کد خبر 921690
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۶
وزیر دفاع آمریکا چرا استعفا کرد؟

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: استعفای وزیر دفاع آمریکا نشان می‌دهد، علاوه بر دستگاه سیاست خارجی که با ترامپ اختلاف نظر دارد، دستگاه‌های اطلاعاتی هم با ترامپ دچار اختلاف شدند.

به گزارش مشرق، حسن هانی‌زاده  با اشاره به مطرح موضوع خروج نظامیان آمریکا از سوریه و افغانستان گفت: تصمیم ناگهانی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور امریکا، برای خروج ازسوریه و افغانستان نشانه شکست استراتژی نظامی آمریکا در غرب آسیاست.

بیشتر بخوانید

پیامدهای امنیتی خروج آمریکا از سوریه و افغانستان

شروع رقابت نهادهای امنیتی و نظامی آمریکا با ترامپ

وی ادامه داد: بیش از دو هزار تفنگدار امریکایی در شرق فرات در سوریه حضور داشتند و در طول این مدت تلاش می‌کردند تا نیروهای شکست خورده گروهک تررویستی داعش را بازسازی کنند. با مقاومت ایران، روسیه و سوریه، تلاش‌های آمریکا برای انتقال گروهک‌های تروریستی از سوریه به آسیای میانه با شکست مواجه شد.

کارشناس مسائل غرب آسیا اضافه کرد: آمریکایی‌ها در سال‌های اخیر به دلیل حضور غیرمنطقی در سوریه و افغانستان هزینه انسانی و مالی فراوانی متحمل شده‌اند؛ به همین دلیل ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی، حضور نظامی آمریکا در منطقه را مورد انتقاد قرار داد و سعی کرد به نوعی این سیاست‌ها را تغییر دهد و نقش کلیدی را به کشورهای همسو با امریکا در منطقه بسپارد.
هانی‌زاده گفت: از نظر وزیر دفاع مستعفی آمریکا و نظامیان آمریکایی این خروج ناگهانی سربازان آمریکایی از سوریه، عراق و افغانستان نوعی شکست نظامی است. بنابراین متیس به‌عنوان وزیر دفاع با دونالد ترامپ دچار اختلاف شد و استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور کرد.
وی اضافه کرد: استعفای وزیر دفاع آمریکا نشان می‌دهد، علاوه بر دستگاه سیاست خارجی که با ترامپ اختلاف نظر دارد، دستگاه‌های اطلاعاتی هم با ترامپ دچار اختلاف شدند و این اختلافات در آینده تشدید خواهد شد و استعفای متیس یک ضربه مهم بر پیکره کاخ سفید و ترامپ وارد می‌کند. سیاست‌های نظامی و هژمونی آمریکا شکست خورده است.
منبع: میزان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس