صادق زیباکلام

صادق زیبا کلام می‌گوید، اصلاح‌طلبان بخش قابل توجهی از محبوبیت‌شان را از دست داده‌اند.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

او در نامه‌ای به خاتمی نوشت: اظهارنظر اخیرتان در دیدار با شماری از اعضای فراکسیون امید مبنی بر اینکه «مردم دیگر به توصیه ما مبنی بر شرکت در انتخابات توجهی نخواهند کرد.» مبیّن بحران عمیقی است که جریان اصلاحات مدت‌ها گرفتار آن شده و رهبری اصلاحات نیز هیچ گامی برای مواجهه با آن برنداشته است.

بیشتر بخوانید:

چرا اصلاح‌طلبان به نیروهای امدادی هم رحم نمی‌کنند؟


در اینکه اصلاح‌طلبان بخش قابل توجهی از محبوبیت‌شان را از دست داده‌اند تردیدی نیست. بسیاری از اقشار تحصیل‌کرده و جوان‌تر در دو انتخابات ۹۴ و ۹۶ به اصرار و ترغیب اصلاح‌طلبان شرکت کردند؛ اما عملکرد فراکسیون امید و از آن بدتر عملکرد آقای روحانی سبب شده که آنها دیگر در انتخابات شرکت نکنند.


زیبا کلام می‌افزاید: ریختن همه تقصیرها بر گردن مجلس و آقای روحانی، ندیدن ابعاد گسترده‌تر بحران اصلاح‌طلبان است. علیرغم آن‌که بیش از دو دهه از شکل‌گیری اصلاحات می‌گذرد اما بسیاری از رای‌دهندگان نمی‌دانند خواسته‌های این جریان کدام هستند و اساساً چه تفاوتی میان آنان با اصولگرایان وجود دارد.


واقعیت تلخ آن است که اصلاح‌طلبی خلاصه شده در مشتی شعارهای زیبا و کلی. بعد از گذشت بیست سال ما هنوز نتوانسته‌ایم یک هویت مشخص ترقی‌خواهانه برای خودمان خلق‌نماییم. خواسته‌های مشخص اصلاح‌طلبان که آنها را در جایگاه یک جریان دمکراتیک و ترقی‌خواه قرار می‌دهد کدام هستند؟ بی‌هویتی جریان اصلاحات را نه می‌توانیم بر گردن اصولگرایان بیفکنیم، نه روحانی، نه شورای نگهبان و نه نظارت استصوابی. ما هنوز نتوانسته‌ایم یک شعار استراتژیک برای اصلاح‌طلبی که به صورت شناسنامه و هویت آن درآمده باشد ایجادنماییم.


زیباکلام در ادامه از خاتمی خواسته تا اصلاح‌طلبان شعار آزادی را پررنگ کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • DE ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  3 1
  اقای صاحب نظر وکیل مدافع غرب گراها بیست ساله امثال تو عده ای از مردم بیگناه رو سرکار گذاشتید! بسه دیگه ! خودت بدتر از همه ازشون حمایت میکردی. لازم به نابغه های مچلی مثل شما نیست!مردم شعورشون خیلی زیاده و راهشون رو پیدا کردند و با قدرت انقلابی و جهادی شما رو میبرند سرچشمه و تشنه برمیگردونن! این چوب اعتماد به صهیونیسم و انگلیس و امریکاست که میخورید! مردم ایران را هرگز دست کم نگیرید!
 • IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  3 0
  خدا مرگشون رو نزدیک کنه شرشون رو از سر کشور کم کنه و به تاریخ پیوست کنه
 • DE ۰۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  3 0
  زیباکلام: بسیاری از رأی دهندگان نمی‌دانند هویت اصلاح‌طلبان چیست//آقای بیجا کلام شما اول هویت خودت را مشخص کن بعد برو سراغ تَکراری ها.اگر کسی هویت ایرانی داشته باشد نوکری غرب را نمیکند
 • IR ۰۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  2 0
  مظلوم نمایی خباثت آمیز برای گدایی رأی در انتخابات آتی مجلس و ریاست جمهوری
 • DE ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  2 0
  تو که هویت آنها را میدانستی غلط کردی مردم را تشویق به شرکت در انتخابات کردی و غلط میکنی که هم به نعل میزنی و هم به میخ و میگوئی بازهم روحانی را انتخاب خواهی کرد .
 • مجید مولا IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  3 0
  دقیقا چون شما حرف دلتون رو نمیزنید شما رک به مردم بگید میخوایم یک کشور مستعمره آمریکا باشیم تا این چند روز عمرمون بیاد بره خلاص بشیم بریم
 • IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  1 0
  آره درست گفتی اگه از هویت اصلاح طلب ها خبر داشتند محال بود بهشون رای بدند‌

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس