تشویق دختران به رقص

افزایش ناگهانی صفحات با محوریت «رقص» در فضای مجازی به خصوص اینستاگرام یکی از سوالات کاربران بی‌شمار این شبکه اجتماعی پرطرفدار است. اما واقعا چرا در یکسال گذشته محتوای رقص در این شبکه زیاد شده‌است؟

به گزارش مشرق، دستگیری چند دختر رقاص جوان اینستاگرامی و پخش اعترافات آنها از تلویزیون، چند ماه قبل خبر اول رسانه‌های خبری و اجتماعی کشور شد. دختران جوانی که با رقصیدن مقابل لنز موبایل توانسته بودند مخاطبان زیادی برای خودشان دست و پا کنند. اما این خبر مخاطبان زیادی را نیز درگیر محتواهای رقص در شبکه‌های اجتماعی کرد و برایشان این سوال به وجود آمد که چرا در یک‌سال گذشته این دست محتواها که اغلب توسط دختران جوان ساخته و منتشر می‌شود زیاد شده‌است؟ چرا با وجود خبر این دستگیری‌ها باز هم دختران جوان دیگری این ریسک را می‌پذیرند تا جایی که «ایسپا» مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در گزارشی اعلام کرد میان محتواهای فرهنگی مؤثر در اینستاگرام با بررسی از روی میزان لایک، کامنت و میزان مشاهده، محتوای رقص در اینستاگرام از ۹ درصد سال ۹۶ به ۲۴ درصد سال ۹۷ تا پایان شهریور ماه رسیده‌است.

می‌رقصم تا مشهور شم

صفحه اکسپلورر اینستاگرامتان را باز کنید و محتواهایی که روی صفحه‌تان می‌آید را همینطور آرام آرام در ذهن‌تان دسته بندی کنید. بریده فیلم‌های حاشیه‌ساز برنامه‌های تلویزیونی، حواشی زندگی هنرمندان و صفحات آشپزی و تبلیغات و چندین صفحه دیگر که احتمالاً دسته‌بندی‌ها را در ذهن شما خراب می‌کند. در چندوقت گذشته چند صفحه و چند دختر با سن‌های مختلف حتی از خردسال تا بیست و چندسال دیدید که در قاب گوشی و مقابل چشم شما در حال رقصیدن هستند؟ کودکانی که لباس‌های بزرگسالانه‌تری پوشیده‌اند و همه توان کودکانه‌شان را به کار می‌گیرند که رقص بهتری داشته باشند تا مخاطبان بیشتری آنها را بپسندند و فیلم رقص‌شان در صفحاتی که به طور اختصاصی به این موضوع می‌پردازند باز نشر شود و بتوانند با شهرتی که به دست می‌آورند برای خودشان تبلیغات جذب کنند. کودکانی که می‌توان به یقین «کودک کار مجازی» صدایشان کرد.

می‌رقصم تا آهنگش بگیره

قصه رقص‌های مجازی توسط دختران جوان که این روزها رفته رفته به خردسالان هم رسیده تنها به راهی برای مشهور شدن و گرفتن تبلیغات ختم نمی‌شود. کافیست صفحه یکی از رقاص‌ها را مشاهده کنید و ببینید که پر است از فیلم‌های یک دقیقه‌ای از تکه آهنگ‌هایی با نام و نشان مشخص، که صاحب صفحه مدتی با آن تمرین کرده تا محصول نهایی رقصش را به بهترین نحو در صفحه‌اش ارائه دهد. معامله‌ای اقتصادی که به نفع خواننده و بند موزیک روی کار هم تمام می‌شود.

اهالی موسیقی اصطلاحی به نام «هیت» شدن دارند. هیت شدن یک آهنگ یعنی یک آهنگ به یکباره از همه جا شنیده می‌شود، به موبایل‌ها راه پیدا می‌کند و داخل گوش جوان‌ها و موسیقی‌ دوست‌ها می‌شود به ضبط صوت و دستگاه پخش ماشین‌ها می‌رسد. این الزاماً به معنی کیفیت خوب یک آهنگ نیست. بلکه تنها به معنی فراگیری آن است. در سالهای اخیر بارها دیده‌ایم که بندهای خیلی ضعیف موسیقی، تنها با هیت شدن کارهایشان یک شبه ره صدساله را طی کرده و پول‌دار شده‌اند.

سوال اینجاست که آیا موسیقی‌های مورد استفاده در این رقص‌ها صرفاً به‌دلیل زیبایی‌شان مورد استفاده قرار می‌گیرد یا این حرکت با هماهنگی صاحب اثر موسیقی است؟ آیا خود بندها و خوانندگان برای هیت شدن کارهایشان به رقاص‌های مجازی پناه می‌آورند و یک همکاری دو طرفه تشکیل می‌دهند؟ آیا رقاص‌ها اصلاً سفارش موسیقی می‌گیرند. برای همین به برخی از این صفحات پیام دادیم و درخواست کردیم که آیا مایل هستند روی یک آهنگ درخواستی که برایشان می‌فرستیم فیلم تولید کنند؟

خانم الف یکی از رقاص‌های اینستاگرامی است که چندی قبل نیز دستگیر شد و این‌طور که از حال و هوای صفحه پیداست بعد از دستگیری و آزادی از ایران رفت. به خانم الف پیام دادیم و درخواست همکاری کردیم. جالب آنکه خانم الف ما را به اکانت آقای میم مدیر برنامه‌اش بود ارجاع داد و این‌طور که از محتوای این صفحه و باقی صفحه‌ها پیداست آقای میم مسئول تدوین و مونتاژ فیلم‌های این خانم و تعداد دیگری از رقاص‌ها نیز هست.

پول بده رو آهنگت برقصم

خانم سین یکی دیگر از رقاص‌های مجازی‌ست و با صفحه‌ای بیش از ۲۰۰ هزار فالوئر فعالیت دارد. به خانم سین درخواست همکاری برای یک آهنگ دادیم که به ما قیمت معادل یک و نیم میلیون تومان برای هر پست را داد و گفت در صورت همکاری‌های بیشتر، این مبلغ مشمول تخفیف شده و به یک میلیون و دویست هزارتومان هم می‌رسد. مبلغی که شاید توقع می‌رفت به دلیل هزینه‌های مادی و معنوی تولید این فیلم و ریسک دستگیری و اتفاقات مشابه، حداقل بیش از این مبلغ باشد.

این خانم درجواب این سوال که تاکنون با چه کسانی همکاری داشته جواب داد که همه همکاری‌هایش با خوانندگان و بندهای موسیقی در صفحه مجازی‌اش وجود دارد.

چالش رقص آقای خواننده

با پیگیری درباره رقص دختران جوان روی موسیقی خوانندگان به گزارشی از تی‌وی‌پلاس رسیدیم که «بابک جهانبخش» خواننده باسابقه موسیقی پاپ اشاره کوتاهی درباره این شگرد جدید خوانندگان برای هیت شدن کارهایشان می‌کند و از این موضوع به عنوان یک شیوه زشت و خجالت‌آور یاد می‌کند.

با این حال برخی خوانندگان زیرزمینی این روزها حتی در صفحه‌هایشان چالش رقص راه می‌اندازند و از مخاطبان دعوت می‌کنند که روی آهنگ‌هایشان برقصند و فیلم‌هایشان را ارسال کنند تا در صفحه شخصی خواننده بارگذاری شود. هدف این خواننده‌ها این است که آهنگ تازه‌شان در فضای مجازی به بهانه فیلم‌های رقص چندین و چندباره تکرار و شنیده شود.

شگرد مبتذلی که باید فکری به حالش کرد

تعداد دختران رقاص در صفحات اینستاگرام روز به روز در حال افزایش است و سن این دختران روز به روز در حال کاهش. این روند نشان می‌دهد که ترفند خوانندگان و گروه‌های تازه‌کار و بعضاً حتی مجاز موسیقی برای فراگیری کارشان جواب داده و ادامه این روند می‌تواند دختران زیادی را به امید کسب درآمد به رقاص‌های مجازی تبدیل کند. پیش از این، مسئولان با فعالان موسیقی داخل کشور که موسیقی‌هایشان از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای یا سایت‌های تأیید نشده تبلیغ و منتشر می‌شد برخورد می‌کردند که این موضوع حتی با محرومیت‌های مجوز نیز همراه بود. به نظر می‌رسد مسئولان باید امروز فکر جدی‌تری به حال این شیوه تازه تبلیغی بکنند که مستقیماً فرهنگ و اعتقادات مردم را نشانه رفته است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  39 93
  هرچیزی رو بیشتر منعش کنید بیشتر باب میشه .
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
   88 22
   تو غلط کردی آشغال اگر اینطوریه لواط و کودک آزاری و حیوان آزاری رو هم آزاد کنیم تا زیاد نشه
  • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
   36 3
   آره بخاطر همینه طرفدارهای شیطان زیادن
  • IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
   12 1
   یکی از وظایف مدارس و رسانه ها اگاهی دادن به خانواده هایی که بدونن چه خطراتی فرزندانشون و حتی خودشون و خانواده شون تهدید میکند، متاسفانه خیلی از بزرگترها با نااگاهی فیلم هاشون در معرض دید میگذارن، چه برسه به کودکان و نوجوانان. این وسط اگه رسانه ملی جامعه رو اگاه کنه خیلی از مشکلات پیش نمیاد
  • IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
   5 1
   کودک آزاری که رایجه.مگه قانون اجازه ازدواج دختربچه ها رو نمیده؟
  • محمد IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
   14 1
   حدیث داریم که میفرماید در روزگاری که مردم مشغول دنیا و معصیت هستند تو مشغول خدا و عبادت باش
  • IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
   6 0
   لابد برای همین بچه ها را نباید از دست زدن به قفسه دارو ها منع کنیم چون بیشتر دلشان می خواهند بخورند! لابد چون در اروپا و آمریکای عزیزتان این چیزها را منع کرده اند حالا کار به ازد.اج با حیوانات کشیده است!
  • IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
   3 0
   بیشتر نمیشه. اگه شما یه چیزی شنیدی اینه که انسان به چیزی که منع شه حریص میشه .نه اینکه بیشتر شه
 • IR ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  55 20
  نسل لاابالی
 • IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  38 28
  اینستاگرام فیلتر کنید به جاش توئتیر رفع فیلتر کنید
  • حسام AE ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
   20 52
   عقل شما مال 100 سال پیشه بجای فرهنگ سازی فیلتر؟
  • سید IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
   22 3
   فرهنگ‌سازی؟ شیب؟ بام؟ صفحه سرچ اینستا پر از تصاویر مستهجنه!‌ چی رو فرهنگ‌سازی کنند؟ اینکه مردم نرند تو اینستا؟ اینکه می‌رند تو اینستا موقع سرچ سقف نگاه کنند؟ والا ۷-۸ سال پیش یه سایتی دو تا عکس یکم ناجور داشت، ۲۴ ساعته فیلتر می‌شد. نمی‌دونم چی بر سر این حاکمیت افتاده که استهجان و عریانی در اینستا موج می‌زنه و فیلتر نمی‌شه. محتوای سکس یوتیوب به‌شدت کمتره و فیلترش کردن؛ اصلا می‌فهمند دارن چی کار می‌کنند؟ مذهبیون جامعه به‌نحو فزاینده‌ای به این جمع‌بندی می‌رسند که حریم سیاسی نه حریم مذهبی و خانواده ملاک برخورد حاکمیته…
  • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
   18 0
   چرا چین فیلتر میکنه چرا کشورای اروپایی که قبله تونه صفحات وفیلتر میکنن مگه به قول شما اونجا آزادی نیست چرا آمریکا فیلتر میکنه بعضی از سایتا رو اگه فقط احتمال تخلف بدن .ملت میندازن تو گونی .... چون توی سایت یه کلمه بر ضدشون نوشتن
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  45 11
  چه کسی فکری بکنه؟ این دولت؟ وزارت ارشادش؟...
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  45 19
  ظاهرا دخترای ما باید همه کاری بکنند جز یک زندگی اصولی
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  58 9
  بی سواد ها بفهمید . اینها مواهب برجام است چرا درک نمی کنید
  • ناشناس IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
   13 16
   پرفسور تو خیلی باسوادی و تئوری نسبیت رو کشف کردی دمت گرم
 • ناشناس IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  37 33
  شما اختلاس گران و رانت خواران رو بگیرید و آقا زاده ها رو ساپورت نکنید . بقیه چیزها حل میشه 4 تا دختر بچه بنا به اقتضای سنشون می رقصند و خسته می شن و می ذارند کنار زیاد جوش نزنید که دستتون رو شده مشرق جان
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
   27 23
   اتفاقا اختلاس به راحتی حل میشه ولی ابتزال و انحطاط فرهنگی اگر جلوش گرفته نشه با پول حل شدنی نیست
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  6 1
  چشم . مسئولان هم نشسته بودند دستور شما برسه !
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  37 18
  همین دخترایی که هرغلطی دلشون میخواد میکنند,حرمتم حالیشون نیست؛پس فرداحتما یه اتفاقاتی براشون میفته؛احمقها راه میفتن میگن آی ناموس فلان شد!آی دختر مظلوم!....احمقها ,این انگلها حرمتشون,امنیت زنها ,پاکی جامعه ,رو قربانی جاه طلبی وپولپرستی کردند!
 • ناشناس IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  17 19
  اگر دخترهای رقاص اینستاگرام بدونن که بااین کارشون هیچ پسر غیرتی نمیاد از اینها خواستگاری بکنه همچین حماقتی نمیکنن پدر مادرها بهوش باشید
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  10 1
  تنها نرقص ، با من برقص ، اینجا برقص ، واسم برقص ، هر جوری که برقصی تو واسم خرهستی......
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  9 3
  وَمَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ﴿۵ وَمَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ﴿۵ وَمَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ﴿۵ وَمَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ﴿۵ وَمَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ﴿۵
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  12 1
  آيه و ترجمه بسم الله الرحمن الرحيم ويل لكل همزة لمزة (1) الذى جمع مالا و عدده (2) يحسب اءن ماله اءخلده (3) كلا لينبذن فى الحطمة (4) و ما اءدرئك ما الحطمة (5) نار الله الموقدة (6) التى تطلع على الا فدة (7) إ نها عليهم مؤ صدة (8) فى عمد ممد (9) ترجمه : بنام خداوند بخشنده مهربان 1 - واى بر هر عيب جوى مسخره كننده اى ! 2 - همان كس كه مال را جمع آورى و شماره كرده (بى آنكه حساب مشروع و نامشروع كند). 3 - گمان مى كند كه اموالش سبب جاودانگى او است ! 4 - چنين نيست كه او مى پندارد، به زودى در حطمه (آتشى خردكننده ) پرتاب مى شود. 5 - و تو چه مى دانى حطمه چيست ؟ 6 - آتش برافروخته الهى است . 7 - آتشى كه از دلها سرمى زند! 8 - اين آتش بر آنها به صورت دربسته است . 9 - در ستونهاى كشيده و طولانى !
 • علی IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  15 13
  بعضی برای پول وشهرت دست به فاحشگی ورقاصی می زنند
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  2 2
  مشرق بجای تویتر ی صفحه در اینستا گرام بذار از دنیا عقبی هااا
 • مجتبی IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  6 17
  هر کس مسول زندگی خودشه . و اینکه شما به ازادی و ازاد زندگی کردن میگید فاحشگی . دلیل نمیشه ما هم به افراد محجبه بگیم امول و کولی
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
   2 0
   توی دهکده جهانی شما همه چیز به هم ربط داره تا حالا چیزی درمورد اثر پروانه ای شنیدی شما تو چهار دیواری خونت هرکاری خواستی بکن اما وقتی به جامعه وصل میشی حق نداری هر کاری دلت خواست بکنی
 • IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  0 2
  آشغال تا بیکاری و بی برنامگی هست همین خواهد بود خیلی ها از بیکاری و نداری حاضرن دست به هر کاری بزنن پس لطفا کاسیه داغ تر از آش نشو تو کار دیگران دخالت نکن نفست از جا گرم بلند میشه
 • IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  0 0
  ماشالا همه کارشناسن
 • سرباز گمنام IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  3 1
  برادر وخواهر من اول برو فرهنگش یاد بگیر بعد استفاده کنید وبزودی اینستا گرام هم مثل فیس بوک فیلتر خواهد شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس