صالحی

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی به اندازه کافی داریم و از توان بالقوه برای بازگشت پذیری هسته‌ای هم برخورداریم.

به گزارش مشرق به نقل از صدا و سیما، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهدات برجام در قبال کشورمان و تمهیدات لازم برای بازگشت پذیری هسته‌ای در صورت نیاز هشدار داد: اگر بخواهیم می‌توانیم حجم و درجه غنی سازی خود را فوری افزایش دهیم.

بیشتر بخوانید

بازگشت دولت به سوخت ۲۰ درصدی

وی افزود: البته برگشت به قبل، تعبیر درستی نیست، این یعنی چیزی را از دست داده باشیم و بخواهیم آن را بازگردانیم، اما هیچ چیز را از دست نداده ایم بلکه برخی محدودیت‌ها را پذیرفته ایم که اثری بر صنعت هسته‌ای ما ندارد، زیرا همچنان به غنی سازی ادامه می‌دهیم؛ با این تفاوت که در گذشته ۴ یا ۲۰ درصد غنی سازی می‌کردیم اکنون به ۳ و ۶۷ صدم درصد رسیده است و پذیرفتیم که تا زمان معین، غنی سازی ۲۰ درصد متوقف شود.

صالحی گفت: اکنون به غنی سازی ۲۰ درصد نیاز نداریم، زیرا به اندازه چند سال، ذخیره اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی داریم و اگر تولیدی هم داشته باشیم باید آن را ذخیره کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: اینکه غربی‌ها می‌گویند جلوی غنی سازی ۲۰ درصدی ما را تا ۱۰، ۱۲ سال گرفته اند برای آن است که چیزی برای گفتن به مردمشان داشته باشند وگرنه ما ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی به اندازه کافی داریم و توان بالقوه برای بازگشت را نیز نگه داشته ایم.

وی داشتن حجم مشخصی از اورانیوم غنی شده را یکی از تعهدات برجامی ایران دانست و تاکید کرد: البته این نیز محدودیت نیست، زیرا اگر اراده کنیم می‌توانیم محدودیت ۳۰۰ کیلوگرم را برداریم. اکنون درحدی فعالیت می‌کنیم که به حجم ۳۰۰ کیلوگرم نرسیم، اما اگر از برجام خارج شویم می‌توانیم از این حجم بالاتر برویم و از آن برای تبدیل به سوخت لازم برای رآکتور اراک استفاده کنیم.

صالحی افزود: ما به اندازه‌ای ذخیره اورانیوم غنی شده نگه می‌داریم که نیازهای کشور را تامین کند پس این موضوع نیز محدودیت محسوب نمی‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی، تولید نکردن فلز اورانیوم را از دیگر محدودیت‌های پذیرفته شده برجام دانست و گفت: البته قبل از برجام نیز این فلز را تولید نمی‌کردیم؛ در عین حال این محدودیت نیز برای زمان مشخصی است.

وی با بیان اینکه اکنون نیازی به تولید فلز اورانیوم نداریم، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران توان بالقوه تولید فلز اورانیوم را دارد چنانکه ۱۵ سال پیش اعلام کرد که این فلز را در حد آزمایشگاهی تولید کرده است. ما کارخانه تولید فلز اورانیوم نداشته ایم، اما اگر بخواهیم می‌توانیم مقدمات ساخت این کارخانه نیز ایجاد کنیم.

صالحی، محدودیت دیگر برجام را مربوط به رآکتور آب سنگین اراک دانست و افزود: برخی درباره رآکتور اراک طوری صحبت می‌کنند که افکار عمومی تصور می‌کند این رآکتور کار می‌کرده است در حالی که هنوز راه اندازی نشده بود و تا رسیدن به مرحله نهایی، کار زیادی داشت.

وی با رد ادعای بتن ریزی در این رآکتور تصریح کرد: هرچه می‌گوییم فقط در برخی لوله‌های آن بتن ریخته شده است، برخی با انتشار عکس‌های فوتوشاپی، چاله رآکتور را پر از سیمان نشان می‌دهند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به فرایند مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک گفت: طراحی رآکتور قدیمی مربوط به ۵۰ تا ۶۰ سال پیش روسیه بود، اما اکنون در حال مدرن شدن و بهینه سازی است تا کارآمدی آن افزایش یابد و بتواند تولیدات متنوع بیشتری داشته باشد.

صالحی افزود: در واقع هیچیک از این محدودیت‌ها، محدودیت نیست، زیرا همه بالقوه در اختیار ماست و اگر بخواهیم می‌توانیم حجم و درجه غنی سازی را فوری افزایش دهیم.

وی در پایان اظهار داشت: یگانه تفاوت وضع کنونی با قبل از برجام این است که اکنون در حال ساخت دو نیروگاه هسته‌ای جدید مانند نیروگاه بوشهر هستیم که قبل از برجام وجود نداشت، اما پس از برجام توانستیم با برقراری روابط علمی با اروپا، امکانات علمی زیادی کسب کنیم درحالی که در گذشته هیچ همکاری علمی با ما نداشتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
  3 17
  شما 20 درصد اورانيوم دارين.ما 20تومن پول نداريم
  • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
   10 1
   بنظرم شکست پرتاب مهواره مشکوکه خصوصا اینکه از دانشگاه اصلاح طلب امیرکبیر بیرون آمد. نوع بیانیه دانشگاه خطاب به روحانی موید این ادعاست. چون سودسیاسی این شکست را اصلاح طلبان و خود دولت که ۶سال هایتک را تعطیل کرد میبرند یعنی در اذهان مردم بیندازند که: به ما چه که ماهواره پرتاب کنیم تو این گرونی!!؟ اینها غیر از سلطان رانت ، سلطان فریبکاری هم هستند
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
  22 1
  ماله بکش
  • شایان GB ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
   1 0
   دقیقا
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
  16 1
  فقط خائنین قراردادی مانند برجام با کشورهای بیگانه می بنندند در مذاکرات برجام جامی نمایندگان واقعی ملت ایران خالی بود
 • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
  4 22
  من از بیکاری دارم به مُردن فکر میکنم اینا دنبال غنی سازی هستن.
  • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
   5 0
   همان بهتر که بمیری
 • US ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
  8 0
  اگر رو کاشتند سبز نشد!!
 • سوخته IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
  10 0
  همراه دولت بی تدبیر اگر مثل قبل قسم جلاله بخوری حرفت را ....... اصلا روی شماها نمی شود حساب کرد
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
  8 0
  رجز خوانی بسه دیگه....
 • IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
  10 1
  وقتی رهبری میگه انرزی هسته ای یه زمانی حق مسلم ما بود الان نیست تو یه چیز دیگه میگی اخه شماها چرا حرف رهبر گوش نمیدید چرا گم نمیشید برید
 • ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  4 0
  میدونیم دارین میدونیم میتونین منتهی مشکل اینجاست که نمیخواین افزایش بدین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  2 1
  به این سوالات ساده اگر می توانید جواب دهید: 1- چرا پرتاب ماهواره ها با آنکه از سال 92 آماده بود تا الان به تعویق افتاد؟ 2- چرا برخلاف دفعات قبل اینبار پرتاب ماهواره با اعتراض اروپا و آمریکا مواجه نبود و با آنکه روحانی اعلام کرد قصد پرتاب ماهواره دارد آنها اینبار هیچ اعتراض و شکایتی نکردند؟ 3- چرا روحانی که همواره مخالف ماهواره و موشک بود ناگهان طرفدار آن شد؟ آنهم در اوج فشارهای اقتصادی به مردم؟
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  1 0
  برو استاديوم تشويق کن
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  0 0
  چرا بابت به سخره گرفتن ملت و کشور با این آقایان برخورد نمی شود ? لطفا تعجیل فرموده ملت را شاد نمایید..
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  1 0
  چرا بابت به سخره گرفتن ملت و کشور با این آقایان برخورد نمی شود ? لطفا تعجیل فرموده ملت را شاد نمایید..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس