ینس استولنبرگ

دبیر کل ناتو در سخنانی اظهار داشت که در نشست وزرای دفاع ناتو در این باره بحث خواهد شد که این ائتلاف نظامی چه برنامه هایی را برای دوران لغو توافق موشک های میان برد هسته ای باید در پیش گیرد.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه "دی ولت" آلمان، بر اساس ارزیابی ناتو تهدیدات از طرف موشک‌های میان برد روسیه علیه اروپا همچنان افزایش می‌یابد.

" ینس استولنبرگ"، دبیر کل ناتو امروز (سه شنبه) در سخنانی در بروکسل اظهار داشت که دولت مسکو چندین گردان خود را با موشک‌های کروز نوع SSC-۸ مجهز کرده است و همچنان موشک‌های از این نوع را گسترش می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

فرانسه در اقدامی نادر موشکی با قابلیت حمل کلاهک اتمی آزمایش کرد

وی همچنین تاکید کرد که ناتو خواهان یک مسابقه تسلیحاتی جدید نیست اما در روز چهارشنبه در نشست وزرای دفاع این ائتلاف نظامی در این باره بحث خواهد شد که چگونه این ائتلاف در یک دنیای با موشک‌های روسی بیشتر باید خود را تطبیق دهد.

ایالات متحده اخیراً اعلام کرده که به زودی از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد با روسیه خارج خواهد شد. واشنگتن تهدید کرده است که اگر روسیه به نقض این پیمان پایان ندهد تا ۶ ماه آینده رسماً از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد خارج می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چندی پیش روسیه را متهم به نقض این پیمان کرده و تهدید کرده بود که از این توافق خارج می‌شود. وی دلیل این تصمیم خود را عدم پایبندی روسیه به این پیمان موشکی عنوان کرد.

روسیه بارها هشدار داده است که سامانه‌های دفاعی آمریکا که در اروپا مستقر شده قادر به شلیک موشک‌های کروز میان برد است و این مسئله تهدیدی جدی علیه روسیه به شمار می‌رود.

روسیه نیز بعد از اعلان آمریکا به خروج موقتی از توافق موشکی از تصمیمات خود برای خروج از این پیمان خب داده است.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان با میخائیل گورباچوف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق مذاکره شد. این پیمان در سال ۱۹۹۸ به تصویب مجلس سنای آمریکا رسید. هدف این پیمان ممانعت از تولید و نیز نابودی موشک‌های هسته‌ای کوتاه برد و میان برد و همچنین موشک‌های متعارف هر دو کشور بود.

استولنبرگ در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که ما برای یک جهان بدون توافق موشکی برنامه ریزی می‌کنیم. وی اعتراف کرد که این توافق همه کشورهای دارنده موشک‌های میان برد را شامل نمی‌شود.

به گفته وی از این رو ناتو دلایلی می بیند که این توافق موشکی را گسترش داده و کشورهای بیشتری را در آن مشارکت دهد. اما این مسئله نمی‌تواند بهانه‌ای باشد که روسیه این توافق را نقض کند.

به گفته دبیر کل ناتو وزرای دفاع ناتو در دیدار روز چهارشنبه خود در این باره با هم مشاوره خواهند کرد که ناتو باید چه گام‌هایی را در جهان با موشک‌های روسی بیشتر در پیش گیرد.

وی در عین حال تصریح کرد که این ائتلاف نظامی هیچ تصمیمی ندارد تا موشک‌های جدید هسته‌ای زمینی در اروپا مستقر کند. با این حال وی درباره سیستم‌های تسلیحاتی دریایی و هوایی اظهار نظری نکرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس