اکبر کارگرجم

در بازی با پرسپولیس، سه تا در نیمه اول و سه تا در نیمه دوم خوردیم. تیم خوب بازی نکرد و روز ما نبود. توپ‌هایی که به دروازه ما رفت، غیر قابل تصور بود. شاکله تیم از هم پاشیده بود.

به گزارش مشرق، اکبر کارگرجم از بهترین مدافعان مرکزی فوتبال ایران و یکی از وفادارترین در عرصه فوتبال باشگاهی است، کسی که طبق روال آن سال‌ها از زمین خاکی‌های محلات تهران تا قهرمانی ایران و آسیا پیش رفت. او از معدود مدافعانی بود که به عنوان ارزشمند مرد سال فوتبال ایران دست یافت.

اکبر کارگرجم متولد ۱۳۲۳ (تهران) فرزند دوم خانواده پنج نفره کارگرجم، فوتبال را از نوجوانی در زمین‌های خاکی محل زندگی‌اش (بهجت آباد) آغاز کرد و به سبب نزدیکی باشگاه تاج به محل سکونتش، به اتفاق سایر بچه محل‌ها به باشگاه رفته و آنجا تیم خردسالان تاج را تشکیل دادند. بچه محل‌هایی که هر کدام، خود آینده‌ای بس روشن پیش رو داشتند، محمدرضا عادلخانی، حسین فرزامی، عباس کردنوری و ... اکبر کارگر جم.

او با قهرمانی با استقلال در جام باشگاه‌های آسیا و قهرمانی با ایران در جام ملت‌های آسیا در زمره بهترین‌های فوتبال ایران در دهه ۴۰ و ۵۰ قرار می‌گیرد.

از مهم‌ترین افتخارات این بازیکن بزرگ صعود به همراه تیم ملی ایران به بازی‌های المپیک مونیخ و شرکت در سه بازی رسمی با کره شمالی که به طوفان زرد آسیا ملقب شده بود، است؛ سه دیداری که در نهایت با پیروزی ایران و شگفتی فوتبال آسیا همراه شد.

اکبر کارگر جم به واسطه هوش بالا و تکنیکی سرشار، قابلیت حضور در هر یک از پست‌های خط دفاعی تیمش را داشت. سال ۵۲ و با آغاز مسابقات جام تخت جمشید او به حد کمال درخشید، چنان که از سوی کارشناسان به عنوان مرد سال فوتبال ایران معرفی شد. او همچنین این موفقیت خود را با کسب عنوان بهترین مدافع ایران (با اختلاف بسیار نسبت به سایر مدعیان) کامل‌تر کرد و سالی سرشار از موفقیت‌های فوتبالی را پشت سر گذاشت .

با یکی از بزرگان فوتبال ایران هم‌کلام شدیم تا حقایقی از گذشته را از زبان این بازیکن پرافتخار ثبت کنیم:

* آقای کارگر جم، یک شاخصه بزرگ درباه شما وجود دارد، آن هم اینکه به طور کلی مدافعان کمی توانسته‌اند عنوان بهترین بازیکن را در هر تورنمنتی کسب کنند اما شما در سال ۱۳۵۲ این عنوان را در کنار بهترین مدافع سال ایران از آن خود کردید.

این نظر مربیان و کارشناسان بود که به من رای دادند و من را به عنوان مرد سال فوتبال ایران انتخاب کردند.

* در کنار قهرمانی‌های متعدد، شما توانستید با تاج اولین قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا را نیز به دست بیاورید.

بله، با استقلال در تهران قهرمان آسیا شدیم. در فینال با تیم هاپوئل اسرائیل بازی کردیم و ۲ بر یک بردیم. بازی بسیار سختی بود که به نفع ما تمام شد.

* محمود خوردبین اخیرا عنوان کرده قهرمانی تاج در حالی در آسیا رقم خورد که چندین یار کمکی به این تیم پیوسته بود.

درسته، ما چند یار تقویتی گرفتیم. فریدون معینی، محمود خوردبین و چند بازیکن دیگر در کنار ما بودند و توانستیم قهرمان آسیا شویم.

* این روزها در بین هواداران، پرسپولیسی‌ها معتقدند قهرمانی تاج در شرایطی رقم خورده که این تیم با تیم‌های نه چندان قدرتمند و البته کمی رقابت کرده است.

اتفاقا تیم‌های خوبی حضور داشتند. پرسپولیسی‌ها هم زحمت کشیدند و تا فینال رفتند اما نباید تیم‌های قدرتمند آن دوران مثل کره جنوبی، کره شمالی، کویت، عراق و اسرائیل را کوچک کنند. این‌ها تیم‌هایی بودند که از قدرت زیادی برخوردار بودند و ما در عرصه ملی و باشگاهی به سختی به پیروزی رسیدیم.

* در آن سال‌ها فقط تاج توانسته قهرمان شود. آیا تیم‌های دیگر مانند پرسپولیس نمی‌توانستند به این رقابت‌ها بروند؟

تیم‌های قهرمان هر کشور معمولا شرکت می‌کردند. درست در خاطرم نیست که دقیق بگویم ولی ما به عنوان قهرمان ایران به این مسابقات رفتیم.

* شما از حاضران در بازی معروف تاج و پرسپولیس هستید که با پیروزی ۶ بر صفر رقیب تمام شد. چه اتفاقی افتاد که آن شکست سنگین رقم خورد؟

دو گل بد خوردیم و تیم از هم پاشید. دلیلش همین است.

*چطور قافیه را به پرسپولیس باختید؟

سه تا در نیمه اول و سه تا در نیمه دوم خوردیم. تیم خوب بازی نکرد و روز ما نبود. توپ‌هایی که به دروازه ما رفت، غیر قابل تصور بود. شاکله تیم از هم پاشیده بود.

* بعد از بازی معروف شش تایی‌ها، جواد الله‌وردی به پرسپولیس رفت و ظاهرا با تیمسار خسروانی هم بگومگو داشت و جو منفی علیه او وجود داشت.

من اطلاعی از این موضوع ندارم.

* چه کسانی مقصر بودند؟

همه بازیکنان مقصر بودند. تیم بایرن مونیخ هم همان سال‌ها به ایران آمد و با حساب ۶ بر ۳ شکست خورد. (اشاره به دیدار بایرن مونیخ و تیم ملی ب ایران) آیا بایرن مونیخ تیم ضعیفی بود که شش گل خورد؟ این طور نیست. آن‌ها قدرتمند بودند ولی روزشان نبود. حدود سال ۱۹۷۴ که آلمان غربی به تازگی قهرمان جهان شده بود، بایرن مونیخ به ایران آمد. نباید بگوییم که ما برتر از بایرن مونیخ هستیم. نه این فوتبال است. هر نتیجه‌ای نشان دهنده کیفیت تیم بهتر نیست.

* چرا کمتر از بایرن مونیخ گفته شده است؟ همه بازیکنان بایرن حضور داشتند؟

همه ستاره‌ها بودند. بکن باوئر، برتی فوکتس، گرد مولر و ... به ایران آمده بودند. بازی دوستانه بود. ما در نیمه اول سه گل خوردیم و در نیمه دوم شش گل زدیم. منظورم این است که فوتبال همین است؛ بهترین تیم‌ها هم می‌بازند.

* در هر حال، واکنش هواداران بعد از دریافت شش گل از پرسپولیس چطور بود؟

بالاخره باخت روی همه اثر می‌گذارد. روی هواداران و بازیکنان اثر گذاشت و اثر بدی داشت.

* چطور تاجی‌ها فراموش کردند؟

بالاخره فوتبال است و همه چیز قابل فراموشی است. بازی پرسپولیس و استقلال یک خرده از نظر نتیجه برای بازیکنان و تماشاگران مهم است و مردم حساس می‌شوند.

* تیم ملی ایران تا چندی بعد به جام ملت‌های آسیا می‌رود. شما بازیکنان ایران را می‌شناسید. چطور عمل می‌کنند؟

ما بازیکنان خیلی خوبی داریم و می‌توانیم خیلی خوب نتیجه بگیریم.

* سرمربی تیم ملی چطور است؟

سرمربی تیم ملی؟ نمی توانم قضاوت کنم چون با او کار نکردم. او در جام جهانی با تیم ملی کار کرد  اما هر دفعه همین نتایج را گرفتیم.

* به نظرتان تفاوتی وجود نداشت؟

به نظرم چیزی تغییر نکرده است.

* در آستانه این رقابت‌های مهم، اختلاف شخصی کی‌روش  و برانکو چقدر به تیم ملی صدمه می‌زند؟

باید اختلاف را کنار بگذارند. اینجا مساله مملکت و حیثیت ملی است. همه باید یک‌پارچه شوند و تیم ملی با بیشترین آمادگی در جام ملت‌های آسیا شرکت کند.

* به طور کلی تفاوت نسل فعلی و نسل خودتان را در چه چیزی می‌بینید؟

نسل عوض شده است. الان بازی‌ها ظریف‌تر شده‌اند. آن موقع بازیکنان جنگنده بودند و تعصب داشتند. الان پول حرف اول را می‌زند. زمان ما بازیکنان پیراهن خود را نمی‌فروختند و نسبت به تیم ملی و باشگاه خود تعصب داشتند. از فوتبالیست‌های آینده هم همین انتظار را دارم که قدر پیراهن تیم ملی را بدانند و با جان و دل بازی کنند.

* به عنوان یک تاجی، الان استقلال این طور است؟

فرقی نمی‌کند. همه تیم ها باید این طور باشند.

* ممنون از شما.

خواهش می‌کنم، سلامت باشید.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • US ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  25 73
  تحویل بگیرید ششتقلولی ها. اینم اعتراف یکی از پیشکسوت هاتون به شش تا خوردن استقلال که می گید فیلمش نیست. :))
  • بیطرف IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
   2 2
   بقول رضا مارمولک . سلام بنده رو به والده مکرمه ابلاغ بفرمایید
  • رضا IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
   0 0
   چرا بعنوان يك رسانه از نام استقلال استفاده نمي كنيد.در ايران فعلي تيمي به نام تاااااج وجود خارجي ندارد مراعات كنيد
 • محمد IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  47 2
  دمت گرم من یه پرسپولیسی هستم ازت خوشم اومد چقدر مودب و عالی ابدا به کسی توهین نکردی ایووول
 • کورش کاهکش حاتمی IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  28 3
  درود بر کارکر جم عزیز اولین استقلالی دیدم که فرهنگ بالایی دارد چقدر متین و راستگو و بی غل و غش
  • بهرام IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
   12 16
   یه پرسپولیسی پیدا نمیکنی انقدر با شخصیت باشه
 • AE ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  4 47
  اکبر آقا زیادی پیر شده عقل از سرش پریده .
  • IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
   13 0
   ادب داشته باش بی تربیت. داری در مورد یه پیش کسوت با شخصیت و با شعور صحبت میکنی.بفهم چی میگی. البته که حرف حق تلخه....
 • رحمن IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  20 10
  جناب کارگر جم نمی دانم این شش گل چه اهمیتی دارد که هنوز بعضی ها چماقش میکنند.دو تیم فوتبالشان خوب است و فراز و نشیب دارد.بعد یادتان هست بایرن برای تفریح به ایران آمده بودند و اکثرا مشروب خورده بودند.صبح فهمیدند چه ابرویی از ایشان رفته
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  2 2
  بهتره واقعیت رو بگیم علت اصلی تعداد کم تیم ها در دو دوره ای که استقلال قهرمان شد حضور اسراییل و نیز در بار دوم جنگ خلیج فارس بود و باعث شد کشورهای قدرتمندی مثل ژاپن و عربستان مسابقات رو تحریم کن....
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  3 1
  مشرق جان،جان مولا این مصاحبه روچندجای دیگه پخش کن تااونهائیکه4نشون میدن(هرچندکه4هم مال پرسپولیس شده)یخورده خجالت بکشن!!
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  3 1
  مشرق جان،جان مولا این مصاحبه روچندجای دیگه پخش کن تااونهائیکه4نشون میدن(هرچندکه4هم مال پرسپولیس شده)یخورده خجالت بکشن!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس