کد خبر 950539
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
وزارت خارجه

سرمدی،‌ محمدی، آصفی، حسینی، قشقاوی، مهمان‌پرست، عراقچی، افخم، جابری‌انصاری و قاسمی ده سخنگویی بودند که پیش از این وظیفه اعلام مواضع دستگاه دیپلماسی را برعهده داشتند.

به گزارش مشرق، پس از آنکه بهرام قاسمی دهمین سخنگوی وزارت امور خارجه اسفند ماه سال گذشته (۱۳۹۷) به عنوان سفیر جدید ایران در پاریس منصوب شد، چند گزینه برای تصدی این سمت در رسانه‌ها منتشر شد از جمله «سید عباس موسوی» مدیرکل اطلاع رسانی و امور سخنگویی و «افسانه نادی‌پور» دستیار وزیر امور خارجه در امور حقوق شهروندی و در نهایت امروز (شنبه) ۲۴ فروردین ماه قرعه تصدی این سمت به نام «سید عباس موسوی» افتاد و محمدجواد ظریف موسوی را به عنوان یازدهمین سخنگوی وزارت خارجه منصوب کرد و از این پس قرار است موسوی جوان‌ترین سخنگوی وزارت خارجه اخبار و مواضع دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران را اعلام کند.

بیشتر بخوانید:

در گزارش زیر نگاهی کوتاه به سوابق یازده سخنگوی وزارت خارجه شده است.

سرمدی اولین سخنگوی دستگاه دیپلماسی

«مرتضی سرمدی» اولین سخنگوی دستگاه دیپلماسی بود و پس از آن محمود محمدی در دوران علی اکبر ولایتی و مدتی نیز در ابتدای دوران وزارت خارجه سید کمال خرازی در این سمت ایفای وظیفه کرد. سرمدی در حال حاضر قائم مقام وزارت خارجه است.

مرتضی سرمدی نخستین سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بود که تا سال ۱۳۷۰ این سمت را برعهده داشت. وی پس از آن معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه و همچنین سفیر ایران در لندن شد.

*محمود محمدی دومین سخنگو

دومین سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران «محمود محمدی» بود. او در سال‌های ۱۳۷۰ -۱۳۷۷ مشاور وزیر و سخنگوی وزارت امور خارجه بود.

محمدی که دارنده مدرک دکترا در رشته سیاست بین‌الملل از دانشگاه شرق شناسی ناپل ایتالیاست، طی سال‌های ۱۳۸۸-۱۳۸۷ مشاور وزیر امور خارجه بوده و در دوره هفتم نمایندگی آباده در مجلس شورای اسلامی را عهده‌دار بود و پس از آن هم به عنوان سفیر ایران در الجزایر راهی الجزیره شد و با پایان ماموریتش به کشور بازگشت. وی در طی سال‌های ۱۳۸۲-۱۳۷۸ نیز عهده‌دار سفارت ایران در تونس نیز بوده است.

حمیدرضا آصفی سومین سخنگو

«حمیدرضا آصفی» به مدت هشت سال در دوران وزارت سید کمال خرازی و اوایل دوران وزارت منوچهر متکی عهده‌دار این سمت بود.

متولد ۱۳۳۱ تهران و دارنده مدرک دکترای شیمی و از ۱۳۷۷ تا ۱۹ شهریور ۱۳۸۵ سخنگوی دستگاه دیپلماسی دولت‌های خاتمی و احمدی‌نژاد بود و به گفته خودش با سخنگویی زندگی کرده است.

آصفی در ابتدا استاد دانشگاه بود و مدتی در خبرگزاری جمهوری اسلامی و سپس به عنوان معاون صدا و سیما فعالیت کرد و به پیشنهاد علی‌اکبر ولایتی وزیر خارجه آن زمان و در اوایل ۱۳۶۳ وارد وزارت خارجه شد و هشت سال به عنوان اولین و آخرین سفیر ایران عهده‌دار سفارت جمهوری اسلامی در آلمان شرقی بود، بعد از اتمام دوره سفارت به مدت ۴ سال مدیرکل آمریکا و سپس مدیرکل غرب اروپا بود و سپس به مدت پنج سال (۷۲ -۱۳۷۷) به عنوان سفیر ایران در فرانسه فعالیت کرد.

آصفی بعد از هشت سال سخنگویی وزارت خارجه، مدتی معاون کنسولی و پارلمانی وزارت خارجه بود و پس از آن عهده‌دار سفارت ایران در ابوظبی شد و اکنون در حوزه اقتصادی مشغول به فعالیت است.

چهارمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی سید محمدعلی حسینی

پس از آصفی «سید محمدعلی حسینی» حدود دو سال (۱۹ شهریور ۱۳۸۵ تا تیرماه ۱۳۸۷) در پشت تریبون سخنگویی به سؤالات خبرنگاران پاسخ می‌داد و مواضع دستگاه سیاست خارجی را تشریح می‌کرد.

حسینی که دارای مدرک کارشناسی علوم پایه از دانشگاه بنگلور هندوستان و همچنین کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی و دانشجوی کارشناسی ارشد همین رشته است، سوابقی چون پژوهشگر مرکز تحقیقات صنایع دفاع، کارشناس سیاسی نهاد ریاست جمهوری، معاون اداره امور نمایندگی‌های خارجی، کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در اردن و همچنین در سوریه، معاون اداره اول خاورمیانه عربی و شمال آفریقا، معاون کمیته اقتصادی لبنان، دبیر شورای مشاورین وزیر، کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان، مدیرکل ارزیابی و نظارت، سرپرست معاونت آسیا و اقیانوسیه و معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه و سفیر ایران در رم را در کارنامه ۲۵ سال فعالیتش دارد. او که پس از بازگشتش از رم مدتی در مرکز دیپلماسی عمومی به عنوان معاون این مرکز فعالیت کرد، در حال حاضر نیز به عنوان مدیرکل امور بین‌الملل دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول است.

حسن قشقاوی پنجمین سخنگو

پس از حسینی نوبت به «حسن قشقاوی» رسید و پنجمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز به مدت یک سال و هفت ماه عهده‌دار این سمت بود.

قشقاوی که فارغ التحصیل حقوق از دانشگاه شهید بهشتی است دوره سطح حوزه علمیه قم را نیز گذرانده و پیش از تصدی سخنگویی وزارت خارجه به مدت چهار سال ۱۳۸۷-۱۳۸۳ سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوئد و سفیر آکرودیته در لتونی بوده است. وی در سال‌های ۱۳۷۹-۱۳۷۵ نیز به عنوان سفیر ایران در قزاقستان فعالیت کرده است.

حسن قشقاوی همچنین به مدت هشت سال (دوره چهارم و ششم) نماینده مردم شهریار و رباط کریم بود. وی همچنین مشاور وزیر امور خارجه و کارشناس سیاسی اداره کل غرب اروپا نیز بوده است.

قشقاوی ۳۱ تیرماه ۱۳۸۷ به عنوان سخنگو و دستیار ویژه وزیر امور خارجه معرفی و ۲۰ مهر ۱۳۸۸ این سمت را به رامین مهمان‌پرست واگذار کرد و خود عهده‌دار معاونت کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه شد و در پی تغییر ساختار وزارت خارجه در روزهای پایانی دی ماه ۱۳۹۶ به عنوان مشاور وزیر منصوب و بعد از مدتی نیز به اسپانیا رفت و در حال حاضر عهده‌دار سفارت ایران در مادرید است.

رامین مهمان‌پرست ششمین سخنگو

«رامین مهمان‌پرست» فارغ‌التحصیل مهندسی نرم افزار از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است، پیش از اینکه به عنوان ششمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی عهده‌دار این سمت شود، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان، معاون مدیرکل اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه، نماینده وزارت امور خارجه در امور مدارس خارج از کشور، سفیر ایران در تایلند و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه بوده است.

پس از آنکه مهمان‌پرست در پی ثبت‌نام در یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری از سخنگویی استعفا داد، سید عباس عراقچی معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ با حفظ سمت معاونت، عهده‌دار سخنگویی نیز شد. مهمان‌پرست پس از آن به ورشو رفت و سکان سفارت ایران در لهستان را برعهده گرفت و با پایان ماموریتش مرداد ۱۳۹۷ به تهران بازگشت.

هفتمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی

«سید عباس عراقچی» که آذر ۱۳۹۰ پس از بازگشت از ماموریت توکیو به معاونت آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه منصوب شده بود، به عنوان معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه، رئیس دانشکده روابط بین‌الملل، رئیس اداره اول اروپای غربی، سفیر ایران در هلسینکی و سفیر آکردیته در استونی، مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، معاون پژوهشی دفتر مطالعات، رئیس مرکز مطالعات خلیج فارس دفتر مطالعات، سرپرست نمایندگی ایران در سازمان کنفرانس اسلامی و معاون اداره مجامع اسلامی، منطقه‌ای و غیرمتعهدها در طی سال‌های گذشته فعالیت کرده است.

او همچنین در دوران دبیری شورای عالی امنیت ملی علی لاریجانی و سعید جلیلی در تیم مذاکره کننده هسته‌ای حضور داشته است. او در دوران وزارت خارجه ظریف به عنوان عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای و معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام فعالیت کرد و در پی تغییر ساختار وزارت خارجه در روزهای پایانی دی ماه ۱۳۹۶ و در پی تجمیع معاونت‌های منطقه‌ای در یک معاونت سیاسی، به عنوان معاون سیاسی وزیر خارجه مشغول به فعالیت است.

مرضیه افخم هشتمین و اولین زن سخنگوی وزارت امور خارجه

«مرضیه افخم» در دوران وزرات علی‌اکبر ولایتی معاون اداره اطلاعات و انتشارات و در دوران وزارت سید کمال خرازی مدیرکل اطلاعات و مطبوعات و در دوره وزارت علی‌اکبر صالحی مدیرکل دیپلماسی عمومی این وزارتخانه بود.

افخم در حال حاضر نیز به عنوان سفیر ایران در مالزی و اولین سفیر زن جمهوری اسلامی عهده‌دار سفارتخانه ایران در کوالالامپور است.

جابری‌انصاری نهمین سخنگو

نهمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه «حسین جابری انصاری» مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقای وزارت خارجه بوده است. وی پیش از این در سمت سفیر ایران در لیبی و همچنین مدیر گروه مطالعات خاورمیانه و خلیج فارس دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و مشاور معاونت عربی و آفریقا فعالیت کرده است.

جابری‌انصاری مدرک کارشناسی خود را از دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه تهران اخذ کرده است.

وی همچنین به عنوان کارشناس در سفارت ایران در دمشق فعالیت کرده است. جابری‌انصاری همچنین دستیار معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه بوده است. وی در حدود هفت ماه و نیم عهده‌دار سمت سخنگویی و ریاست مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه بود و پس از آن به عنوان معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه منصوب و در پی تغییر ساختار وزارت خارجه در اواخر دی ماه ۱۳۹۶ به عنوان دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی منصوب شد و امروز (۲۴ فروردین ۱۳۹۸) هم در حکمی جدید از سوی ظریف به جای «حسین پناهی‌آذر» معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه شد.

دهمین سخنگوی وزارت خارجه

هرام قاسمی که سی ام خرداد ۱۳۹۵ به جای جابری‌انصاری دهمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی شد، پیش از این مسئولیت‌هایی چون سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایرلند، ایتالیا و اسپانیا، رئیس اداره دوم سیاسی، رئیس اداره اول مشترک المنافع، مدیرکل غرب اروپا وزارت امور خارجه و معاونت پژوهش‌های بین‌المللی مرکز تحقیقات استراتژیک را بر عهده داشته است.

او روز گذشته (جمعه) ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۸ بعد از دو سال و ۹ ماه از رسانه‌ها خداحافظی کرد (+) و قرار است از این پس در سمت جدیدش در سفارت ایران در پاریس به عنوان سفیر جدید ایران مشغول به فعالیت شود.

یازدهمین سخنگوی وزارت خارجه

و اما «سید عباس موسوی» یازدهمین سخنگوی وزارت امور خارجه که امروز (شنبه) ۲۴ فروردین ماه به جای بهرام قاسمی عهده دار این سمت شده، پیش از این مدیرکل اطلاع رسانی و امور سخنگویی بوده و قبل از آن هم در سمت‌هایی چون رئیس اداره دیپلماسی رسانه‌ای، دبیر اول سرکنسولگری ایران در هنگ کنگ و رایزن دو در سفارت ایران در هلند مشغول به خدمت بوده است.

او که فارغ التحصیل دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه است، جوان‌ترین سخنگویی است که در این مدت عهده‌دار این سمت شده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • محسن IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  10 1
  سخنگوی جدید از اون اصلاح طلبهای دو آتیشه و عاشق سینه چاک حجاریان و خاتمی است...موقعی که حجاریان را ترور کرده بودند هر شب جلوی در بیمارستان سینا حضور داشت و برای او دعا میکرد...دریغ و افسوس
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  0 0
  11 محکوم کننده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس