ویسکانسین

پژوهشگران این اندیشکده هر گونه داده‌ منتشرشده در زمینه دورزدن تحریم‌ها علیه ایران را موشکافی کرده، چگونگی پایبندسازی کامل ایران به خواسته‌های واشینگتن را بررسی می‌کنند.

سرویس جهان مشرق - اندیشکده «پروژه ویسکانسین»، یک دفتر مطالعاتی در همکاری با دانشگاه ویسکانسین در آمریکا است که هدف اعلامیِ آن، مقابله با اشاعه هسته‌ای و سایر تسلیحات کشتار جمعی در جهان است اما بواسطه آن به موضوعات دیگر از جمله شفافیت اطلاعاتی نیز می‌پردازد که پرونده عضویت ایران در FATF را نیز شامل می‌شود. پژوهشگران این اندیشکده داده‌های منتشرشده در زمینه دورزدن تحریم‌ها علیه ایران را موشکافی کرده، چگونگی پایبندسازی کامل ایران به خواسته‌های واشینگتن را بررسی می‌کنند.

اندیشکده ویسکانسین در سال ۱۹۸۶ توسط گَری میلهالین پایه‌گذاری شد و علی رغم اینکه ادعا می‌کند مستقل است و فشارهایش حتی موجب بازگرداندن مواد هسته‌ایِ خریداری‌شده از سوی تل‌آویو به نروژ شده است، اما آخرین گزارشش پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای اسرائیل به نوامبر ۲۰۰۵ میلادی برمی‌گردد و از آن پس سکوت کاملی در مورد آن رژیم نشان داده است. ظاهراً مسئولیت‌های دیگری به آن محول شده که یکی از مهمترین آنها پرونده ایران است.

تنها در سال گذشته، ۶ یادداشت و گزارش در مورد ایران منتشر کرده است که عناوین آن از این قرار است:

شکاف در تحریم‌های موشکی: بازهمگرایی طراحی‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا در پرونده ایران

تقویت شفافیت تحت توافق هسته‌ای ایران

اجازه می‌دهیم شرکت ZTE باز هم از قلابمان در برود؟ دلالت‌هایی در مورد اِعمال تحریم‌ها علیه ایران

ایران از اهرم‌های متقابل FATF طفره می‌رود، اما ممکن است تحریم‌های آمریکا نیز پیامد مشابهی داشته باشد

یک شبکه تمهیدات غیرقانونی از شرکت‌هایی در چین، پرتغال و ترکیه برای پشتیبانی از ایران استفاده می‌کند

سرکوب شبکه ایران، توجهات را به رویه ایجاد شبکه غیرقانونی جلب می‌کند

یکی از آخرین توییت‌های والری لیسنی در مورد ایران با هشتگ «تهدید جهانی» که از نگرانی‌اش بابت پیگیری اهداف تهاجمی از سوی ایران به ویژه در موضوع تسلیحات شیمیایی خبر می‌دهد.

اعضای کلیدی

دو عضو اصلی که پرونده ایران را در این اندیشکده پیگیری می‌کنند، مگان پِری کریمینز و والری لینسی هستند که این دومی، مدیر اجرایی اندیشکده نیز هست. جالب اینکه هر دو فارغ‌التحصیل دانشگاه جرج تاون در رشته Foreign service هستند.

کریمینز پیش از این از همکاران پژوهشی وزارت خارجه آمریکا بوده و لینسی نیز از سال ۲۰۰۳ میلادی سردبیر دیدبان ایران (Iran Watch) شده است، پایگاهی خبری-تحلیلی که خود بخشی از پروژه ویسکانسین است و برنامه‌اش ارائه پژوهش‌های توصیفی و تحلیلی به اندیشمندان و تصمیم‌سازان با هدف برجسته‌سازی موضوع فعالیت‌های هسته‌ای، شیمیایی و موشکی ایران و مقابله با آن است. برجام، خروج آمریکا از آن و تحریم‌های جدیدش نیز در دستور کار پژوهشی آن قرار دارد. در واقع اولویت‌یافتن موضوع ایران در این اندیشکده، بی‌ارتباط به سابقه فعالیت وی در موضوع ایران نیست.

جالب است که اندیشکده ویسکانسین در همین ماه جاری اطلاعیه‌ای را مبنی بر استخدام دو پژوهشگر در دیدبان ایران منتشر کرده است که متخصص همین موضوعاتی باشد که یاد شد. ظاهراً قرار است دستور کار پژوهشی آن پیرامون کشورمان گسترده‌تر شود.

والری لینسی در میزگرد بنیاد تندروی دفاع از دموکراسی‌ها گفت ایران هیچ‌گاه گزارش کاملی از همه فعالیت‌های هسته‌ای گذشته‌اش ارائه نکرده است
ضمن اینکه تجهیزات هسته‌ای با مصرف دوگانه را از کانالی غیر از آنچه در برجام تعبیه شده دریافت کرده است.

والری لینسی آن‌قدر در مورد ایران سخن‌پراکنی می‌کند که یکی از تندروترین اندیشکده‌های آمریکایی یعنی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در ژوئیه سال گذشته میلادی از اون در میزگردی با عنوان «بحران پایبندی» دعوت کرد. در سایت بنیاد از والری به عنوان کسی یاد شده که «مسئولیت اصلی در ساخت، تبلیغ و تداوم وب‌سایت دیدبان ایران را برعهده دارد، علاوه بر نگارش مقالات برای انتشار، سازمان‌دهی و ریاست میزگردها و اجرای پژوهش‌های مشترک».

والری در این میزگرد ضمن اعلام نگرانی‌های خود از فعالیت هسته‌ای ایران گفت برجام همچنان بدون آمریکا نیز ارزشِ تداوم دارد زیرا می‌توان بازرسی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران از جمله در مجتمع اراک را ادامه داد (به هر حال از مزیت‌های اینکه آنها ۶ دولت هستند و ایران ۱ دولت، همین است که آنها می‌توانند همزمان با خروج از برجام و تحریم ایران، در آن بمانند تا از ایران بازرسی کنند!).

اروپا باید با تحریم‌های آمریکا همراه شود

در گزارشی که ۲۵ ژانویه ۲۰۱۸ میلادی و به مناسبت تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه چندین شرکت دیگر به اتهام دست‌داشتن در «اشاعه موشکی» ایران منتشر شده است، به تلاش واشینگتن برای مقابله با ایران در این زمینه و همچنین در زمینه‌های «پشتیبانی حکومت ایران از تروریسم، نقض حقوق بشر و اقدامات بی‌ثبات‌ساز منطقه‌ای» اشاره شده و بر لزوم «بازهمگرایی طراحی‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا در پرونده ایران» تأکید شده است.

نویسندگان گزارش یعنی والری لینسی و مگان کریمینز ابراز گلایه کرده‌اند که چرا در شرایطی که ایالات متحده تنها یک روز پس از اجرای برجام، تحریم‌ها علیه شرکت‌های مرتبط با فعالیت هسته‌ای و موشکی ایران را از سر گرفت و تا زمان نگارش گزارش ۷۳ شرکت را در تحریم قرار داده، اما اروپا «از ۲۲ دسامبر ۲۰۱۲ میلادی هیچ شرکت جدید مرتبط با دغدغه اشاعه در ایران را تحریم نکرده است» و تنها سه شرکت از فهرست بلند آمریکا در لیست اروپایی‌ها دیده می‌شود؟ این در حالی است که تعدادی از دولت‌های اروپایی و همچنین فدریکا موگرینی بر لزوم سخت‌گیری بر برنامه موشکی ایران تأکید کرده‌اند و فقط با پیوندزدن آن از سوی ترامپ به برجام مخالف هستند.

در این گزارش تأکید شده عمده شرکت‌هایی که تحریم شده‌اند، به دلیل ارتباط با برنامه موشک‌های بالستیک ایران در فهرست آمریکا قرار گرفته‌اند و اگر دوباره مانند آنچه پیش از انعقاد برجام شاهد بودیم، همراستایی میان آمریکا و اروپا در تحریم ایران و شرکت‌های مرتبط با آن صورت گیرد، احتمال موفقیت آن بیشتر می‌شود.

دانلود گزارش اندیشکده ویسکانسین

به نظر لینسی و کریمینز دلیل این تعلل اروپاییان در همراهی با آمریکا، چالش‌هایی است مانند:

دشواریِ اجماع در اتحادیه در این زمینه علی‌رغم مواضع محکم دولت فرانسه علیه برنامه موشکی ایران

تأکید موگرینی بر اینکه تنها در صورت پایبندی همه طرف‌ها به برجام (یعنی ماندنِ آمریکا در آن) اتحادیه اروپا آماده است به سایر مسائل بپردازد و

موانع حقوقی که موجب برداشته‌شدن تحریم اروپا از چند شرکت ایرانی پس از شکایت آنها به دادگاه شد.

کارشناسان اندیشکده ویسکانسین البته در مورد چالش دوم نوشته‌اند به نظر آنها این دو مسأله یعنی پرونده هسته‌ای و موشکی ایران به هم مربوط است و با توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ سخنان موگرینی قابل توجیه نیست. آنها در مورد سوم نیز اشاره کرده‌اند که شرکت‌های ایرانی محق نبوده‌اند، بلکه اطلاعاتی که بر مبنای آن اروپاییان به تحریم آنها اقدام کرده بودند، محرمانه بوده و قابل ارائه در دادگاه نبوده است. بنابر این اروپا باید در این محدودیت‌های حقوقی تجدیدنظر کند.

در انتها آمده است «همکاری‌های نزدیکتر میان ایالات متحده و اروپا چشم‌انداز محدودسازیِ معنادارِ برنامه موشکی ایران را تقویت می‌کند، حالا چه از طریق مذاکره، چه فشار اقتصادی و چه هر دو».

منابع

https://www.wisconsinproject.org

https://www.iranwatch.org

https://twitter.com/vlincy?lang=fa

https://www.dni.gov/files/ODNI/documents/2019-ATA-SFR---SSCI.pdf

https://www.fdd.org/events/2018/07/27/the-crisis-of-compliance/

https://www.youtube.com/watch?v=He15dUrirtw

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  37 86
  یانکی ها باید بدانند بحث موشکی ایران بحث امنیت ملی ماست و قابل مذاکره و معامله نیست .
  • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   10 70
   بوی کباب نیس، تو موشکی خر(یانکی) داغ میکنیم
  • فرشاد IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   23 7
   ای بابا ....
  • فرهاد IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   10 93
   هموطن عزیزیادتون رفته زمانی انرژی هسته ای هم حق مصلّم مابود حالا ازاین حق مصلّم چی مانده بجز یک برجام لنگ درهوا.ایا هنوز فکرمیکنیدبااین افکاروزارت خارجه فعلی میتوانیم به حقوق ملی خودمان برسیم
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  20 84
  فضولات حیوانی غرب نابودی تان حتمی است تا انشاالله مردم شریف غرب نفس راحتی بکشند
 • IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  حکومت ایران ازژاپنیهای بمب اتم خورده زرنگ ترند-تا لحظه آخر نمایش بازی میکنند به محض اینکه موشک وبمب وکمبود نقدینگی پیدا کردند یک شبه دوست آمریکاواسرائیل میشند
  • ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   8 2
   در خواب عمیقی عزیزم، راحت بخواب خبری نیست.
 • IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  69 79
  موشک دست دولت نیست که بتواند در مورد آن فضولی کند ، ثانیا ملت تو دهن دولت میزند اگر در این بار دهان باز کند
 • طراح ميدان نبرد NL ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  سيستم پدافند ضد موشكي “ تاد " پاسخي كوبنده به شما خواهد داد ، ضمن اينكه ماشه قاره پيما هاي اتمي هميشه زير دستمون آمادست .
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   6 4
   باوجود این ملوانهان اربابد چشم بسته پوشکهاشون را خیس کردند
  • BE ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   4 0
   جنسش خوب بوده انگار
 • IR ۰۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  9 88
  به خاطر همکاری دولت غرب گرای ایران با اروپا و امریکا در برجام در لو دادن کانال های دور زدن تحریم ها و حتی همین الان با همکاری کامل با غرب و عدم خروج از برجام تحریم های جدید خیلی راحتر تر اجرا میشه و تاثیر می کنه...با تشکر از دولت ایران و کلیدش
 • IR ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  10 85
  تقریبا هر چی یهودی-مسیحی عاشق اسراییل داخل امریکا یه اتاق فکر زدن برای زدن ایران ماهانه کلی هم سفارش پول و غذا به سعودی ها میدن..این داستان برجام موشکی و منطقه ای رو خود روحانی از مناظره های انتخاباتی 96 علم کرد
 • IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  8 25
  اکثرا هم بورس امریکا و کانادا و اروپا هستن و مدارک رو از اونجا گرفتن
 • DE ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  7 84
  ناراحتی امریکایی ها از بابت از بین رفتن داعش هستش. سنگ حقوق بشر داعشی ها رو به سینه میزنند.داعشی که هیلیری کلینتن درستش کرد. در سازمان ملل متحد باید از هیلیری کلینتون ازاین بابت شکایت ها بشه و به خانواده های قربانی امریکا باید غرامت بده.
 • مرگ بر آمریکا IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  9 78
  تا این اراذل و اوباش صهیونیسم بین الملل دلگرم به خیانت افسادطلبان لیبرال مسلک داخل کشور نباشند محال است حتی در این موارد فکر هم بکنند چه برسد به برنامه ریزی
 • FI ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  9 24
  وزارت خارجه اینقدر جنازه برجام را دنبال خود کشید و سعی کرد با ساده انگاری مذاکره را ادامه دهد و مسئله را کش بیاورد تا حدی که امروز اروپا با بسته کالا در مقابل غذا و دارو مسئله خلع سلاح موشکی ایران را مطرح کرده و آمریکا هم از خدا خواسته حالا به فکر بردن مسئله به شورای امنیت است تا بیشتر کشور ایران را تحت فشار جهانی قرار دهد.تمام موافقان برجامچای ها که ولکن مذاکرات باتلاق ساز هم نیستند مقصر هستند که کار را به اینجا رساندن.مسائل یکی بعد از دیگری به دنبال می آید حرف حرف می آورد.اول فقط مسئله هسته ای مشکل جهان و امریکا بود بعد از خروج از برجام حقوق بشر را مطرح کردن حالا به کمک اروپا توانست مسئله موشکی کشور را پیش بکشند و تازه سیاستمداران ایرانی باعث همکاری امریکا و اروپا با هم شدید که حرف از شورای امنیت میزنند !آقایان رفتن دنبال ریش سبیل هم گذاشتن روش. آیا کسی در خانه است؟! که چکار دارید می کنید به اشتباه با مذاکره و سوژه و بهانه تازه دادن به دست غربی ها!!؟
 • اصلاح طلب IR ۰۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  83 12
  هیچ راهی جز تسلیم نداریم با برجام موشکی منطقه ای حقوق بشری و نیز تحویل کروزهای هویزه شلمچه قادر و نصر و تحویل جت های بمب افکن کلاس سنگین اف4 فانتوم و جت های سنگینی که امکان حمل بمب اتمی رو دارن و نیز زیر دریایی های که توانایی حمل موشک بالستیک و کروز رو دارن بعلاوه تحویل چاه های نفت کشور به شرکت های نفتی ایالات متحده اونها با ما کنار میان
  • ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   8 4
   همین الان هم شما تسلیم هستید مهم امت ایران است که تسلیم نخواهد شد
  • اصلاح طلب IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   3 1
   قایق های تندرو و سپاه قدس و پهپادهای سنگین جت و جت های اف14 میگ 29 سوخو22 و...رو یادم رفت
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   4 2
   آرزوی تسلیم شدن ایران را باید به گور ببری .
  • حجت IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   1 0
   شعورتان از همان کلاس سنگین فانتومتان پیداست
  • حجت IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   1 0
   شعورتان از همان کلاس سنگین فانتومتان پیداست
 • CA ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  10 84
  میگویند بیایید اطلاعات بانکی تون را به ما تقدیم کنید!!!! واقعا پیش خودشون چی‌ فکر کزدند؟!!!! حتی این اینترنت نیز بایستی پروتکل هایش توسط نیروهای ایرانی نشوته شود و با کشورهای دوست مراوده فن آوری اطلاعات شود. حالا به سند ۲۰۳۰ آموزشی میدهند تا علنا بچه های خودمون رو به یک مقام تبدیل کنیم. این پیمان پاریس که از همه مضهک تر هست. که بیائیم با این همه توان انرژی داخلی از اینها ابزار انرژی جایگزین بخریم!!! واقعا اینها مردم ایران رو چی فرض کردند!!!! فقط یک نگاهی به خروجی آموزشی غربیها بیندازید متوجه مزخرف بودن این سند آموزشی میشوید. اگر ایران آموزشش مشکل داشت مالزی هیچ موقع درخواست نمی‌کرد که دانشجویان ایرانی بیشتری جذب کند چون رتبه دانشگاه های مالزی با وجود دانشجویان ایران متحول شد! ایران در حال حاضر سازنده مطرح تجهیزات نیروگاهی هست و میتوان بجای انرژی های جایگزین غربی ها تحولی در انتقال انرژی بوجود آورد چون مشکل کمبود انرژی نیست بلکه انتقال آن هست. در مورد آب نیز چنین هست .راهکارها بسیار مشخص هست اگر بتوانیم در زمینه های مختلف استاندارد سازی کنیم .
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  5 2
  مذاکره ومعامله به معنای تسلیم صد در صد و واگذاری همه چیزبه طرف مقابل نیست .
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  5 1
  مذاکره ومعامله به معنای تسلیم صد در صد و واگذاری همه چیزبه طرف مقابل نیست .
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  0 1
  یکی از سیاست های عملیات روانی که در قران امده...کم نشان دادن توان دفاعی مسلمانان بوده است. ..سیاست بزرگنمایی و اعلام پیشرفت های نظامی کشور به صلاح نیست.
  • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   1 0
   به نظر شما اینکه اونها رسما میگن خلع سلاح به خاطر جلو رفتن ما هست یا عقب رفتن ما و جلو رفتن اونها!! ما الان حتی نسبت به پاکستان و اسراییل و عربستان هم در جنگ غیر متعارف مشکل داریم وای به حال غرب
  • حجت IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   1 0
   منگول الدوله خود قرآن گفته هر چی می تونین سلاح بسازین و جمع کنین. چی می گی واسه خودت
 • سید رضا IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  3 2
  دشمنان ؛ 24 ساعته درحال توطئه علیه ما هستند ! دولتمردان از خواب غفلت بیدار شوند !!
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  5 2
  موشک قاره پیما از اوجب واجبات است .
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  5 3
  موشک قاره پیما از اوجب واجبات است .
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  4 2
  اگر بخواهند اذیت کنند مجبور میشیم موشک 12 هزار کیلومتر تولید کنیم بعد مبجبور بشن موشک 5000 کیلومتر قبول کنن حواسشون باشه صبر ما هم حدی دارد امریکایی هاش شیطان صفت
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  4 4
  جمهوری اسلامی همونجوری که NPT رو قبول کرد همونجوری که تعلیق زمان خاتمی رو قبول کرد همونجوری که برجام رو قبول کرد بقیه معاهدات رو هم قبول می کنه فقط کمی زمان می بره!
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  4 0
  با این رویکردی که اروپا داره بعد عید ایران از برجام هسته ای خارج میشه حالا تا چه برسه به برجام موشکی
  • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   1 0
   شوخی میکنی این واده های داخلی فعلا از ترس فقط خیس نکردن خودشونو
 • عرفان IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  8 0
  اندیشکده نگویید صحیح تراست بگوییدشیطانکده.
  • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   3 0
   چهار عروسک مادینه نشسته اند برای خوشایند شیطان بزرگ حرافی می کنند
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  2 0
  متن وصیتنامه حضرت زهرا (سلام الله علیها)                                      بسم الله الرحمن الرحیم ▪️هذا ما اوصت به فاطمة بنت رسول الله اوصت و هی تشهد أن لا إله إلا الله و أن محمد(صلی الله علیه و آله) عبده و رسوله و ان الجنة حق و النار حق و ان الساعة آتیة لاریب فیها و ان الله یبعث من فی القبور یا علی! انا فاطمة بنت محمد زوجنی الله منک لاکون لک فی الدنیا و الآخرة انت أولی بی من غیری حنطنی و غسلنی و کفنی باللیل و صل علی و ادفنی باللیل و لا تعلم احدا و استودعک الله و اقرء علی ولدی السلام الی یوم القیامة (بحار الانوار، ج ۴۳، ص ۲۱۴). ▪️به نام خداوند بخشنده مهربان این وصیت نامه فاطمه دخت رسول خداست، در حالی وصیت می کند که شهادت می دهد، خدایی جز خدای یگانه نیست و محمد(صلی الله علیه و آله) بنده و پیامبر اوست و بهشت حق است و آتش جهنم حق است و روز قیامت فرا خواهد رسید، شکی در آن نیست و خداوند مردگان را زنده وارد محشر می کند. ای علی! من فاطمه دختر محمد(صلی الله علیه و آله) هستم، خدا مرا به ازدواج تو درآورد، تا در دنیا و آخرت برای تو باشم. تو از دیگران بر من سزاوارتری، حنوط و غسل و کفن کردن مرا در شب به انجام رسان و شب بر من نماز بگزار و شب مرا دفن کن و هیچ کسی را اطلاع نده! تو را به خدا می سپارم و بر فرزندانم تا روز قیامت سلام و درود می فرستم. eitaa.com/ebratha_ir ایتا sapp.ir/ebratha.org سروش
 • BE ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  1 0
  اندیشکده بدون دیش