کد خبر 933858
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲
محمد ایمانی

قبول INSTEX یعنی پذیرش ابطال رسمی برجام و صفر انگاشتن همه هزینه‌ها و خسارت‌های ایران در آن.

به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت:

رونمایی سه کشور اروپایی از ساز و کار موسوم INSTEX، پیش از هر چیز به مفهوم اعلام ابطال و انقضای برجام است. اروپا بدین ترتیب تصریح می‌کند که تعهدات برجامی خود را پایان یافته می‌داند.

همزمان وقتی وزارت خارجه ما نیز از این ابزار مالی نمادین اما فاقد حداقل ارزش اقتصادی استقبال می‌کند و آن را به جای بدهکاری اروپا و بدعهدی‌های آن می‌پذیرد، عملاً پذیرفته است که به اجرای یکطرفه تعهدات برجامی ادامه دهد اما می‌پذیرد که اروپایی‌ها دیگر چیزی به عنوان تعهدات برجامی بر گردنشان نباشد.

قبول INSTEX یعنی پذیرش ابطال رسمی برجام و صفر انگاشتن همه هزینه‌ها و خسارت‌های ایران در آن. آیا وزارت خارجه و احزاب و رسانه‌های برجامی ، این معنا را می‌دانند و با توجه، از INSTEX استقبال می‌کنند یا بی خبرند اما رندی اروپا را در عمل امضا می‌کنند!؟

برداشتن تحریم‌های مالی و بانکی و نفتی و بیمه‌ای طبق برجام و بر اساس اظهارات صریح آقایان روحانی و ظریف و عراقچی، جزو تعهداتی اروپاست اما اکنون در حالی که اروپا عملاً حتی INSYEX را تأیید نمی‌کند، سه کشور آلمان و فرانسه و انگلیس می‌گویند قرار است بدون اینکه با تحریم‌های آمریکا تعارض داشته باشند، امکان فروش غذا و دارو به ایران در ازای پول دریافتی از دیگر کشورهای خریدار نفت ایران را فراهم کنند.

یادداشت دیگری از محمد ایمانی را بخوانید:

ما از اروپا INSTEX خواسته بودیم؟!

کانال SPV اسم رمز کدام عملیات است؟

ماجرا فراتر از FATF و برجام است

اساساً روش مبادله نفت در برابر غذا و دارو، نیازی به اینستکس ندارد. اما اروپایی‌ها با این بازی جدید، تعهد خرید نفت را نیز که در SPV محتمل بود، منتفی کرده‌اند. البته آنها همین وعده تقریباً هیچ و بی ارزش را هم مشروط به اجرای کامل مطالبات اکشن پلی FATF از ایران (CFT و پالرمو) کرده‌اند و البته گویا قرار است بیانیه اروپا درباره اظهار نگرانی جدی نسبت به برنامه موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران هم منتشر شود که متضمن گروکشی و شرط گذاری‌های شدید است.

برجام، فارغ از سود و خسارت طرفین، یک معامله بود و تعهدات اروپا و آمریکا باید در ازای امتیاز دریافت شده، تمام و کمال انجام می‌شد. اما ترامپ با خروج از برجام، مسئولیت آمریکا را منتفی کرد؛ با این اطمینان و تضمین صریح آقایان روحانی و ظریف، که با وجود عهد شکنی آمریکا، ایران از برجام خارج نمی‌شود!

این اقدام از نگاه آمریکا، موجب چانه زنی دوباره اروپا برای مطالبه امتیازات مد نظر آمریکا از ایران می‌شود. اروپا نیز همین نقش را ایفا می‌کند. بدون اعلام ابطال برجام، نمی‌توان بسته INSTEX را پذیرفت.

روشن است که روحانی و ظریف و هر مدیر دیگری، اگر به جای زدن به دهان سه دولت عهد شکن اروپایی می‌خواهند به قمار صد در صد باخت ادامه دهند، باید با صراحت ابطال و مرگ کامل برجام را اعلام کنند و بگویند که در بازی مار و پله غرب، بعد از دادن همه امتیازها، به خانه صفر برگشته‌اند و می‌خواهند پس از شش سال فرصت سوزی، این مسیر خسارتبار را دوباره از صفر آغاز کنند.

به هر صورت، اکنون باید حتماً انجام تعهدات برجامی از سوی کشورمان مطلقاً متوقف شود. اروپا با ۹ ماه فرصت سوزی عمدی و سپس تنزل چند باره تعهدات برجامی به SPV و سرانجام بسته حقارت آمیز INSTEX اصرار دارد از وزارت خارجه ما برای گواهی فوت برجام امضا بگیرد و ضمناً ما را به تعهدات یکطرفه، ملتزم نگاه دارد.

قبول INSTEX یعنی قبول ابطال برجام از سوی طرف‌های بدعهد غربی بدون دریافت خسارت و حقوق خود. آیا وزارت خارجه حواسش به خدعه جدید اروپا هست یا نه؟ شاید هم بعضی‌ها بدشان نیاید تاریخ مصرف برجام را بدون عایدی آن منقضی اعلام کنند و حرف آمریکا و اروپا را تکرار نمایند که بیایید از نو هزینه بدهید و دوباره برجام جدیدی را برای همان توقع لغو تحریم‌ها امضا کنید!

هر چه هست، وزارت خارجه می‌خواهد مرگ برجام را بدون اعلام آن بپذیرد، حال آنکه هنوز مردم منتظر سیب و گلابی باغ برجام هستند!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  وزارت خارجه رفته گل بچینه
 • IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  لطفا عکس بهتری از ایشان بگذارید.در ضمن وقتی نظرمثبت یا منفی برای کامنتها میگذاریم ،اگر سرعت کلیک بالا باشد به جای یک نظر چندتا ثبت میشود.بخصوص اگر همزمان دانلود بکنید ،وکلیک کنید ،میتوانید برای یک کامنت بالای ده تا مثبت یا منفی بزنی.لطفا رسیدگی کنید.با تشکر از زحمات شما.
  • IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
   18 0
   عه چرا لو دادی! داشت خوش می گذشت..
 • مهدی IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  97 21
  نویسنده این حرفها رو از کجاش درمیاره ؟ چه ربطی داره ؟
  • IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
   5 87
   براساس شواهد می گه وقتی می گویند امریکا نمی گذارد یعنی همین پشت پرده به دنباله رو هایش میگه شما در قبال دارو و غذا این طرح را بدهید و از این طرف انچه من می گویم انجام دهید مثلا بحث موشکی را به میان بیاوریدو..... فهمیدی
  • رامین ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
   3 75
   آقا مهدی ، اگر واقعاً اشراف علمی به کانال مالی اروپا داری، با دلایل منطق ازحرفهای جناب ایمانی انتقاد کن، ظاهراً امثال شما وقتی حرفی برای گفتن ندارید، از ادبیات نامناسب استفاده می کنید.
 • محمد IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  36 59
  روحانی و ظریف باید استیضاح بشن
  • IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
   25 1
   چه کسی میتواند استیضاح کند ؟ کی دیدی قیچی دسته خودش را ببرد؟
  • IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
   2 48
   بمیرن بهتره!
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  32 92
  وزارت خارجه شعبه غربی وزارتخانه های غربی در ایران است
 • حبیب IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  27 68
  واقعا آدم زنده در این مملکت نیست که باید منتظر این باشیم که مردم بیایند در خیابان و از هر طرح استعماری جلوگیری کنند.پس کجایند اساتید حوزه و دانشگاه و...
 • رصا IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  27 96
  علی برکت الله
 • انصاری IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  1 56
  غرب به دنبال تحمیل قراردادهایی ذلیلانه به سبک عصر قاجار است
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  0 79
  اگه این آقایان که این ادعا ها رادارند دولت رادست بگیرند چه کاری خواهندکرد. دست بردارید ازاین جنگ زرگری ها. این ملت چقدر باید هزینه بپردازد.
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  2 71
  باید اول 100 میلیارد دلار خسارت برجام زنده به گورشده رو بگیرند بعد باقیه ماجرا.
 • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  0 82
  ای کاش ایشان راه حلی برای پس از خروج برجام ارائه می کردند . بلاخره به مردم توضیح دهید که اگر این موافقت نامه برای ایران اینقدر بد است چرا امریکا حاضر است تمام حیثیت خود را زیر پا بگذارد وبه دنیا بگوید سر ما کلاه رفته وباید قراداد بهتری می بستیم .این چه قرادادی است؟؟؟؟
 • IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  0 88
  حواسش به موگرینی که سلفی بگیره......
 • IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  1 82
  مسئولین ذیربط کجایند چرا هر بیسوادی که در کاره هر غلطی میکنه جلوشو نمیگیرند قانون اساسی ما چقدر ناقص
 • علی IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
  1 69
  بایدعلیه وزارت خارجه ایران و روحانی وعلیه سه کشور اروپایی راهپیمایی کنیم همه آنها یکی هستند
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
  1 98
  با با این اقای ایمانی در هز زمینه ای عالمه و خیلی چیز میفهمه.چرا فرمون رو نمیدین دست اینا!
 • سید رضا IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
  18 0
  انسان اولیه وماقبل التاریخ
 • حسین IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
  2 92
  دیری نخواهدپاییدکه ترکمنچای -گلستان وآخال تکرارشودویاحتی کاپیتولاسیون دوران محمدرضاشاه.به خداقسم ا حقارت وننگ احساس میشود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس