نشست مشترک

رئیس‌جمهور اظهار امیدواری کرد تا با تلاش مسئولان و توافقات دو دولت در آینده‌ شاهد لغو روادید میان دو کشور باشیم.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز شنبه در نشست مشترک هیئت‌های عالیرتبه ایران و عراق سفر و مذاکرات مقامات دو کشور را نشان‌دهنده علاقه و اهتمام مسئولان در راستای توسعه و تعمیق مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین دانست و اظهار امیدواری کرد با تلاش مسئولان توافقات تهران بغداد در بخش‌های مختلف سریع‌تر اجرایی و عملیاتی شود.

در این زمینه:

عکس / نشست خبری روحانی و نخست وزیر عراق

عبدالمهدی: امنیت عراق به دلیل حمایت‌های ایران است

وی با ابراز خرسندی از اجرایی شدن توافق ایران و عراق برای رایگان شدن روادید در فاصله کمتر از یک ماه از مذاکرات انجام‌شده در این راستا در بغداد، گفت: این اقدام برای گسترش روابط و همکاری‌های فی‌مابین و تسهیل در توسعه روابط علمی، تجاری، اقتصادی و بهداشتی و درمانی ایران و عراق تأثیرگذار خواهد بود.

رئیس‌جمهور اظهار امیدواری کرد تا با تلاش مسئولان و توافقات دو دولت در آینده شاهد لغو روادید میان دو کشور باشیم.

روحانی اظهار داشت: توسعه روابط بانکی و همکاری‌های بانک‌های مرکزی ایران و عراق در تسهیل شرایط برای گسترش تبادلات مالی و همکاری‌های تجاری و اقتصادی فی‌مابین حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه در زمینه لایروبی اروند توافقات بسیار خوبی میان دو کشور صورت گرفته و باید وزرای خارجه دو کشور در راستای تسریع در اجرای این توافقات تلاش کنند، خاطرنشان کرد: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که اقدامات فنی در جهت انجام لایروبی شط العرب یا اروندرود توسط دو دولت تا پایان ماه رمضان انجام شده و بتوانیم در تابستان سال جاری شاهد عملیات اجرای آن باشیم.

رئیس‌جمهور توسعه روابط و همکاری‌ها در زمینه برق، انرژی و اتصال راه‌آهن دو کشور به هم را حائز اهمیت و در راستای منافع دو ملت دانست و گفت: باید در راستای گسترش تعرفه ترجیحی و تجارت آزاد میان ایران و عراق برنامه‌ریزی و اقدام کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از توسعه و روابط و همکاری‌های تجاری با عراق استقبال و از این روند حمایت می‌کند، افزود: ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک و دعوت از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان دو کشور برای فعالیت در این مناطق و همکاری‌های مشترک در زمینه استاندارد کالاها موجب توسعه روابط و تبادلات تجاری ایران و عراق خواهد بود.

وی اظهار داشت: آماده انتقال تجربیات و اجرای خدمات فنی و مهندسی در زمینه ساخت مسکن، نیروگاه، سد و اجرای شیوه‌های نوین آبیاری به عراق هستیم.

رئیس‌جمهور با اعلام اینکه دانشگاه‌های ایران آمادگی پذیرایی از دانشجویان عراقی را دارند، گفت: همواره روابط خوبی میان حوزه‌های علمیه و طلاب ایران و عراق وجود داشته و باید تلاش کنیم تا میان دانشگاه‌ها و اساتید دو کشور هم همکاری‌ها و تبادل تجربیات با قوت بیشتری به انجام برسد.

روحانی با تصریح به اینکه "امروز خوشبختانه در مرزهای دو کشور شاهد امنیت بسیار خوبی هستیم"، تأکید کرد: توسعه روابط ایران و عراق همواره در راستای منافع دو ملت و دو کشور و در جهت استقرار صلح، ثبات و امنیت در منطقه و ایجاد روابطی دوستانه و برادرانه میان سایر کشورهای منطقه بوده و خواهد بود.

وی با بیان اینکه وزرا و مسئولان ایران و عراق در جریان این سفر می‌توانند در زمینه اجرای توافقات و تسریع در این روند در حوزه‌های مربوط به خود با یکدیگر گفتگو کرده و برای انجام اقدامات عملی برنامه‌ریزی کنند، افزود: باید تلاش کنیم که سطح مبادلات تجاری ایران و عراق به افق ۲۰ میلیارد دلاری مد نظر دو کشور در سال‌های آینده برسد.

رئیس‌جمهور با تأکید به اینکه "امنیت و یکپارچگی عراق برای ایران حائز اهمیت بوده و در سال‌های گذشته در این مسیر تلاش کرده و آن را به اثبات رسانده‌ایم"، گفت: اراده ایران و عراق، برقراری و استمرار ثبات و امنیت در سرتاسر منطقه است.

روحانی با ابراز اینکه "باید با تلاش‌های مشترک در راستای حل‌وفصل مسائل و معضلات منطقه‌ای گام برداریم"، اظهار داشت: بازگشت امنیت کامل به سوریه و توسعه این کشور برای ایران و عراق به‌عنوان دو کشور تأثیرگذار در منطقه حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه "همواره قدس را به‌عنوان پایتخت اصلی و دائمی فلسطین قلمداد می‌کنیم"، خاطرنشان کرد: هر اقدامی برخلاف این را مغایر با تاریخ و مقررات سازمان ملل دانسته و آن را محکوم می‌کنیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: بی‌تردید جولان بخشی از خاک سوریه است که توسط اشغالگران غصب شده و هیچ نظری نمی‌تواند در این واقعیت تاریخی خلل ایجاد کند.

روحانی با تأکید بر ضرورت پایان کشتار و جنگ در یمن، گفت: مطمئناً راه‌حل بحران یمن سیاسی است و امیدواریم بتوانیم در راستای بازگشت صلح و امنیت به این کشور و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه غذایی و دارویی به مردم این کشور تلاش مشترک داشته باشیم.

وی با یادآوری اینکه اتصال راه‌آهن شلمچه به بصره نه‌تنها عراق را به ایران بلکه این کشور را به پاکستان، افغانستان، آسیای مرکزی، روسیه و چین متصل خواهد کرد، گفت: طرح‌ها و برنامه‌های اقتصادی ایران و عراق، علاوه بر اینکه به‌نفع دو ملت است در راستای منافع سایر کشورهای منطقه هم خواهد بود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امروز با گسترش همکاری‌ها و مناسبات همه‌جانبه ایران و عراق یک فرصت تاریخی برای دو کشور و منطقه وجود دارد که امیدواریم بتوانیم از این فرصت در راستای منافع دو ملت و سایر ملت‌های منطقه به‌خوبی استفاده کنیم.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز در این نشست با تقدیر از استقبال و میهمان‌نوازی شایسته دولت و ملت ایران از هیئت عراقی، گفت: سفر رئیس جمهوری ایران به عراق، سفری کلیدی و تاریخی بود چرا که توانست دستاوردهای فراوانی را به‌همراه داشته و مشکلاتی را که در مسیر توسعه همکاری‌های دو کشور بود از میان بردارد.

وی پیگیری و نظارت بر حسن اجرای توافقات و تأکید بر توسعه و تحکیم بیش از پیش مناسبات تهران بغداد را از اهداف سفر خود به ایران برشمرد و اظهار داشت: باید در راستای توسعه روابط و همکاری‌های ایران و عراق در بخش‌های مختلف علمی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در راستای منافع متقابل دو ملت تلاش کنیم.

نخست وزیر عراق تصمیم دو دولت برای رایگان شدن روادید را مثبت و در مسیر توسعه بیش از پیش مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین دانست و اظهار امیدواری کرد با تلاش مسئولان دو کشور با لغو روادید در آینده تسهیلات بیشتری برای ارتباط نزدیک میان مردم، بازرگانان، فعالان اقتصادی، تجار، دانشجویان و طلاب دو کشور ایجاد شود.

عادل عبدالمهدی اتصال راه‌آهن ایران به عراق و لایروبی شط العرب را برای این کشور بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: باید در راستای توسعه همکاری‌ها در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، برنامه‌ریزی در زمینه سیاست‌های مشترک آبی، ایجاد مناطق مشترک تجاری، تبادلات علمی و فناوری، مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر تلاش کنیم.

وی ضمن ابراز همدردی دولت و ملت عراق با مردم ایران در حادثه سیل اخیر در کشورمان، گفت: ایران و عراق باید در همه حال کنار هم باشند چرا که کنار هم می‌توانیم پیروزی‌های بزرگی را رقم بزنیم.

نخست وزیر عراق تأکید کرد: براساس قانون اساسی عراق هرگز اجازه نمی‌دهیم که از خاک عراق علیه دیگر کشورها به‌ویژه ایران استفاده شود و در این مسئله جدیت داریم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس