photo_2019-04-09_01-45-58.jpg

نیروهای دولت وفاق ملی پس از درگیری‌های سنگین موفق شدند فرودگاه بین المللی پایتخت را از تصرف نیروهای حفتر خارج کنند.

به گزارش مشرق، جدیدترین خبرها از تحولات میدانی حومه شهر طرابلس (پایتخت لیبی) حاکیست، درگیری‌های سنگین میان نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر و دولت وفاق ملی برای هشتمین روز متوالی ادامه دارد.

ژنرال حفتر که دولت موسوم به «طبرق» را در مناطق شرقی لیبی تشکیل داده و به یک قدمی پایتخت رسیده درصدد است دولت وفاق ملی که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده را در شهر طرابلس (غرب لیبی) ساقط کند.

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق به جزئیات درگیری‌ها در حومه پایتخت اشاره کرد و افزود: در حومه غربی شهر طرابلس تغییر میدانی قابل توجه‌ای رخ نداده و نیروهای حفتر همچنان بر میدان ۲۷ تسلط دارند و با پایتخت از این محور حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارند.

این منبع میدانی از ادامه درگیری‌های سنگین در حومه جنوب غرب شهر طرابلس خبر داد و گفت: درگیری‌ها در محور کباری الزهرا و السوانی همچنان میان نیروهای تحت فرمان حفتر و وفاق ملی در جریان است.

نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر در حومه جنوب غربی شهر

وی با بیان این مناطق در حومه جنوب غرب میان طرفین دست به دست می‌شود، افزود: نیروهای دولت وفاق ملی ابتکار عمل را در این محور در دست گرفته‌اند و در حال بازپس گیری مناطق تصرف شده و تغییر موازنه قدرت هستند؛ فاصله نیروهای حفتر از این محور با مرکز شهر طرابلس حدود ۲۵ کیلومتر است.

به گزارش مشرق، نیروهای دولت وفاق ملی در حومه جنوبی شهر طرابلس نیز پس از درگیری‌های سنگین و نفس گیر در نهایت موفق شدند فرودگاه بین المللی پایتخت را از تصرف نیروهای حفتر خارج و به کنترل درآورند.

در حال حاضر، نیروهای دولت وفاق ملی در تلاش هستند مواضع خود را در فرودگاه تثبیت کنند اما درگیری‌ها در حومه فرودگاه (سوق الاحد و قصر بن غشیر) ادامه دارد و نقاط دیگری از جمله «سوق الخمیس» همچنان در سیطره نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر است.

نیروهای دولت وفاق ملی عنوان

نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر اگر چه کنترل فرودگاه را از دست دادند اما در حومه شمال شرق فرودگاه از جمله محور «سوق الاحد» پیشروی داشتند و بخش‌هایی از اردوگاه «الیرموک» را به سیطره درآوردند.

نیروهای حفتر در ادامه درگیری‌ها در این محور توانستند خود را به اردوگاه موشکی (یک کیلومتری پایگاه نظامی الیرموک) برسانند اما دولت وفاق ملی با اعزام نیروهای تازه نفس و انجام چند ضد حمله موفق شد اردوگاه «الیرموک» را به طور مجدد بازپس بگیرد.

تسلط دوباره نیروهای وفاق بر اردوگاه الیرموک

به گزارش مشرق، نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر در تلاش هستند اردوگاه موشکی را دوباره به تصرف در بیاورند و فاصله خود را از محور جنوبی با شهر طرابلس به ۱۷ کیلومتر کاهش دهند که تاکنون ناکام مانده‌اند.

از حومه جنوب شرق شهر طرابلس (پایتخت لیبی) خبر می‌رسد، وضعیت میدانی تغییر خاصی نکرده است و درگیری‌ها همچنان ادامه دارد و مناطق در این محور میان طرفین دست به دست می‌شود.

خبرها از حومه شرقی شهر طرابلس حاکیست، تشدید حملات موشکی نیروهای ژنرال حفتر در نهایت منجر به تعطیلی فرودگاه بین المللی «معیتیقه» تا اطلاع ثانوی شد؛ این فرودگاه در نزدیکی ساحل واقع شده است.

حمله موشکی به فرودگاه معیتقیه

به گفته منابع میدانی، درگیری‌های ۸ روز گذشته میان نیروهای حقتر دولت وفاق ملی در حومه شهر طرابلس باعث شده حدود ۳ هزار تن از شهروندان لیبیایی خانه‌هایشان را ترک کنند و آواره شوند.

براساس اطلاعات به دست آمده، ژنرال خلیفه حفتر در جریان عملیات علیه دولت وفاق ملی (دولت مستقر در غرب) و تلاش برای تصرف شهر طرابلس از نیروهای مزدور آفریقایی استفاده می‌کند.

به گزارش مشرق، ژنرال حفتر و نیروهایش که بیش از ۵۰ درصد از مساحت لیبی را به کنترل درآورده‌اند و درصدد هستند شهر طرابلس را از سیطره نیروهای دولت وفاق ملی (تحت حمایت دولت‌های ترکیه و قطر) خارج کنند از سوی رژیم‌های امارات، عربستان سعودی و مصر حمایت می‌شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • LB ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  3 6
  سوق الاحد یعنی یکشنبه بازار. این حفتر را آمریکا آورد. اما چون الان لازم می بیند که تروریستها باقی بمانند، با حفتر مخالفت می کند
 • FI ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  9 4
  بخاطر بالا کشیدن۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد دلار پول که قذافی در حساب های شخصیش داشت به ترتیب بزرگی در بانکهای فرانسه انگلیس و امریکااین کشورها به نام دمکراسی و حقوق بشر به لیبی صاحب رفاه خوب عمومی حمله کردن و اینطوری مردم و کشور را به خاک سیاه نشاندند ویرانش کردن و به جنگ داخلی کشاندند.خدا حافظ لیبی تا چند دهه دیگر آتش و یرانی است.
  • IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   0 0
   این انتخاب مردم لیبی بود و هنوز مونده تا آخرش......
 • CA ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  5 9
  روسیه رو فرٱموش کردین.
  • محمد IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   8 0
   درسته روسیه در زمان قذافی در لیبی نفوذ داشت و اگربه موقع واکنش نشان می داد و اجازه نمی داد در شورای امنیت ضد لیبی قطعنامه تصویب شود و هواپیماهای نیروی اعتلاف کار قذافی را یکسره کنند الان لیبی اینهمه بدبخت نشده بود
 • IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  9 0
  بد بخت مردم ناتو رفت باصطلاح از دست قذ افی نجاتشون بده هشت ساله گرفتار و بدبختند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس