کد خبر 941161
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۱
حاجی بابایی

میزان افزایش حقوق حقوق‌بگیر از قبیل هیأت های علمی، قضات و کارکنان کشوری و لشکری شاغل و بازنشستگان کشوری و لشکری تمامی دستگاه‌های اجرایی و همچنین وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی تعیین شد.

به گزارش مشرق، حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در توضیح مصوبه مجلس در خصوص افزایش حقوق کارمندان و کارکنان لشکری و کشوری اظهار داشت: براساس این موارد افزایش حقوق حقوق‌بگیر از قبیل هیأت های علمی، قضات و کارکنان کشوری و لشکری شاغل و بازنشستگان کشوری و لشکری کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه و همچنین وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی به نحوی که تفاوت تطبیق موضوع ماده ۷۸ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ مهرماه ۸۶ در حکم حقوق بدون تغییر باقی بماند، به شرح ذیل تعیین می‌گردد:

«از ابتدای سال ۱۳۹۸ حقوق ثابت یا عناوین مشابه مشمولین این بند به میزان ۴ میلیون ریال افزایش می‌یابد، علاوه بر این، افزایش جزء یک ضریب ریالی سالانه، مشمولین این بند نسبت به ضریب ریالی سال ۱۳۹۷ به میزان تا ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.»

بیشتر بخوانید:

افزایش ناعادلانه حقوق همه کارکنان دولت منتفی شد

چرا افزایش یکسان حقوق کارمندان و مدیران، ناعادلانه است؟ +نمودار

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در تشریح چگونگی اعمال ۱۰ درصد علاوه بر افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارمندان و کارکنان عنوان کرد: باید بگوییم در درجه اول به همه کسانی که شامل ماده ۲۹ می‌شوند نفری ۴۰۰ هزار تومان اضافه می‌شود. در ماده ۲۹ آمده است که همه افراد شاغل را به غیر از رهبری یعنی شامل شورای نگهبان، کارمندان بانکها، قرارگاه‌ها و… شامل می‌شود.

وی ادامه داد: این افزایش حقوق شامل همه کارکنان قراردادی و غیرقراردادی و رسمی می‌شود. به عنوان مثال فردی که یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد (این حداقل حقوق در حال حاضر برای فرد است) ۴۰۰ هزار تومان به این حقوق اضافه می‌شود یعنی حدود ۳۳.۴ درصد و همچنین ۱۰ درصد به این حقوق اضافه می‌شود، حال ممکن است پول دولت نرسد و ۹ درصد اختصاص یابد، اما اگر این ۱۰ درصد اعمال شود، بنابراین برای این شخص ۴۳.۴ درصد افزایش حقوق اعمال خواهد شد.

وی اضافه کرد: این ۱۰ درصد برای همه یکسان خواهد بود، در صورتی که دولت پول داشته باشد، بنابراین به هر نفر ۴۰۰ هزار تومان به صورت قطعی اضافه می‌شود، یعنی کسی که ۲۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرد، ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق خواهد داشت و کسی هم که یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومن حقوق می‌گیرد نیز شامل افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق می‌شود، بنابراین فردی که حقوق ۲۰ میلیونی می‌گیرد حدود نیم درصد افزایش حقوق خواهد داشت، اما کسی که حقوق یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومانی می‌گیرد ۳۳.۵ درصد افزایش حقوق دارد.

حاجی بابایی گفت: دولت پس از توزیع ۴۰۰ هزار تومان برای همه، تا ۱۰ درصد امکان افزایش برای همه را می‌تواند اعمال کند، حال ممکن است پول دولت به افزایش ۹ درصدی برای همه افراد برسد بنابراین علاوه بر ۴۰۰ هزار تومان این میزان نیز برای همه کارکنان افزایش خواهد یافت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: ممکن است پول دولت از این منبع به غیر از افزایش ۴۰۰ هزار تومانی، تنها ۸ درصد به صورت مساوی برای همه افراد پول اضافه بیاید، بنابراین به این میزان برای همه افراد افزایش حقوق اعمال خواهد شد.

وی به جدول مشخص شده در بودجه و درصد افزایش حقوق در صورت اعمال آن اشاره کرد و گفت: افزایش ۴۰۰ هزار تومانی تغییرناپذیر است اما ممکن است میزان ۱۰ درصد متغیر باشد و آن بستگی به پول دولت دارد.

وی افزود: ما نسخه‌های مختلف حقوق‌بگیران را جمع‌آوری کردیم و میزان افزایش حقوق آنها را مورد محاسبه قرار دادیم، براساس این جدول، در صورت اعمال افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق و ۱۰ درصد به صورت کامل برای کارکنان، کسی که دارای حقوق یک میلیون و ۲۴۰ هزارتومان باشد، ۴۲.۳ درصد افزایش حقوق خواهد داشت.

حاجی بابایی تصریح کرد: بر این اساس فردی با حقوق ۲ میلیون تومان ۳۰ درصد افزایش حقوق خواهد داشت، حقوق‌بگیر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی دارای ۲۶.۶ درصد افزایش حقوق خواهد بود، کسی که ۲.۵ میلیون بگیرد ۲۵.۴ و کسی که ۳ میلیون حقوق بگیرد ۲۳ درصد افزایش حقوق خواهد داشت، حال جالب است افرادی که از ۳ تا ۷ میلیون حقوق می‌گیرند، با مصوبه قبلی مجلس مبنی بر افزایش ۲۰ درصدی حقوق تفاوتی نمی‌کند.

وی اضافه کرد: کسی که ۳ میلیون حقوق بگیرد شامل ۲۳ درصد و کسی که ۳ میلیون و ۵۰۰ حقوق داشته باشد ۲۱.۱ درصد و کسی که ۴ میلیون حقوق بگیرد ۱۹.۱ درصد افزایش حقوق خواهد داشت و درنهایت کسی که ۱۷ میلیون حقوق می‌گیرد ۱۰.۹ درصد افزایش حقوق خواهد داشت و حقوق‌بگیرهای ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ۱۰.۹ درصد افزایش حقوق خواهد داشت یعنی تا ۱۴.۵ میلیون ۱۰.۹ درصد افزایش حقوق خواهند داشت یعنی حقوق بگیرهای ۱۴ تا ۱۷ میلیونی شامل افزایش حقوق ۱۰.۹ درصد خواهند بود، البته مالیات آنها مالیات دررفته است یعنی مالیات در آن نیست؛ یعنی بر این اساس به عددی که ذکر کردیم، خالص مالیات دررفته است؛ یعنی برای حقوق‌های بالا و هیأت علمی دانشگاه مثلاً اگر ۱۵ میلیون حقوق بگیرند، تنها ۱۰.۹ درصد افزایش حقوق اعمال خواهد شد.

وی در خاتمه عنوان کرد: به این ترتیب تا ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مالیات تعلق نمی‌گیرد و ۲ میلیون و ۷۰۰ تا ۴ میلیون ۱۰ درصد تعلق می‌گیرد، از ۴ میلیون تا ۸ میلیون نیز ۱۵ درصد مالیات تعلق می‌گیرد و تا ۱۰ میلیون تومان حدود ۲۰ درصد و از ۱۰ میلیون تومان به بالا ۲۵ درصد مالیات تعلق خواهد گرفت، بنابراین گفتنی است اعداد و ارقامی که برای افزایش حقوق افراد و جدول مورد نظر ذکر کردم همگی با افزایش حقوق ۴۰۰ هزار تومانی با درنظر گرفتن آن ۱۰ درصد اعلام شد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 10
 • ناشناس IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  11 0
  باسلام آقای نور بخت ربع گوجه فرهنگی 3000 هزار تومانی شد 16000 هزار تومان حقوق 2میلیونی باید 10 میلیون شود کجا دنیا هستید
 • IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  3 4
  خدا لعنت کند طراح این طرح
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  12 2
  من ۲۵0۰۰۰۰تومن حقوق میگیرم با۴۰۰۰۰۰تومن میشه ۲۹۰۰۰۰۰تومن.ده درصد مالیات(قبلا نداشتم)ازش کم میشه که میشه ۲۹۰۰۰۰تومن.یعنی در اصل ۱۱۰۰۰۰تومن زیاد شده!
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  46 1
  این نوبخت خسیس به این کارا کار نداره حرف حرف خودشه دلتونو صابون نزنید باید به ریال حقوق بگیریم با دلار خرج کنیم
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  6 1
  سیستم کمونیستی پرداخت حقوق !! جناب حاجی بابایی اگر حقوق خودشان زیاد است قانون بنویسن حقوق نماینده ها بشه دو میلیون و پانصد مگر نمی گن باید همه مثل هم حقوق بگیرن چرا هزینه عوامفریبی ایشان رو گروه دیگری باید بدن
 • IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  16 1
  دنیا اگر این فرمول را بپذیرد مگر نوبخت مرده باشد بپذیرد
 • IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  0 0
  فاصله حقوق ها خیلی زیاده.کجای دنیا اینجوری آخه.تفاوت دو برابر یا سه برابر.لعنتیا 17 برابر حقوقشون بیشتره آخه
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  0 0
  داریم دیگه کمونیستی میشیم دیگه
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  0 0
  در صورتی عادلانه خواهد بود که به 10% بالاترین گیرنده حقوق به ضعیف ترین حقوق کارمند اضافه شود و 10% پایین ترین گیرنده حقوق به قوی ترین حقوق کارمند ( مدیر) اضافه شود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس