کد خبر 950506
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
علی ثقفی

مثل روز روشن است امریکا قصد جنگ با ایران را ندارد بلکه هدفش از این اقدام اضافه کردن یک برگ دیگر و فعال نمودن پروژه ای دیگر در عملیات نرم و جنگ همه جانبه نرم علیه نظام جمهوری اسلامی و مردم است.

مشرق - دونالد ترامپ هفته ی گذشته سپاه پاسداران را در فهرست سازمانهای تروریستی قرار داد. صرف نظر از اینکه کنگره در این ماجرا چه موضعی داشته باشد آیا این یعنی امریکا با اینکار خواسته برای یک رویارویی نظامی با ایران مقدمه چینی کند؟

واقع امر این است که در معادلات قدرت در منطقه تغییری رخ نداده الا اینکه ایران قوی تر شده است. این را خود امریکاییها هم اذعان کرده اند. امریکا هم از گذشته قوی تر نیست. این ابر قدرت ظاهری از عهده ی امنیت رییس جمهور خود در سفر به کشور تحت اشغالش عراق بر نمی آید. این قدرت بزرگ نظامی نتوانسته یمن را که مثل خار در چشم متحدش آل سعود فرو رفته حذف کند، این کشور نتوانسته بشار اسد این حاکم سوریه ی چند پارچه را به کمک متحدان عربی عبری اروپایی اش از پای درآورد. صاحب بزرگترین ناوگان جنگی جهان در خلیج فارس با ملاحظه ی چتر قدرت ایران در این آب راه بین المللی خیلی با احتیاط رفتار می کند. همین قدرت در برابر دستگیری تحقیر آمیز ملوان ها و نظامیانش عکس العملش چیزی در حد هیچ است.

همین دلایل است که امریکا برای براندازی خیالی رژیم ایران راهبرد نه جنگ بلکه فشار بر مردم برای جدایی سازی از نظام جمهوری اسلامی را برگزیده و ترامپ هم زمان با تروریستی خواندن سپاه گفته فشار بر ایران افزایش پیدا خواهد کرد

با این حساب فایده ی این اقدام چیست؟ سالهاست که از طرف امریکا شاخه ی عملیاتی سپاه در منطقه یعنی نیروی قدس تروریستی خوانده شده است. اگر آنها می خواستند کاری کنند تا کنون باید می کردند. بهانه ی حضور نیروی قدس در عراق و سوریه و نیز ضرورت حل منازعه ی منطقه ای به نفع ائتلاف غربی عبری عربی قبل از محکم شدن پایه های حکومت بشار اسد انگیزه و دلیل خوبی برای برخورد نظامی با نیروی قدس بود. آنها اگر به سپاه در سوریه ضربه می زدند برای افکار عمومی جهان قابل قبول تر بود تا اینکه بخواهند جنگی را به درون ایران سوق دهند.

از سوی دیگر تعداد فراوان پایگهای امریکا در منطقه از غرب و جنوب ایران گرفته تا شرق و شمال، امریکا را به هدفی لذیذ برای موشکهای پر تعداد سپاه تبدیل کرده است. علاوه بر اینکه در صورت چنین اقدامی دیگر از نظر موشکهای ایرانی تل آویو و ریاض هم دلیلی برای ادامه بقا نخواهند داشت. در چنین صورتی سی سال سرمایه گذاری داخلی امریکا و غرب روی تهاجم فرهنگی و نفوذ و بهره گیری از جریانهای متمایل به غرب در داخل کشور خواهد سوخت. اولین آتشی که امریکا مستقیماً در گوشه ای از این کشور بر پا کند خرمن تمام سرمایه گذاریهای داخلی او را خواهد سوخت و برای همیشه ریشه ی غرب گرایان از ایران کنده خواهد شد.

ترامپ دیوانه نیست. دیوانه نمایی می کند. اما حماقت به میزان دلخواه دارد. چرا که نمی فهمد با این کارش سرمایه گذاری چندین ساله برای تضعیف جایگاه سپاه در داخل کشور بر باد رفت. اما آنها چنین پیش بینی و محاسبه ای از بازتاب این اقدام حماقت آمیز نداشتند؟ به نظر نگارنده چرا. هر چند شاید پیدایش یک اجماع در حمایت یک پارچه ی سیاسی از سوی تمامی جریانهای داخلی در مورد سپاه موجب تعجب آنها شده باشد، اما به نظر امریکائیها تمام اینها در مقابل آنچه آنها دنبالش هستند برایشان صرفه دارد. امریکائیها دنبال چه هستند؟ واضح است خودشان مکرراً گفته اند و در آن مسیر هم اقدامات روشن و معنی داری انجام داده اند. آنها دنبال ایجاد فاصله میان مردم و نظام هستند. ترامپ قبلاً مردم ایران را هم تروریست نامیده است. همینطور است. مردم حامی سپاه و نظام هستند و همین برای تروریست نامیدنشان کافی است. اما مشاوران ایران آشنا به او گفته اند روی دست برداشتن مردم ایران از پشتیبانی از نظام ایران و همچنین روی ایجاد اختلاف در حاکمیت و در میان نخبگان جامعه در ادامه حمایت از سپاه و فاصله گرفتن بیشتر از سپاه حساب کند. امری که زمینه هایش بخصوص در بخشهایی از حاکمیت و رگه هایی از نخبگان در سپاه ستیزی مشاهده شده و کارشناسان امریکایی را به طمع انداخته است. اما این مسئله در مورد جدایی انداختن میان مردم از نظام چطور قابل توضیح است؟

هر چند سپاه خود برای امریکائیها موضوعیت دارد اما در این راهبرد، حمله سیاسی به سپاه، طریق تحقق اهداف راهبردی امریکاست. نظام سپاه را رها نخواهد کرد پس آنها باید کاری کنند که مردم نظام را رها نمایند. مردم در نظر آنها چه زمانی این کار را می کنند؟ زمانی که حس کنند تمامی مشکلاتشان به خاطر سپاه است. امریکائیها روی این پروژه کار می کنند. قدم اول این است که منازعه ی امریکا و نظام به منازعه ی امریکا با سپاه تبدیل شود. همین جا بگوییم این تبدیل منازعه در حقیقت تقلیل منازعه است و این تقلیل گرایی در راهبرد امریکا خود نشانه ی قدرت ایران و عقب نشینی امریکاست. اما فارغ از این نکته امریکا اکنون در همین مرحله یعنی وانمود کردن اینکه مشکلش با نظام ایران ناشی از مشکلی است که با سپاه دارد، قدم بر می دارد. آنها می خواهند بگویند مسئله شان سپاه و کارهایی است که سپاه می کند. تبلیغات آنها اکنون بر همین موضوع متمرکز شده است. برایان هوک مسئول تحریمهای ایران پیام می دهد سپاه مسئول سیاستهای خارجی نظام در صدور انقلاب است. جان بولتون این دشمن قسم خورده ایران مجدداً خطر قاسم سلیمانی و سپاه و نیروی قدس در جهان را گوشزد می کند، یورگن هارت عضو حزب مؤتلف با دولت آلمان در مصاحبه با روزنامه دی ولت از این اقدام امریکا حمایت کرده دولت آلمان را به اقدام مشابه دعوت می کند، مانوری با نام "نیزه ی سه شاخ آرتمیس ۱۹" یا همان تیر سه شعبه ی خودمان! توسط امریکا و انگلیس و فرانسه تحت فرماندهی سنتکام در خلیج فارس در ۲۱ فروردین برگزار می شود، وزارت خارجه انگلیس در مورد سفر شهروندانش به به ایران هشدار می دهد هر چند گفته می شود این بخاطر خطرات سیل اخیر بوده است! و در هر صورت مجموعه ی اقدامات اروپا را در همراهی بیشتر با امریکا تبلیغ می کنند و این یعنی شکل گیری دو قطبی ایران و امریکا در جهان. برخی رسانه های غربی با نمایش حالت تهاجمی قایقهای تند روی سپاه از احتمال درگیری "سپاه" و نه ایران با امریکا در خلیج فارس حرف می زنند.

از طرفی فضای طبیعی عکس العملی در ایران در حمایت از سپاه در همین مقدار هم می تواند به آنها کمک کند. مجموعه ی عمله اکره ی تبلیغاتی غرب اظهارات مسئولین ایرانی را جمع بندی و ردیف کرده و گزارش می دهند که در ایران صحبت از عبور از خط قرمز، تقویت برنامه اتمی، اخطار دور شدن ناو های امریکایی از قایق های تند رو سپاه، احتمال برخورد با ارتش تروریست امریکا در منطقه و… است. این حرفها به صورت جهت دار به گوش مردم ایران هم می رسد و همین برایشان مطلوب است. در داخل کشور مجلسیان همگی فارغ از خطوط سیاسیشان و جدای از اینکه دیروز در مورد سپاه چه می گفته اند لباس پاسداری می پوشند، ظریف به دیدار فرمانده هان سپاه می رود، تمامی تریبونها و اجتماعات جمعه برای حمایت از سپاه بسیج می شوند.

اینها همه البته دشمن را در دو پاره کردن مردم با نظام و بخشهای مختلف حاکمیت با یکدیگر مایوس کرده است. اما هنوز یک هدف دیگر برای دشمن باقیمانده است. نشاندن سپاه در ذهن مردم به عنوان مرکز منازعه ایران و امریکا. باید گفت این تیر امریکا هنوز به سنگ نخورده است. هر چند مردم به وظیفه شان عمل کرده اند اما مسئولان و نخبگان بعضاً ناهمراه با سپاه نیز باید اثبات کنند این حمایتشان اقتضائی، صوری و موقت نیست والا به پیشبرد این هدف امریکا کمک کرده و در جدول عملیاتی امریکا خانه هایی را پر کرده اند. راهش آن است که این مجموعه ی مسئولان و نخبگان تبیین کنند اختلاف امریکا با ایران نه به دلیل رفتار سپاه بلکه به واسطه ی انتخاب راه متفاوت مردم در انقلاب اسلامی از امریکا و به خاطر مقاومت مردم و نظام در برابر زیاده خواهی امریکا از ایران است. هر چند متصور نیست مسئولان و اکثر نخبگان منتقد به سپاه هدفشان از حمایت از سپاه با هدف امریکا برای زنده نگه داشتن سپاه به عنوان نقطه و علت درگیری ایران و امریکا یکی باشد و از سوی دیگر هر چند کاملاً پذیرفتنی است که عوامل داخلی امریکا و نفوذیهایی که اطراف برخی مسئولان پرسه می زنند چنین تاکتیکی داشته باشند اما برای اینکه امریکا در این پرونده هم به شکستی مفتضح دچار شود راهش آن است که همان مسئولان منتقدِ سپاه علت حقیقی اختلاف نظام با امریکا را بدون فوت وقت و به صورت کامل برای مردم تبیین نمایند.

در هر صورت مثل روز روشن است امریکا قصد جنگ با ایران را ندارد بلکه هدفش از این اقدام اضافه کردن یک برگ دیگر و فعال نمودن پروژه ای دیگر در عملیات نرم و جنگ همه جانبه نرم علیه نظام جمهوری اسلامی و مردمی است که همواره پشتیبان نظام خود بوده اند. امریکا در این پروژه دو گا م را برای فروپاشی نظام به خیال خود طراحی کرده است. گام اول آنکه سپاه را به عنوان کانون اختلاف در ذهن مردم بنشاند و نشان دهند با این رفتار های سپاه شبح جنگ بر ایران سایه خواهد انداخت. در اینجا سپاه که از پایه های اقتدار نظام و کشور است مانند سایر ستونهای اقتدار چون هسته ای و حضور منطقه ای باید در ذهن مردم به صورت تهدید تصویرشود و در گام دوم چنانکه گفته اند فشارها را به حدی برسانند که مردم را عاصی کنند تا میان تهدید و فروپاشی ایران و نظام جمهوری اسلامی یکی را انتخاب کنند.

آنها که چشمانشان به این واقعیات باز است می دانند جنگ نخواهد شد و هچنین می دانند آنچه امریکا به دنبال آن است یعنی وادار کردن ایران به باج دادنهای بیشتر هم اتفاق نخواهد افتاد چرا که مذاکره ای هم دیگر در بین نیست.

آری میان جنگ و مذاکره راه سومی به نام مقاومت وجود دارد. مردم و نظام جمهوری اسلامی هم همین راه را انتخاب کرده اند. بر همه ی مسئولان و نخبگان است که با این راه روشن همراهی کنند
روند چالش ایران و امریکا حکایت از قدرتمند شدن فزاینده انقلاب اسلامی و افول پیاپی امریکا دارد. لذا آینده ی این چالش چنانچه راه مقاومت در ایران ادامه یافته بلکه قوی تر شود معلوم است که به سود کشور و مردم ایران خواهد بود.
 

**حجت الاسلام علی ثقفی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 21
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  بفرمایش آقا جنگ اتفاق نمی افته .پس جنگ اتفاق نمی افته.
  • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   28 90
   بهترین کار مقاومت تا نابودی امریکا است.
 • ابوالفضل IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  44 23
  اصلا این اندیشه را من قبول ندارم که امریکا در اندیشه جنگ با ایران باشد
  • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   35 45
   دراندیشه اش هست درتوانش نیست چون میتونه آغازگرباشه اما تمام کننده دیگه اون نیست وبراش تاوان سنگین داره!!!
 • حسین IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  30 18
  چرا جنگ نشود ایران که هزینه چندین جنگ با آمریکا را در این سالها پرداخت و هزینه داشته تنها راه حل برون رفت جنگ باقی مانده است .
  • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   یه چند تا زیر ساخت و نیروگاه و سد و پالایشگاه و پتروشیمی و ... رو بزنن متوجه میشیم جنگ یعنی چی. اونم با آمریکا نه عراق و داعش و ... جوری که تا نوه هامون کار کنن تا هزینه های جنگ جبران شه... فقط اینو بدونین خرج یه پالایشگاه میلیارد دلاری یه موشک 100 هزار دلاریه. اینجا هم خونه ماست نه اونا که دارایی هاشونو بزنیم.
  • IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   24 19
   ایران گرگ بارون دیده است جنگ بشه نفت هزار دلار میشه و همان روز اول 10 هزار سرباز آمریکایی می میرد فقط توسط انصارالله
  • fi IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴ IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   20 17
   ان شاء الله که جنگ بشود. همینکه ترسوها و لیبرالهایی مثل شما مجبور به فرار از ایران بشود می ارزد به خرابی همه نیروگاهها. نیروگاه و پالایشگاه را می ش.د دوباره ساخت. اما مغز فاسد امثال شما را نمی توان درمان کرد.
  • IR ۰۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
   6 1
   چیزی که دوستان امریکا زیاد دارن پالایشگاه هست اسراییل هم بغل دست ایرانه ده ها برابر ایران شما داخل یک خانه شیشه ای نشسته ای ایران رو تهدید می کنی که 8 سال جنگ کرده
 • علی اصغر قاسم پور IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  17 1
  خدایا عقل سلیم، فکر درست، مسیر عاقلانه، آرامش، مثبت اندیشی و ... عنایت فرما.
  • بهدادد IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   خیال همه رو راحت کنم جنگ نمیشه برادر عزیز جنگ نمیشه الکی جو ندید توی فضای مجازی
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  13 3
  به همین خیال باش!
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  19 2
  هر چه گفته شده خلافش اتفاق افتاده
 • مچ مچ IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  21 33
  ایران وجود جنگیدنو نداره
  • IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   21 20
   از گریه های ملوان های امریکایی مشخص بود که خیلی وجود این رو دارند که جنگ بشه!!!!!! حالا تصیر او ملوان ها را بگذار کنار تصویر مردی مرد چون شهید بزرگوار حججی! لازم به فکر کردن نیست این دو تا تصویر به تو به وضوح می گویند که کدام نیرو وجود جنگیدن دارد. تحلیل سخت ریاضی ینست که از عهده اش بر نیایی.
 • رضا IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  32 16
  آمریکا مثل سگی میمونه که با تمام قدرت دندون نشون میده ولی اگه تا آخرین لحظه نترسی دمشو میگیره لای پاش و وارد فاز دوم رفتار با جمهوری اسلامی ایران میشه: تطمیع که البته اونروز یه عده منافق و غربگرای داخلی به انقلابیون خواهند گفت حالا دیگه چی میخواین، بیا اینم آمریکا که داره به ایران باج میده و ایرا پیروز شد و تموم شد پس دیگه دشمنی تموم و دنبال این خواهند بود که آمریکا رو با چهره دوستانه وارد کشور کنن؛ ولی باز هم کور خواهد خواند. مبارزه تا رفع کامل فتنه ادامه دارد ....
  • IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   10 7
   امضای برجام نشون داد کی دندون نشون میده اول
 • RO ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  14 6
  ولی توجه کنیم که روند اقدامات آمریکایی ها در جهتی است که نظام جمهوری اسلامی در سطح جهانی نظامی غیرقانونی شناخته شود و براندازی و سرنگونی آن اقدامی کاملا درست معرفی شود، مثل برخوردی که بین سالهای 1369 تا 1381 با رژیم صدام در عراق داشتند و وقتی ارتش آمریکایی جورج بوش به عراق حمله کرد تمام کشورهای جهان آن را تأیید کردند. اکنون هم ما را در مقابل بحران عدم مشروعیت و رسمیت بین المللی قرار داده اند و هر لحظه ممکن است تصمیم به حمله ای عظیم و برق آسا به خاک ما بگیرند.
  • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   12 10
   جنگ یکبار. شیون یکبار. باجنگ نابود شویم بهتر از نابود شدن به لیبرالها و خائنان داخلی است. عراق هم مورد حمله قرار نگرفت مگر بعد از برجامها. اما کسی جرات حمله به کره شمالی را ندارد.
 • سجاد IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  15 10
  یه زمانی فقط یادگرفته بودند که مردم ایران را از گزینه روی میز یعنی جنگ بترسانند .دیدند ایرانی ها برای جنگ وشهادت غوغا میکنند . گفتند این فایده ندارد گزینه بعدی تحریم . یک بار که هیچ صد بار تحریم کردند اثری ندیدند بجز بعضی شکموها بقیه پشت انقلابند حالا چون چشم امیدشان به آن شکموهای منافق است هر روز نام تحریم را عوض می کنند یک روز بنام سپاه روز بعد بنام ارتش روز بعد به نام پلیس روز بعد اداره جنگلبانی و... تا بازارشان کساد نشود.
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  9 8
  سلام جنگ خانمانسوز,,ویرانگر,,,فرزندان رابی سرپرست,,,وپدرومادران رابی فرزندوزیرساختهارانابودوآوارگی به بارمی آوردچرادریک کشوراروپایی جنگی صورت نمی گیردمالزی یک کشورمسلمان سنگاپوریک کشورمسلمان اماواردجنگ نمی شونددیپلماسی قوی نیازاولیه یک مملکت است
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  7 9
  راهگشای تمام مشکلات صبر است مدتی تحمل کنیم مالبته پرخاشگری نکنیم این تحریم تحریم ها هم مثل گزینه های روی میزاثر خودش را از دست می دهد
 • بزن بهادر IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  7 6
  وقتی با ایران هراسی می توانند کلی سلاح بفروشن خیالی نیس وبه ما کاری ندارن چون ما داریم تو زمین اونا بازی میکنیم
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  10 6
  این خط این نشان.آمریکا دارد کشورهای عربی را دور هم جمع میکند برای یورش به ایران.آن وقت مسئولان ما هی میگن آمریکا قصدجنگ ندارد.آقایان محترم،یک درصد هم احتمال دهید که اگرحمله کرد ،کشورغافلگیرنشود.هشیارباشید
 • حسین IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  11 8
  جنگ از این بهتر میباشد ای کاش جنگ بشود چون در حالت جنگ سریع مشکل حل حواهد شد و ما پیروز میدانیم.
 • FR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  2 2
  درود بر شما
 • فالگوش IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  17 7
  امریکادر حال تدارک جنگ است منتظربهانه برای حمله پس باید خودمان را بخواب نزنیم تا دشمن نتوانه شبیخون بزنه باید هوشمندانه به قضیه نگاه کنیم
 • ؟؟؟؟؟ IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  20 16
  اینو بگم ک جنگ بشه عمرا کسی بره جنگ
  • AE ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   8 15
   من میرم
  • سید رضا IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   7 18
   تو از اون بی ... هستی ، که دفاع از کشورتم ، برات مهم نیست !!
  • IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   6 6
   همینهایی که میگن نمی ریم زودتر از همه می رن وقتی یکه صحنه هایی که بده می بینند ایرانی ها سریع احساسی می شوند
  • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
   18 7
   من نمیرم، بسیجیها و پاسدارها و... سایر موفتخورها برن بجنگند
  • دریا IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
   13 5
   غیر از یک عده افراد ساده و احساسی هیش کی جنگ نمیره مفت خورها هم زودتر از همه فرار میکنن باور کنید جنگ بشه خنده دار میشه اوضاع ،مردم ایران اون مردم قدیم نیس حالا دوس دارین الکی تعریف کنین ولی ما هم تو این جامعه ایم
  • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
   0 0
   تو نمی ری.
 • رحمن IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  10 4
  خوب برادر البته کا دوست داریم که آمریکا از ایران شکست بخورد اما میخواهم این سؤل را بکنم در حمله آمریکا به عراق صدام فقط توانست دو موشک به اسرائیل پرتاب کند و خودش اصلا موشکی دریافت نکرد سؤال اینست مقابل اواکس های آمریکا و سیطره هوایی آمریکاچکار میکنید.لطفا مستند توضیح بدهید
  • رحمانی IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
   1 8
   قبل از پاسخ مستند، شما بفرمایید در جنگهای اخیر، امریکا در کدام جنگ پیروز میدان بوده تا برای شما توضیح دهم راه مقابله با آواکس های آمریکا چیست.
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  13 12
  مردم ذلیلی هستند که نمی توانند باور کنند چگونه ویتنامیهای شجاع و قهرمان با کلاش و دوشکا چگونه آمریکا را به زانو آوردند. فکر می کنند لابد روسها به ویتنام بمب اتم داده بوده اند!
 • IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  7 7
  آمریکا جرات حمله به ایرانو نداره،چون ایران کل چاه های نفت خاورمیانه روبه آتش میکشه
 • IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  2 7
  راه مسکو از واشنگتن میگذره.
  • DE ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
   0 0
   راه مسکو از واشنگتن میگذره. //دستگاه نَوی گیشنت قاطی کرده یکبار نَویتو ریست کن تا دوباره از نو بوت کنه ببینه پوشک نو نمیخوای
 • امیرعلی GB ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  خاک بر سرتون بی شعورها. اخه ایران در مقابل حاکم بلامنازع و قدرتمندری مثل امریکا چه غلطی میخاد انجام بده
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0 0
  مفت خور تویی بزدلی که حرف های دشمن خبیثو تکرار میکنی . الان کی داره از جون برای ملت سیل زده مایه می زاره دولت یا نیروهای مسلح از جمله بسیج و سپاه و ارتش . حالا این عزیزان مفت خورن یا دولت بی کفایت و پول پرست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس