ولادیمیر چیزوف

یک مقام ارشد روسیه می‌گوید دولت این کشور در حال همکاری با اتحادیه اروپا برای اجرای توافق هسته‌ای برجام است.

به گزارش مشرق، «ولادیمیر چیزوف»، نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا جمعه گفت مسکو و بروکسل تماس‌های گسترده درباره اجرای توافق هسته‌ای برجام را ادامه می‌دهند. 

چیزوف در اظهاراتی که در خبرگزاری ایتارتاس روسیه منعکس شده گفته است: «با اتحادیه اروپا در تماس نزدیک هستیم. بروکسل در حال بررسی ساز و کاری ویژه است که همکاری با ایران را امکان‌پذیر خواهد کرد.»

بیشتر بخوانید:

مسکو: سوریه نباید تجزیه شود

اشاره این مقام روسیه به کانال ویژه‌ای است که کشورهای اروپایی ادعا می‌کنند قصد دارند برای تسهیل همکاری‌های اقتصادی با ایران آن را راه‌اندازی کنند. 

 این کانال قرار بود پیش از اجرایی شدن دور دوم تحریم‌های آمریکا در روز ۱۳ آبان اجرایی شود اما امتناع کشورهای اروپایی از میزبانی ساختار جدید باعث شد که این اتفاق رخ ندهد. آلمان و فرانسه اخیراً گفته‌اند قصد دارند میزبانی آن را به عهده بگیرند.

مقام روسیه‌ای همچنین گفت: «تماس‌های فشرده ادامه دارند و بین ما درک متقابل بالایی هم وجود دارد.»

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده داده‌اند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تا کنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند. 

اتحادیه اروپا همچنین علی‌رغم مخالفت با تصمیم آمریکا در زمینه برجام با سایر ادعاهای این کشور در زمینه‌ فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران همسو شده است. 

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. 

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

او شامگاه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴ آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.

دولت ترامپ، در این بسته تحریم‌ها از تلاش‌های اولیه برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب‌نشینی کرده و برای ۸ کشور معافیت از تحریم‌های نفتی صادر کرد. 

تصمیم ترامپ برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی به مخالفت با آن برخاسته‌اند. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha