کد خبر 933394
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۲
هیچ ارتباطی بین ایران و پرونده قتل کلاهی وجود ندارد

در جریان برگزاری دادگاه مربوط به قتل محمد رضا کلاهی عامل بزرگترین انفجار تاریخ کشورمان در ۷ تیر ۱۳۶۰، دادستان هلند اعلام کرد، در تحقیقات مربوطه هیچ ارتباطی بین این قتل با ایران یافت نشده است.

به گزارش مشرق، رسانه‌های هلند از جمله روزنامه تلگراف و شبکه خبری ان او اس اعلام کردند، در جریان برگزاری دادگاه مربوط به قتل محمد رضا صمدی کلاهی، که عامل بزرگترین انفجار تاریخ جمهوری اسلامی ایران در هفتم تیر سال ۱۳۶۰ بود و منجر به شهادت ۷۲ نفر از مقامات و مسئولین جمهوری اسلامی ایران گردید، دادستان هلند اعلام کرد، در تحقیقات مربوط به قتل محمد رضا صمدی کلاهی ملقب به علی معتمد هیچ ارتباطی بین این قتل با ایران یافت نشده است.

بیشتر بخوانید

دومینوی اخراج دیپلمات‌های ایرانی ادامه دارد

اظهار نظر دادستان هلند در حالی صورت می‌گیرد که در تاریخ هجدهم دی ماه سالجاری (هشتم ژانویه ۲۰۱۹) وزرای امور خارجه و کشور هلند در نامه‌ای به پارلمان این کشور، ایران را در پشت قتل محمد رضا صمدی کلاهی معرفی نمودند و یکی از دلایل تحریم ایران توسط اتحادیه اروپا متهم ساختن ایران به مشارکت در قتل محمد رضا صمدی کلاهی بود.

حال با اظهارنظر جدید دادستان هلند، اتهام زنی‌های وزرای امور خارجه و کشور هلند به ایران زیر سئوال رفته است، براین اساس وزیر امور خارجه هلند مجبور به واکنشی تدافعی شده و گفته است: «تعجبی ندارد مداخله ایران در تحقیقات جنائی تایید نشده است. ارزش اطلاعات در قوانین کیفری با ارزش اطلاعات در سرویس‌های اطلاعاتی متفاوت است.»

خانم وسکی وکیل مدافع متهم اصلی این پرونده به نام نائوفال "نوفل" (۳۸ ساله)، این سئوال را مطرح کرده است که آیا از ایران در مورد این تحقیقات جنائی درخواست همکاری شده است واگر نه چرا؟

نوفل متهم اصلی دادن دستور قتل محمد رضا صمدی کلاهی، هرگونه دخالت در این قتل را انکار می‌کند. دادستانی هلند هیچگونه ارتباطی بین نوفل و ایران پیدا نکرده است؛ و دو فردی که قتل را انجام داده‌اند، تنها به فکر پول بوده‌اند.

به گفته وکیل مدافع نوفل، باید مشخص شود که چرا سرویس‌های اطلاعاتی هلند این قتل را به ایران ربط داده‌اند. او اعتقاد دارد که انگیزه‌های دیگری برای این قتل وجود دارد. مدارکی وجود دارد که احتمالاً همسر مقتول با مافیای اوکراین ارتباط داشته است.

نمایندگان پارلمان هلند چندی پیش از وزیر امنیت و دادگستری هلند سئوال کردند که چرا هلند به یک تروریست (محمد رضا صمدی کلاهی) اقامت داده است، این وزیر هلندی در پاسخ مدعی شد که دولت هلند از هویت اصلی محمد رضا صمدی کلاهی در زمان ارائه مجوز اقامت به وی اطلاعی نداشته است و وی خود را علی معتمد معرفی کرده بود.

اضافه می‌شود فردا دوازدهم بهمن ماه (اول فوریه) قرار است دادگاه عاملان قتل محمد رضا صمدی کلاهی در دادگاه شهر لیلستاد هلند برگزار شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس