جمشید قصوریان جهرمی

رئیس سازمان اموال تملیکی گفت: ۴۲۴ دستگاه خودرو توقیف شده به اتهام قاچاق در بندر عباس تحویل سازمان اموال تملیکی شده است.

به گزارش مشرق، جمشید قصوریان جهرمی  با اشاره به پرونده خودروهای وارد شده با ثبت سفارش فاقد اعتبار گفت: از خودروهای ترخیص نشده ای که با ثبت سفارشهای فاقد اعتبار (جعلی) وارد کشور شده اند، هیچ خودرویی تحویل سازمان اموال تملیکی نشده است.

رئیس سازمان اموال تملیکی با بیان اینکه، دستگاه کاشف موظف بود بعد از کشف کالای قاچاق آن را تحویل سازمان اموال تملکی نماید، گفت: این احتمال وجود دارد که در خصوص تخلف یا قاچاق بودن خودروهای مرتبط با پرونده ثبت سفارشهای جعلی اختلاف نظر وجود داشته باشد و به همین دلیل هنوز این خودروها تحویل سازمان اموال تملیکی نشده است.

بیشتر بخوانید:

توصیه جهانگیری به خودروسازان

آخرین آمار از خودروهای وارداتی دپو شده در گمرک

وی در پاسخ به این سوال که از اردیبهشت ماه که اعلام جرم قاچاق علیه خودروهای وارد شده با ثبت سفارش فاقد اعتبار از سوی رئیس مرکز جرائم سازمان یافته گمرک چه اقدامی انجام شده است، تاکید کرد: در حال حاضر با گذشت حدود ۶ ماه از اعلام جرم قاچاق هنوز خودروهای موجود در گمرک که با ثبت سفارشهای فاقد اعتبار وارد شده اند، به سازمان اموال تملیکی تحویل نشده است. در حال حاضر تنها ۴۲۴ دستگاه خودرو مربوط به به پرونده ای که در ابتدای سال جاری در بندر عباس تشکیل شده بود به سازمان اموال تملیکی تحویل و در انبار سازمان در بندر عباس موجود است.

مدیر عامل سازمان اموال تملیکی  تاکید کرد، هر کالایی که به ظن قاچاق توقیف شود باید به سازمان اموال تملیکی تا زمان تعیین تکلیف آن ارائه شود. دستگاه های کاشف وظیفه دارند خودرو یا هر کالایی که به ظن قاچاق توقیف شده را به این سازمان تحویل داده تا فرایند رسیدگی به آن در مراجع ذی صلاح تکمیل شود.

گفتنی است، طی سالهای ۹۵ و۹۶ حدود ۶۴۰۰ خودرو با ثبت سفارش فاقد اعتبار وارد کشور شد و حدود ۱۹۰۰ دستگاه بعد از اظهار از گمرک ترخیص شده است. ظاهرا  باید ۴۵۰۰دستگاه خودرو در گمرک و محوطه گمرکی و بندری که با ثبت سفارشهای جعلی وارد شده اند موجود باشند. اما هنوز اطلاع دقیقی از وضعیت اظهار و دریافت کوتاژ ۴۵۰۰ خودروی دیگر در دست نیست، به عبارت دیگر اگر در خصوص این ۴۵۰۰ خودرو علاوه بر ثبت سفارش فاقد اعتبار، کوتاژ نیز صادر شده باشد قاعدتا این خودروها شامل شرایط ظن قاچاق بوده و باید تحویل سازمان اموال  تملیکی میشد.

 اگر خودروهای مذکور علاوه بر ثبت سفارش به گمرک اظهار شده و همچنین به مناطق ویژه اقتصادی مثل بندر شهید رجایی وارد شده باشند امکان مرجوع یا ترانشیپ آنها وجود دارد اما اگر این خودروها به محوطه های گمرکی مثل گمرک شهید باهنر وارد شده باشند چنین امکانی برای آنها وجود ندارد و برای مرجوع شدن آنها باید اظهارنامه مرجوعی از سوی گمرک ایران صادر شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
  1 0
  پولش توی حساب رای سازان دوره بعد مجلس و ریس جمهور است
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
  1 0
  آخرش بر میگرده به همون آقازاده و نورچشمی که آورده فقط راهش عوض میشه مادیگه عدالتی نداریم البته ظلم هم ماندنی نیست
 • SE ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
  86 0
  زیر پای ژنهای خوب و دزدان و غارتگران بیتالمال و خزانه ارزی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس