العریبی

با گذشت ۵۰ روز از دستگیری حکیم العریبی، فوتبالیست بحرینی در تایلند، تعهد فیفا به حقوق بشر زیر سوال رفته است.

به گزارش مشرق، العریبی توسط حکومت بحرین به اغتشاش و حمله به یک پاسگاه پلیس محکوم شده بود که سال ۲۰۱۴ از این کشور گریخت و به استرالیا پناه برد. او سال ۲۰۱۷ توانست در این کشور پناهندگی سیاسی بگیرد و حدود ۵۰ روز پیش، برای ماه عسل به کشور تایلند سفر کرد. با درخواست حکومت بحرین، العریبی توسط پلیس تایلند بازداشت شد که این موضوع، واکنش‌های بسیاری از سوی مقامات استرالیا به همراه داشت.

در حقیقت دولت استرالیا که خود را موظف به حفاظت از العریبی می‌دانست از دولت تایلند درخواست کرد که سریعاً او را آزاد کنند و مقدمات بازگشت او به استرالیا را فراهم سازند. با این حال، در دادگاهی که در تایلند تشکیل شد، فوتبالیست بحرینی محکوم شناخته شد و حکم بازداشت او صادر شد. این حکم می‌تواند مقدمات استرداد او به بحرین را هموار کند. العریبی که به ده سال حبس در بحرین محکوم شده، مدعی شده که در زمان دستگیری اش در زادگاهش، مورد شکنجه قرار گرفته و در صورتی که به بحرین استرداد داده شود، جانش در خطر خواهد بود.

در همین حین، نگاه‌ها به فیفاست که به موضوع ورود کرده و شرایط آزادی او را فراهم کند ولی فعلاً خبری از اقدام عملی فیفا با گذشت ۵۰ روز از این واقعه نشده است. جان دیدولیکا، مدیر اجرایی اتحادیه فوتبال استرالیا که در حال حاضر در امارات حضور دارد در این رابطه گفت: " فکر می‌کنم اتفاقی متحیر کننده در حال رخ دادن است. رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا، شیخ سلمان، شخصی بانفوذ در بحرین است و یک فوتبالیست بحرینی در تایلند در زندان است. حکیم پیش تر در سال ۲۰۱۵ اعلام کرده بود که حکومت بحرین او را مورد شکنجه قرار داده و از جامعه فوتبال خواسته بود از شیخ سلمان حمایت نکنند."

شیخ سلمان ابن ابراهیم الخلیفه، یکی از مدیران ارشد ورزشی در بحرین بود که ۱۵۰ ورزشکار در این کشور به خاطر شرکت در اعتراضات دستگیر شدند. با حضور او بر صندلی ریاست AFC، شیخ سلمان از مدیران ارشد فیفا نیز به حساب می‌آید.

پس از انتخاب جیانی اینفانتینو به عنوان رئیس فیفا، کنفدراسیون جهانی فوتبال سعی بر جنگیدن با فساد و رشوه در فوتبال داشت و همچنین تلاش شد تا قوانین حقوق بشری نیز در ارکان این کنفدارسیون برقرار شود. پس از دستگیری العریبی توسط اینترپل، فیفا درخواست آزادی او را به مقامات تایلندی ارائه کرده بود. حال با گذشت ۵۰ روز از دستگیری العریبی، شیخ سلمان همچنان به سکوت خود ادامه داده و وجهه حقوق بشری فیفا نیز با شک و شبهات بسیاری همراه شده است.

دوره شیخ سلمان در ماه آوریل سال جاری میلادی به پایان می‌رسد ولی او قصد دارد برای انتخابات بعدی نیز کاندیدا شود. حال باید دید واکنش فیفا و AFC به این پرونده جنجالی با بالا گرفتن انتقادات و اعتراضات چه خواهد بود.

منبع: ورزش سه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس