سفر ترامپ به عراق

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد: در عراق می‌مانیم تا مواظب ایران باشیم.

به گزارش مشرق، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه سفر از پیش اعلام نشده خود به عراق اعلام کرد: نیروهای آمریکا به شکلی قدرتمندانه و با برنامه از سوریه خارج خواهند شد.

رئیس جمهوری آمریکا در این خصوص ادامه داد: کاملاً حساب‌شده، کاملاً با برنامه (می‌رویم). همزمان، به حضور ایالات متحده در عراق ادامه می‌دهیم تا از احیای دوباره داعش جلوگیری کرده، منافعمان را حفظ کنیم.

وی در ادامه افزود: مراقب پتانسیل‌های شکل‌گیری احتمالی دوباره داعش هستیم و نیز می‌خواهیم مواظب ایران باشیم. حواسمان خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

دلهره و نگرانی ترامپ در سفر به عراق

مقایسه سفر «علنی» شمخانی و سفر «مخفیانه» ترامپ

ترامپ در نطقی که بیشتر به سخنرانی‌های انتخاباتی شبیه بود، ادعا کرد: از سوریه می‌رویم اما هر زمانی که لازم باشد، می‌توانیم به مواضع داعش حمله کنیم! ۲ سال پیش یعنی زمانی که من رئیس جمهور شدم، داعش بسیار قدرتمند بود. اما الان دیگر قدرتمند نیست. ۲ سال پیش به نقشه‌ای نگاه کردم و دیدم که بسیاری از نقاط قرمز روی آن مشخص است. اما الان فقط چند نقطه باقی مانده است. به باقیمانده‌های داعش حواسمان هست.

رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد: به دلیل این دستاوردها، اکنون نیروهای نظامی ما در سوریه می‌توانند پیش خانواده‌های خود بازگردند. برخی از آنها به اینجا در عراق آمده و می‌مانند؛ اما بسیاری از آنها به خانه بازمی گردند. سال‌ها پیش نیروهای آمریکائی به اینجا (سوریه) آمدند. قرار بود فقط ۳ تا ۴ ماه بمانند، خیلی وقت پیش بود. سال‌ها قبل بود. من از همان اول گفتم که مأموریت ما در سوریه این است که مراکز قدرتشان (داعش) را از آن‌ها پس بگیریم!

این مقام آمریکائی ادامه داد: هرگز قرار نبود در سوریه بی‌پایان بمانیم، قرار نبود که دائمی بمانیم. ۸ سال پیش رفتیم که فقط ۳ ماه آنجا باشیم؛ اما هیچ وقت آنجا را ترک نکردیم. اما الان داریم این کار درست را انجام می‌دهیم، داریم تمامش می‌کنیم.

وی ادعا کرد: هدف ما در سوریه پس گرفتن اراضی تحت کنترل داعش بود. بعضی گفتند که ما ۹۹ درصد آن را را پس گرفتیم! این آماری است که مدام مطرح می‌شود. اگر به نقشه هم نگاه کنید، به قبل و بعد، به نظر همان ۹۹ درصد می‌آید! کشورهای آن منطقه باید اقداماتشان را در این شرایط درمبارزه با داعش بیشتر کنند. آنها باید با باقیمانده‌های داعش مبارزه کرده و آن را بیرون کنند. آمریکا که نباید به نیابت از هر کشوری مبارزه کند؛ اگر قرار به این کار باشد، آنها باید هزینه مبارزه ما را پرداخت کنند. ما نمی‌خواهیم پلیس جهان باشیم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  11 3
  کمتر از ۸ ماه دیگه! بیشتر این نظامیا در تابوت به وطنشون برمیگردن!
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  1 0
  چطور نوری مالکی امریکایی ها را توانست بیرون بیندازد اما عبدلمهدی نمی تواند باید سریعا این جورثومه ی فساد شیطان بزرگ در عراق نابود شود
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  1 0
  آمریکا می خواهد با این حرف بگوید عراق یک منطقه اشغالی امریکا است و قصد دارد از خاک عراق به ایران حمله بنماید ایران هر تیری دارد باید بسوی این اشغالگران کربلا و نجف شلیک نماید
 • IR ۰۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  2 2
  زکی تو مواظب تونبون خودت باش باد نبره مواظبت از ما پیشکشت.
 • عباس IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  1 1
  اگر میخواهی مواظب ایران باشی چرا به غرب عراق استان الانبار رفتی استان الانباربه شرق سوریه و به داعشی ها نزدیک هست . اول دار ثم الجار داعش ها فرزندان آمریکا و ترامپ هستند
 • US ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  1 3
  از همه طرف محاصره و تحت نظر هستيم عراق تركيه اذربايجان افغانستان پاكستان و جنوب خليج فارس
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
   0 2
   خودتان خواستید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس