ظریف نمایه

محمدجواد ظریف، در سخنرانی‌اش در کنفرانس بین‌المللی «دیالوگ رایسینا» در دهلی‌نو، تصریح کرد: «امروز به جای سلطه مردان قوی، نیازمند منطقه‌ای قوی هستیم».

به گزارش مشرق، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در کنفرانس بین‌المللی «دیالوگ رایسینا» در دهلی‌نو، پایتخت هند به ایراد سخنرانی پرداخت.

ظریف در سخنرانی خود گفت: من فکر می‌کنم که گفتگو و نظم مجدد جهانی مباحث مهمی هستند. گفتگوی واقعی نیازمند برابری و احترام متقابل است. سیاستمداران برای چندین قرن و حتی هزاره، بازی را بازی حاصل جمع صفر تعریف کردند. در این نوع نگاه، تنوع سیاسی، جغرافیایی، تمدنی و همه سطوح پیشرفت اقتصادی به عنوان تهدید تلقی می‌شوند و در قبال سیاست حذف در پیش می‌گیرند.

در همین زمینه:

فیلم / دیدار ظریف و وزیر خارجه هند

عکس / دیدار ظریف با وزیرامورخارجه هند

عکس / استقبال هندی‌ها از ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفت: ما امروز به جای سلطه مردان قوی، نیازمند منطقه‌ای قوی هستیم. از دیدگاه ما منطقه‌ای قوی شامل مؤلفه‌های زیر است: ۱- ثبات سیاسی و سرزمینی بومی، ۲- اتکا به مردم به عنوان منبع مشروعیت، امنیت و کامیابی، ۳- هماهنگی هویت‌های ملی و شهروندی منطقه‌ای، ۴- مشارکت همه کشورهای مرتبط منطقه‌ای در تضمین صلح در منطقه از طریق سازمان‌های منطقه‌ای یا ترتیبات مقتضی، ۵- اطمینان، تجارت و تعامل بیشتر میان کشورهای منطقه به جای قدرت‌های خارجی، ۶- روابط اقتصادی و تعاملات مردم‌محور که روی آوردن به جنگ را هزینه‌بر و غیرقابل دفاع کند، ۷- فرهنگ منطقه‌ای که امنیت ملی را منطبق بر امنیت منطقه‌ای کند، ۸- محیط منطقه‌ای پایدار.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین بیان کرد: با هند اشتراکات زیادی در شکل‌دهی چنین همسایگی، در جنوب، مرکز و غرب آسیا داریم. همچنین ما برای حرکت در این مسیر، مجدداً دست‌دوستی، خود را به همسایگان‌مان در منطقه خلیج‌فارس دراز می‌کنیم. گفت‌وگوی واقعی نیازمند جایگاه برابر و احترام متقابل و همچنین شناسایی منابع متنوع دانش و حکمت است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • DE ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  7 0
  ظریف: به جای سلطه مردان قوی، نیازمند منطقه‌ای قوی هستیم/ عمو ظریف مردان قوی منطقه ای قوی میسازند و مردان ظریف منظور ضعیف منطقه ای ظعیف میسازند. یه بار دیگه خوب فک کن بعد دوباره بگو.
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  2 0
  کاشکی زودتر حالیش بشه که این نظریاتش به درد لای جرز می خوره.
 • IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  0 0
  حرف های بی ارزش .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس