5

اگر گاهی اوقات احساس می‌کنید نسبت به عدد نوشته شده در شناسنامه‌تان پیرتر هستید، محققان دانشگاه "براون" دلیل این حس را دریافته‌اند.

به گزارش مشرق، یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه "براون" (Brown) آمریکا به تازگی متوجه شده‌اند که چرا برخی افراد احساس شادابی ندارند.

آنها پس از آزمایش قطعات مختلف دی‌ان‌ای ( DNA )، تفاوت‌های مربوط به سلامتی را که در جریان خون شناور هستند، کشف کردند.

محققان می‌گویند این روش یک روز برای سنجش سن بیولوژیکی شما استفاده خواهد شد که می‌تواند با سن شناسنامه‌ای شما مقایسه شود.

"نیکولا نرتی" پژوهشگر ارشد این مطالعه گفت: سالمندان سالم، در میان همه صفات دیگر، نمایه وراژنتیک افراد جوان را حفظ کرده‌اند. چیزهای زیادی در پیری با هم کار می‌کنند، اما روشن نیست که علت یا اثر آنها چیست.

وی افزود: با آزمایش ما موسوم به " cfDNA"، ما امیدواریم درک این تغییرات وراژنتیکی (اپی‌ژنتیک-epigenetic) و معنی آنها را بدست آوریم.

این تحقیق، میزان استرس سلولی درون بدن شما را تعیین می‌کند.

در این مطالعه، افراد مسن سطح بالاتری از گردش cfDNA را تجربه می‌کردند. محققان معتقدند یکی از دلایل این افزایش تعداد سلول‌های پیر این است که می‌تواند عوامل ترشحی فنوتیپ مرتبط با پیری را که منجر به التهاب می‌شوند، پنهان کند.

برای افراد جوان‌تر، نوکلئوزوم‌ها که یک واحد بسته‌بندی دی‌.ان‌.ای هستند و بخش‌هایی از دی‌.ان‌.ای هستند که در اطراف یک پروتئین پیچیده شده‌اند، از هم جدا شده‌اند. با این حال، در افراد مسن‌تر، عادی نبودند.

نرتی گفت: روش cfDNA تقریباً مانند یک پیغام در یک بطری است که شکل سلول را درون خود دارد و قبل از مرگ این پیغام عیان می‌شود. بسیاری از ماشین آلات سلولی در حفظ فاصله بین نوکلئوزوم‌ها دخالت دارند و این عناصر می‌توانند با پیر شدن شما از بین بروند.

نرتی ادامه داد: نوکلئوزوم‌ها از هم جدا یا متراکم نمی‌شوند. فاصله بین نوکلئوزوم‌ها تنها نشانگر خوانش تغییرات سلول‌ها است.

در حالی که این مطالعه تنها از داده‌های ۱۲ نفر ایتالیایی استفاده کرد، اما یک قدم مهم برای درک تغییراتی است که مردم هنگام پیری تجربه می‌کنند.

وراژن‌شناسی

وراژن‌شناسی یا وراژنتیک(Epigenetics) مطالعه اختلافات سلولی و فیزیولوژیکی است که به وسیله تغییر در توالی دی‌ان‌ای ایجاد نمی‌شود، اپی‌ژنتیک اصولاً مطالعه عوامل خارجی یا محیطی است که باعث روشن یا خاموش شدن ژن‌ها می‌شود و بر روی چگونگی خوانده‌شدن ژن‌ها اثر می‌گذارد.

از این رو، تحقیقات اپی‌ژنتیک در جستجوی توصیف دگرگونی‌های دینامیک در پتانسیل رونویسی سلول است. اگرچه استفاده از لفظ اپی برای توصیف پروسه‌هایی که توارث پذیر نیستند، بحث‌برانگیز است، این دگرگونی‌ها ممکن است توارث پذیر بوده یا نباشند.

بر خلاف ژنتیک که بر پایه تغییرات در توالی دی‌.ان‌.ای (ژنوتیپ) است، تغییرات در بیان ژن یا فنوتیپ سلولی اپی‌ژنتیک دلایل دیگری دارد. به این دلیل از پیشوند اپی برگرفته از επί- یونانی به معنای بالا، فراتر یا اطراف استفاده گردیده است.

مثال‌هایی از مکانیسم‌هایی که این تغییرات را ایجاد می‌کنند، متیلاسیون دی‌.ان‌.ای و اصلاحات هیستونی است که هر کدام باعث تغییر در بیان شدن ژن می‌شوند، بی‌آنکه تغییری در توالی دی‌.ان‌.ای مسئول ایجاد کنند.

بیان ژن به‌وسیله فعالیت پروتئین‌های سرکوبگر که به مناطق خاموش‌کننده دی‌.ان‌.ای می‌چسبند، کنترل می‌شود. این تغییرات اپی‌ژنتیکی ممکن است در طول تقسیم سلول و در دوران زندگی سلول و همچنین شاید طی نسل‌های متمادی باقی بماند، گرچه تغییری در توالی دی‌.ان‌.ای مسئول دیده نمی‌شود. در عوض این فاکتورهای غیرژنتیکی باعث می‌شوند تا ژن‌های یک ارگانیسم رفتار یا بیان مختلفی نشان دهند.

فنوتیپ

رُخ‌نمود یا فنوتیپ یا رُخ‌مانه(Phenotype) مانند خصوصیات بیوشیمیایی یا فیزیولوژیکی، خصوصیات قابل مشاهده یا صفت یک جاندار است.

فنوتیپ از بیان ژن‌ های یک ارگانیسم و همچنین تاثیر عوامل زیست‌محیطی و تعامل بین این دو نتیجه می‌شود. فنوتیپ یک ارگانیسم دستورالعمل‌های به ارث برده شده هستند که کد ژنتیکی را درون خود حمل می‌کنند. هیچ‌کدام از موجودات زنده با فنوتیپِ همانند، به یک شیوه عمل نمی‌کنند به این دلیل که ظاهر و رفتار با شرایط زیست‌محیطی و توسعه تغییر می‌کند.

به همین ترتیب، تمام موجودات زنده که به نظر یکسان می‌رسند، لزوماً فنوتیپ‌های یکسانی ندارند. تمایز فنوتیپ توسط "ویلهلم جانسون" در سال ۱۹۱۱ پیشنهاد شد تا تفاوت بین وراثت موجود زنده و آنچه که وراثت تولید می‌کند، روشن شود.

این تفاوت مشابه چیزی است که توسط "اوت ویزمن" پیشنهاد شده بود، که بین قسمت قابل تواری نطفه (وراثت) و سلول‌های سوماتیک بدن تمایز قائل شده بود.

نوکلئوزوم

نوکلئوزوم واحد ساختمانی کروماتین است. دی‌.ان‌.ای در داخل هسته سلول در محل‌هایی حدود ۲ دور به دور هشت مولکول پروتئین هیستون می‌پیچد و ساختاری را به وجود می‌آورد که نوکلئوزوم نام دارد.

در مرکز هر نوکلئوزوم، ۴ جفت پروتئین هیستون وجود دارد که رشته‌های دی‌.ان‌.ای تقریباً ۲ دور در اطراف آن می‌گردند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ناشناس IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  31 5
  تو یه مملکتی شب می خوابی و صبح پا میشی می بینی هستی و نیستی ات بر باد رفته و هیچ آینده ای نداری باید خوش تیپ و خوشگل بمونی ؟ نمی دونم شماها چند کلاس درس خوندین اما من بیسواد این رو می فهمم شما رو نمی دونم یه فکری به حال خودتون بکنید البته اگه فکری در کار باشه
  • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
   2 2
   این چیزها ربطی به سختی کشیدن نداره و تماما ژنتیکیه.آدم می شناسم بلایی نبوده در زندگی سرش نیومده باشه ولی در حوالی چهل سالگی شبیه بیست ساله هاست
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  13 2
  بااین وضعیت گرونی وبیکاری یه شبه پیر میشی
  • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
   9 5
   البته آخوندها از این قاعده مستثنی هستند.
  • IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
   3 1
   برای اینکه از بیکاری و گرانی چیزی نمی دانند.
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  4 3
  البته این مقاله فقط درباره آقایان بود . چون ما خانمها تا ۱۲۰ سالگی هم جوان هستیم . سن شناسنامه خانمها یک دروغ بزرگ ، بیش نیست .
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  8 0
  والا هیچی نفهمیدم از این مقاله ولی فک کنم چکیدش این بود که ژنتیکیه :))))
 • مجید AE ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  0 0
  پیرمونه دراوردن در
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  2 2
  خانمش اگر خوب باشه، جوان می مونه...
  • IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
   2 0
   الهی یه خوش اخلاقشو نصیب ما کن .بلند بگو آمیننننن :)
 • ناندل بورانی!! IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  1 0
  الهی بجانیاورندگان زودترپیربشن ما که باکلاسیم .
 • GB ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  1 4
  فقط زن خوب و خوش اخلاق باعث میشه مرد و خودش جون بمونه. من خودم از نزدیک شاهد این موضوع برای چند نفر بودم
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  0 2
  بابا همتون غلط کردین نه به فشار زندگی و نه ژنتیکیه ربط داره......این یه خطای از دیده چشم بحساب میاد..خخخخ
 • رضا IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  2 0
  مجرد بمون تا جوون باشی
 • سید رضا IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  0 0
  مشرق ! خوب حال می کنی ؛ با این شر و ورایی که بعضیا نظر میدنا !!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس