کد خبر 948278
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
رقبای احتمالی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ چه کسانی هستند؟

یک عضو هیئت عالی ملی راهپیمایی های بازگشت تصریح کرد تحت هیچ شرایطی عقب نشینی از راهپیمایی های بازگشت امکان ندارد و این راهپیمایی ها تا تحقق اهدافی که به خاطر آن آغاز شده، ادامه خواهد یافت.

به گزارش مشرق،‌ طلال ابوظریفه امروز جمعه در سخنانی به مناسبت برگزاری راهپیمایی‌های بازگشت در دومین سال شروع آن گفت این اولین جمعه ای است که پس از راهپیمایی میلیونی و تفاهماتی که با نظارت مصر به دست آمد، برگزار می شود، اشغالگران باید به این تفاهمات پایبند باشند.

ابوظریفه بر ضرورت حفظ ماهیت مسالمت آمیز راهپیمایی های بازگشت و جلوگیری از به کارگیری وسایلی که ممکن است اشغالگران برای تشدید تجاوزات خود علیه ملت فلسطین و هدف قرار دادن شرکت کنندگان در این راهپیمایی های مسالمت آمیز سوء‌ استفاده کنند، تاکید کرد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری فلسطین الیوم، عضو هیئت عالی ملی راهپیمایی های بازگشت خاطر نشان کرد به صفر رساندن خسارت‌ها و زیان‌ها، عنوانی است که می توانیم آن را به عنوان پیامی قرار دهیم که معنا و مضمونی را که می خواهیم منتقل کنیم، جهان باید بر رفتار اشغالگران نظارت داشته باشد، اشغالگرانی که وعده داده بودند به سوی تظاهرکنندگان گلوله جنگی شلیک نکنند، اشغالگران تا زمانی می توانند به این نکته پایبند باشند؟ در صورتی که اشغالگران بر خلاف آنچه توافق شده عمل کنند، این نشان می دهد که اشغالگران مصمم هستند به ملت ما ضربه بزنند و آنها را مورد آزار و اذیت قررا دهند، نشانه ها حاکی از آن است که ممکن است اشغالگران در عمل به تعهدات خود کندی نشان داده یا از آن شانه خالی کنند.

وی افزود توقف شلیک گلوله از سوی ارتش رژیم اشغالگر یکی از تفاهماتی است که اخیرا میان غزه و اشغالگران از طریق مصر به دست آمده بود.

عضو هیئت عالی ملی راهپیمایی های بازگشت خاطر نشان کرد فعالیت های بازگشت متنوع خواهد بود و بیانگر بعد مبارزاتی و میراثی و تمدنی ملت فلسطین است، جوانان انقلابی، ابتکارعمل جدیدی رو می کنند.

وی تاکید کرد توافقی در چارچوب هیئت عالی راهپیمایی های بازگشت وجود دارد مبنی بر اینکه استفاده از وسایل مقاومت مردمی همچون پرتاب بالون‌ها و فعالیت های شبانه متوقف شود تا به تلاش های مصر برای پیگیری تعهدات اسرائیل فرصت داده شده و هیچ بهانه‌ای به اشغالگران برای شانه خالی کردن از عمل به تعهدات خود داده نشود.

ابوظریفه اظهار داشت هیئت امنیتی مصری برای تثبیت توافق آتش بس و تحقق آرامش با استناد به توافق سال 2014 در مقابل تفاهمات چند بعدی برای کاهش محاصره نوار غزه تلاش می کند، ولی این مسئله فاجعه غزه تحت محاصره را پایان نمی دهد و ما به راهپیمایی های بازگشت تا برچیده شدن کامل محاصره ادامه خواهیم داد.

ترامپ به رئیس دفتر املاک و مستغلات رژیم صهیونیستی تبدیل شده است

احسان عطایا نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در لبنان تصریح کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به رئیس دفتر املاک و مستغلات برای رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. عطایا اظهار داشت رئیس جمهوری آمریکا خود را از رئیس جمهور یک کشور به رئیس دفتر املاک و مستغلات برای رژیم صهیونیستی تبدیل کرده است، هنگامی که تصمیم اخیرش مبنی بر حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی سوریه را اتخاذ کرد.

عطایا در جریان تجمع همبستگی با سوریه که به دعوت حزب ملی اجتماعی سوریه برگزار شد، بر مخالفت جنبش جهاد اسلامی با تصمیم اخیر ترامپ درباره جولان اشغالی تاکید کرد و گفت بیش از یک سال پیش بود که ترامپ تصمیم خود مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت کشورش به آن را اتخاذ کرد و مسئله قدس و فلسطین را به اولین اولویت تبدیل کرد.

وی خاطر نشان کرد امروز ترامپ با این تصمیم، جولان را هم به اولین اولویت‌ها تبدیل کرد، چرا که ما جولان را با سرزمین فلسطین و سرزمین‌های اشغالی در لبنان برابر می دانیم و همانطور که اشغالگران از جنوب لبنان و غزه به لطف ضربات مقاومت بیرون رفتند،‌از جولان و تمام فلسطین هم اخراج خواهند شد و هیچ کس نخواهد توانست که حق را تغییر دهد و اصول امت اسلام را دگرگون کند.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در لبنان اظهار داشت سوریه و محور مقاومت همچنان سد مستحکمی در برابر توطئه های صهیونیستی آمریکایی خواهند ایستاد، توطئه هایی که عمق دشمنی و خصومت خود با همه ملت های عربی را برملا کردند و تصمیم ترامپ هم یک تصمیم ظالمانه و سخیف و بی ارزش باقی خواهد ماند.

گروه های مقاومت اعتمادی به رژیم صهیونیستی ندارند

محمد الغول عضو کمیته مرکزی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین تصریح کرد گروه های فلسطینی همچنان، پایبندی اشغالگران به اجرای تفاهمات شکستن محاصره غزه را زیر نظر دارند، گروه های مقاومت به ویژه پس از تجربه یک ربع قرن مسیر سازش، به دشمن ندارند، دشمنی که عهد شکن است.

وی در یک گفت‌وگوی رادیویی اظهار داشت ما این تفاهمات و تماس‌ها را با میانجی‌گر مصری دنبال می کنیم، و ملت خود را درک کرده و از آنها برای کاهش رنج و سختی‌شان دفاع می‌کنیم، بدون اینکه تعهد و سازش بر سر حقوق را بپذیریم، همه فلسطینی‌ها باید این نکته را درک کنند که گروه های فلسطینی هرگز بر سر حقوق معامله و سازش نخواهند کرد.

الغول افزود سخن هایی درباره ارائه تسهیلاتی گفته می‌شود، ما این تدابیر را زیر نظر داریم و می دانیم که اشغالگران ممکن است تغییر جهت داده یا عقب نشینی کنند،‌همانطور که براساس تجربه به آن عادت کرده ایم، نمی توان به اشغالگران اعتماد کرد، چرا که اشغالگران ممکن است چیزی ارائه کند و از چیزی عقب نشینی کند که در چارچوب تلاش آنها برای باقی نگه داشتن بحران موجود در نوار غزه و قشرهای مختلف ملت ما در تمام اماکنی که حضور دارند، قرار دارد.

الغول درباره موضوع آشتی فلسطینی در سایه آنچه در صحنه فلسطین جریان دارد، اظهار داشت در صورت ادامه دودستگی و شکاف، اوضاع بدتر خواهد شد و وضعیت مسئله فلسطین پیچیده‌تر خواهد شد. وی هشدار داد ادامه شکاف و دودستگی ممکن است به جدایی نوار غزه از دیگر بخش های وطن منجر شود.

وی خاطر نشان کرد تنها روزنه واقعی برای حل بحران های انسانی و ملی، تحقق آشتی و وحدت ملی بر اساس شراکت و همکاری میان تمام قشرهای ملت فلسطین و تمام طیف های سیاسی است و اینکه دو طرف به ویژه ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان به عنوان راس هرم، تصمیم جسورانه‌ای برای آغاز اجرای توافقات قبلی اتخاذ کند، زیرا آشتی روزنه واقعی و گذرگاه امن برای حل تمام بحران های ملی و انسانی ملت ما در داخل و خارج فلسطین به شمار می رود.

عضو کمیته مرکزی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین تصریح کرد هیچ جنبش آزادیبخشی نمی تواند در صورت شکاف و دودستگی بر دشمنان پیروز شود.

بیشتر بخوانید:

نتانیاهو اصول کلی معامله قرن را فاش کرد

نقشه خطرناک اسرائیل برای جولان اشغالی

الغول درباره سفرهای ماراتنی هیئت مصری به نوار غزه و مناطق اشغالی و مذاکرات آنها، درباره راهپیمایی های بازگشت تاکید کرد راهپیمایی های بازگشت با وجود تلاش های اشغالگران برای منحرف کردن هرگونه جنبش مسالمت آمیزی که با تظاهرات مردمی مرتبط است، ادامه دارد.

وی تاکید کرد راهپیمایی های بازگشت، ایستگاه مبارزاتی مهمی برای ملت ما به شمار می رود که باید آن را حفظ و ارزشیابی کرد و توسعه داد به طوری که ابتکاری در رساندن پیام های سیاسی باشد.

الغول همچنین خواستار گسترش صحنه های رویارویی با اشغالگران با هدف توسعه و گسترش راهپیمایی‌های بازگشت شد تا فواید و سود آن تمام فلسطینیان‌ را در بربگیرد و منحصر به نوار غزه نشود و اینکه طرح ملی فقط منحصر به نوار غزه نباشد.

راهپیمایی های بازگشت وارد دومین سال خود شده است، این تحرکات مسالمت آمیز از 30 مارس 2018(10 فروردین 97) همزمان با روز زمین آغاز شد، این راهپیمایی‌ها در پنج چادر بازگشت در شرق غزه در نزدیکی دیوار حائل رژیم صهیونیستی برگزار می شود، اقدامات سرکوبگرانه و تجاوزات نظامیان صهیونیست به شرکت کنندگان در راهپیمایی های بازگشت طی یک سال گذشته به شهادت 271 فلسطینی و زخمی شدن بیش از 30 هزار نفر به گفته سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین منجر شده است.

تاکید هنیه بر ضرورت پایان محاصره نوار غزه

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) تاکید کرد ملت فلسطین هرگز از راهپیمایی های بازگشت عقب نشینی نخواهندکرد، مگر اینکه محاصره از طریق پایان اشغالگری برچیده شود.

هنیه در خطبه های نماز جمعه در یکی از مساجد شمال نوار غزه تصریح کرد حماس در سه مسیر برای فشار بر اشغالگران حرکت می کند تا به خواسته های ملت فلسطین گردن نهند، و تحرکات مثبتی در مذاکرات مربوط به آتش بس وجود دارد.

رئیس دفتر سیاسی حماس اظهار داشت مسئله ما،  انسانی نیست، بلکه یک مسئله آزادیبخشی ملی است.

هنیه بار دیگر تاکید کرد وحدت گزینه راهبردی است و آشتی همچون فریضه شرعی است که در اجرای تمام توافقات امضا شده و  تشکیل دولتی با حضور تمام گروه ها نمایان است.

وی افزود تشکیل دولت جدید به ریاست محمد اشتیه(از سوی ابومازن)، گامی در مسیر معکوس است، دولت اشتیه خارج از اجماع ملی عمل می کند و هیچ پوشش راهبردی و سیاسی و ملی و اقتصادی ندارد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس