نصرالله

دبیرکل حزب‌الله دیشب از اقدام احتمالی بنیامین نتانیاهو برای آغاز یک جنگ منطقه‌ای بر اساس منافع شخصی و انتخاباتی خبر داد. این مقاله تلاش دارد سناریوهای این هشدار را بررسی کند.

سرویس جهان مشرق - سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخشی از سخنان دیشب خود به ارزیابی‌ها و رفتارهای احتمالی غلط بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و همچنین موضع‌گیری‌های وی بر اساس منافع شخصی اشاره کرد که احتمال دارد طی ماههای آینده و قبل از برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در سرزمین‌های اشغالی باعث بروز تنش در مرزهای لبنان و رژیم صهیونیستی شود.

** شاخص‌های سناریوی جنگی رژیم صهیونیستی

با آغاز سال جدید میلادی سطح حملات هوایی رژیم صهیونیستی به سوریه افزایش پیدا کرده که این موضوع و واکنش‌های احتمالی سوریه به این حملات می‌تواند هشداری برای آغاز عملیات نظامی در منطقه و ورود آن به جنگ منطقه‌ای را افزایش دهد.

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان نیز در همین رابطه تأکید کرد که تنش آفرینی که دشمن صهیونیستی دنبال می کند، باید مورد توجه و هوشمندی لبنانی‌ها قرار گیرد، به ویژه که این اقدام در مرزهای این کشور صورت می‌گیرد و تجاوزهای متوالی نیز به سوریه انجام می‌شود. وی تاکید کرد که اتفاقاتی که رخ می‌دهد، تنها یک تجاوز عادی نیست، بلکه صحبت از یک جنگ منطقه‌ای مطرح است.

پدیده‌های دیگری از جمله عملیات نظامی سپر شمالی رژیم صهیونیستی در مناطق مرزی لبنان و احداث دیوار از سوی رژیم صهیونیستی در مرزهای جنوبی لبنان و آماده‌باش‌ها و اقدامات و تحرکات نظامی رژیم صهیونیستی، رویکردهای اصلی سناریوهای جنگی در مرزهای لبنان و اسرائیل را تقویت می‌کند. علاوه بر اینکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در آستانه برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی با وجود شکست در پرونده‌های مختلف از جمله فساد اقتصادی و ناکارآمدی داخلی و گسست ائتلاف حاکم به دنبال کسب دستاوردی ولو صوری برای خود است و به قول نصرالله ممکن است استراتژی جنگ‌طلبانه رژیم صهیونیستی را بر اساس منافع شخصی خود به تحرک بیندازد.

این در شرایطی دنبال می‌شود که منابع فرماندهی تیم ۸ مارس اعتقاد دارند رژیم صهیونیستی تمامی اهرم‌های قدرت خود را در جنگ سوریه از دست داده و تلاش دارد دستاوردی ولو تبلیغاتی از طریق حملات هوایی خود به مناطق مختلف سوریه کسب کند.

منابع ۸ مارس تحولات اخیر منطقه را تنها مرتبط با حزب‌الله و لبنان نمی‌دانند، بلکه معتقدند این تصمیمات از سوی آمریکا اتخاذ شده و برای پایان دادن به درگیری‌های موجود در خاورمیانه بر اساس معادله «موفقیت معامله قرن» است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تلاش دارد تا قبل از پایان دوره اول ریاست جمهوری خود وعده‌های ارائه شده به اسرائیل در خصوص حل بحران‌های این رژیم با محیط اطراف آن را عملی سازد. ترامپ به خوبی می‌داند که ایران و حزب‌الله لبنان دو مورد از قوی‌ترین دشمنان اسرائیل هستند و حل این منازعه جز در صورت از بین بردن این دو گروه که تهدیدی موجودیتی برای اسرائیل به شمار می‌روند، امکان پذیر نخواهد بود.

** بازدارنده‌های تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان

غیبت دو ماهه نصرالله در انجام سخنرانی‌های دوره‌ای خود گرچه برای مدتی به ماده تبلیغاتی رسانه‌های رژیم صهیونیستی و تریبون‌های تبلیغاتی غرب در منطقه تبدیل شده بود، اما اظهارات دیشب نصرالله علاوه بر بی‌اعتبار کردن رسانه‌های دروغ پرداز، نشان داد که حرکات محور مقاومت حساب شده بوده و بر خلاف رژیم صهیونیستی و موضعی که آویخای ادرعی سخنگوی ارتش در واکنش به اظهارات نصرالله مطرح کرد، دچار انفعال و رفتارهای شتابزده نمی‌شود.

سخنان دیشب دبیرکل حزب‌الله لبنان به همان اندازه که احتمال دست‌اندازی جدید رژیم صهیونیستی به لبنان یا سوریه را مطرح کرد، به همان اندازه هم معادلات و محاسبات رژیم صهیونیستی برای آغاز عملیات نظامی در جبهه‌های خارجی را نیز با پیچیدگی بیشتری مواجه کرد.

بیشتر بخوانید:

روحانی به سید حسن نصرالله چه پیغامی داد

کارشناسان مسایل راهبردی منطقه اعتقاد دارند که اظهارات نصرالله در خصوص ناوگان موشک‌های دقیق حزب‌الله و سناریوهایی که رد ادعاهای صهیونیست‌ها در خصوص پایان دادن به تهدید شهر الجلیل از سوی رژیم صهیونیستی مطرح کرده بود، عامل بازدارندگی محور مقاومت لبنان در برابر رژیم صهیونیستی را به صورت قابل توجهی تقویت کرد.

نصرالله تاکید کرد که شهر الجلیل حدود صد کیلومتر مرز با لبنان دارد، بنابراین چگونه ممکن است حزب‌الله لبنان برای انتقال گسترده نیروهای خود به این منطقه در هر جنگ احتمالی تنها از چهار تونل استفاده کند و سطح وسیعی از دشت‌ها و مناطق قابل عبور را نادیده بگیرد.

رژیم صهیونیستی از مدتی پیش راهبرد «تقابل بین جنگ‌ها» را برای پیشبرد اهداف خود در منطقه دنبال می‌کند، به گونه‌ای که اقدامات رژیم صهیونیستی فراتر از اقدامات عادی و کمتر از حدی است که طرف مقابل بخواهد نسبت به آن واکنش نشان دهد. با این وجود این راهبرد، لبه تیزی دارد که سقوط از آن در باتلاق جنگ منطقه‌ای بسیار محتمل است.

رژیم صهیوینستی تصور می کند که ورود سوریه به جنگ با تروریست‌ها و اشغالگران خارجی باعث شده این کشور توان مقابله با تهدیدات و خطرات رژیم اسرائیل را نداشته باشد، لذا شرایط کنونی را برای تجاوزهای خود به سوریه مهیا می‌داند، اما نگرانی‌هایی نیز در این مسیر وجود دارد.

متن کامل سخنرانی را بخوانید:

دارد، به تعداد کافی هم دارد / عملیات تونل اسرائیل کاملاً شکست خورد / گزینه‌های مقاومت روی میز استمقاومت موشک نقطه‌زن

ایتی بارون کارشناس مسائل راهبردی رژیم صهیونیستی در گزارشی که آکادمی مطالعات امنیت داخلی اسرائیل آن را منتشر کرده، آورده است که خطرات موجود در مرحله جنگ بین جنگ‌ها طی سالهای گذشته افزایش پیدا کرده است. بر اساس این گزارش موجودیت روسیه در سوریه از پایان سال ۲۰۱۵ ضرورت هماهنگی با این کشور در روند استفاده از زور را افزایش داده و تغییر سیاستهای سامانه‌های دفاع ضد موشکی سوریه نیز باعث بازبینی تدابیر در انجام حملات شده است. علاوه بر اینکه آمادگی بیشتری برای استفاده از موشک‌های مختلف برای حمله به اراضی اسرائیل از سوی دشمن بویژه در سوریه وجود دارد. علاوه بر اینها موجودیت ایران در سوریه نیز باعث شده اسرائیل حساسیت بیشتری نسبت به دوری از خطرات افزایش تنش در منطقه داشته باشد.

فارغ از تمام اینها، ایجاد آرامش در بسیاری از جبهه های سوریه در برابر گروه‌های تروریستی و آزادسازی بخش قابل توجهی از اراضی این کشور باعث شده ارتش سوریه حاشیه مانور بیشتری در روند تقابل احتمالی با رژیم صهیونیستی داشته باشد. بارون می افزاید که تمامی این موارد باعث شده که خطرات ناشی ازعملیات اسرائیل در داخل سوریه افزایش پیدا کند و انجام این حملات نیازمند بازبینی‌ها و بررسی‌های دقیق‌تر باشد.

با این وجود تحلیلگران منطقه‌ای معتقدند که در صورتی که رژیم صهیونیستی نخواهد جنگ تازه‌ای را در جبهه لبنان یا سوریه به راه بیاندازد، تنها دستاوردی که تا ماه مارس و قبل از برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی خواهد داشت، ادامه حملات و تجاوزهای آن به سوریه است.

این در حالی است که گزینه مذکور نیز با تهدیدات دمشق مبنی بر هدف قرار دادن فرودگاه تل‌آویو و اظهارات دیشب دبیرکل حزب‌الله لبنان در خصوص احتمال کشیده شدن این حملات به جنگ منطقه‌ای با محدودیت‌های جدیدی مواجه شده است.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین در سخنرانی دیشب خود باب تازه‌ای را در مورد درگیری‌های منطقه ای باز کرده و اعلام کرد که واکنش به حملات رژیم صهیونیستی به سوریه یک تصمیم در محور مقاومت است و تنها منحصر به حزب‌الله لبنان نیست، این بدان معناست که ورود به جنگ منطقه‌ای در صورت ادامه تجاوزات رژیم صهیونیستی به تمامیت ارضی سوریه یا لبنان می‌تواند یک جنگ منطقه‌ای را ایجاد کند که جریان‌هایی از جمله سوریه و لبنان و گروه‌های مقاومت فلسطینی و حتی ایران را نیز شامل شود

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • قریشی IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  55 91
  کلام این بزرگوار همیشه مایه آرامش ما و بدخوابی صهیونیستهاست .خداوند در پناه الطاف واسعش حفاظتش بفرماید .
 • یس IR ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  39 32
  موافقم شدید. این برای ایران خیلی زحمت کشیده خدایش
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  40 84
  سلام و درود خدا بر سید مقاومت
  • ارش IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
   و لعنت خدا بر منفی دهندگان
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  20 28
  هفته گذشته دکتر بشار جعفری نماینده جمهوری عربی سوریه در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل به صهیونیست ها هشدار داد که ارتش عربی سوریه در پاسخ به حملات فرودگاه تل آویو را مورد حمله قرار خواهد داد. سیدحسن نصرالله در مصاحبه زنده با شبکه المیادین به عنوان سخنگوی محور مقاومت همین سخنان را به شکل دیگری بیان نمود تا حساب دست اسرائیلی ها و امریکایی ها بیاید. خصوصا که این سخنان به عنوان محور مقاومت مطرح گردید.
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  34 21
  راسته میگن سرطان داره چون تحریم شده نمیتونه بره کشوری دیگه خودشو معالجه کنه؟
 • ضدصهیونیسم IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  منفی میدی حالا داشته باش!!!! وقتی تو دنیا فقط سید حسن (نصرالله) براساس فرمایش امام خامنه ای عزیز داره در برابر سگهای هار اسرائیلی مقاومت میکنه فقط کسی منفی میده که یا رژیم صهیونیستی کودک کش رو دوست داره یا خودشم مزدور رژیم صهیونیستیه!!!! قابل توجه اتاق فکر 300 که بچه های مقاومت زدن داغونش کردن و الان تو خاک غصبی فلسطین دارن میزنن تو سرشون
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  21 96
  با سلام و احترام درود، سخنان سیدحسن نصرالله وحشت صهیونیست های غاصب را برانگیخته، به امید آن روز که در نقشه جهان خبری از اسرائیل اشغال گر نباشد، ان شاء الله
  • ناشناس IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
   28 6
   وقتی اسرائیل نباشه در آن روز چه اتفاقی میافتد؟ آیا لابی یهود و مراکز سرمایه گذاری عظیم دنیا تسلیم کشورهای اسلامی میشوند یا یهود دوباره به جای دیگری میرود ؟ آیا هیچوقت در مورد این فکر کردید؟ باید اطلاعات خود را در مورد تاریخ یهود بالاتر ببریم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس