کد خبر 921504
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
محمود حجتی

گرانی سرسام آور کالای اساسی و مواد غذایی مردم با وجود یارانه سنگین وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از تولید، طاقت نمایندگان مردم را طاق کرد.

به گزارش مشرق، طرح استیضاح محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی براساس گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی  با 44 امضا تقدیم هیئت رئیسه شد و در آخرین روزهای آذر ماه سال جاری اعلام وصول شد.

علی محمد شاعری عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درباره دلایل این امر گفت: عدم اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و تعیین نرخ پایین خرید تضمینی گندم، ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی مازاد،  عدم اجرای مصوبات برنامه پنج‌ساله ششم توسعه کل کشور و بودجه سنواتی در بخش کشاورزی و همچنین عدم اجرای احکام برنامه ششم در مورد بخشودگی سود و کارمزد و جرایم وام‌های دریافتی کشاورزان خسارت‌دیده از حوادث غیرمترقبه و امهال اصل وام کشاورزان از جمله محورهای طرح استیضاح حجتی است.

بیشتر بخوانید:

استیضاح وزیرجهاد کشاورزی وصول شد

بنابراین گزارش، بخش کشاورزی بیشترین یارانه را دریافت میکند تا معیشت مردم تحت تاثیر قرار نگیرد و سفره مردم کوچک نشود اما افزایش قیمت افسار گسیخته تعداد زیادی از محصولات کشاورزی و کالاهای مصرفی مردم نارضایتی های عمومی در کشور ایجاد کرده است.

تاثیر اشتباهات در تصمیم گیریها و عدم نظارت لازم بر بازار کالاهای اساسی مردم باعث شده که طبقه ضعیف و کم توان و حتی متوسط جامعه برای تامین مایحتاج اولیه خود با مشکل مواجه شوند و یارانه هایی که برای حمایت از تولید توسط وزارت جهادکشاورزی و دولت اعطا میشود به انحراف رفته و به دست تولیدکننده و در نهایت به مصرف کننده نمیرسد.

برای نمونه میتوان اشاره کرد مرغی که با یارانه دولت برای دان و دارو و خدمات دامپزشکی تولید میشود در بازار توسط صادر کنندگان به اندازه ای صادر میشود که زمینه عرضه آن در بازار کاهش می یابد و قیمت آن در بازار داخلی به 13 هزار تومان میرسد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس