کد خبر 939736
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۸
گزارش کامل از حرف‌ها و حاشیه‌های اسکار/ یک ایرانی در میان برندگان +عکس

دقایقی قبل نود و یکمین دوره مراسم اسکار به پایان رسید و برندگان این دوره تندیس هایشان را دریافت کردند.

به گزارش مشرق، نود و یکمین دوره مراسم اسکار با اجرای گروه کویین آغاز شد. گروهی که سال هاست از مرگ خواننده اصلی آن فردی مرکوری گذشته و امسال با حضور آدام لمبرت، یک خواننده همجنسباز دیگر روی صحنه رفت. آنها که سوژه اصلی فیلم نامزد اسکار «بوهمین راپسودی» هم هستند در دوره ای که مراسم آکادمی به صورت رسمی مجری ندارد، افتتاحیه برنامه را بر عهده داشتند.

پس از اجرای کویین و با پایان یافتن ترانه مشهور «We are The Champions» تینا فی، مایا رودولف و امی پولر روی سن آمدند تا جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را اهدا کنند. تندیسی که به «رجینا کینگ» برای «اگر خیابان بیل می توانست سخن بگوید» رسید. کینگ با چشمان اشک بار روی صحنه رفت و با یادی از جیمز بالدوین نویسنده و نمایشنامه نویس آمریکایی، از مادر خود و سایر نامزدهای این بخش تشکر کرد. اون جمله خودش را با «خدا همیشه خوب است» به پایان برد.

بیشتر بخوانید:

حذف مجری باعث سرعت گرفتن برنامه شد. به طوری که خیلی سریع جیسون موموآ بازیگر فیلم «آکوامن» و هلن میرن روی صحنه آمدند تا جوایز مربوط به بهترین مستند سال را اهدا کنند. «Free Solo» در این بخش جایزه را به خودش اختصاص داد. این اثر محصول شبکه نشنال جیوگرافیک است و بر روی زندگی کوهنورد مشهور آمریکایی الکس هانلد تمرکز دارد. کارگردانان این اثر الیزابت چای واشارهی و جیمی چین هستند که اصالتی آسیایی دارند. آنها از نشنال جیوگرافیک برای اعتماد به آسیایی تبارها تشکر کردند. آنها تبدیل به اولین سخنرانان اسکار شدند که به خاطر معطلی زیاد برایشان موسیقی خداحافظی پخش شد. پس از این بخش یکی از فیلم های نامزد اسکار بهترین اثر سال، «معاون» برای مخاطبان معرفی شد و تریلری از آن روی آنتن رفت.

جایزه بهترین چهره پردازی، اولین جایزه فنی اسکار امسال بود که به «معاون» رسید. این فیلم در مورد زندگی دیک چنی بود و در آن بازیگرانی چون کریستین بیل، سم راکول و استیو کارل در نقش هایی چون دیک چنی، جورج دبلیو. بوش و دونالد رامسفلد بازی کرده بودند.

بلافاصله پس از آن جایزه بهترین طراحی لباس به «پلنگ سیاه» تعلق گرفت. بخشی از مخاطبان تا همین جا هم در فضای مجازی به شیوه جدید اسکار واکنش نشان داده اند. آنها معتقدند زمانی که آکادمی باید صرف شوخی های جذاب یک مجری می کرد حالا به سخنرانی های کم و بیش طولانی و نه چندان جذاب برنده ها تعلق پیدا کرده. بی برنامگی تولید کنندگان این برنامه به همین جا خلاصه نمی شود و سرعت گرفتن اهدای جوایز باعث کاهش جذابیت های اسکار شده است.

بعد از توقفی برای تبلیغات تلویزیونی، کریس ایوانز و جنیفر لوپز جایزه بهترین طراحی تولید و صحنه را به «پلنگ سیاه» اهدا کردند. تا اینجا فیلم ریان کوگلر با دو تندیس پیشتاز است.

یکی از جوایزی که گفته شده بود برای صرفه جویی در وقت در زمان پخش آگهی تلویزیونی های تلویزیونی اهدا خواهد، بهترین فیلمبرداری بود. تایلر پری بازیگر سیاه پوست هالیوودی با کنایه به این تصمیم آکادمی که تحت تاثیر اعتراضات هنرمندان در آن تجدید نظر شد، جایزه این بخش را به آلفونسو کوارون برای «روما» تقدیم کرد. او چهارمین فرد در تاریخ اسکار بود که برای چهار بخش متفاوت نامزد اسکار می شود. این همین طور سومین تندیس اسکار کوارون با دهمین نامزدیش بود. گفتنی است کوارون پیشتر با فیلم «جاذبه» دو جایزه اسکار بهترین کارگردانی و بهترین تدوین را در سال ۲۰۱۴ به خودش اختصاص داده بود.

در ادامه مراسم امیلیا کلارک، بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» روی صحنه آمد و پس از کمی شوخی کلامی با این سریال از جنیفر هادسون دعوت کرد تا نخستین ترانه نامزد اسکار بهترین ترانه ارجینال سال را اجرا کند. ترانه ای از فیلم RBG که توسط این هنرمند سیه چرده اجرا شد. پس از آن دوباره مراسم برای تبلیغات تلویزیونی متوقف شد.

در اتفاقی کم سابقه سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی روی سن آمد تا یکی دیگر از نامزدهای اسکار بهترین فیلم را معرفی کند: «یک ستاره متولد شده» نخستین ساخته بردلی کوپر درقامت کارگردان که نامزد ۸ جایزه هم شده است.

اسکار بهترین تدوین صدا به «بوهمین راپسودی» تعلق گرفت و بلافاصله اسکار بهترین صداگذاری هم به همین فیلم رسید. این اثر تا اینجا دو تا از ۵ جایزه ای که نامزدش شده بود را برده است. «سوگولی» سومین اثر از میان ۸ نامزد اسکار بهترین فیلم بود که پس از استراحت تبلیغاتی پرزنت شد.

خاویر باردم هنرپیشه سرشناس مکزیکی جایزه بهترین فیلم خارجی زبان را به «روما» از مکزیک داد. جالب است بدانید با وجود کارگردان های سرشناس مکزیکی، این نخستین باری بود که اسکار خارجی زبان به فیلمی از مکزیک رسید. کوارون بار دیگر برای این جایزه روی صحنه آمد و از مکزیک و خانواده اش تشکر کرد. قبل از اینکه دوباره مراسم برای تبلیغات تلویزیونی متوقف شود، ترانه فیلم «مری پاپینز» اجرا شد. به نظر می رسد تبلیغات تلویزیونی در این دوره جای خالی مجری را پر کرده است.

ترور نوآ مجری سیاه پوست تلویزیون آمریکا در مراسمی که به شدت خلا مجری در آن احساس می شود روی سن آمد تا فیلم «پلنگ سیاه» را برای مخاطبان معرفی کند. پس از آن مایکل کیتون جایزه بهترین تدوین را به «بوهمین راپسودی» داد. تا اینجا، سه تندیس از میان ۵ نامزدی این اثر به دست صاحبانشان رسیده است. برنده این جایزه در پایان صحبت هایش شعار زرتشتیان، «پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک» را بیان کرد.

پس از آن دنیل کریگ بازیگر مجموعه فیلم های جیمز باند همراه با شارلیز ثرون روی صحنه آمدند و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را مطابق پیش بینی ها به ماهرشالا علی برای فیلم «کتاب سبز» اهدا کردند. این دومین اسکار نقش مکمل ماهرشالا علی است. این بازیگر ظاهراً مسلمان پیشتر به خاطر فیلم همجنسبازانه «مهتاب» هم تندیس مذکور را به خودش اختصاص داده بود. او بعد از بردن جایزه اش از داک شرلی، ویگو مورتنسن، پیتر فرلی و خانواده اش تشکر و جایزه اش را به مادر بزرگش تقدیم کرد. او دو نامزدی و دو جایزه را در کارنامه اش ثبت کرده است.

در میانه برنامه لورا درن تبلیغی برای موزه آکادمی علوم و هنرهای فیلمسازی آمریکا اجرا کرد که قرار است به زودی افتتاح شود.

فرل ویلیامز و میشل یئو برای اهدای جایزه بهترین انیمیشن روی صحنه آمدند. تندیسی که این بار دیگر به دیزنی و پیکسار نرسید و سهم سونی پیکچرز و انیمیشن «مرد عنکبوتی» شد.

اجرای ترانه فیلم «تصنیف باستر اسکروگز» بخش بعدی مراسم قبل از رفتن به پیام های بازرگانی بود! در میانه تبلیغات تلویزیونی نخستین تیزر فیلم «ایرلندی» مارتین اسورسیزی هم پخش شد. هر چند تصویری از خود فیلم در آن نبود و فقط بازیگران و کارگردان معرفی شدند. در اولین اقدام پس از بازگشت از توقف های تبلیغاتی، فیلم «بوهمین راپسودی» به مخاطبان اسکار معرفی شد.

در شرایطی که دست پیکسار از اسکار بهترین انیمیشن بلند سال کوتاه ماند این شرکت توانست با «بائو» در قامت انیمیشن کوتاه یک اسکار دیگر به ویترین افتخاراتش اضافه کند. در بخش بهترین مستند کوتاه هم جایزه به فیلم «Period. End of Sentence.» رسید. رایکا زهتابچی کارگردان ایرانی- آمریکایی این اثر است.

با بازگشت از توقف تبلیغاتی این بار نوبت دیگو لونا بازیگر مکزیکی و خوزه آندرس سرآشپز مشهور اسپانیایی شد که فیلم «روما» دیگر نامزد اسکار بهترین فیلم را معرفی کنند. پس از آن پل راد بازیگر فیلم «مرد مورچه ای» همراه با سارا پولسن روی صحنه آمدند تا جایزه بهترین جلوه های ویژه بصری را اهدا کنند. این تندیس به فیلم «نخستین انسان» ساخته جدید دیمین شزل رسید. بخش بعدی مراسم اجرای ترانه فیلم «یک ستاره متولد شده» توسط بردلی کوپر و لیدی گاگا بود تا دوباره تبلیغات تلویزیونی شروع شوند.

بعد از اهدای جایزه بهترین فیلم کوتاه به «پوست» و کارگردان اسرائیلی آن نوبت به جوایز اصلی تر می رسد. بری لارسن و ساموئل ال. جکسون جایزه بهترین فیلمنامه ارجینال را به «کتاب سبز» ساخته جدید پیتر فرلی اهدا کردند. دیگر می توان به طور قطع گفت جوایز در حال تقسیم شدن هستند و هیچ فیلمی برنده غالب نیست. لارسون و جکسون جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را هم به اسپایک لی برای «بلک کلنزمن» دادند. اسپایک لی با وجود نامزدی در ۵ جایزه اسکار هنوز نتوانسته بود هیچ تندیسی را به خودش اختصاص دهد. به همین خاطر ساموئل ال. جکسون بعد از بردن جایزه توسط این کارگردان سیاه پوست با شگفتی زیادی نام او را صدا زد و همه سالن به احترامش بلند شدند. پس از آنکه لی روی صحنه رفت، از خانواده سیاه پوستش صحبت کرد که عضوی از جامعه آمریکا هستند اما مثل همه سیاه پوستان مورد ظلم واقع شده اند. او سپس با اشاره به انتخابات ۲۰۲۰ در آمریکا از حضار خواست عشق را به جای نفرت انتخاب کنند.

در بخش بعدی مراسم موسیقی فیلم «پلنگ سیاه» توانست اسکار بهترین موسیقی را به خودش اختصاص دهد. سومین جایزه از میان ۶ نامزدی که به نظر دستاورد فوق العاده ای برای مارول و دیزنی به حساب می آید.

بهترین ترانه سال هم نسیب لیدی گاگا برای فیلم «یک ستاره متولد شده» بود. او بعد از تشکر از خانواده و گروهش شعار های کلیشه ای و تکراری اسکار را بار دیگر مطرح کرد که اگر رویایی دارید مبارزه کنید تا به آن برسید. چیزی که بر اساس مضمون رویای آمریکایی فیلم به نظر کاملاً منطقی می آید.

قبل از تبلیغات و بعد از اهدای جوایز موسیقی، در یک بخش موسیقیایی از درگذشتگان عالم سینما در سالی که گذشت هم یاد شد که در بین آنها چهره هایی چون نیل سایمون، مارگو کیدر، ویتوریو تاویانی، برت رینولدز، برناردو برتولوچی، کریگ زیدن، پنی مارشال، مارتین برگمن، میلوش فورمن، استن لی، ویلیام گلدم، تب هانتر، جیمز کارن، پنی مارشال و آلبرت فینی قرار داشتند.

با بازگشت از پیام های بازرگانی گزارشی از اهدای جوایز افتخاری آکادمی پخش شد و پس از آن باربارا استترایسند فیلم «بلک کلنزمن» را معرفی کرد.

الیسون جنی بازیگر برنده اسکار نقش مکمل زن سال گذشته همراه با گری الدمن که به خاطر بازی در فیلم «تاریک ترین ساعت» و نقش سر وینستون چرچیل توانست اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خودش اختصاص دهد روی صحنه آمدند تا جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را اهدا کنند. تندیسی که به رامی مالک برای بازی در نقش فردی مرکوری در فیلم «بوهمین راپسودی» رسید. جایزه ای که می توانست به کریستین بیل هم برسد. ۴ جایزه از ۵ نامزدی سهم «بوهمین راپسودی» بود. آیا این فیلم می تواند اسکار بهترین فیلم سال را هم به خودش اختصاص دهد تا در ۱۰۰ درصد جوایزی که نامزد شد برنده شود؟ مالک بعد از بردن این جایزه از فرصتی که آمریکا به عنوان یک مهاجر مصری در اختیارش گذاشته بود تشکر کرد.

بعد از معرفی آخرین فیلم نامزد اسکار، «کتاب سبز» نوبت به اهدای جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن رسید. جایزه ای که توسط سم راکول و فرانسیس مک دورموند، زوج برنده اسکار سال گذشته فیلم «سه بیلبورد بیرون از ایبینگ میسوری» به اولیویا کولمن برای فیلم «سوگولی» رسید. او در این اثر نقش ملکه آن انگلستان را بازی می کرد.

گیرمو دل تورو کارگردان برنده اسکار سال گذشته برای اهدای جایزه امسال روی سن آمد. او اسکار بهترین کارگردانی را به هموطن خودش آلفونسو کوارون داد. در سال های اخیر اسکار بهترین کارگردانی بین مکزیکی ها دست به دست می شود. این سومین جایزه «روما» است که دو تا توسط کوارون برده شده و اسکار بهترین فیلم خارجی زبان هم به نام کشور مکزیک به کارگردان این اثر داده شده است.

در نهایت جولیا رابرتس برای اهدای جایزه بهترین فیلم روی صحنه آمد و در حالی که رقابت بین «روما»، «سوگولی» و «بوهمین راپسودی» بود جایزه را به فیلم «کتاب سبز» اهدا کرد تا شب بزرگ این فیلم تکمیل شود. سازندگان «کتاب سبز» در نهایت اسکار نود و یکم با ۳ جایزه برای «کتاب سبز»، ۳ جایزه برای «پلنگ سیاه»، ۳ جایزه برای «روما» و ۴ جایزه برای «بوهمین راپسودی» به پایان رسید. دو فیلم «معاون» و «سوگولی» هم ناکامان بزرگ نود و یکمین دوره مراسم اسکار بودند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • AE ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
    4 3
    چه مردهای لوس و جلفی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس