورد توجه رسانه‌ها و افکار عمومی قرار دارد و آنهم امکان یا عدم امکان پیش بینی وقوع این سیلاب بزرگ در کشور بود.

این ماجرا از آنجا حساس‌تر و مهمتر جلوه کرد که محمد دهقان نماینده با سابقه و نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در نامه روزهای اخیر خود به رؤسای جمهور و مجلس تاکید کرد: " خطر وقوع سیل اوایل بهمن سال ۹۷ توسط مقامات امنیتی به صورت کتبی به مقامات ارشد دولتی از جمله وزارت نیرو هشدار داده شده بود"، اما اقدامی برای جلوگیری از بروز سیل از سوی این مقامات انجام نشد. طبیعتاً دستیابی به مکاتبات مقامات امنیتی برای رسانه‌ها ممکن نبوده و حتی در صورت یافتن آن نیز، اصولاً طبقه بندی داشته و قابل انتشار نخواهند بود اما برخی کدها و اشارات مد نظر مسئولان کابینه در سال گذشته، می تواند به شفاف سازی این موضوع مهم کند.

به عنوان مثال، رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه روز چهارشنبه مورخ ۱۰ بهمن سال ۱۳۹۷ هیأت دولت، در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود: میزان بارش در خوزستان پنج برابر سال گذشته است و از هفته‌های پیش، برای تسکین سیلاب‌هایی که وارد مخازن سدهای بزرگ می‌شود، برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد. به گفته وی، بنا بر تاکید رئیس جمهور، وزارت نیرو موظف است سال آینده را در مورد آب و برق بر اساس میزان بارش‌های سال قبل پیش‌بینی کند و برنامه‌ریزی ها بر این اساس انجام شود.

بر این اساس به نظر می رسد وزیر نیرو در زمان این مصاحبه، از شرایط هفته‌های آینده -حداقل در استان خوزستان- مطلع بوده اما برخی سخنان وی همچون پیش بینی شرایط سال ۹۸، همچون سال ۹۷، در تناقض با فرضیه مذکور است. در عین حال، بررسی بخش مدیریت بحران وب سایت استانداری خوزستان نشان می دهد از تاریخ ۸ اسفندماه سال گذشته تا ۳ فروردین ماه، هیچ خبر یا گزارش دیده نمی شود که چنین سکوت و عدم اطلاع رسانی قابل تأمل است.

فاصله زمانی انتشار آخرین خبر در سال ۹۷ و اولین خبر در سال ۹۸ مشخص است

در بخش مدیریت بحران استانداری لرستان و گلستان نیز وضع شبیه به همین منوال است که در تصاویر فوق قابل مشاهده است.

دستورات مهم دولتی‌ها که دیده و شنیده نشد

اما بررسی‌های خبرنگار مشرق در خصوص میزان اطلاع و برنامه دولت برای مقابله با سیل در مناطقی چون خوزستان، خبر از درج مصوبات مهم در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ذیل سی و هفتمین جلسه شورای عالی آب می دهد. طبق این مصوبه که محل تشکیل آن، دفتر معاون اول رئیس جمهور یعنی اسحاق جهانگیری اعلام شده، رسماً از وزارت نیرو خواسته شده در خصوص احتمال بروز سیلاب، سناریوهای "واقع بینانه و بدبینانه" در نظر گرفته شود و برنامه‌های لازم را ارائه کنند.

استاندازی خوزستان نیز موظف شده در امر مدیریت سیلاب، اقدامات و تمهیدات ضروری را برای مواجهه با این شرایط با همکاری وزارت نیرو پیش بینی کند. بخش جالب دیگر این مصوبه شورای عالی، دستور به وزارت نفت برای پر کردن مخازن هورالعظیم است که از زنگنه خواسته شده ظرف ۱ هفته، برنامه خود برای تحقق این موضوع را ارائه کند. وزارت نیرو نیز مکلف است ظرف فقط ۱ روز، الزام ورود آب به تمامی مخازن هورالعظیم را به وزارت نفت و مرزبانی ناجا ابلاغ کند.

به نظر می رسد موضوع سیل در خوزستان و حجم ورود آب آنقدر به صورت تفصیلی و دقیق در جلسه اواخر بهمن سال گذشته، مورد توجه مسئولان دولتی بوده که در بخش پایانی از وزارت نیرو خواسته شده موضوع پایداری سد کرخه را با دریافت گزارش‌ها و توضیحات فنی، مورد بررسی قرار دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  64 0
  یعنی میدونستن و کار خودشون بوده؟
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
   9 1
   میدونستن به ....... گرفتن مثل همیشه
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  77 0
  آقای اژه ای در تلویزیون گفت" وزارت اطلاعات رسما به دولت هشدار داده بود ارز را 4200 نکنید" مگر گوش دادند ذخائر ملی را دود کردند ، جان و مال مردم برایشان اهمیتی ندارد .
  • IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   0 0
   وزارت اطلاعات فکر میکند فقط با توپ و تانک عملیات تروریستی انجام میدهند میتوان با تغییر روش و حتی بدون سلاح هم نتایجی بدتر از ده عملیات تروریستی را بر جان و مال مردم رقم زد .
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  129 0
  برای تیم بی خاصیتی که نبودشان بهتر از بودنشان است، آگاهی یا عدم آگاهی تفاوتی نمی‌کند.
 • IR ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  89 0
  اگر جهانگیری و نهاوندیان و یک نفر دیگر با زندگی ۸۰ م بازی نمی‌کردند و در خصوص دلار جهانگیری محاکمه میشدند شاید مدیریت بهتری را در خصوص سیل شاهد بودیم.
 • IR ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  90 0
  سلف سرویس مجلس تنها قسمتی است که در قوه مقننه کارایی خوبی داره. عملا بسیاری از نمایندگان محترم تماشاچی هستند.
 • IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  67 0
  ناکس به تربیت نشود ای حکیم کس باران که در لطافت طبعش خلاف نیست در باغ لاله روید و در شوره بوم خس
 • IR ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  65 0
  پر تو نیکان نگیرد هر که بنیادش بدست تربیت نااهل را چون گردکان بر گنبدست
 • IR ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  11 64
  کشور باید توسط متخصصین اداره بشه دیدید که در همین ماجرای سیل چه افتضاحاتی دیده شد ریل ساخته اند کانال آب نداره مسیر سیل را بسته اند سیل اومد تو خیابون مردم کشته شدند هر کسی را بهر کاری ساخته اند اگر نگرانید ناظر باشید نه عامل .عامل باید متخصص باشه فرق نداره چه عقیده و مذهبی داشته باشه اسلام یعنی تسلیم شدن هر کسی از هر مذهبی که خدا رابپرسته مسلمان محسوب میشه این آیه قرآن : همانا دین نزد خدا اسلام است.
 • امیر IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  5 0
  سایت محترم و وزین مشرق لطفا و خواهشا برای گرانی افسار گسیخته کاغذ هم گزارشی تهیه فرمائید این وضع کاغذ معیشت خانواده های زیادی را برای حتی ادامه تحصیل مشکل دار خواهد کرد قیمت کاغذ در اردیبهشت امسال نسبت به پارسال 4برابر شده یعنی چی
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  7 0
  من فکر می کنم در موضوع سیل در خوزستان عمدی در کار بوده تا خسارات بسیار بیشتر شود با توجه به مستندات تخلیه مخازن سد ها و سایر اقدامات برای آمادگی مواجه با سیل باید از اول اسفند شروع می شد و عمداً اقدامی نشد باید دستگاههای امنیتی و قضایی بررسی و اقدام کنند این عملا خرابکارییه نه تنبلی و بی حالی مرسوم دولت
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   0 0
   اگه از اول اسفند خالی می کردن باران نمی آمد شما جواب بی آبی مردم را می دادی یا می اومدی می گفتی خرابکاری شده آب را خالی کردن نخلستان ها از بین بره؟
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  5 0
  چرا خانه وزندگی وجان مردم برایشان مهم نیست .چرا جلوی خسارت را نگرفتند.پس برای چی انتخاب شدند.؟!
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  1 0
  اول حیف از خانه و زندگی مردم بیچاره که نابود شد. دوم حیف از اینهمه زمین پرمحصول که زیر آب رفت...
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  0 0
  امیدواریم خدا بیامرزه رای دهندگان به دولت بی کفایت روحانی رو
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  0 0
  از قوه محترم قضائیه انتظار داریم عاملین سبب سیل و خسارت های اقتصادی کشور را محکمه و به اشد مجازات برسانند.باید با خائنین کشور و مردم شدیدا برخورد شود .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس