کد خبر 937464
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۶
اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه وارد سومین ماه شد

تظاهرات کنندگان فرانسوی بار دیگر امروز شنبه در خیابان های این کشور راهپیمایی اعتراض آمیز برپا خواهند کرد تا اعتراضات جنبش جلیقه زردها رسما وارد سومین ماه متوالی شود.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری فرانسه، در حالی که نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکثر شهروندان فرانسوی خواستار متوقف شدن اعتراضات جلیقه زردها هستند، تظاهرات کنندگان بار دیگر امروز شنبه در خیابان های این کشور راهپیمایی می کنند تا این اعتراضات وارد سومین ماه پیاپی گردد.

تعداد شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراض آمیز فرانسه نسبت به ۲۸۷ هزار نفری که اواسط نوامبر شرکت کرده بودند، با کاهش روبرو شده است.

بیشتر بخوانید:

وزیر کشور فرانسه: جلیقه زردها قصد کودتا دارند

بر اساس اعلام پلیس فرانسه، شنبه هفته گذشته یعنی ۹ فوریه تنها حدود ۵۱ هزار نفر در تظاهرات جلیقه زردها شرکت کرده‌اند ولی برگزار کنندگان این اعتراضات تعداد شرکت کنندگان در راهپیمایی شنبه گذشته را ۱۱۸ هزار نفر برآورد کرده‌اند.

تظاهرات جلیقه زردها معمولاً در نهایت با خشونت و درگیری با نیروهای پلیس و امنیتی فرانسه همراه شده است. هفته گذشته حدود ۴ هزار نفر در تظاهرات پاریس شرکت کردند و این تظاهرات در نهایت به درگیری بین تظاهرات کنندگان و پلیس در اطراف ساختمان مجمع ملی فرانسه منجر شد. در این تظاهرات یکی از شرکت کنندگان یکی از دستان خود را از دست داد.

تظاهرات کنندگان سعی داشتند تا با کنار زدن موانع وارد ساختمان مجمع ملی فرانسه شوند که پلیس با استفاده از گاز اشک آور و نارنجک سعی در متفرق کردن آنها داشت.

از اواسط نوامبر تاکنون بیش از ۵۵۰ فروشگاه در پاریس پایتخت فرانسه آسیب دیده است. تظاهرات گسترده و مشابهی در سایر شهرهای فرانسه از جمله مارسی، مونت پولیه، بوردو و تولوز برگزار شده است.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرده است که طی ۳ ماه گذشته بیش از ۱۷۹۶ نفر به خاطر مشارکت در آشوب و هرج و مرج و اقدامات خشونت آمیز زندانی شده اند و ۱۴۲۲ نفر دیگر نیز منتظر محاکمه هستند.

نظرسنجی موسسه "ایلابه" نشان می دهد که ۵۶ درصد فرانسوی ها خواستار آن هستند که اعتراضات جلیقه زردها متوقف شود. این رقم نسبت به نظرسنجی ماه قبل ۱۱ درصد بیشتر شده است.

البته ۵۸ درصد مردم فرانسه هنوز از این اعتراضات حمایت می کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس