کد خبر 927447
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳
خصوصی سازی

واگذاری 100 درصد سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» به عنوان بزرگترین خصوصی سازی از نقطه قیمت گذاری تا برگزاری مزایده و انتقال آن میان برنده اول و دوم با شائبه و ایرادهای عجیبی مواجه است.

به گزارش مشرق، واگذاری کشت و صنعت دشت مغان که از آن به عنوان بزرگ‌ترین واگذاری سال از سوی سازمان خصوصی سازی نام گرفته در میان هیاهوی این روزها از چشم منتقدان و حتی نهادهای نظارتی پنهان مانده است.

برای یافتن سرنخ‌های واگذاری پر شائبه سهام کشت و صنعت دشت مغان که ابتدا در جلسه هیات واگذاری در ۲۵ دی ماه ۱۳۸۹ به تصویب می‌رسد و در خرداد ۱۳۹۶ به بیش از ۲ هزار و ۵۲۳ میلیارد تومان قیمت گذاری می‌شود باید به ۷ سال قبل بازگشت.

جایی که در دویست و ششمین جلسه هیات واگذاری که ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۰ با حضور کلیه اعضاء در محل سالن شهید مطهری وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار می‌شود در خصوص شرکت‌های خدمات حمایتی کشاورزی و پشتیبانی امور دام کشور و کشت و صنعت دامپروری مغان مقرر می‌شود اقدامات لازم جهت ارزیابی سهام آن شرکت‌ها توسط سازمان خصوصی‌سازی صورت گیرد و از خدمات سازمان حسابرسی جهت ارزیابی شرکت‌های بزرگ از جمله شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان استفاده شود.

تصویر هوایی از شرکت کشت و صنعت و دامپروری دشت مغان

*پرونده کشت و صنعت دشت مغان روی میز هیات واگذاری

سپس در سیصد و بیست و نهمین جلسه هیات واگذاری که در ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۶ در محل سالن جهاد اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل می‌شود قیمت پایه و شرایط واگذاری ۱۰۰ درصد سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» مشتمل بر ۴۰ درصد سهام شرکت «ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس» جهت واگذاری از طریق مزایده مطرح می‌شود.

از سمت راست: میر علی اشرف پوری حسینی رییس سازمان خصوصی سازی و علی طیب نیا رییس وقت هیات واگذاری در دولت دهم

*قیمت اول ۲,۵۲۳ میلیارد تومان

پس از بحث و بررسی و موافقت با کسر ۴هزار و ۷۶۷ هکتار از اراضی شرکت بنا به درخواست وزارت جهاد کشاورزی جهت انجام امور حاکمیتی و اقدامات سازمان توسعه‏‌ای شرکت شهرک‌های کشاورزی، قیمت پایه هر سهم شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» به مبلغ ۷ هزار و ۹۳۱ ریال جمعاً به مبلغ ۲۵ هزار و ۲۳۸ میلیارد و ۹۳۳ میلیون و ۳۸۳ هزار ریال به ‏صورت نقد و اقساط شامل ۱۰ درصد نقد و مابقی در اقساط ۸ ساله طی ۱۶ قسط با فواصل زمانی۶ ماهه از طریق مزایده به تصویب می‌رسد و مقرر می‌شود درصورتی ‏که سهامدار عمده شرکت «ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس» تمایل به فروش سهام خود داشته باشد، سازمان خصوصی سازی نسبت به درج این موضوع در آگهی اقدام نماید.

*۵ نوبت مزایده در ۵ ماه عجیب

پس از این مصوبه سهام شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان مطابق با مستندات سازمان خصوصی سازی طی یکسال در ۵ نوبت روانه میز فروش مزایده‌های غیر بورسی این سازمان می‌شود.

بار اول در ۹ مرداد ماه ۱۳۹۶ و بار دوم در ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۶ بر روی میز فروش خصوصی سازی قرار می‌گیرد اما مشتری برای آن پیدا نمی‌شود. در مرحله سوم سازمان خصوصی سازی بلوک ۱۰۰ درصدی سهام کشت و صنعت دشت مغان را در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۶ به مزایده می‌گذارد که در شب عید سال ۹۷ باز هم بدون مشتری بر روی میز فروش باقی می‌ماند.

در نوبت بعدی نیز برای بار چهارم در ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۷ بلوک ۱۰۰ درصدی سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» بر روی میز فروش گذاشته می‌شود تا به این ترتیب سازمان خصوصی سازی بار دیگر این بلوک را به بهانه نداشتن مشتری به هیات واگذاری عودت دهد.

ساختمان اداری سازمان خصوصی سازی در شهرک غرب تهران

* رقص دلار روی کیک نصف شده مغان

بازگشتی که مطابق با دستور العمل واگذاری شرکت‌های مشمول اصل چهل و چهار قانون اساسی می‌بایست از قیمت پایه اعلام شده زد تا مشتری برای آمدن پای میز مزایده رغبت نشان دهد.

در این مقطع زمانی، نرخ هر دلار آمریکا در بازار آزاد به قیمت ۴,۴۹۰ تومان افزایش یافته و این در حالی است که سازمان خصوصی سازی طی دست کم دو ماه متوالی تمام تلاش خود را با برگزاری مزایده‌های پی در پی و همزمان با نوسانی شدن قیمت ارز، برای واگذاری این دارایی بزرگ به عنوان عملکرد دولت در اجرای قانون اصل ۴۴ عزم خود را جزم کرده است.

بر اساس گزارش فارس، در سیصد و چهل و دومین جلسه هیات واگذاری در ۲ تیر ماه ۱۳۹۷ که در محل سالن جهاد اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد بطور شفاف قیمت جدید هر سهم شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» با کاهش ۴۳ درصدی نسبت به قیمت قبلی تصویب شد. نصف شدن قیمت واگذاری این دارایی عظیم در مقطع زمانی فوق در حالی است که قیمت هر دلار آمریکا در بازار غیر رسمی تهران به ۸,۷۰۰ تومان رسیده است.

تصویر ماهواره ای از منطقه کشت و صنعت دشت مغان اردبیل

در این جلسه قیمت پایه و شرایط واگذاری ۱۰۰ درصدی سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» متعلق به شرکت مادرتخصصی شهرک‌های کشاورزی جهت واگذاری از طریق مزایده عمومی مطرح و پس از اعاده و افزودن ارزش کارشناسی اراضی قابل انتقال به شرکت مذکور موضوع مصوبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۶ و در مقابل، خروج و کسر ارزش عرصه و اعیان ساختمان‌های مورد نیاز شرکت مادرتخصصی ذیربط، با قیمت پایه هرسهم به مبلغ ۵۵۳ تومان و ۴ ریال جمعاً به مبلغ ۱۷ هزار و ۶۱۰ میلیارد و ۸۸۶ میلیون و ۹۳۸ هزار ریال به ‏صورت نقد و اقساط شامل یک هزار میلیارد ریال نقد و مابقی در اقساط ۹ ساله طی ۱۸ قسط با فواصل زمانی۶ ماهه از طریق مزایده عمومی مورد تصویب قرار می‌گیرد.

* مزایده پنجم شیرین می‌شود

به عبارتی در این مقطع زمانی مطابق با نرخ روز هر دلار آمریکا در بازار آزاد، هیات واگذاری در ازای پرداخت ۱۱ میلیون و ۴۹۴ هزار و ۲۵۳ دلار پول نقد و اقساط ۹ ساله بابت مابقی این وجه از سوی خریدار به حساب خزانه کل کشور، با واگذاری مجموعه دشت مغان موافقت می‌کند.

مقرر شد در آگهی عرضه سهام اعلام شود خریدار از دوسال تنفس در پرداخت بدون احتساب سود فروش اقساطی بهره‌مند خواهد شد. بعلاوه اینکه برنده این مزایده پس از دو سال تنفس، می‌تواند وجه معامله را به صورت اقساط ۹ ساله و نرخ سود سالیانه فقط ۱۰ درصد با سازمان خصوصی سازی تسویه کند. همچنین اگر خریدار بخش خصوصی یا تعاونی باشد از مزیت پرداخت پلکانی اقساط و افزایش دوره تنفس به سه سال نیز برخوردار می‌شود.

به این ترتیب برای مزایده مذکور در نوبت پنجم که ۲ مرداد ماه ۱۳۹۵ برگزار می‌شود سه متقاضی پیدا می‌شود. مزایده ای که قیمت آن نسبت به مزایده قبلی تا حدود ۵۰ درصد کاهش یافته اما همزمان در مقابل نرخ دلار و به تبع آن املاک و مستغلات با افزایش عجیب و منحصر به فردی مواجه شده است.

*برنده مزایده چه کسی بود؟

در این مزایده برادران صرافان از طریق پوسته ای به نام شرکت توسعه بازار سرمایه تهران که در کنترل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه قرار دارد برنده مزایده اعلام می‌شوند.

رقبای بعدی وی در این مزایده که پاکات پیشنهادی خود نسبت به قیمت پایه را با قیمت‌های کمتری نسبت به صرافان اعلام کرده بودند به ترتیب شامل یونس ژائله مالک شیرین عسل و هلدینگ گسترش کشاورزی پارس وابسته به بنیاد مستضعفان می‌شدند.

سپرده شرکت در این واگذاری نیز معادل با مبلغ ۵۲۸ میلیارد و ۳۲۶ میلیون و ۶۰۸ هزار و ۱۴۰ ریال تعیین شده بود.

*سناریویی با بازیگردانی خصوصی سازی

از اینجا به بعد ماجرای واگذاری ۱۰۰ درصد سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» با بازیگردانی سازمان خصوصی سازی وارد فاز جدیدی می‌شود.

فعالان بازار سرمایه می‌گویند برادران صرافان که از ماه‌ها قبل از مزایده، برای شرکت در این واگذاری خود را به هر دری برای دست و پا کردن رقمی بالغ بر ۱,۰۰۰ میلیارد تومان به عنوان وجه نقد مورد نیاز برای تامین حصه نقدی زده‌اند به دلیل عدم نقدینگی کافی، حتی در مذاکرات خود از جمله با شرکت دانایان پارس پیشنهاد مشارکت و یا قرض گرفتن این مبلغ را ارائه کرده‌اند.

در این رفت و آمدها، برادران صرافان متوجه ارزندگی شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» و دارایی‌های آن شده و در مذاکرات خود پیشنهاد شراکت با سرمایه‌گذاران دیگر را حذف می‌کنند.

*رقابت حتی بعد از اعلام برنده ادامه دارد

پس از اعلام برنده واگذاری کشت و صنعت و دامپروری دشت مغان از سوی سازمان خصوصی سازی، یونس ژائله که در فروردین ماه ۹۶ نیز در کنار صرافان، علی محمدخانی سهامدار عمده بیمه میهن و سرمایه گذاری دانایان پارس متعلق به شرکت‌های تابعه هلدینگ ساختمانی وابسته به محمدمهدی احمد آخوندی، رقابت دو روزه‌ای را برای تملک سهام کنترلی ۴۲.۶۲ درصدی شرکت فروشگاه‌های زنجیره ای رفاه تجربه کرده بود به دلیل شناخت کامل از شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» به عنوان یکی از مشتریان شیر خشک، از طریق دادستانی اردبیل از دو کانال مختلف شروع به پیگیری و اعتراض نسبت به قیمت گذاری و نحوه واگذاری این دارایی می‌کند.

*اعلام انصراف خریدار از اوین

پس از بازداشت دو تن از خانواده صرافان در مرداد ماه به دلیل تخلف از سپردن ضمانت نامه بانکی و همزمان با بالا گرفتن اقدام‌های سلبی و دستگیری اخلال گران ارزی، گفته می‌شود این دو نفر از معامله سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» در همان دوران بازداشت در زندان اوین انصراف می دهند. در این دوره زمانی یعنی مرداد ماه امسال قیمت هر دلار در بازار آزاد به مرز ۱۰ هزار تومان بازگشته است.

به گزارش فارس مطابق با تشریفات مزایدات و دستور العمل و های اجرایی آن، شخص مزایده گذار این اختیار را دارد که با همان قیمت قبل در زمان واگذاری به نفر اول، این معامله را به نام نفر دوم تمام کند و این در حالی است که مجموعه صرافان در مرداد ماه امسال از این مزایده به خواست خود انصراف داده‌اند.

*نامه‌ای عجیب که کار دست خصوصی سازی داد

مطابق مستندات سازمان خصوصی سازی، در ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۷ به یونس ژائله اعلام شد که «با توجه به مزایده فروش سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» در تاریخ ۲ مرداد ماه ۱۳۹۷ بنا به تصمیم هیات عامل این سازمان، شرکت شیرین عسل و شرکا برنده مزایده شده است.»

بر همین اساس از وی درخواست شد مبلغ یک هزار میلیارد تومان وجه نقد را به عنوان حصه نقدی این مزایده تا ۲۸ آذر ماه امسال به حساب تمرکز وجوه حاصل از واگذاری‌های بنگاه‌ها_سازمان خصوصی سازی_ خزانه داری کل واریز کند.

نامه سازمان خصوصی سازی به یونس ژائله مالک شرکت شیرین عسل

این ماجرا در شرایطی است که در زمان برگزاری مزایده مذکور در ۵ مرداد ماه امسال قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد به نرخ ۹۶۳۰ فروخته می‌شد اما در مهر ماه به یکباره بازار ارز از قیمت ۱۹ هزار تومانی دلار نیز رونمایی می‌کند.

اما مشخص نیست در مزایده‌ای که در ۲ مرداد ماه امسال برگزار و در ششم همان ماه برنده آن شرکت توسعه بازار سرمایه وابسته به فروشگاه رفاه اعلام شده است، سازمان خصوصی سازی بر اساس چه تفسیر و اصولی از ادبیات برگزاری مزایدات، تصمیم می‌گیرد که در ۲۱ آذر ماه ۹۷ شرکت کشت و صنعت و مغان را به نفر دوم شرکت کننده در این مزایده واگذار نماید؟

یونس ژائله رقیب صرافان در مزایده کشت و صنعت دشت مغان

*کلاه گشادی که بر سر دولت و خصوصی سازی رفت

در حالی که پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مصاحبه‌های خود اذعان می‌کند که واگذاری ۱۰۰ درصد سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» با توجه به احتساب سود اقساط سالیانه آن به قیمت ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان انجام شده است اما با یک حساب و کتاب بسیار ساده می‌توان دید که چه امتیاز ویژه‌ای در این واگذاری اعطا شده است.

چرا که مطابق با مفاد آگهی واگذاری سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» به خریدار، این امتیاز داده شده که علاوه بر دو سال تنفس، اقساط ۹ ساله این واگذاری را با نرخ سود سالیانه فقط ۱۰ درصد با سازمان خصوصی سازی تسویه کند.

*پرسش بی پاسخ از رئیس خصوصی‌سازی در یک انتقال دارایی

حال این پرسش بی پاسخ از رییس سازمان خصوصی سازی بوجود می‌آید که با توجه به انصراف برنده اول این مزایده و همچنین زمان تصویب قیمت پایه سهام ۱۰۰ درصدی شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» در هیات واگذاری و در عین حال اختلاف شدید نرخ ارز در بازار آزاد با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی اعلام شده از سوی معاون اول رییس جمهور در اردیبهشت ماه امسال، چرا باید این شرکت عظیم کشاورزی با همان شرایط و قیمت قبلی به متقاضی دوم این مزایده منتقل شود. اما از برگزاری مجدد مزایده با شرایط جدید صرف نظر شود؟

* حساب و کتاب عجیب در مهستان

آیا تعیین نرخ سود ۱۰ تا ۱۲ درصدی برای ۱۱ سال آینده در این مزایده که به گفته پوری حسینی بزرگ‌ترین واگذاری خصوصی سازی در دولت روحانی نام گرفته با توجه به جهش قیمت‌ها و نوسان نرخ ارز از زمان مصوبه هیات واگذاری تا زمان برگزاری مزایده و انتقال مجدد آن به خریدار دوم، غیر منطقی نیست؟

اظهار نظرهایی همچون مقایسه قیمت گذاری سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» با پفک و شکلات در حالی تیترهای ژورنالیستی را برای رسانه‌ها در این روزها رقم زده که به نظر می‌رسد با توجه به انصراف برنده اول در مزایده مذکور و در عین حال جهش سه برابری قیمت ارز از زمان تصویب قیمت پایه سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» در هیات واگذاری تا هفته پایانی آذر ماه امسال، این مزایده با سکته ای زمانی مواجه شده که برای ترمیم آن، برگزاری مجدد مزایده فروش ۱۰۰ سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» با تعیین قیمت جدید ضروری است.

* از شوخی تلخ دولت تا یک واگذاری شیرین با طعم عسل

از این رو انتقال این شرکت به مالک شرکت شیرین عسل با توجه به نامه سازمان خصوصی سازی و همچنین زمان قیمت گذاری این شرکت همچنان با ابهام و شائبه مواجه بوده و چیزی نخواهد ماند جز ایجاد رانتی کلان که پرداخت اقساط آنرا برای خریدار جدید تبدیل به شوخی تلخی برای دولت خواهد کرد.

*و باز هم رد پای مجتمع گوشت اردبیل

در آخر اینکه بر اساس مستندات اعلام شده از سوی فرماندار اسبق مغان، «شرکت بین الملل ساختمان و صنعت ملی» به مدیرعاملی سیدمحمود حسینی و نایب رئیسی «شرکت خدمات مدیریت سرمایه مدار» از سهامداران و اعضای حقوقی هیات مدیره «شرکت توسعه بازار سرمایه تهران» (وابسته به فروشگاه رفاه)، در حالی به عنوان خریدار اول «کشت و صنعت و دامپروری مغان» نیز اعلام شدند که رد پای رئیس سازمان خصوصی سازی و بستگان وی بطور غیر مستقیم و از طریق مجتمع گوشت اردبیل در «شرکت بین الملل ساختمان و صنعت ملی» هویدا است.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  54 2
  بابا چه خصوصی سازی تمام اینهای که ایناروخریدن شما یه تحقیق بکنین همشون یا سیاستمدارن یا فک وفامیل این دولتی ها که تمام املاک رو با نصف قیمت خریدن زدن به اسم خودشون
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  54 2
  بهتر است تیتر بزنید کلاه گشادی که سر ملت رفت وگرنه دولت مردان در این مزایده ها کلی به جیب زدند
  • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
   35 1
   احسنت تبتر درست اینه کلاه گشادی که بر سر ملت رفت + سند
  • اصلاح طلب AU ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
   16 3
   نوش جونمون مردم رای دادند خیلی هم راضی اند
 • سلطان پروری IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  28 0
  نمیدونم کجان اونایی که به همه چی حتی ریخت و قیافه و کاپشن احمدی نژاد انتقاد میکردن، هیچکس از این دوستان نمیخان یه توضیحی بدن؟ این دولت دیگه با خار و مادره هرچی رانت خاریه وصلت کرده!
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  20 0
  بلا نسبت شما ایرانی جماعت دزد.
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  20 0
  چه بخور بخورایی هست...ایناازکجا میارن اینهمه پول و موقعیت خوب رو؟؟!؟!؟
 • IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  19 2
  مصداق ۴درصدی ها
 • RO ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  11 0
  این دولت خودش کلاه گشادی بود که بر سر ملت گذاشته شد .
 • سید رضا IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  8 0
  خصوصی سازی در ایران جواب نمی ده ! چون مفسده داره !
 • پيام AE ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  9 0
  خجالت آوره. همه اين واگذاري ها از سال ٧٠ تا حالا را بايد يه هيّئت بي طرف كارشناسي غير وابسته به جناحهاي سياسي بررسي دقيق بكنه مورد به مورد . و يه گزارش شفاف مورد به مورد بدهند به مردم. و هر كدوم كه ذره اي ابهام داره همه طرفين واگذارنده و خريدار را دادگاهي كنند.
 • SE ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  10 0
  یک مشت دزد مسئولین را هم میخرند
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  11 0
  ژن خوب که میگن اینها هستند ما مردم هم که از کره ی مریخ اومدیم و نامحرم و غریبه هستیم
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  7 0
  قوه قضاییه که استجازه هم گرفته دیگه منتظر چیه . حتما یابد قتل بشه تا ورود کنن.دهه هشتاد یادمه یه دوره چینی ها سفت و سخت با مفسدین برخورد کردن و دهها نفرو اعدام کردند حالا ببین خبری از فساد تو چین میشنوی . همه اینها بخاطر کم کاری نهادهای نظارتی و قوه قضاییه است . دادستان باید بعنوان مدعی العموم باصلابت ورود کنه و این سرمایه های ملی به مردم برگرده
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  3 0
  این خصوصی سازی نیست دزدی سازی شرکت های بزرگ دولتی که برای مردم اند باید سهامش خرد کنند به مردم بدن مثل سهام عدالت این واگذاری وقتی ارزش پول اومده پایین دزدی دزدی
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
  4 0
  فقط و فقط و فقط ایران نیازمند یه شهاب سنگ درست و درمون هستش تا تبدیل به یه اراضی بکر بشه و شاید دوباره روزی ساخته بشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس