کد خبر 936502
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
ملک سلمان

قرار است این هفته محمد بن‌سلمان ولیعهد سعودی با حجم قابل توجهی پول و قول سرمایه‌گذاری به کشور بحران‌زده پاکستان سفر کند.

به گزارش مشرق به نقل از فایننشیال تایمز، این هفته قرار است محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، با چمدانی وعده پول و قول سرمایه‌گذاری به پاکستان، به عنوان متحد بحران زده ریاض، سفر کند.

هنوز تاریخ دقیق این سفر اعلام نشده اما سفر بن سلمان در حالی به پاکستان انجام می‌شود که وزیر اقتصاد این کشور نیز گفته است اسلام اباد به توافق دریافت بسته مالی حمایتی از صندوق بین المللی پول بسیار نزدیک شده است.

دیروز عمران‌خان، نخست وزیر پاکستان، و کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول، در دبی با یکدیگر دیدار کردند.

بیشتر بخوانید:

درآمد بن سلمان از حبس شاهزاده‌ها چقدر است؟

رقابت چالش برانگیز ترکی - سعودی در منطقه

حجم سرمایه‌گذاری و کمک مالی که قرار است بن سلمان در سفر به پاکستان متعهد شود ۱۴ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که عربستان قرار نیست این کمک‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها را بدون توقع در اختیار اسلام آباد قرار دهد و احتمالاً از این کشور خواهد خواست تا در ازای این کمک‌ها به گسترش اسلام افراطگرا در این کشور کمک کند که این مسئله نیز توازن قدرت در منطقه را بهم می‌زند و برای بسیاری کشورها خوشایند نخواهد بود.

به نظر می‌رسد در صورتی که پاکستان با صندوق بین المللی پول برای دریافت بسته کمک مالی به نتیجه برسد دست بازتری برای مقاومت در برابر فشارهای عربستان برای بالابردن نقش مدارس اسلام افراطی در این کشور پیدا کند.

یک دیپلمات غربی می‌گوید: شبکه مدارس اسلامی با پولی که از کشورهای خاورمیانه به خصوص عربستان به پاکستان آمده به میزان زیادی گسترش یافته است.

از طرف دیگر، با توجه به مذاکرات آمریکا با گروه طالبان برای پایان دادن به جنگ، احتمالاً عربستان شاهد برآورده شدن کمتر خواسته‌های خود از سوی پاکستان باشد.

ولی ناصر، دانش آموخته دانشگاه جان هاپکینز واشنگتن می‌گوید: دوره جدیدی برای پاکستان آغاز شده است. او می‌گوید بدون حضور پاکستان توافق آمریکا با طالبان ممکن نیست و به همین دلیل پاکستان در جایگاهی قرار می‌گیرد که می‌تواند خواسته‌های خود را مطرح کند.

وی معتقد است به لطف کاهش قیمت نفت، فشار اقتصادی بر دولت پاکستان نیز کاهش یافته است چرا که تا پیش از این هزینه خرید نفت در حال کاستن از ذخایر ارز خارجی اسلام آباد بود.

از طرف دیگر واحد پول پاکستان از اواخر سال ۲۰۱۷ تا کنون حدود ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و همین امر به افزایش رقابت‌پذیری کاهای صادراتی این کشور در بازار جهانی منجر شده است.

تیمور بیگ، کارشناسان ارشد اقتصادی مؤسسه DBS سنگاپور می‌گوید: از منظر اقتصادی شرایط پاکستان نسبت به ۶ ماه پیش بسیار بهتر شده است.

البته برخی مؤسسات بین المللی نظر متفاوتی دارند چرا که به عنوان مثال مؤسسه رتبه‌بندی استاندارد اند پورز، اوایل ماه جاری، رتبه اعتباری پاکستان را با یک درجه نزول B- اعلام کرد و دلیل این مسئله را چشم انداز نامطلوب رشد اقتصادی این کشور عنوان کرد.

برخی کارشناسان بر این باورند که اساساً همین کمک‌های مالی از سوی کشورهایی نظیر عربستان است که از اجرای اصلاحات در پاکستان جلوگیری می‌کند. اگرچه این اصلاحات در کوتاه مدت برای مردم این کشور سخت خواهند بود اما برای ثبات پاکستان در بلند مدت حیاتی هستند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس