کد خبر 934274
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۷
۱۱۱ روز از حادثه «نقطه مرزی ۱۰۳ میرجاوه» گذشت/ ۷ هموطن همچنان در دست تروریست‌ها

حوالی ساعت ۵ بامداد روز سه‌شنبه ۲۴ مهر سال جاری،۱۲ تن از نیروهای بسیجی مستقر در پایگاه مراقبتی در نقطه مرزی ۱۰۳ در میرجاوه از سوی عناصر گروهک تروریستی جیش‌الظلم ربوده شدند.

به گزارش مشرق، روز شنبه - ۱۳ بهمن - روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه اعلام کرد عوامل گروهک تروریستی، در یک ‏اقدام تروریستی به ناحیه مقاومت بسیج شهرستان نیکشهر حمله کردند که در این اقدام تروریستی یک نفر از کارکنان سپاه شهید و ‏پنج نفر مجروح شدند.

گروهک تروریستی جیش‌الظلم نیز طی بیانیه‌ای، مسئولیت این اقدام تروریستی را برعهده گرفت.

بیشتر بخوانید:

چند کشور درگیر مساله ربایش مرزبانان میرجاوه

گروهک تروریستی جیش‌الظلم که ردپای عناصر آن در اکثر اقدامات تروریستی در جنوب شرق کشور نمایان است، تحت حمایت استکبار جهانی و ارتجاع منطقه‌ای است.

هلاکت نفر دوم گروهک تروریستی جیش‌الظلم

«ملا هاشم نکری» نفر دوم این گروهک تروریستی بود که در پی عملیات صبح روز جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷ رزمندگان سپاه اسلام علیه تیم تروریستی جیش‌الظلم در منطقه مرزی سراوان، همراه با سه تن دیگر از تروریست های پلید به هلاکت رسید.

اما اقدام تروریستی روز شنبه گروهک جیش‌الظلم در شرایطی است که هنوز ۷ تن از ۱۲ مرزبان کشورمان که در اواخر مهرماه سال جاری توسط عناصر این گروهک ربوده شدند، در اسارت آن‌ها هستند.

حوالی ساعت ۵ بامداد روز سه‌شنبه ۲۴ مهر سال جاری، ۱۲ تن از نیروهای بسیجی مستقر در پایگاه مراقبتی در نقطه صفر مرزی ۱۰۳ در میرجاوه از سوی عناصر گروهک تروریستی جیش‌الظلم ربوده شدند.

ردپای عوامل نفوذی در ربوده شدن مرزبانان میرجاوه
در اطلاعیه روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در رابطه با این حادثه قید شده بود: عوامل گروهک‌های تروریستی که از سوی سرویس‌های بیگانه هدایت و پشتیبانی می‌شوند، با فریب و تطمیع عوامل نفوذی، این حادثه را در نقطه صفر مرزی و روبه روی یکی از پاسگاه‌های مرزی کشور پاکستان صورت داده‌اند.

از همان نخستین ساعات پس از وقوع این حادثه، عملیات تعقیب اشرار، تروریست‌ها و عوامل نفوذی دشمن و نیز اقدامات لازم برای آزاد سازی ربوده شدگان با جدیت در دستور کار نیروهای دفاعی و امنیتی مستقر در مناطق مرزی قرار گرفت.

مسئولیت دولت پاکستان

اما وقوع این حادثه باردیگر مسئولیت را متوجه دولت پاکستان کرد. دولتی که اشرار و تروریست‌های وابسته به برخی کشورهای مرتجع شرورمنطقه از جمله تروریست‌های گروهک جیش‌الظلم در جوار مرزهای آن دولت لانه کرده‌اند.

سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در همان روز سه شنبه ۲۴ مهر در خصوص ربوده شدن تعدادی از مرزبانان کشورمان در میرجاوه گفت: قطعاً اتفاق رخ داده در میرجاوه، توسط عامل یا عوامل نفوذی صورت گرفته است. با مرزبانان و ارتش پاکستان تماس‌های مختلفی برقرار و تاکید شد که باید نسبت به تحویل اشرار و سلامتی ربوده‌شدگان تضمین بدهند و مسئولیت‌پذیرتر باشند. جمهوری اسلامی ایران برای انجام هرگونه عملیات مشترک با ارتش پاکستان علیه اشرار و دستگیری آن‌ها و آزادسازی گروگان‌ها آمادگی دارد.

پیگیری از مجاری دیپلماتیک

پیگیری حادثه ربایش ۱۲ مرزبان کشورمان در هنگ مرزی میرجاوه از همان نخستین ساعات پس از وقوع حادثه، از کانال دیپلماتیک نیز صورت گرفت؛ بعدازظهر روز سه‌شنبه ۲۴ مهر، سفیر پاکستان به وزارت امور خارجه احضار شد و دستیار وزیر امور خارجه کشورمان در غرب آسیا از سفیر پاکستان خواست دولت آن کشور در چارچوب روابط دو جانبه و اصل حسن همجواری و تعهدات ناشی از قراردادهای دو جانبه و مقررات حقوق بین‌الملل، بی‌درنگ تمامی امکانات و اقدامات لازم را برای آزاد سازی نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران و دستگیری تروریست‌های شرور به کار گیرد.

همچنین ساعاتی پس از اقدام گروهک تروریستی جیش‌الظلم در ربایش ۱۲ مرزبان کشورمان در هنگ مرزی میرجاوه، سفیر کشورمان در اسلام‌آباد ضمن ملاقات با مقامات محلی، خواستار اقدام جدی دولت پاکستان برای آزادسازی مرزبانان جمهوری اسلامی و برخورد قاطع با اشرار و گروه‌های تکفیری و تروریستی شد که از خاک پاکستان به نقاط مرزی کشورمان تجاوز کرده و دست به اقدامات خرابکارانه، آدم ربایی، قتل و جنایت می‌زنند.

جستجو برای یافتن مخفی‌گاه تروریست‌ها

روز چهارشنبه ۲۵ مهر، «محمد فیصل» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان با ابراز نگرانی از ربوده شدن مرزبانان ایران اعلام کرد: این موضوع را پیگیری خواهیم کرد. مقامات نظامی دو کشور ایران و پاکستان در حال یافتن مخفی‌گاه تروریست‌هایی هستند که مرزبانان ایرانی را ربوده‌اند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز چهارشنبه ۲۵ مهر، در گفت‌وگوی تلفنی با همتای پاکستانی خود سرنوشت ۱۲ نیروی مرزی کشورمان را که در نقطه مرزی میرجاوه توسط عناصر گروهک تروریستی جیش‌الظلم ربوده و به داخل خاک پاکستان منتقل شدند، پیگیری کرد.

وعده فرمانده سپاه؛ پاسخ سخت و دندان‌شکن به تروریست‌ها

اما ۲۴ ساعت پس از اقدام حقیرانه عناصر گروهک تروریستی جیش‌الظلم در اعزام نفوذی برای ربایش ۱۲ مرزبان کشورمان در هنگ مرزی میرجاوه، سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه با بیان اینکه اشرار و تروریست‌ها در این حادثه، پس از بیهوشی نیروهای مرزبانی، اقدام به ربایش آن‌ها کردند، گفت: ربایندگان مرزبانان با پاسخ سخت و دندان‌شکن ما روبه‌رو خواهند شد.

اعزام هیئت ایرانی به پاکستان

سپاه از همان ابتدای وقوع حادثه ربایش ۱۲ مرزبان کشورمان در هنگ مرزی میرجاوه، تلاش‌های ویژه و فوری را برای آزاد سازی آن‌ها و برخورد با تروریست‌های تحت حمایت سازمان‌های جاسوسی بیگانه در دستور کار قرار داد و در تداوم این تلاش‌ها، صبح روز دوشنبه ۳۰ مهر، سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در رأس هیئتی برای پیگیری موضوع به پاکستان اعزام شد.

آزادی ۵ مرزبان از دست تروریست‌ها

چهارشنبه ۳۰ آبان، در پی تلاش‌های ویژه سپاه و پیگیری‌های دیپلماتیک با طرف پاکستانی به منظور آزادسازی مرزبانان و بسیجیان بومی ربوده شده توسط گروهک جیش‌الظلم در میرجاوه، ۵ تن از آنان به نام‌های زبیر ریگی، سعید نوتی زهی، رسول گمشادزهی، محمد معتمدی و مهرداد آبار، آزاد و به کشور بازگشتند.

پنجم آذر سال جاری نیز شهریار حیدری مدیر کل مرزی وزارت کشور نسبت به آزادی ۷ مرزبان دیگر کشورمان از بند گروهک تروریستی جیش‌الظلم، ابراز امیدواری کرد.

در همین زمینه، روز گذشته - یکشنبه ۱۴ بهمن - محمدهادی مرعشی، معاون امنیتی انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: تلاش‌ها برای آزادی ۷ مرزبان عزیز باقیمانده نیز در سطوح عالی و ملی در حال انجام است. ما هم از طریق مقامات ایالت بلوچستان پاکستان و با طرح موضوع با تاکید در اجلاس مشترک مرزی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان و کنسولگری ایران در کویته (پاکستان) و همچنین معتمدین محلی پیگیر هستیم.

مرعشی این را هم گفت که طبق اطلاعات ما، مرزبانان عزیز باقیمانده در صحت کامل هستند و ان‌شاالله امیدواریم پی گیری‌های جدی منتج به نتیجه شود و خانواده‌های آنان از نگرانی خارج شوند.

با احتساب امروز، دقیقاً ۱۱۱ روز از حادثه «نقطه مرزی ۱۰۳ میرجاوه» که در پی آن ۱۲ مرزبان کشورمان ربوده شدند، می‌گذرد، ۵ تن از این عزیزان به وطن بازگشته‌اند و امیدواری زیادی برای آزادی ۷ تن دیگر از این فرزندان میهن وجود دارد.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس