علی اکبر صالحی نمایه

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برجام اجماع جهانی علیه ما را خنثی کرد و امروز دانش هسته ای را با آهنگی پیش می بریم و ساخت دو نیروگاه جدید را در دستور کار داریم .

به گزارش مشرق، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی هسته ای، سه شنبه شب در برنامه رو در رو از شبکه چهار سیما با محور چهل سالگی و شکوه هسته ای بیان کرد: علم صنعت هسته ای را پس از ۳۰ سال مهار کردیم.


وی تصریح کرد: با تراکم تجارب و قوانین سیالات و فیزیک و دینامیک در قالب نرم افزار درآوردیم و نرم افزار را راستی آزمایی کردیم.


رئیس سازمان انرژی هسته ای ادامه داد: امروز می توانیم هر سفارشی را در دانش هسته ای انجام دهیم و به علم هسته ای دست یافتیم و در بسیاری از عرصه ها امکان طراحی و تولید تجهیزات هسته ای داریم.

بیشتر بخوانید:

علی‌اکبر صالحی: نگذاشتیم ملت شهد عزتمندی را بچشند

نخستین تولید UF4 تا پایان سال رونمایی می‌شود


صالحی یادآور شد: تحقیق و توسعه در صنعت هسته ای مستمر بوده و امروز به علم هسته ای دست یافتیم و جوانان و دانشمندان هسته ای می توانند سوخت هسته ای را با محاسبات فراوان مدیریت کنند.


وی خاطر نشان کرد: تا به امروز روس ها به ما می گفتند چیدمان سوخت ودر قلب رآکتور چگونه باشد و امروز جوانان ایرانی به این محاسبات دست یافتند.


رئیس سازمان انرژی هسته ای ادامه داد: در تحقیق و توسعه هیچ محدودیتی نداریم و در ماشین های سانتریفوژ محدودیت هایی داشتیم و البته از نظر طراحی نرم افزاری محدودیتی نداشتیم.


صالحی گفت: برای تولید انبوه یک سانتریفوژ برای اروپایی ها ۸ سال زمان نیاز است و ما ۱۰ سال زمان نیاز داریم و امروز ۳ سال گذشته و برای آن زمان گرفتیم.


وی خاطر نشان کرد: آمریکایی ها سانتریفیوژ ۳۰۰ سو را طراحی کردند و هنوز تولید نکردند و اروپایی ها در نوع ۸۰ سو را در دست دارند و ما بر روی ۲۴ سو ۳ سال است که کار می کنیم و هر روز به مشکلاتی برخوردیم و انواع تست ها را انجام دادیم.


رئیس سازمان انرژی هسته ای یادآور شد: سانتریفوژ دستگاه گران قیمتی است و در نوع سانتریفیوژ آی آر وان به نرخ خرابی ۲ درصد رسیدیم.


صالحی تصریح کرد: سوخت هسته ای هم مانند بنزین رو به بهبود است و سوخت بوشهر ظرف دو سال آینده سوخت بهتری خواهد بود.


وی ادامه داد: در رآکتور تهران سوخت ۲۰ درصد را شروع کردیم و به سرانجام رساندیم و آن را بر اساس مهندسی معکوس انجام دادیم و کار بسیار دشواری بود.


رئیس سازمان انرژی هسته ای در همین رابطه گفت: خانم شرمن گفت که مهندسان اروپایی حیرت زده شدند و الان برای رآکتور تهران خودمان طراحی را آغاز کردیم و این یعنی بهبود کارکرد و عملکرد رآکتور تهران.


صالحی در مورد انتقادات رآکتور آب سنگین و اینکه قلب رآکتور با بتن پر شده، گفت: چاله رآکتور اراک یک کالاندریا که مخزن قرار گرفتن سوخت است را خارج کردیم و از آنجاییکه طراحی عوض می شود، مخزن را خارج کردیم تا مخرن جدید را قرار دهیم.


وی افزود: آن زمان من لوله های مشابه را برای مخزن سوخت رآکتور اراک خریداری کردم و فقط یک نفر در کشور اطلاع داشت و همان شخص اول نظام و لوله های مخزن سوخت رآکتور را با بتن پر کردیم و لاله لوله های دیگری داریم.


رئیس سازمان انرژی هسته ای خاطر نشان کرد: با فتو شاپ نشان می دهند در چاله رآکتور سیمان ریختند و حتی در نماز جمعه هم گفتند.


صالحی افزود: رآکتور اراک ساخته نشده بود و گفتند می تواند ۸ کیلو پلوتونیم می تواند تولید کند و برای ساخت سلاح کافی است و در مذاکرات خواستند اقدامی انجام دهند که سوخت سلاح را تولید نکند.


وی همچنین طراحی رآکتور اراک را قدیمی خواند و ادامه داد: اگر پلوتونیم در اراک تولید می شد همزادی داشت که مسئله را پیچیده می کرد.


رئیس سازمان انرژی هسته ای تاکید کرد: فرصتی پیش آمد تا رآکتور را بر اساس طراحی جدید انجام دهیم و خودمان طراحی کنیم و ۸ کیلو پلوتونیم را به یک کیلو برسانیم.


صالحی افزود: طراحی های ما در مورد اراک مُهر تایید بین المللی دریافت کرد.


وی همچنین در پاسخ به پرسش مراد عنادی که پرسید آیا ممکن نبود تایید آژانس را محور قرار دهید و لوله ها را بتن نریزید؟ بیان کرد: اروپایی ها نگران بودند ما نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی را روزی در کشور راه ندهیم.


رئیس سازمان انرژی هسته ای در رابطه با سوخت نیروگاه اتمی در بوشهر گفت: سوخت بوشهر با نیروگاه تهران فرق دارد و قدرت نیروگاه اتمی بوشهر ۱۰۰۰ این و غلاف سوخت بسیار مهم است و باید جنس خاصی داشته باشد.


صالحی ادامه داد: چهار ماه قبل موفق شدیم جنس زیرکورییوم را برای غلاف سوخت نیروگاه اتمی تولید کنیم.


وی همچنین اظهار کرد: عده ای تخصصی در دانش هسته ای ندارد و اظهار نظر می کردند و مکاتباتی هم انجام می دادند و مدعی تولید و ساخت در صنعت هسته ای بودند.


رئیس سازمان انرژی هسته ای تاکید کرد: با لطف خدا موفق به تولید غلاف سوخت رآکتور شدیم.


صالحی با اشاره به تصویری از رآکتور هسته ای اراک بیان کرد: این چاله رآکتور و هیچ اثری از بتن نیست و خبرنگاران هم بازدید کردند.


وی در مورد تاثیر برجام بر صنعت هسته ای گفت: مقام معظم رهبری اجازه نمی دادند که صنعت هسته ای با برجام متوقف شود و همچنان اکتشاف و استخراج ما با قدرت پیش می رود.


رئیس سازمان انرژی هسته ای افزود: ۳۰ تن کیک را ۱۰ روز دیگر از اردکان به اصفهان منتقل می کنیم و ساخت نیروگاه های جدید را طبق ماموریت در دست داریم.


صالحی افزود: بیش از ۱۰ هزار میلیارد سرمایه برای نیروگاه اتمی دو و سه بوشهر را تا تابستان سال آینده بتن ریزی خواهیم کرد.


وی ادامه داد: تحقیق و توسعه را ادامه می دهیم و آی آر چهار و پنج را به تولید انبوه می رسانیم و آی آر شش پس از هشت سال در حال تست است.


رئیس سازمان انرژی هسته ای تاکید کرد: با متخصصان هسته ای صحبت می کنیم و با وجود آنکه می توانیم ۳ ای آر هشت داشته باشیم چند ماه صبر می کنیم.


صالحی در مورد غنی سازی ۲۰ درصد گفت: الان مواد اولیه را داریم و در حال ساخت سوخت ۲۰ درصد هستیم و مانند سال ۶۶ که از آرژانتین سوخت خریدیم، سالها ذخیره داشتیم و اگر الان ۲۰ درصد تولید کنیم انبار می کنیم در حالیکه توانمندی ۲۰ درصد به قوت خود باقی است.


وی تاکید کرد: در حال حاضر تولید سوخت ۲۰ درصد را داریم و توانایی تولید ۲۰ درصد را هم داریم که البته اگر ۲۰ درصد را تولید کنیم خلاف برجام است.


رئیس سازمان انرژی هسته ای یادآور شد: رهبری و رئیس جمهور فرامینی را در مورد صنعت هسته ای صادر کردند برای پیشران هسته ای و ما با سرعت پیش می رویم و طوری عمل کردیم که قابل ایراد نیست.


صالحی ادامه داد: ما تنها کشور هستیم که اعلام کردیم پیشران هسته ای انجام می دهیم.


وی گفت: حضرت آقا دستور دادند مقدمات ساخت ۱۸۰ سو را فراهم کنیم و در چارچوب مقررات آژانس سالن مدرن را ایجاد کردیم.


رئیس سازمان انرژی هسته ای افزود: الان می توانیم آی آر ۶ را که در در ۱۰ ماه ۱۸۰ هزار سو تولید کند را فراهم کردیم.


صالحی همچنین به یو سی اف اصفهان پرداخت و گفت: ۴۰۰ تن اورانیوم به تولید خود اضافه کردیم و پس از ۱۱ سال یوسی اف اصفهان را راه انداخیم.


وی افزود: سالن مدرن سانتریفوژ را که ۱۱ سال زمان نیاز داشت احداث کردیم.


رئیس سازمان انرژی هسته ای در مورد بد عهدی آمریکا گفت: اقداماتی که گفتیم در فناوری هسته ای روی آنها فکر می کنیم و بحث فنی برجام به گونه ای بود که خلاف مقررات و توافق ها نیست.


صالحی در مورد منافع برجام و ماندن در فرجام گفت: کشتی های ما متوقف بود و صدور نفت ما به کمتر از یک میلیون بشکه رسیده بود و تلاش می کردیم تا دلار منتقل کنیم و مایحتاج مردم با کشتی به کشورهای همسایه می رفت و با لنج جا به جا می کردیم.


وی ادامه داد: الان اجماع جهانی علیه ما نیست و قطعنامه سازمان ملل علیه ما نیست و من مسئول فنی هستم و در همین رابطه می گویم با فرجام چیزی را از دست ندادیم و همه کارهای خود را طبق یک آهنگ درست انجام می دهیم.


رئیس سازمان انرژی هسته ای در پایان گفت: تقاضا داریم صدا و سیما با دوربین خود بیاید و دستاوردهای هسته ای را ببیند که داریم نیروگاه جدید می سازیم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  19 3
  شما وقتی بر اساس برجام حداقل تا 2025 اجازه تولید یک فروند رو هم نداری چرا میگی توانش رو داریم؟
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  16 7
  هشت کیلو پلوتونیوم برای تولید سلاح هسته‌ای! کل برگ برنده همین بود که دادی رفت حاجی...هشت کیلو برای ساخت 80 بمب کافی بود
  • IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
   2 0
   اشتباه منفی زدم
 • IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  20 4
  اگر که توان ساخت بمب اتمی را داشتند الان جرات نمیکردند به ما زور بگویند و تحریم کنند
  • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
   5 2
   جواب بی گناهانی که در جنگ هسته ای کشته می شوند را شما میدهید؟ سلاح هسته ای اگر قدرت داشت غزه را برای اسرائیل نگه می داشت یا مانع شکست آن در سال 2006 در لبنان می شد
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  4 1
  باید زودتر میکردید که کردید اما در حد همین هم خوبه
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  2 2
  باید قوی بشیم و با یک حمله سنگین نظامی به امریکا کارشو یک سره کنیم
  • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
   0 2
   خخخخخخخخخخخخخ
  • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
   4 2
   هر نوع نبردی که میان ایران و امریکا انجام شود قطعا بازنده اش ما هستیم. قدرت نظامی امریکا بسیار بیشتر از ایران است. اما مشکل امریکا این است که پاسخ ایران غیرقابل پیش بینی است. و سوال اساسی این است که آیا تمدن آمریکا (نه کشور امریکا) توانایی تحمل تلفات ناشی از واکنش ایران را دارد؟
  • FR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
   0 1
   چشم.
 • DE ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
  4 0
  قربونتون اگه کیک خامه شکلاتی خدمتتون هست یه کمی هم برای برو بچ کنار بگذارید.کیک حکومتی که متاسفانه تقسیم شد رفت پی کارش گیر ما مردم اصلن نیومد.
 • CA ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
  3 1
  میشه این کیکارو خورد؟!
 • IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
  9 2
  شما اگر عرضه داشتید نزدیک هشت تن اورانیوم بیست درصد غنی شده رو مفت و مجانی سوتش نمی کردید. شما اگر عرضه داشتید سانتیریفویژهای فردو را تو انبار نمی کردید. دانشمندان هسته ایمون رو بیکار نمی کردید. این حرف های جدیدتون هم فقط در حد پرتاپ ناموفق ماهواره بود که قمپوز در می کردید. کدخدا پرستی و پیشرفت های علمی و تکنولوی!!!!!!!!!!!! شما همون بهتره بروید با امضای جان کریتون خوش باشید. آقای صالحی والله و بالله و تالله تو مجلستون یادتون میاد؟ کم چاخان حواله ملتت بکن.
 • IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
  4 0
  آفتابه لگن هفت دست صبحانه نهار هیچی می گه بدون برجام فروش نفت ایران شد یک میلیون بشکه مرد حساب همین الان هم که یک میلیون بشکس
 • IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
  5 0
  ول کن بابا دوباره حوصله بتن ریزی و از دست رفتن تلاشها و سرما یه ها رو نداریم
 • عباس IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
  3 0
  عجب رویی دارند غرب گرایان وابسته
 • CA ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
  2 0
  شاید اروپا سر عقل بیاد که بنظرم خواهد آمد!
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
  0 0
  دوتا نه ،سه تا درست کردی به ترامپ یه زنگ بزن بیاد سه تا هزار ازتون بخره...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس