کد خبر 932870
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۸
فوتبال

شاگردان فلیکس سانچز با نمایشی خیره کننده و زدن ۴ گل برابر امارات به فینال جام ملت‌های آسیا صعود کردند.

به گزارش مشرق، تیم ملی امارات با وجود اینکه نمایش ضعیفی در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا داشت، اما با کسب یک پیروزی و دو تساوی صدرنشین شد تا مقابل قرقیزستان قرار بگیرد؛ شاگردان آلبرتو زاکرونی بعد از آنکه به زحمت از سد قرقیزها عبور کردند، کار دشواری در مرحله قبل برابر استرالیا داشتند، اما بهترین عملکردشان را ارائه کردند و توانستند به برتری برسند ولی آنها امشب برابر قطر دوباره تیم ضعیف مرحله گروهی بودند و حتی یک بار هم نتوانستند دروازه حریف خود را باز کنند.


ملی پوشان قطری که بعد از سه برد در گروه E مقابل لبنان، کره شمالی و عربستان که موجب صدرنشینی‌شان شد، عراق را از پیش روی برداشتند و در مرحله یک چهارم نهایی هم با عملکردی خیره کننده، کره جنوبی مدعی قهرمانی را شکست دادند، امشب هم تیم برتر میدان بودند و موفق شدند امارات میزبان را با بردی پُر گل شکست دهند تا فینالیست جام ملت‌ها شوند.


بوعلام خوخی در دقیقه ۲۲ گل اول قطر برابر امارات را زد و در دقیقه ۳۷ نیز المعز علی با شوتی استثنایی گل دوم تیمش را به ثمر رساند تا نیمه اول را با برتری تمام کنند؛ در ادامه مسابقه نیز با وجود اینکه امارات میزبان برای جبران نتیجه تلاش می‌کرد، اما این شاگردان فلیکس سانچز بودند که با نمایشی منطقی و مدیریت بازی، توانستند دو گل دیگر توسط حسن الهیدوس و حامد اسماعیل در دقایق ۸۰ و ۳+۹۰ بزنند تا با نتیجه ۴ بر صفر میزبان جام ملت‌های آسیا را شکست دهند.


تیم ملی قطر که در هر ۶ مسابقه جام ملت‌های ۲۰۱۹ به برتری رسیده و دروازه خود را بسته نگه داشته، باید در ساعت ۱۷:۳۰ روز جمعه هفته جاری دیدار فینال این رقابت‌ها را در استادیوم زائد اسپورت ابوظبی مقابل تیم مدعی قهرمانی ژاپن برگزار کند.

نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا - امارات ۲۰۱۹
سه‌شنبه: ۹۷/۱۱/۰۹؛ ساعت ۱۷:۳۰
استادیوم: محمد بن زاید- ابوظبی
داور: سزار راموس (مکزیک)؛ کمک‌ها: میگل آن خل هرناندز و آنتونین مورین؛ داور چهارم: روشن ایرماتوف (ازبکستان)؛ داور پنجم: رونی کو مین کیات (سنگاپور) / داور ویدئویی: پائولو والری (ایتالیا)؛ کمک داوران ویدئویی: محمد تقی الجعفری (سنگاپور) و کریستوفر بیس (استرالیا)
 


تیم ملی قطر

سعد الشیب
کریم بوضیاف
طارق سلمان
پدرو کوریا (۴+۹۰- تمیم محمد المهیزع)
عبدالکریم حسن
سالم الهاجری
عاصم عمر مادیبو
بوعلام خوخی
حسن الهیدوس
اکرم عفیف (۲+۹۰- حامد اسماعیل)
المعز علی (۸۶- احمد علاءالدین)


سرمربی: فلیکس سانچز


تیم ملی امارات

خالد عیسی
فارس جمعه
اسماعیل احمد محمد
خمیس اسماعیل
ولید عباس
علی حسن
ماجد حسن احمد
عامر عبدالرحمن (۴۶- اسماعیل مطر)
بندر محمد الاحبابی
اسماعیل سالم الحمادی (۵۱- احمد خلیل)
سیف راشد ناصر (۷۰- محمد عبدالرحمن)
علی احمد مبخوت


سرمربی: آلبرتو زاکرونی
 


اخطار


اسماعیل مطر (۵۵) از امارات

کریم بوضیاف (۶۳) احمد علاءالدین (۸۷) از قطر


اخراج


اسماعیل احمد (۱+۹۰) از امارات


شرح گل


قطر ۱ - امارات صفر (دقیقه ۲۲: بوعلام خوخی): روی ضد حمله سریع بازیکنان قطر، اکرم عفیف در سمت راست زمین بوعلام خوخی را صاحب توپ کرد که شوت زمینیِ نه چندان خوب و کم قدرت او از زیر دستان خالد عیسی عبور کرد تا گل اول قطر روی اشتباه عجیب دروازه‌بان امارات به ثمر برسد.

قطر ۲ - امارات صفر (دقیقه ۳۷: المعز علی): اکرم عفیف که پایه‌گذار گل اول تیمش شده بود، پاس تک ضرب خوبی به المعز علی داد تا ستاره خط حمله عنابی‌ها با نفوذ بین سه مدافع اماراتی و شوت فنی زیبایی که به تیرک عمودی دروازه برخورد داشت، گل دوم قطر را به ثمر رساند.

قطر ۳ - امارات صفر (دقیقه ۸۰: حسن الهیدوس): پاس پدرو کوریا از سمت راست میانه زمین را اکرم عفیف بدون مکث روی هوا پاس داد که المعز علی توپ را رها کرد تا حسن الهیدوس صاحب موقعیت شود؛ کاپیتان عنابی‌ها نیز از فرصت به دست آمده بهترین استفاده را کرد و با جای گذاشتن دو مدافع امارات و ضربه چیپ استثنایی به خالد عیسی، گل سوم قطر را زد.

قطر ۴ - امارات صفر (دقیقه ۳+۹۰: حامد اسماعیل): پاس در عمق تماشایی کریم بوضیاف از سمت راست میانه زمین را حامد اسماعیل، تنها یک دقیقه بعد از ورودش به ضربه بغل پا زد که توپ بعد از برخورد به پای خالد عیسی تبدیل به گل چهارم قطر شد.


لحظات حساس

دقیقه ۹: بندر الاحبابی نفوذ موفقی به قلب خط دفاعی قطر نداشت و ضربه او در دستان سعد الشیب قرار گرفت.
دقیقه ۱۲: شوت حسن الهیدوس را فارس جمعه برگشت داد ولی در برگشت توپ به سالم الهاجری رسید که ضربه پشت محوطه او را خالد عیسی با شیرجه زمینی جمع کرد.
دقیقه ۱۴: شوت راه دور بوعلام خوخی بی‌دقت بود و به اوت رفت.
دقیقه ۲۷: ضربه سر اسماعیل الحمادی روی توپ ارسالی از سمت راست زمین را سعد الشیب جمع کرد.
دقیقه ۲۹: ارسال خطرناک بندر الاحابی از میانه زمین با دفع مدافعان قطری به کرنر رفت.
دقیقه ۳۰: ضربه سر علی مبخوت روی سانتر خوب عامر عبدالرحمن از کنار دروازه قطر عبور کرد.
دقیقه ۳۲: ضربه ایستگاهی حسن الهیدوس به کمر خمیس اسماعیل برخورد کرد و تبدیل به کرنر شد.

دقیقه ۵۳: شوت روی پای تماشایی علی مبخوت از پشت محوطه جریمه برخوردی با طارق سلمان داشت و به سمت دروازه قطر رفت که سعد الشیب با واکنشی دیدنی توپ را از زیر طاق بیرون کشید و راهی کرنر کرد.
دقیقه ۶۹: اسماعیل مطر در محوطه جریمه قطر صاحب توپ شد که شوت او بعد از یک چرخش چشم‌نواز با پای بوعلام خوخی برخورد کرد و به کرنر رفت.
دقیقه ۷۰: ارسال خطرناک مطر از روی کرنر به قصد باز کردن دروازه را سعد الشیب برگشت داد.
دقیقه ۷۲: ارسال عالی بندر الاحبابی از سمت راست زمین را احمد خلیل در شرایطی نامتعادل با ضربه سر زد که سعد الشیب با واکنشی تماشایی توپ را راهی کرنر کرد.
دقیقه ۷۳: سانتر محمد عبدالرحمن از روی کرنر را اسماعیل مطر بالاتر از مدافعان قطری به مقابل دروازه فرستاد که طارق سلمان اجازه باز شدن دروازه تیمش را نداد و مجدداً توپ را به کرنر زد.
دقیقه ۷۶: نزدیک بود دفع عجیب طارق سلمان روی سانتر بندر الاحبابی وارد دروازه قطر شود که سعد الشیب توپ را جمع کرد.
دقیقه ۸۷: ضربه سر علی مبخوت روی ارسال محمد عبدالرحمن بی‌حاصل بود و به شکل خطرناکی از روی دروازه قطر به اوت رفت.

در حاشیه


* محمد احمد غریب، مدافع میانی تیم ملی امارات که در دیدار اخیرشان مقابل استرالیا مصدوم و تعویض شد، غایب امروز تیمش برابر قطر است.
* بسام هشام الراوی و عبدالعزیز حاتم، دو ملی پوش قطری بازیکنانی هستند که به دلیل محرومیت در این مسابقه حضور ندارند.
* محمد احمد غریب، ماجد حسن احمد و اسماعیل مطر، سه بازیکنی هستند که برخلاف دیدار اخیر امارات در بازی با قطر حضور ندارند تا خمیس اسماعیل در بازگشت از محرومیت به ترکیب برسد و عامر عبدالرحمن و سیف راشد ناصر نیز به نفرات اصلی این تیم راه پیدا کنند.
* ترکیب قطر نسبت به مسابقه اخیرش سه تغییر داشته که عبدالکریم حسن و عاصم عمر مادیبو با پایان محرومیت به ترکیب بازگشتند و جانشین بسام هشام الراوی و عبدالعزیز حاتم محروم شدند؛ ضمن اینکه عبدالکریم سالم العلی نیز مجدداً جزو نفرات ذخیره قرار گرفته تا کریم بوضیاف از ابتدا بازی کند.

* المعز علی بعد از زدن گل دوم قطر به سمت تماشاگران اماراتی که پشت دروازه این تیم بودند رفت و مقابل آنها خوشحالی کرد؛ این حرکت ستاره عنابی‌ها موجب ناراحتی هواداران و دروازه‌بان امارات شد.


* یکی از تماشاگران امارات بعد از آنکه المعز علی مقابل آنها خوشحالی گل انجام داد به سمت او کفش پرتاب کرد!
* در دقیقه ۷۶ اکرم عفیف در سمت راست محوطه جریمه امارات نقش بر زمین شد که داور مکزیکی در مشورت با تیم داوری ویدئویی اعتقادی به پنالتی نداشت.

* هواداران اماراتی استقبال بهتری نسبت به تمام پنج مسابقه اخیرشان در جام ملت‌ها داشتند و تقریباً تمام ظرفیت ورزشگاه محمد بن زائد را تکمیل کردند.
* در جریان نیمه دوم تماشاگران امارات به سمت المعز علی بطری آب پرتاب کردند که برخوردی با او نداشت.

* هواداران اماراتی استقبال بهتری نسبت به تمام پنج مسابقه اخیرشان در جام ملت‌ها داشتند و تقریباً تمام ظرفیت ورزشگاه محمد بن زائد را تکمیل کردند.

* پس از گل سوم قطر، خشم هواداران اماراتی بیشتر شد و آنها هر وسیله‌ای که در دست داشتند، به سمت بازیکنان قطری پرتاب کردند؛ اتفاقی عجیب که در جام ملت‌های ۲۰۱۹ رخ نداده بود.

* هاجیمه موری‌یاسو، سرمربی تیم فینالیست ژاپن در ورزشگاه حضور دارد تا عملکرد دو تیم را آنالیز کند.
* در دقیقه ۹۰ به دلیل ضربه شدیدی که اسماعیل احمد به صورت سالم الهاجری زد، سزار راموس بخاطر اینکه صحنه را ندیده بود، درخواست VAR کرد و در بازبینی صحنه، بازیکن تیم ملی امارات را به دلیل حرکت غیر ورزشی از زمین اخراج کرد.

* تماشاگران اماراتی به شکل عجیبی بعد از اخراج اسماعیل احمد، او را تشویق کردند!


بهترین بازیکن


اکرم عفیف که جزو بهترین ستاره‌های تیم ملی قطر در جام ملت‌های آسیا بوده و در پنج مسابقه اخیرشان توانست ۵ پاس گل بدهد، امشب هم نمایش خیره کننده‌ای برابر تیم امارات داشت و تا قبل از اینکه تعویض شود، هر ۳ پاس گل عنابی پوشان را داد تا بیشترین نقش را در جریان برتری تیمش داشته باشد و مرد برتر میدان لقب بگیرد.


سعد الشیب دروازه‌بان، طارق سلمان و بوعلام خوخی مدافعان میانی و کریم بوضیاف هافبک دفاعی تیم ملی قطر نیز دیگر نفراتی بودند که در مسابقه امشب نمایش بی‌نقصی برابر امارات ارائه کردند و نقش مؤثری در صعود تیمشان به فینال جام ملت‌ها داشتند.


رکوردشکنی تاریخی برای عنابی‌ها


تیم ملی قطر که برای نخستین بار در تارخی به نیمه نهایی جام ملت‌ها رسیده بود، توانست امارات را هم از پیش روی بردارد تا برای اولین مرتبه حضور در فینال را نیز تجربه کند.


اما اتفاق مهم‌تر برای آنها بسته ماندن دروازه‌شان بود؛ قطر که در پنج مسابقه اخیرش هیچ گلی دریافت نکرد، امشب هم با درخشش سعد الشیب و مدافعان میانی خود اجازه گلزنی به مهاجمان امارات را نداد تا با ثبت بیشترین کلین‌شیت در جام ملت‌ها راهی فینال شود.


المعز علی، ستاره خط حمله قطر نیز با باز کردن دروازه امارات، به رکورد ۸ گل زده علی دایی در جام ملت‌های ۱۹۹۶ رسید تا در کنار مهاجم سابق تیم ملی ایران، رکورددار برترین گلزن این رقابت‌ها شناخته شود.


همچنین اکرم عفیف، فوق ستاره ریزنقش میانه زمین قطر نیز چهره شاخص این بازی و جام بود؛ او که تا پیش از دیدار برابر امارات ۵ پاس گل داده بود، امشب هم ۳ پاس گل به نام خود ثبت کرد تا با ۸ پاس گل در صدر جدول پاسورها قرار بگیرد.


اتفاق ویژه


همانطور که پیش‌بینی می‌شد جدال قطر و امارات پُر تنش بود ولی این اتفاق بیشتر از آنکه در داخل زمین رخ بدهد، از سوی هواداران اماراتی مشاهده شد؛ پس از هر گلی که عنابی‌ها در ورزشگاه محمد بن زائد می‌زدند، تماشاگران امارات هر اشیایی که در دست داشتند را به سمت بازیکنان قطری پرتاب می‌کردند که این اتفاق بعد از گل سوم قطری‌ها بیشتر شد و توقف بازی و مصدومیت یکی از عنابی پوشان را نیز به همراه داشت؛ صحنه‌هایی که مطمئناً زیبنده میزبان جام ملت‌ها نبود و قطعاً محرومیت‌هایی برای آنها خواهد داشت.

منبع: ورزش سه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  5 8
  تيم قطر مظلومانه و بدون تماشاگر تا اين مرحله آمده مطمئنا قهرمان هم ميشه
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  0 0
  الان اگه ما بودیم اونقدر احساساتی میشدیم که شیرازه از هم میپاشید ... نه هواداری ورزشگاه پر از توهین ولی چنان زدن تو دهنشون که ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس