وندی شرمن

وندی شرمن در حالی اینک افرادی همچون روحانی و ظریف را تندرو می‌خواند که در ایام مذاکرات ، سیاسیون ایران را به دو طیف تندرو و معتدل تقسیم می‌کرد.

به گزارش مشرق، «وندی شرمن» سرپرست تیم آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای برجام در یک مصاحبه که با حضور دو مقام سابق شورای امنیت ملی دولت «باراک اوباما» برگزار شد، اظهارات قابل تأملی بیان کرده است. او که سابقه توهین کردن به مردم ایران را هم در کارنامه خودش دارد، فضای سیاسی ایران را به دو دسته کلی «تندروها» و «تندورهای تندرو» تقسیم‌بندی کرد. شرمن در توضیح اظهارات سخیفش گفته است: من درباره ایرانی‌ها (به دو دسته) تندروها و تندروهای تندرو که قبلاً درباره آن صحبت کرده‌ام، قائلم و آنها (اعضای مذاکراه کننده ایرانی برجام) را میانه‌رو نخوانده‌ام.» وی درباره آینده برجام نیز گفته است: تندروهایی که روی برجام (ظریف و روحانی) کار کردند، خواهان آن هستند که بقا پیدا کنند و تندروهای تندرو وقتی که آمریکا از توافق خارج شد، تقویت شدند چرا که آنها گفتند، "ببینید ما به شما گفته بودیم که به آمریکا اعتماد نکنید، آنها به ما احترام نمی‌گذارند، آنها از توافق خارج می‌شوند"

بیشتر بخوانید:

پیشبینی «وندی شرمن» درباره ماندن یا خروج ایران از برجاماما در اینباره می‌خوانید:
الف: وندی شرمن در حالی اینک افرادی همچون روحانی، ظریف و عراقچی را تندرو می‌خواند که پیش از این برخی مقامات و رسانه‌های آمریکایی با زیرکی در ایام مذاکرات برجام، سیاسیون ایران را به دو طیف تندرو و معتدل تقسیم می‌کردند. این تقسیم‌بندی به قدری برای برخی داخلی‌ها نیز مهم و افتخارآمیز شده بود که از اینکه طرف آمریکایی آنها را محافظه‌کار و معتدل خطاب کنند، خرسند بودند. افرادی همچون ظریف حتی در گفتگو با جامعه تحلیلی آمریکا، به صراحت خود را در جایگاه معتدل می‌نشاندند و طرف غربی را می‌ترساندند که اگر دقت نکنند تندروها در ایران به قدرت خواهند رسید. اما اینک که ایام مذاکرات گذشته همان مقامات آمریکایی لقب معتدل – که روزگاری بیشتر به دردشان می‌خورد- را از طیف اعتدالی در ایران پس گرفته‌اند! تلخ‌تر آنکه وندی شرمن در حالی این لقب را پس گرفته که برخی اعضای مذاکره‌کننده ایرانی از روابط صمیمی خود و با نام کوچک صدا زدن یکدیگر و … با اعضای مذاکره کننده آمریکایی سخن گفته‌اند. صمیمتی که ظاهراً وجود نداشته و فقط طرف ایرانی به آن معتقد بوده! و امثال وندی شرمن با ظاهر صمیمی ولی در باطن با بغض و بی‌اعتمادی محض در میز مذاکره در مقابل ایرانی‌ها قرار می‌گرفتند.

ب: اما باید به نوعی از این پیرزن آمریکایی حتی تمجید هم کرد. زیرا برای او، اعتدالی و غیراعتدالی ایرانی فرقی ندارد و به قول خودشان ایرانی‌ها دشمن آمریکا هستند و بنابراین دشمن، دشمن است! وندی شرمن به خوبی به این اصل توجه داشته که به ظن خود دشمنان آمریکا را به خوب و بد تقسیم نکند. این در حالیست که بسیاری از دلسوزان و در رأس آن مقام معظم رهبری بارها از عدم تفکیک مقامات آمریکایی به تندرو و معتدل هشدار داده بودند و تصریح کرده بودند که در اصل و میزان دشمنی دموکرات‌ها و جمهوریخواهان با ایران نباید تفاوتی قائل بود و فقط پاره‌ای از تاکتیک‌های‌شان با یکدیگر مقداری متفاوت است.

ج: همین چندی قبل بود که جان‌کری وزیر اسبق خارجه‌آمریکا در کتاب خاطراتش روایت خود را از ایام مذاکرات برجام، مطرح کرد؛ روایتی که بعضاً تحقیرآمیز بود. حتی وندی شرمن شهریور ماه سال جاری طی یادداشتی ادعا کرده بود که با گریه کردن در یکی از جلسات سبب تغییر نظر تیم مذاکره کننده ایرانی شده‌است. در هرصورت به نظر می‌رسد که هرچه از ایام مذاکرات برجام دور می شویم، مقامات آمریکایی بیشتر از چهره حیله‌گر و دشمنانه‌شان درباره برجام نقاب بر می‌دارند و این بسیار قابل توجه است. اظهارات مستقیم امثال جان کری و وندی‌شرمن ماهیت دموکرات‌های آمریکایی را بیشتر نمایان می‌کند. اما یک نکته مهم؛ اگر دموکرات‌ها که به قول اعتدالیون، جریان معتدل در آمریکا هستند، همچین ذات فریبکار و غیرقابل اعتمادی دارند، ذات و ماهیت جمهوریخواهان چیست؟ عیجب‌تر از همه این موارد، ذات و ماهیت آن دسته از اعتدالیونی هستند که هنوز هم از احتمال مذاکره با آن سخن می‌گویند.

منبع: جهان نیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس