کد خبر 949345
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۳
جهانبخش

علیرضا جهانبخش، بازیکن تیم ملی فوتبال کشورمان که در بازی تیم باشگاهی‌اش مقابل منچسترسیتی با مدافع این تیم درگیر شده بود، معتقد است داور مسابقه باید واکر را با کارت قرمز جریمه می‌کرد.

به گزارش مشرق، پس از دیدار برایتون و منچسترسیتی در نیمه نهایی مسابقات جام حذفی فوتبال انگلیس، شاید بیشتر از هر مسئله‌ای، صحنه درگیری علیرضا جهانبخش و کایل واکر به چشم آمد. بازیکن خوش اخلاق تیم ملی فوتبال کشورمان که با مدافع منچسترسیتی درگیر شد و همین درگیری حاشیه‌های زیادی را ایجاد کرد. از جمله مصاحبه سرمربی برایتون که معتقد بود واکر باید به دلیل درگیری با جهانبخش از بازی اخراج می‌شد تا حمله کاربران ایران به صفحه شخصی مدافع منچسترسیتی در شبکه‌های اجتماعی که حسابی حاشیه‌ساز شده است.

 

علیرضا جهانبخش در خصوص اتفاقات دیدار برایتون و منچسرسیتی و حواشی پس از آن، شرایطش در این فصل و انتظاراتی که از او وجود دارد، اتفاقات فوتبال ایران، جدایی کارلوس کی‌روش از تیم ملی، انتخاب جانشین او و سیلی که مردم ایران را دغدار کرده است، صحبت کرد.

بیشتر بخوانید:

جهانبخش و پیامدهای یک خطا +عکس


هجوم ایرانی‌ها به صفحه ستاره منچسترسیتی! +عکس

* درگیری‌ات با واکر در بازی نیمه نهایی جام حذفی مقابل منچسترسیتی حسابی سر و صدا کرده و این درگیری حاشیه هم کم نداشته است.

صحنه‌ای معمولی بود. قبل از آن برخورد و در جریان بازی وقتی به توپ نرسیدم، می‌خواستم تنه بگذارم تا از بین پاهای واکر توپ را بگیرم، اما چون فاصله‌ام با توپ زیاد بود، با هم برخورد کردیم و وقتی یک قدم برداشتم، پشت پای او را لمس کردم که همین مسئله واکر را کمی جری کرد. من فکر کردم درگیری همانجا تمام شد، اما به یک باره دیدم از پشت آمد، من را شارژ کرد و در ادامه هم صحنه‌های دیگر پیش آمد. آن حرکت واکر، صد درصد کارت قرمز داشت و نمی‌دانم چطور بگویم، شاید اگر کمی باهوش‌تر، زرنگ‌تر یا هر چیز دیگر بودم، اتفاق دیگری رخ می‌داد و منچسترسیتی ۱۰ نفره می‌شد. به واقع ضربه سر او برخورد شدیدی با من نداشت، اما صورتم را لمس کرد و به همین دلیل هم داور دستور به بازبینی صحنه داد. شاید خیلی فرق نمی‌کرد که در آن صحنه تصمیم چه باشد، اما مشخصاً قصد واکر ضربه زدن و حرکتش کاملاً مشخص بود که این حرکت هم کارت قرمز دارد. با این حال موضوع جایی عجیب بود که داور با VAR هم واکر را اخراج نکرد و شاید اگر خودم را زمین انداخته بودم یا طور دیگری برخورد می‌کردم، این اتفاق رخ می‌داد.

* برخی ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی و در صفحه شخصی واکر به دلیل این درگیری حسابی از تو حمایت کردند و البته فحاشی‌هایی نیز به او و همسرش داشته‌اند. این مسئله برای تو حاشیه‌ساز نشده است؟

این حمایت‌ها و اینکه هواداران بازی‌های من را دنبال می‌کنند، قطعاً برایم دلگرمی است، اما شکل آن را نمی‌دانم. من قبلاً هم در رابطه با این نوع رفتارها صحبت کرده‌ام و می‌دانم که ما ایرانی‌ها احساسی هستیم و وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، طبیعتاً واکنش‌ها نیز بیشتر و گسترده‌تر خواهد بود. من نمی‌گویم از این واکنش‌ها حمایت می‌کنم یا نه، چون من فقط دلگرمی و حمایت مردم را می‌بینم. در چنین شرایطی هم قضاوت کردن واقعاً سخت است، اما شاید خود واکر انتظار نداشت که چنین واکنش‌هایی را دریافت کند. آن اتفاق تمام شد و رفت، اما طرفداران فوتبال ایران هم چون یک بازی حساس برای ما بود، دوست داشتند به این شکل حمایت کنند. این اتفاق قطعاً برای دلگرمی من بوده و آنها خواسته‌اند حمایت‌شان را نشان دهند.

تسنیم: اما واکنش‌ها آنقدر تند بوده که ممکن است با واکنش دیگری از سوی واکر مواجه شود. اگر او شخصاً درباره این اتفاق از تو سؤال کند، این موضوع را توضیح خواهی داد؟

قاعدتاً حجم واکنش‌ها آنقدر زیاد است که به چشم می‌آید. این مسئله را دنبال نکرده بودم و چند نفر از دوستانم برای من واکنش‌ها را ارسال کردند و با حجم واکنش‌ها، به نظر می‌رسد که واکر متوجه خواهد شد، اما اگر واکنشی داشته باشد و از خودم سؤال کند، قطعاً توضیح خواهم داد که مردم ایران چقدر احساس زیادی دارند و این واکنش‌ها به همین دلیل بوده است.

* پس از اینکه به عنوان گران‌ترین انتقال تاریخ AZ آلکمار و گران‌ترین خرید تاریخ برایتون به فوتبال انگلیس آمدی، خیلی‌ها انتظار گلزنی یا پاس گل دادن از سوی علیرضا جهانبخش را داشتند، اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است. هرچند شرایط خاصی در این فصل داشتی. بهتر است خودت در این خصوص بیشتر توضیح بدهی.

چند مسئله در این خصوص تأثیر گذار بوده است. همیشه دوست دارم نسبت به زمانی که می‌گذرد و تلاشی که می‌کنم، با شناخت از محیط و شرایط موجود، وضعیتم را بهتر کنم و تلاش بیشتری داشته باشم. این چیزی بوده که سعی کردم آن را دنبال کنم، اما در این فصل خیلی دیر به تیم اضافه شدم و فقط یک هفته تا شروع مسابقات مانده بود. پس از یک فصل طولانی و سخت با AZ آلکمار، حضور در تورنمنت سنگین جام جهانی و خستگی‌هایی که بود، به برایتون آمدم و زمان آماده‌سازی‌ام طولانی شد.

از طرفی انگلیس لیگ متفاوتی دارد و پیش از آمدن به اینجا، تفاوت فوتبال انگلیس را با دیگر کشورها دیده بودم و فکر می‌کنم بهترین لیگ دنیاست. وقتی به اینجا آمدم بیشتر از قبل متوجه این موضوع شدم و به جرأت می‌گویم که انگلیس بهترین لیگ دنیا را دارد. به کشوری آمده‌ام که مهد فوتبال است و اینجا شرایط و انتظارات متفاوتی هم از من وجود دارد. شرایط لیگ، تاکتیک تیم، خواسته‌هایی که از من وجود دارد، مربی و همه چیز نسبت به هلند متفاوت است و همه این مسائل دست به دست هم داده تا من هم شرایط متفاوتی را تجربه کنم. اوایل فصل که به دلیل حضور نداشتن در تمرینات، خیلی بازی نکردم و مربی سعی کردم آرام آرام من را به ترکیب اضافه کند و در شروع کار توانستم ۵ بازی انجام دهم که سه بازی را با پیروزی پشت سر گذاشتیم و شرایط هم خوب بود، اما در بازی با اورتون مصدوم شدم که این مصدومیت هم به دلیل فشار بالای بازی‌ها و غیبت من در تمرینات بدنسازی ابتدای فصل بود.

مصدومیت من با بدشانسی طولانی‌تر هم شد و بعد از پایان مصدومیت، باید در جام ملت‌ها برای تیم ملی بازی می‌کردم که بیشتر از یک ماه تمرینات و بازی‌ها را از دست دادم تا با افتخار برای تیم ملی بازی کنم. کاری که وظیفه‌ام بود را در تیم ملی انجام دادم و وقتی دوباره به باشگاه برگشتم، نیاز به زمان داشتم تا بتوانم جای خودم را در ترکیب پس بگیرم، چون بازیکنانی که به جای من بازی کرده بودند، عملکرد خوبی داشتند و رسیدن دوباره به ترکیب سخت بود. به هر حال زمان را از دست داده بودم و شرایط آنطور که باید پیش نرفت، اما با توجه به بازی‌هایی که انجام داده‌ام، از عملکرد خودم ناراضی نیستم.

در بازی‌هایی که در ترکیب حضور داشتم، بازی‌های زیادی را برده‌ایم و عملکرد خودم هم بد نبوده و شرایطم بهتر شده است. شرایطی که دارم قانع کننده است، اما از طرفی بازیکنی نیستم که دنبال بهانه‌جویی باشم و بگویم به این دلیل یا آن دلیل بوده که عملکرد مورد انتظار را نداشتم، اما همیشه برای بهترین بودن تلاش کردم. به انتقادات و نظرات مثبت همیشه گوش کرده‌ام و روی آنها کار می‌کنم تا شرایطم را بهتر کنم، اما سعی می‌کنم برخی نظرات منفی‌تر که نمی‌خواهم بگویم مغرضانه است را فراموش کنم. به هر حال این نفرات هم چون دوست دارند درخشش من را ببینند، به شکلی احساسی نظرات منفی را بیان می‌کنند، اما واکنش‌ها طوری است که گاهی غافلگیرم می‌کند و سعی می‌کنم با این واکنش‌ها ناراحت نشوم و فقط تلاشم را بیشتر کنم.

* آنقدر که از سوی رسانه‌ها و هواداران برای گلزنی فشار روی تو وجود دارد، در تیم و از سوی سرمربی هم این فشار را متوجه می‌شوی یا شرایط متفاوت است؟

اصلاً اینطور نیست و در تیم بیشتر دویدن، مؤثر بودن و تاکتیک تیم مهم است. قطعاً شرایط من هم نسبت به قبل متفاوت شده و هواداران فوتبال هم این موضوع را متوجه شده و می‌دانند، اما از طرفی برای خودم هم قانع کننده نیست که روی گل‌ها تأثیر مستقیم نداشته باشم. به همین دلیل باید تلاش کنم تا شرایط را بیشتر به روز کنم و در گل‌هایی هم که به ثمر می‌رسانیم، بیشتر تأثیر خودم را نشان دهم. خودم هم می‌دانم در برایتون چرا من را خواسته‌اند، چرا برای آمدنم به اینجا اصرار داشتند و چرا به اینجا آمدم. به همین دلیل تلاش خواهم کرد تا به زودی شرایط متفاوتی را از من ببینید.

* رسانه‌های انگلیسی هم کم حوصله بودند و برخی از آنها نوشته‌اند که جزو خریدهای ناموفق این فصل لیگ برتر بوده‌ای و شاید آنها هم این انتظار را داشتند که بیشتر در برایتون بدرخشی.

نسبت به چیزی که پیش از آمدن به برایتون از بی حوصلگی رسانه‌های انگلیسی شنیده بودم تا چیزی که اینجا می‌بینم، شرایط آنطور هم که می‌گویید منفی نیست. همه شرایط من را دیده‌اند که در شروع فصل با بدشانسی مصدوم شدم و تیم ملی را در جام ملت‌ها همراهی کردم، اما در این مدت تلاش کردم تا خودم را ثابت کنم. با این حال نسبت به چیزی که در برخی رسانه‌ها بازتاب داده می‌شود و برخوردی که رسانه‌ها با من داشته یا مصاحبه‌هایی که با من انجام داده‌اند، شرایط خیلی متفاوت است. شاید خیلی‌ها رسمی و برخی‌ها نیز به صورت غیر رسمی این مسئله را به چالش کشیده‌اند، اما این مسائل خیلی روی هدف من تأثیر نمی‌گذارد.

* به ایران برسیم و شروع سال ۹۸ که تیم ملی فیفادی را از دست داد، اما شاید مهم‌تر از آن حوادث سیل باشد که بسیاری از شهرها را گرفتار کرد. این اتفاقات را چقدر پیگیری کردی؟

متأسفانه روزهای ناراحت کننده‌ای برای مردم ایران بود. آن هم در شروع سال جدید که همه خوشحال هستند و با امید، برای یکدیگر آرزوهای خوب دارند و صله رحم می‌کنند، حوادث کام همه را تلخ کرد. شروع سال جدید همیشه برای ما ایرانی‌ها با خوشحالی است، اما شرایط امسال کمی متفاوت و ناراحت کننده بود که ابتدا از سیل گلستان آغاز شد، به مازندران رسید و بعد از آن هم به سمت غرب کشور، شیراز، لرستان و خوزستان رسید. مردم در این سیل خیلی آسیب دیدند. خبرها را دورادور و لحظه به لحظه دنبال می‌کردم که برایم ناراحت کننده و دردآور بود.

از دور خیلی نمی‌توانیم کاری کنیم و شاید فقط کمک‌هایی باشد که مالی یا به هر نوعی می‌توانیم به مردم داشته باشیم. با این حال فکر می‌کنم وظیفه کسانی که در جامعه می‌توانند تأثیرگذار باشند و شرایط را به شکل بهتری بازتاب بدهند، این است که بیشتر به فکر باشند و نقش ما نیز مهم‌تر می‌شود. این داستان تلخ برای خانواده خود ما رخ نداده، اما از نظر روحی و روانی تأثیر زیادی روی ما گذاشته است. وقتی این همه سختی مردم را می‌بینیم، هیچکدام نمی‌خواهیم برای خودمان و خانواده‌مان این اتفاق رخ بدهد و از سختی هموطنان عزیزمان هم ناراحتیم. شاید با تدابیر و شرایط دیگر می‌شد جلوی آسیب بیشتر را گرفت و فضا را بهتر کنترل کرد، اما به نظر می‌رسد این اتفاق رخ نداده است.

در شرایط سختی که وجود دارد، مردم سنگ تمام گذاشتند و در شیراز، لرستان و گلستان دیدیم که مردم آستین بالا زدند و چگونه کمک کردند. امیدوارم در کنار تلاش مردم، مسئولانی هم که مردم به آنها رأی داده‌اند در مشکلات کنار مردم باشند و در صحنه حاضر شوند. فقط صحبت کردن فایده ندارد که بگویند ما این کار یا آن کار را کردیم و ای کاش مسئولان یک به یک به درد مردم برسند، خانه به خانه سراغ‌شان را بگیرند تا مشکلات آنها را متوجه شوند. به خصوص در این روزهای شروع سال که باید برای مردم عید و شادی باشد، شاید اینگونه رسیدگی‌ها غم خانواده‌ها و به خصوص غم آنهایی که فرزندان یا اعضای خانواده‌شان را از دست دادند از بین نبرد، اما می‌تواند مرحمی روی زخم‌شان باشد. امیدوارم مردم ایران که در سیل گرفتار شده‌اند، هر چه زودتر شرایط بهتری پیدا کنند.

* درباره رفتن کارلوس کی‌روش هم صحبت کنیم. اینکه پس از ۸ سال فوتبال ایران را ترک کرد و حالا فدراسیون فوتبال دنبال جایگزین برای اوست.

اتفاقات قبل و بعد از جام ملت‌ها، تمام شرایط و حواشی موجود را باید کنار بگذاریم و من این را بگویم که از کار کردن با کی‌روش در تیم ملی لذت بردم. او به تیم شخصیت، نظم و دیسیپلین داد و همدلی خوبی در تیم ملی ایجاد شده بود. یکپارچگی و همبستگی که در تیم ملی بود را هیچ وقت ندیده بودم یا در تیم‌هایی که خودم حضور داشتم، این همدلی وجود نداشت.

هشت سال خوب را با کی‌روش پشت سر گذاشتیم و فوتبال ما پیشرفت زیادی در آسیا و جهان داشت. این را وقتی بیرون از ایران با هواداران یا هم تیمی‌های قدیمی و جدیدم صحبت می‌کنم، متوجه می‌شوم که چقدر درباره ایران با نیکی صحبت می‌کنند. همه این مسائل دست به دست هم می‌دهد تا مشخص شود که تیم ملی چقدر در این مدت پیشرفت داشته است. برنامه‌هایی که داشتیم با موفقیت انجام شد و اینها چیزی است که من به عنوان یک بازیکن از داخل تیم می‌گویم.

در مورد کی‌روش، خیلی نمی‌توانم از حواشی و اطراف آن صحبت کنم، چون وظیفه و حیطه کاری من هم نیست، اما فقط می‌توانم بگویم فوتبال ایران هشت سال خوب را داشت و خودم ۶، ۵ سال لذتبخش را با او تجربه کردم. به عنوان یک بازیکن جوان به تیم ملی آمدم و اکنون با تجربه بیشتر در خدمت تیم ملی هستم. همه اینها باعث می‌شود خودم همیشه از کی‌روش به نیکی یاد کنم. برای جانشینی کی‌روش هم، قطعاً نسبت به عملکردی که تیم ملی داشته، انتظارات بالاست و امیدوارم شخصی به عنوان مربی به تیم ملی بیاید که به پیشرفت فوتبال ایران کمک کند، دل بسوزاند و با این استعدادها و تیمی که برای تورنمنت‌های مختلف آماده شده، بتواند بهترین اتفاق‌ها را رقم بزند.

* برای سرمربی بعدی تیم ملی چه معیارهایی مورد نیاز است. صحبت از انتخاب مربی که می‌شود، هرکسی نظری می‌دهد که مربی داخلی باشد یا خارجی، اما گویا هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است.

به عنوان کسی که در این چند سال در تیم ملی بوده، می‌توانم بگویم سرمربی بعدی تیم ملی باید کسی باشد که بتواند تیم خوبی که در این چند ساله ساخته شده و نسل جدید تیم ملی را، به سمت جلو حرکت بدهد و اتفاقات جدیدی را رقم بزند. نظم، دیسیپلین و مدیریت خوب، خیلی به تیم ملی کمک خواهد کرد تا به لحاظ فنی هم شرایط خوبی رقم بخورد. اکنون بازیکنان با کیفیتی در تیم ملی حضور دارند، همه آماده هستند تا تیم ملی عملکرد خوبی داشته باشد و خوشبختانه اکثر بازیکنان هم در اروپا بازی می‌کنند که سطح تمرینی و فوتبالی خوبی فراهم شده است. این اتفاقات می‌تواند برای فوتبال ایران و هواداران خوش یمن باشد و قطعاً با کیفیت بازیکنان ایران و استعدادهایی که وجود دارد، تیم خوبی در اختیار سرمربی بعدی خواهد بود، اما امیدوارم هرکسی سرمربی می‌شود بتواند از این همه استعداد به نحو احسن استفاده کند.

* در دوران حضور کی‌روش، دو جام جهانی و جام ملت‌ها را تجربه کردی که پایان آن بازی با ژاپن و حذف در نیمه نهایی جام ملت‌ها بود. بزرگ‌ترین حسرتی که در این چند سال داشتی، چیست؟

اگر بخواهم چیزی را انتخاب کنم، همان بازی با ژاپن است. این تیم ملی همه چیز برای قهرمان شدن در جام ملت‌ها را داشت. از نظر فنی، شخصیتی و همدلی همه شرایط فراهم بود تا قهرمان شویم، اما خب لحظه‌ها در بازی با ژاپن شرایط را تغییر داد.

* ما در سال جدید باید در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هم شرکت کنیم و پس از دو صعود پیاپی به جام جهانی، انتظارات بیشتری از تیم ایران وجود دارد.

صد درصد رفتن به جام جهانی همیشه قشنگ است. حمایت مردم از تیم ملی همیشه وجود داشته و جام جهانی ۲۰۲۲ هم که در قطر و کشور همسایه خودمان برگزار می‌شود، شرایطی را فراهم خواهد کرد که مردم بیشتر از این جام جهانی لذت ببرند. حضور در جام جهانی خوب است، اما راحت نیست و صعود همیشه سخت بوده و هست. به هر حال ما دوره قبلی صعود خوبی داشتیم و در جام جهانی ۲۰۱۴ هم با همبستگی بچه‌ها توانستیم صعودمان را رقم بزنیم. تیم ملی نسبت به دوره‌های قبلی صددرصد پیشرفت داشته و برای جام جهانی ۲۰۲۲ هم شرایط اینگونه است که همه انتظار صعود دارند و امیدوارم به بهترین شکل صعود کنیم، اما قطعاً کار ساده‌ای نیست.

* با سرمربی جدید می‌توانیم صعود از گروه‌مان در جام جهانی یا قهرمانی در جام ملت‌های آسیا را رقم بزنیم تا این طلسم شکسته شود؟

پیش‌بینی در فوتبال قطعاً سخت است و هیچ وقت نمی‌توان چیزی را پیش‌بینی کرد، اما همانطور که گفتم، اگر شرایط مثبت باشد و مربی جدید بتواند به بهترین شکل از استعدادها استفاده کند، اتفاقات خوب از فوتبال ایران چندان دور نیست.

 

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس