اخبارویژه

عضو مرکزیت حزب کارگزاران می‌گوید مردم به اصلاح‌طلبان اعتماد ندارد چرا که دچار انواع تعارضات هستند و معلوم نیست اصلاح‌طلبی چیست.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

******

کیهان

به جای بزک کردن FATF سخنان رئیس آمریکایی آن را مرور کنید


یک سایت دولتی، به حجت‌الاسلام والمسلمین مصباحی‌مقدم (عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام) به خاطر روشنگری درباره ابعاد خسارت‌بار الحاق به FATF حمله کرد.


«به نظر می‌رسد اظهارات آقای مصباحی ناشی از باور حرف‌های خلاف واقعی است که عده‌ای می‌گویند قرار است اطلاعات مالی ایران را به کشورهای دیگر ارائه بدهیم. دروغی که بارها توسط مسئولین امر تکذیب شده و مدعیان امر هیچ‌گاه سندی برای ادعای خود ارایه ننموده‌اند.


مطابق هیچیک از کنوانسیون‌های مورد بحث قرار نیست اطلاعات مالی کشور به هیچ نهاد یا کشور دیگری ارائه شود. بلکه آنچه در کنوانسیون‌ها مورد توجه قرار گرفته تبادل اطلاعات مالی متهمان یا مجرمان جرایم سازمان‌یافته یا تروریستی است. اجرای این تعهد نیز مشروط بر این است که قبل از تبادل اطلاعات توافقنامه‌ای دو جانبه بین دو کشور وجود داشته باشد. در واقع برای اینکه اطلاعات فردی مبادله شود یا قرار بر استرداد یک شخص باشد، باید آن فرد مطابق قانون هر دو کشور مجرم تشخیص داده شود و پس از آن نیز باید یک توافقنامه دوجانبه میان آن دو کشور وجود داشته باشد تا بتوان بر اساس آن مبادله اطلاعات یا استرداد افراد مجرم را صورت داد.»


خبرآنلاین می‌افزاید: توصیه های FATF صرفاً برای تنظیم قوانین و رویه‌های داخلی کشورها است تا بستری مناسب جهت مبارزه با پولشویی ایجاد کنند و قرار نیست که به حاکمیت کشورها آسیبی وارد نمایند. اگر غیر از این بود، امروزه شاهد عضویت گسترده کشورهای جهان در FATF و گروه‌های منطقه‌ای آن نبودیم.


FATF صرفاً از کشورها می‌خواهد که مراقب معامله‌کنندگان باشند تا معاملات آنها پوششی برای پولشویی و پنهان کردن پول‌هایی کثیفی که ناشی از ارتکاب جرم هستند نباشد و هیچ دخالتی در اینکه یک کشور چگونه می‌خواهد معاملات مشروع خود را انجام دهد یا پول‌های مشروع خود را منتقل کند نکرده است. اگر چنین بود کشورهایی که در حال همکاری تجاری با ایران هستند (مانند روسیه و چین) از کشور ما نمی‌خواستند به کنوانسیون‌ها بپیوندیم زیرا در این صورت اطلاعات تجاری خودشان افشا می‌شد و خودشان متضرر می‌شدند و شرکت‌های خصوصی آنها با تحریم‌ها و جریمه‌های سنگین آمریکا مواجه می‌شوند.

در هر صورت به علت تاثیرپذیری برخی از اعضای مجمع از اخبار نادرست، تصویب الحاق کشورمان به دو کنوانسیون مورد نظر به تاخیر افتاده و مطابق بیانیه اخیر FATF چهار ماه دیگر اولین مرحله از اقدامات مقابله‌ای به صورت خودکار آغاز خواهند شد که در این مرحله عملکرد شعب بانک‌ها و موسسات مالی ایرانی در خارج از کشور محدود خواهد شد و این مسئله می‌تواند دور زدن تحریم‌ها را با مشکل مواجه کند.... قطعاً نپیوستن به دو کنوانسیون مذکور با تکمیل پازل آمریکا، آخرین راه‌های باقی مانده برای مبادلات مالی رسمی را مسدود نمایند.


نویسنده توضیح نداده چگونه از یک سو می‌گوید «توصیه‌های FATF برای تنظیم قوانین و رویه‌های داخلی کشورهاست و قرار نیست به حاکمیت کشورها آسیب وارد کند» و از طرف دیگر می‌نویسد اگر خواسته FATF عقب بیفتد، اقدامات مقابله‌ای در مقابل دور زدن تحریم‌ها آغاز می‌شود؟!


از سوی دیگر مقامات آمریکایی از جمله همان مقامی که اکنون رئیس FATF است بارها تصریح کرده‌اند از طریق FATF سعی کرده‌اند ایران را در انزوای مالی قرار بدهند و راه‌های دور زدن تحریم‌ها را شناسایی و مسدود کنند اما گویا ویدئوهای مربوط به اظهارات مارشال بیلینکز لی و دیگر مقامات آمریکایی مرتبط با مدیریت FATF، به دست گردانندگان خبر آن‌لاین نمی‌رسد.


همچنین باید سؤال کرد اگر قرار بوده اطلاعاتی به FATF داده نشود، چگونه آمار ۴۰۰ صرافی دور زننده تحریم‌ها از همین طریق به آمریکایی‌ها رسید و با ایجاد تنگنا، در ایجاد چالش نسبت به بازار ارز ما موثر واقع شد؟!


از سوی دیگر، اگر قرار است همکاری با FATF در خدمت خودتحریمی نباشد، چگونه بخشنامه‌هایی به برخی بانک‌ها ارسال شد که رسماً از آنها می‌خواست فراتر از افراد و نهادهای حاضر در لیست تحریم‌های سازمان ملل، با افراد و نهادهایی هم که در فهرست تحریم‌های وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا قرار دارند، همکاری نکنند؟!


از طرف دیگر، باید یادآور شد اساس کار FATF بر دریافت تمام اطلاعات تراکنش‌های مالی و بانکی است و این کارگروه به ویژه در قبال ایران- همان‌گونه که اعلام کرده- تحفظ و شرط‌گذاری را نمی‌پذیرد و همکاری کاملی را که خودش (گردانندگان آمریکایی‌اش) مدنظر دارند، طلب می‌کند.


همچنین شایان ذکر است که از نگاه گردانندگان آمریکایی FATF، از حزب‌الله لبنان و حشدالشعبی عراق گرفته تا سپاه پاسداران ایران، وزارت‌خانه‌های اطلاعات و دفاع و ارشاد و قوه قضائیه و… به خاطر بهانه‌های واهی باید تحریم باشند.

ورلدنت دیلی: ایران از طریق عراق تحریم‌های آمریکا را دور می‌زند


یک سایت اینترنتی آمریکایی نوشت: ایران از طریق عراق، تحریم‌های اقتصادی و نفتی آمریکا را دور می‌زند.


ورلدنت دیلی در گزارشی نوشت: ایران در همکاری با عراق برای فروش نفت و دریافت پول آن به یورو، تلاش می‌کند تحریم‌های اقتصادی آمریکا را دور بزند.


ایران تلاش می‌کند از طریق نظام بانکی عراق نفت خود را فروخته و پول آن را به یورو دریافت کند؛ اقدامی که هدف از آن دور زدن تحریم‌های اقتصادی تحمیل شده از سوی ایالات متحده به منظور مانع‌تراشی در مقابل توسعه سلاح‌های هسته‌ای ایران است.


در گزارشی از مؤسسه تحقیقات رسانه خاورمیانه (مستقر در واشنگتن دی‌سی) این موضوع تأیید شده است. این مؤسسه در گزارش خود آورده است: حکومت ایران و مقام‌های بانکی در بغداد نشست‌های مقدماتی را برگزار کرده‌اند و در این نشست‌ها به مقام‌های ایران اطمینان داده شده که از طریق نظام بانکی عراق بتواند تحریم‌های آمریکا را دور بزند.


مؤسسه تحقیقات رسانه خاورمیانه عنوان کرده که براساس اسناد و مدارک ایرانی درباره چنین راهبردهایی، هدف از این اقدام «صادرات نفت و گاز طبیعی ایران به عراق و دریافت پول آن به یورو است.»


این گزارش افزود: برای تحقق چنین هدفی، توافق شده که بانک مرکزی ایران حساب‌هایی را به یورو و دینار در عراق باز کند تا از طریق آن امکان پرداخت‌های پول نفت و گاز حاصل شود.


ورلدنت دیلی نوشت: نظام پرداخت ایران- عراق ایجاد شده است که به ایران اجازه می‌دهد تحریم‌های آمریکا را که اقتصاد این کشور را تهدید می‌کند، دور بزند.


در گزارش این مؤسسه همچنین آمده است: «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر شیعه عراق شخصاً متعهد به توافقات به‌دست آمده است و از حامیان جدی تداوم مذاکرات دوجانبه با ایران است.


«علی العلاق» رئیس‌کل بانک مرکزی عراق به دنبال رفع موانع همکاری اقتصادی است که به ویژه امکان انتقال ارز خارجی به ایران را هدف قرار می‌دهد.


مؤسسه تحقیقات رسانه‌ای خاورمیانه در گزارش خود خاطرنشان کرد دولت آمریکا هشدار داده اگر عراق به کانالی برای انتقال ارز خارجی به ایران تبدیل شود، واشنگتن با تحریم بانک‌های عراق به آن پاسخ خواهد داد و مانع از دسترسی این بانک‌ها به دلار خواهد شد.


ورلدنت دیلی در ادامه نوشت: براساس توافق به‌دست آمده، بانک مرکزی ایران انتظار دارد حساب‌هایی به یورو و دینار داشته باشد و مبادلات پول نفت و گاز از طریق این حساب‌ها انجام خواهد شد.


براساس توافقات، صادرات ایران از طریق بانک‌های عراق امکان‌پذیر می‌شود و براساس آن بانک‌های ایرانی می‌توانند حساب‌هایی به دینار داشته باشند.


بنابراین روابط بانکی ایران و عراق در چارچوب چنین توافقی مستحکم می‌شود و توافق با نخست‌وزیر عراق و توسعه روابط تجاری می‌تواند بر این اساس انجام شود.

الاهرام: جنگ سوریه اسرائیل را در معرض نابودی قرار داد


یک روزنامه مصری تصریح کرد ایران در مسیر تبدیل به قدرت بزرگ منطقه دریای مدیترانه قرار دارد.


به گزارش انتخاب، روزنامه الاهرام می‌نویسد: هدف اصلی جنگ سوریه، سرنگونی نظام سوریه بود که در صورت وقوع می‌توانست اسرائیل را تا ابد از خطر ایران راحت کند. اما با ورود روسیه به این جنگ و شکست‌های پی‌درپی گروه‌های معارض در مقابل نیروهای نظام اسد، رویای اسرائیل کمرنگ‌تر شد و آنها با تغییر خواسته خود، خواهان خروج ایران از سوریه شدند تا به این وسیله به زعم خود با دو نقشه ایران مقابله کنند؛ که یکی از آنها، حضور نظامی ایران با مشارکت حزب‌الله و دیگر شبه نظامیان وابسته به آن در مرزهای شمالی رژیم صهیونیستی در جولان سوریه بود و هدف دوم، ایجاد یک راه زمینی بین تهران و بیروت که از خاک عراق و سوریه می‌گذرد، تا ایران به یک قدرت تهدید بزرگ برای اسرائیل در دریای مدیترانه تبدیل شود.


اسرائیل برای این‌که مانع از تحقق این دو هدف ایران شده و در نهایت بتواند نیروهای ایرانی را از سوریه خارج کند، بر سه سیاست اتکا نمود؛ ۱- تکیه بر حضور نظامی آمریکا در سوریه و قانع کردن دولت آمریکا در مورد خطرناک بودن حضور نظامی ایران در سوریه، برای امنیت و موجودیت اسرائیل .۲- حساب کردن روی حمایت روسیه از خواسته‌های اسرائیل درخصوص اخراج ایران از سوریه، با استفاده از معامله‌ای با مسکو و اعتراف اسرائیل به طرح روسیه در سوریه .

۳- انجام حملات تاکتیکی اسرائیل به پایگاه‌های ایرانی در سوریه، برای این‌که گزینه بقای حضور نظامی ایران در سوریه محال شود و این مهم از طریق تفاهم‌های لجستیکی با روسیه، برای تضمین عدم برخورد بین جنگنده‌های اسرائیل و روسیه از آسمان سوریه ممکن می‌شود. از این‌رو، تصمیم ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، اسرائیل را غافلگیر کرد. به ناگاه نخست‌وزیر اسرائیل خود را در میدان سوریه تنها یافت؛ چرا که یقین دارد بدون حمایت آمریکا هرگز قادر به آغاز جنگی علیه ایران نیست و در صورت ورود به نبرد با ایران، پاسخ این کشور بسیار سخت خواهد بود، تا حدی که می‌تواند موجودیت رژیم صهیونیستی را نیز تهدید کند.


در این شرایط، نتانیاهو روسیه را تنها راه نجات خود دید و به همین دلیل با اصرار به مسکو سفر کرد. نخست‌وزیر اسرائیل در سفری که آن را سرنوشت‌ساز خوانده بود به روسیه رفت، اما به نتیجه مطلوب نرسید؛ چرا که پاسخ پوتین به خواسته‌های او مبنی بر دور کردن ایران از سوریه، «فریبکارانه» و «فرضی» بود؛ در واقع رئیس‌جمهور روسیه در جواب این خواسته نتانیاهو، نه بله گفت و نه خیر. وی پیشنهاد داد تا یک گروه اقدام برای خارج کردن تمام نیروهای نظامی از سوریه تشکیل شود. به این ترتیب، پوتین با تعمیم دادن موضوع به تمام نیروهای خارجی حاضر در سوریه، از تمرکز بر نیروهای ایرانی سر باز زد یا بهتر بگوییم خروج نیروهای ایرانی را منوط به خروج تمام قوای خارجی نمود.


از مجموع صحبتهای پوتین در این دیدار، می‌توان اینطور برداشت کرد که ایران با تصمیم نظام سوریه در این کشور باقی خواهد ماند. نتانیاهو در حالی که تصور می‌کرد جنگ و بحران در سوریه می‌تواند فرصتی تاریخی در اختیار رژیم صهیونیستی قرار داده و آرزوی آن را محقق کند، حال، نتیجه جنگ تبدیل به یک «خطرتاریخی» بزرگ برای اسرائیل شده است.

عضو کارگزاران: عملکرد اصلاح‌طلبان مردم را بی‌اعتماد کرده است


عضو مرکزیت حزب کارگزاران می‌گوید مردم به اصلاح‌طلبان اعتماد ندارد چرا که دچار انواع تعارضات هستند و معلوم نیست اصلاح‌طلبی چیست.


فرزانه مژگان در روزنامه سازندگی با طرح این سؤال که چرا مردم به اصلاح‌طلبان اعتماد نمی‌کنند نوشت: اگر قرار است احزاب اصلاح‌طلب در شورای هماهنگی یا شورای عالی اصلاح‌طلبان گرد هم بیایند و اجماع کنند، باید اصول کلی‌ای که بین احزاب اصلاح‌طلب وجود دارد را جمع‌آوری و مشخص کنند تا بر همان اصول و توافق پایبند بمانند. موضوعی که در سال‌های گذشته هرگز اتفاق نیفتاد و برحسب هیجانات قبل از انتخابات و اضطراری که احزاب اصلاح‌طلب احساس کردند، دور هم جمع شدند و لیست‌های انتخاباتی‌شان را مشخص کردند. برخی از نماینده‌هایی که با لیست امید وارد مجلس و شوراهای شهر شده‌اند، متاسفانه اصول اصلاح‌طلبی را رعایت نکردند و تعارضات رفتاری و فکری‌شان را با جبهه اصلاحات به وضوح نشان دادند. این امر باعث شد تا اعتماد عمومی متناسب با خروجی‌هایی که از عمل جبهه‌های مختلف اصلاح‌طلب بیرون می‌آید از بین برود.


یکی از نقصان‌ها نداشتن اصول و تعریفی مشخص برای اصلاح‌طلبی است تا براساس آن بتوانیم آن افراد را شناسایی و در قالب اصول مشخص شده بسنجیم. از سویی اخبار مربوط به استفاده از رانت به تدریج در جامعه پخش می‌شود و مردم می‌بینند فردی که به آن رای دادند و اعتماد کردند تخلفی انجام داده است که باعث سلب اعتماد جامعه می‌شود. زمانی که یک نماینده مجلس وارد پارلمان می‌شود نباید به غیر از تصمیم‌گیری در قانون، در موارد دیگری که ارتباطی به او هم ندارد دخل و تصرف داشته باشد.

یا نماینده‌ای از شهری حتی با لیست امید وارد مجلس می‌شود و به خودش این اجازه را می‌دهد که درباره تمام اتفاقات اداری و مسائل اجرایی آن شهر اظهارنظر کند و اگر فردی باب میلش نباشد وزیر مربوط را تهدید به استیضاح کند. حتی در مواردی دیده شده که هنوز تعیین و معرفی وزرا شروع نشده، تلفن‌های نمایندگان مجلس به وزیر مربوطه برای انتصاب یا عدم انتصاب افراد مورد نظرشان شروع می‌شود. صحبت اخیر آقای خاتمی به عنوان رئیس تمام احزاب اصلاح‌طلب مبنی بر اینکه اکنون بسیار سخت است تا شهروندان را بار دیگر راضی به مشارکت در انتخابات کرد، درست است. چنین سخنانی برگرفته از همان نبود قانون و منشوری واحد بین احزاب اصلاح‌طلب است که بتوانند بر اساس آن تصمیم‌گیری کرده و فرد اصلح را انتخاب کنند.


در مجموع بازخورد آن عملکردی که به مردم نشان دادیم به‌هیچ عنوان مطلوب نبوده است. مردم با اشتیاق تمام برای انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس و شوراها پای صندوق‌های رای آمدند و به واقع حق و دین خودشان را ثابت کردند اما آنچه که باید را دریافت نکردند.

ایران

واکنش‌ها به حکم دادگاه قدیانی

خبر اول اینکه، دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای در واکنش به حکم دادگاه ابوالفضل قدیانی مبنی بر مطالعه و رونویسی از برخی کتاب‌های مرتبط با رهبری در توضیحاتی تأکید کرد: این کار بدسلیقگی و مغایر با اثربخشی و روح فرهنگی کار است.

در توضیحات دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای آمده است: انتشار آثار مرتبط با رهبر معظم انقلاب برای آشنایی با رأی و اندیشه و نیز زندگی و سیره اخلاقی و اجتماعی معظم‌له است و به کارگیری آن به عنوان مجازات یک مجرم، بدسلیقگی است. دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب هیچ توصیه‌ای به دادگاه‌ها جهت مطالعه اجباری آثار رهبر انقلاب توسط محکومان ندارد و این کار را مغایر با اثربخشی و روح کار فرهنگی ‌می‌داند.


رضا امیرخانی نویسنده یکی از آن سه کتاب هم در کانال تلگرامی‌اش نوشت: «کتاب را به حکم قاضی نمی‌خوانند؛ کتابی درست خوانده می‌شود که مخاطب، آن را انتخاب کند. اگر قرار است کتاب به فهرست مجازات‌های تکمیلی افزوده شود، بهتر است پیش از آن، تغییراتی در قانونِ حقوق مؤلفان و مصنفان انجام پذیرد و در آن پیش‌بینی شود تا از مؤلفان برای این کار اجازه بگیرند…»


گفتنی است، ابوالفضل قدیانی به حکم دادگاه انقلاب بابت توهین به رهبر انقلاب و تبلیغ علیه نظام، به سه سال زندان تعزیری و رونویسی از سه کتاب «حکایت زمستان» از سعید عاکف، «داستان سیستان» (سفرنامه رهبر انقلاب به سیستان ‌و بلوچستان) از رضا امیرخانی و «دشمن‌شناسی» که گردآوری سخنان رهبر انقلاب است، محکوم شده است.آمادگی امریکا برای مقابله با نیروهای تحت حمایت ایران!

خبر دیگر اینکه، همزمان با سفر رئیس جمهوری کشورمان به عراق، وب سایت «دبکافایل» وابسته به نهادهای اطلاعاتی نظامی اسرائیل، در گزارشی اعلام کرده که امریکا نیروهای نظامی بیشتری را از طریق اسرائیل و خاک اردن به عراق می‌فرستد تا با نیروهای وابسته به ایران در نزدیکی مرز سوریه مقابله کنند.

به گزارش تابناک، در این گزارش آمده است: نیروهای امریکایی مستقر در منطقه خلیج فارس و جنوب اروپا بویژه نیروهایی که در پایگاه‌های نظامی موجود در رومانی و بلغارستان حضور دارند، برای حرکت به سوی عراق در آمادگی کامل هستند تا با نیروها و عناصر وابسته به ایران در مرزهای مشترک عراق و سوریه مقابله کنند.

حکم نسرین ستوده به دادگاه تجدید نظر رفته است

دست آخر اینکه، حکم نسرین ستوده به دادگاه تجدید نظر رفته است. به گزارش فارس، قاضی مقیسه گفت: نسرین ستوده از باب اجتماع و تبانی علیه نظام به ۵ سال و از باب توهین به رهبری ۲ سال حبس محکوم شد. وی افزود: ستوده برخلاف داشتن وکیل حاضر به تسلیم به رأی صادره نشد و پرونده به دادگاه تجدید نظر رفته است.

خراسان

مجوز ویژه روحانی درباره محصولات تراریخته

رئیس جمهور در حالی طی روزهای گذشته مصوبه شورای ملی ایمنی زیستی در آبان ماه را تایید کرده که بر اساس این مصوبه جدید، حد آستانه موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی موجود در محموله های حمل و نقل داخلی، فرامرزی یا ترانزیت از ۲ درصد مصوب سال ۱۳۹۴ به "صفر" درصد تغییر کرده و درج هرگونه عبارت یا علامت دیگر به عنوان برچسب گذاری محصولات تراریخته، باید با مجوز شورای ملی ایمنی زیستی انجام شود.

آرمان

صدور حکم نظامی آمریکایی بازداشت شده در مشهد

شنیده شد که حکم نظامی آمریکایی بازداشت شده در مشهد صادر شد. تابناک نوشت؛ حجت‌الاسلام غلامعلی صادقی دادستان مشهد گفت: حکم نظامی آمریکایی بازداشت شده در مشهد صادر شده است. وی افزود: یک اتهام امنیتی هم متوجه این نظامی آمریکایی است.

حکم ستوده در دادگاه تجدیدنظر

شنیده شد که حکم نسرین ستوده به دادگاه تجدید نظر رفته است. فارس نوشت؛ قاضی مقیسه گفت: نسرین ستوده از باب اجتماع و تبانی علیه نظام به ۵ سال و از باب توهین به رهبری ۲ سال حبس محکوم شد.وی افزود: ستوده برخلاف داشتن وکیل حاضر به تسلیم به رای صادره نشد و پرونده به دادگاه تجدید نظر رفته است.

ادارات بوشهر پنجشنبه‌ها تعطیل می‌شود

شنیده شد که استاندار بوشهر گفت: از اول سال آینده ادارات استان بوشهر پنجشنبه‌ها تعطیل خواهند بود. عبدالکریم گراوند در نشست شورای اداری استان بوشهر افزود: تعطیلی ادارات در روزهای پنجشنبه از ابتدای سال آینده دوباره برقرار می‌شود. وی با تشکر از تلاش‌های مدیران و کارکنان دولت در استان بوشهر، ادامه داد: خدمات گسترده‌ای در نقاط مختلف استان صورت گرفته و با توجه به شرایط سخت کشور، توقفی در عمران و آبادانی استان بوشهر نشده است. استاندار بوشهر بیان کرد: تلاش ما در اجرای طرح‌ها این بوده است که موجب رضایت‌ مردم شود.

وضعیت بازداشتی‌های محیط زیستی سمنان

شنیده شد که دادستان سمنان در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس قوه قضائیه درباره آخرین وضع پرونده افراد بازداشت شده در پرونده اداره محیط زیست استان سمنان گفت: متهمان ۵ نفر بودند که یک نفر مدیر کل و یک نفر معاون وی بوده است. این در حالی است که سه نفر از افراد راشی هم بازداشت شده‌اند. حیدر آسیابی درباره میزان مبلغ ریالی پرونده افزود: هنوز به طور دقیق مبلغ مشخص نشده است اما حدوداً بیش از یک میلیارد برآورد شده است. وی اظهارکرد: این افراد با قید قرار بازداشت موقت به زندان تحویل داده شده‌اند.

تجمع کارکنان وزارت جهاد کشاورزی

شنیده شد که دیروز تعدادی از کارکنان وزارت جهاد کشاورزی از سراسر کشور در محل ساختمان قدیمی وزارتخانه واقع در تقاطع خیابان ولیعصر و طالقانی گرد آمدند تا اعتراض خود را به عدم افزایش پنجاه درصدی حقوق و امتیازات‌شان مطابق با فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری نشان دهند.

به گفته آنها؛ به‌رغم تمام مکاتبات اداری و پیگیری‌هایی که از سوی مقامات دستگاه‌هایی همچون جهاد کشاورزی، سازمان اداری و استخدامی کشور، نمایندگان کمیسیون‌های مختلف مجلس و… صورت گرفته، با این حال دستورات لازم از سوی ریاست سازمان برنامه و بودجه برای بررسی نحوه اجرای این موضوع تاکنون محقق نشده است.

بازداشت ۵ متهم پرونده محیط زیستی سمنان

شنیده شد که دادستان سمنان گفت: ۵ متهم پرونده محیط زیست این استان بازداشت شده و باقید قرار بازداشت موقت به زندان تحویل داده شده‌اند. حیدر آسیابی در خصوص آخرین وضعیت افراد بازداشت شده در پرونده محیط زیست این استان گفت: متهمان ۵ نفر بودند که یک نفر مدیر کل و یک نفر معاون وی بوده است. این در حالی است که سه نفر از افراد راشی هم بازداشت شده‌اند.

وی در خصوص میزان مبلغ ریالی پرونده هم گفت: هنوز به طور دقیق مبلغ مشخص نشده اما حدوداً بیش از یک میلیارد برآورد شده است. وی همچنین در خصوص آزادی زندانیان گفت که این افراد باقید قرار بازداشت موقت به زندان تحویل داده شده‌اند.

فروش برنج هندی به نام برنج ایرانی

شنیده شد که معاون اجرایی تعزیرات حکومتی استان همدان گفت: ۱۵۰ هزار و ۴۰۰ کیلو برنج هندی که در بسته بندی و کیسه‌هایی با برند ایرانی به فروش می‌رفت کشف و توقیف شد. قهرمان شاهی افزود: پس از دریافت گزارش‌های مردمی مبنی بر توزیع برنج هندی به نام ایرانی موضوع رسیدگی شد.

وی اضافه کرد: شواهد گویای این بود که فردی در یکی از میادین بار شهر همدان اقدام به تهیه سه هزار و هشت گونی ۵۰ کیلوگرمی برنج هندی کرده است. معاون اجرایی تعزیرات حکومتی استان همدان ادامه داد: این فرد کیسه‌های برنج ۵۰ کیلویی را در پنج کیسه ۱۰ کیلویی قرار داده و به عنوان برنج شمال فریدون کنار به فروش می‌رساند.

بازنشسته‌ای‌که استعفا نمی‌دهدکه‌ نمی‌دهد!

شنیده شد که حیدر بهاروند، رئیس سازمان لیگ برتر فوتبال در مجمع عمومی نشان داد که قصد استعفاء از سمت خود ندارد. این مدیر شهرستانی، تنها مدیر بازنشسته فدراسیون فوتبال است که همچنان سمت اجرایی دارد و هنوز از سمت خود استعفاء نکرده است.

در روزها و البته ماه‌های اخیر هر یک از مدیران بازنشسته فدراسیون فوتبال که دارای سمت اجرایی بودند از سمت خود استعفاء دادند اما برخی از این مدیران که عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال هستند در این سمت باقی می‌مانند به این خاطر که برای قانونگذار این طور تعریف شده که عضویت در هیات رئیسه فدراسیون فوتبال شغل محسوب نمی‌شود به این خاطر که عضو هیات رئیسه ماهی یکی دو دفعه و هر بار دو ساعت در جلسه هیات رئیسه شرکت می‌کند و حقوق و دستمزد نمی‌گیرد.

بازگشت ۳ اردنی بازداشت‌شده در ایران به کشورشان

شنیده شد که سه اردنی که پس از «ورود اشتباه» به آب‌های منطقه‌ای ایران بازداشت و اخیراً آزاد شدند، به کشورشان بازگشتند. «تابناک» نوشت؛ وزارت خارجه و امور مهاجران اردن اعلام کرد که «سه شهروند اردنی بازداشت‌شده در ایران» که اخیراً آزاد شده بودند بامداد دوشنبه وارد کشورشان شدند.

«سفیان سلمان القضاة» سخنگوی رسمی وزارت خارجه اردن امروز دوشنبه گفت که «این سه شهروند اردنی از طریق کشور عراق به اردن انتقال داده شده و بامداد امروز دوشنبه وارد فرودگاه بین‌المللی علیاء شدند». القضاة افزود که قرار بود این افراد هفته گذشته از راه دریایی از طریق امارات به اردن انتقال داده شوند که اوضاع نامساعد جوی مانع این کار شد و در نتیجه با هماهنگی وزارت خارجه اردن و دیگر دستگاه‌های دولتی کشور، انتقال این افراد «از طریق کشور دوست و برادر عراق» صورت گرفت.

رهایی گروگان در هرمزگان

شنیده شد که رئیس پلیس آگاهی استان هرمزگان، از رهایی گروگان طی یک عملیات موفق پلیسی خبر داد و گفت: با تلاش پلیس هرمزگان یک گروگان آزاد شد و به آغوش خانواده بازگشت. عبدالمجید کرمی اظهار داشت: در پی دریافت خبری مبنی بر وقوع یک فقره آدم‌ربایی در یکی از مناطق شرقی استان، پیگیری موضوع به صورت ویژه در دستور کار مأموران پلیس آگاهی استان قرار گرفت.

وی افزود: کارآگاهان پلیس آگاهی استان با انجام اقدامات فنی و اطلاعاتی و بهره‌گیری از شیوه‌های پلیسی، محل اختفای آدم‌ربایان را در یکی از روستاهای استان سیستان و بلوچستان شناسایی کردند. رئیس پلیس آگاهی هرمزگان اظهار داشت: ماموران پلیس آگاهی استان با اخذ نیابت قضائی به محل اختفای آدم‌ربایان اعزام شدند و با همکاری مأموران انتظامی استان سیستان و بلوچستان و در کمتر از ۴۸ ساعت گروگان را آزاد کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
  0 0
  سر این چیزا دعوا نکنید
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
  3 0
  کارمندای وزارت کشاورزی یک وقت رودل نکنید شما مثلا چه گلی به سر مملکت زدید که افزایش حقوق 50 درصدی هم می خواهید بچه پرروها.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس