کد خبر 921102
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۹
گرانی ۷۳.۳ درصدی کالاهای وارداتی در تابستان ۹۷

تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه ) ٧٣,٣ درصد و تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم ) ٢٨.٥ درصد بوده است.

به گزارش مشرق به نقل از مرکز آمار ایران، گزارش مقدماتی شاخص قیمت کالاهای وارداتی فصل تابستان سال ­١٣٩٧ از سوی این مرکز منتشر شد.

تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه ) ٧٣,٣ درصد و تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم ) ٢٨.٥ درصد بوده است.

بیشتر بخوانید:

افزایش فاصله "دارا و ندار" در دولت روحانی/ سیر صعودی شکاف درآمدی ادامه دارد + نمودار

در نظام آمارهای قیمت، کالاهای وارداتی برای مقاصد متعددی به کار گرفته می‌شوند. شاخص قیمت کالاهای وارداتی، ‌روند تغییرات قیمت محصولات عرضه شده از خارج به داخل کشور طی دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد. با توجه به اینکه قیمت کالاهای وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می‌باشد، تغییرات آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

در طرح شاخص قیمت کالاهای وارداتی از کلیه کدهای تعرفه وارداتی کشور در سال ١٣٩٠(سال پایه) استفاده می­شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران ( ارزش بصورت ریالی و دلاری، کشور مبدأ و مقصد، نحوه حمل و نقل و نرخ ارز) صورت گرفته است. طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می‌باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای تمامی ٢٠ گروه‌ اصلی طبقه‌بندی HS  قابل انتشار است.

برای محاسبه شاخص­ فصل تابستان سال ١٣٩٧ از داده­‌های مقدماتی (غیر قابل استناد) گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است و لذا نتایج اعلام شده بصورت مقدماتی می­‌باشد و استفاده از آنها بایستی با ملاحظه انجام شود.

پس از اینکه گمرک جمهوری اسلامی داده های قطعی سال ١٣٩٧ را استخراج و ارائه نماید، شاخص واردات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.

١- شاخص قیمت کالاهای وارداتی (ریالی، ١٠٠=١٣٩٠) در فصل تابستان سال­ ١٣٩٧ برابر با ٨٣٢,٣ است که نسبت به فصل بهار سال ١٣٩٧، ١٦.٨ درصد افزایش یافته است.

تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه )  ٧٣.٣ درصد و تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم )  ٢٨.٥ درصد بوده است.

٢- شاخص قیمت کالاهای وارداتی (دلاری، ١٠٠=١٣٩٠)  در فصل تابستان سال­ ١٣٩٧ برابر با ٢٥٧,٤ است که نسبت به فصل  قبل،  ٤.٢ درصد افزایش داشته است. تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه )  ٨.٧ درصد و تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم )  ٠.١ درصد بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  3 0
  بر چه اساس 73 درصد؟ اصلا آقایون آمار در ایران زندگی نمی کنن.
 • پسر IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  0 0
  از اینم بیشتر ولی باید گفت ه....................
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
  2 0
  گرانی سیصد درصده ای خواب زده ها
 • ناشناس IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
  0 0
  مرکز امار غلط میکنه تورم بیش از دویست درصده اینها جیره خور دولتند دستشون تویه کاسه هست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس