کد خبر 939026
تاریخ انتشار: ۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰
گور دسته‌جمعی

یک گور دسته جمعی در منطقه زراعی «الفخیخه» واقع در شهر رقه سوریه کشف شده که تعداد اجساد مدفون در آن حدود ۳۵۰۰ جنازه تخمین زده شده است.

به گزارش مشرق، در شهر رقه واقع در شمال سوریه یک گور دسته جمعی دیگر کشف شد.

پایگاه خبری «عربی -۲۱» گزارش داد که در این گور دسته جمعی، حدود سه هزار و ۵۰۰ جنازه کشف شده است که از آثار جنایات گروه تروریستی داعش به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

کشف ۱۲۰۰ جسد در گورهای دسته‌جمعی در «الرقه»

نیروهای امدادی ماه گذشته محل این گورستانها را در منطقه زراعی «الفخیخه» کشف کردند؛ یعنی پس از گذشت یک سال از تسلط شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» بر رقه.

به گزارش عربی ۲۱، دهها تل خاک در گوشه و کنار اراضی الفخیخه مشاهده می‌شود و در یک نبش قبر در این منطقه، ۱۲۰ جنازه کشف شد.

«اسعد محمد» که از مسئولان پزشکی قانونی در رقه است گفت که «اینها قبرهای فردی هستند و در کنار درختها، گورهای دسته جمعی وجود دارد و کسانی که به دست داعش اعدام شدند، در این منطقه دفن گردیده‌اند».

اسعد با بیان این مطلب افزود: «در این گورستان حدود ۲۵۰۰-۳۵۰۰ جنازه وجود دارد، در حالی که گورستان ویژه حدود ۹۰۰-۱۱۰۰ جنازه. به طور کلی حدود ۳۵۰۰» نفر در این گورستانها دفن شده‌اند.

هشت گورستان دسته جمعی دیگر نیز در اطراف شهر رقه کشف شده است که در یکی از این گورستانها بیش از ۹۰۰ جنازه کشف شد.

محمد می‌گوید که «از زمان آغاز حضور گروه [داعش] در این استان، الفخیخه بزرگترین گور دسته جمعی در منطقه رقه است».

وی همچنین تأکید کرد که کشف گورهای دسته جمعی یک واقعیت روتین وحشتناک شده است و یقیناً این مسئله در منطقه «الباغوز» (استان دیرالزور) تکرار خواهد شد.

محمد در پایان تأکید کر که وضعیت در الباغوز –آخرین مقر داعش در دیرالزور- وخیمتر خواهد بود؛ زیرا درگیری در آن منطقه بسیار شدیدتر از رقه بود و افراد در بند داعش نیز جای دیگری ندارند که بتوانند به سمت آن فرار کنند.
از ژانویه ۲۰۱۸، بیش از ۳۸۰۰ جسددر رقه کشف شده است و از میان این افراد، فقط ۵۶۰ نفر شناسایی و جسد آنان به خانواده‌شان تحویل داده شد تا آنها را دفن کنند.

«ساره کیالی» از کارکنان سازمان دیدبان حقوق بشر گفت که «این گورهای دسته جمعی، پاسخی درباره سرنوشت افرادی است» که داعش و ائتلاف موسوم به صد داعش به رهبری آمریکا آنان را کشته است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس