کد خبر 953337
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۰
رحمانی فضلی نمایه

وزیر کشور گفت: مقام معظم رهبری در مراحل مختلف تاکید بسیار زیادی بر بازسازی مناطق سیل‌زده داشتند و دیروز هم در جلسه‌ای که در دفتر ایشان برگزار شد، تاکید شد که به سرعت این کار را انجام دهیم.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، رحمانی فضلی در نشست بررسی روند بازسازی در مناطق سیل زده که با حضور استانداران استان‌های سیل زده و استان‌های معین و همچنین رئیس بنیاد مسکن، رئیس سازمان مدیریت بحران و دبیران کمیته‌های تخصصی قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده، برگزار شد، ضمن تشکر از تمام کسانی که در دوره مقابله با سیل، تلاش کردند، گفت: استان‌های معین با سرعت عمل و جدیت و با انگیزه‌ای که داشتند، در سه استان گلستان، خوزستان و لرستان وارد عمل شدند و با قبول مسئولیت در مناطق مختلف به یاری مردم، مدیران و دستگاه‌های اجرایی استان شتافتند.

بیشتر بخوانید:

گزارش اولیه مجلس درباره سیل‌های اخیر +جزئیات

درخواست رهبری از وزیر کشور درباره سیل‌زدگان

وی افزود: مجموعه این تلاش‌ها در بهبود روحیه مردم، افزایش انسجام و همگرایی و هم افزایی تأثیر بسزایی داشت و الحمدلله توانستیم شرایط اولیه مقابله با سیل را به نحو قابل قبولی مدیریت کنیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه همکاری و فعالیت مشترک در مرحله سازندگی و بازسازی و نوسازی نیز ادامه خواهد یافت، گفت: با تدابیری که اندیشیده‌ایم مقرر شد، کار بازسازی در زمانبندی مشخصی انجام شود و رئیس جمهور و مقامات ارشد کشور، واقعاً مصرند کار بازسازی مناطق سیل‌زده در بازه زمانی که مشخص می‌شود تمام شود.

وی ادامه داد: روشن است که در مناطق تحت تأثیر سیل، مردم در شرایط مساعدی زندگی نمی‌کنند و با گرم شدن تدریجی هوا، شرایط نا مساعد تشدید می‌شود و به همین دلیل ساخت و ساز باید به سرعت انجام شود.

وزیر کشور گفت: مقام معظم رهبری در مراحل مختلف تاکید بسیار زیادی بر بازسازی مناطق سیل‌زده داشتند و دیروز هم در جلسه‌ای که در دفتر ایشان برگزار شد، باز هم بر این موضوع تاکید شد که ما به سرعت این کار را انجام دهیم و دولت هم تمهیدات لازم را اندیشیده است و مصوباتی که از دولت می‌خواستیم و تأمین مالی که دولت می‌بایست انجام دهد، همه در مسیر بسیار خوبی است.

رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده تصریح کرد: در مرحله ساخت و ساز هم، اگر بتوانیم همچون مقطع مقابله با سیل، همکاری و همفکری و مشارکت جدی و عملی بین همه بخش‌ها را داشته باشیم، خواهیم توانست، حتی قبل از سررسید تعیین شده در زمانبندی، کار بازسازی را به اتمام برسانیم.

وزیر کشور در ادامه با تاکید بر اینکه کار بازسازی باید بین استان‌ها و دستگاه‌هایی که اعلام آمادگی می‌کنند، توزیع شود، گفت: روند بازسازی بایستی با نظارت مستقیم و در زمانبندی مشخص دنبال شود و حتی الامکان از ظرفیت‌های استان‌ها از جمله پیمانکاران استانی استفاده شود.

وی ادامه داد: در مرحله بازسازی نیز، استان‌های معین باید تمام امکانات را بسیج کنند و به کار ببندند.

وزیر کشور در توضیح روند تقسیم کار در مناطق سیل زده گفت: هر منطقه را به یک استان می‌دهیم تا صفر تا صد کار را مدیریت کند. در این روند، استاندار استان مسئول هماهنگی است و مسئول اجرا و عملیات در آن استان، استان معین خواهد بود. بعلاوه استان‌های معین صرفاً از منابع ملی و بودجه‌ای استفاده نخواهند کرد بلکه منابع و امکانات دیگری را وارد کار می‌کنند.

رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده ادامه داد: برآورد خسارات و خرابی‌ها مشخص شده است و مقرر شده تا این اطلاعات در سایت در اختیار عموم مردم قرار گیرد تا همه مردم ببینند که ما در کدام استان‌ها، کدام شهرستان‌ها، کدام شهرها و در کدام روستاها خرابی داریم و این خرابی‌ها به چه میزان است و همچنین اطلاعات دستگاه‌ها، روند کار و عملکرد آن‌ها به صورت هفتگی در سایت ارائه خواهد شد تا همه کشور ببینند که کار با چه روندی در حال انجام است.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه تمام خدمات، اقدامات و منابع مربوط به بازسازی مناطق سیل‌زده، باید به صورت متمرکز توزیع شود، گفت: به این منظور باید پایگاه اطلاعاتی در استان‌ها و همچنین مرکز راه اندازی شود و تمام امکانات و خدمات ارائه شده با مشخصات گیرنده این خدمات به صورت دقیق مشخص شود تا امکان هرگونه سوءاستفاده و موازی کاری منتفی شود.

وزیر کشور یادآوری کرد: پیش از این به استان‌های سیل‌زده اعلام کردیم که متناظر قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده را در استان خود تشکیل و ساماندهی کنند. اکنون؛ در مرحله بازسازی، استان‌های معین نیز باید سطوح متناظر قرارگاه را در استان تشکیل دهند و شخص استاندار نیز مسئول است تا کل این روند را کنترل و نظارت کند و کارها در یک روال منظم و سازمان یافته پیش رود.

رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده از تدوین دستورالعمل مشارکت در روند بازسازی از سوی بنیاد مسکن خبر داد و گفت استان‌ها باید بر اساس این دستورالعمل عمل کنند و همچنین باید تلاش کنیم مشارکت مردم را تسهیل سازماندهی کنیم.

وزیر کشور بزرگ‌نمائی خسارت‌ها را غیر قابل قبول برشمرد و افزود: مسئولان استان‌ها باید تلاش کنند خسارت‌ها را به صورت واقع‌بینانه اعلام کنند و در این مورد بزرگنمایی واقع نشود و آنچه واقعاً خسارت وارد شده است، مبنای کار قرار گیرد.

وزیر کشور در فراز پایانی سخنان خود در این نشست، با تأکید بر رویکرد پیشگیرانه در روند بازسازی به موضوع مهم و ضروری تعیین عالمانه حریم رودخانه‌ها اشاره کرد و گفت: حریم رودخانه‌ها باید با رویکرد مصون سازی و پیشگیری و پیش بینی‌های لازم برای کنترل و مدیریت سیل، به صورت کاملاً عالمانه و نه بر اساس مستحدثات موجود تعیین شود. همچنین تمهیدات فنی لازم برای رودخانه از جمله اقدامات آبخیزداری و زهکشی و همچنین پیش بینی سیل بندهای لازم در طول مسیر بایستی مورد توجه جدی واقع شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس