کد خبر 920174
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
درآمد سالانه خانوار۳۷ میلیون تومان است/ ۷۶.۷ درصد درآمد صرف غیرخوراکی‌ها می‌شود

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در سال ١٣٩٦ متوسط هزینه‌ و درآمد سالانه‌ی یک خانوار شهری به ترتیب ٣٣ و ٣٧ میلیون تومان بوده است.

به گزارش مشرق، مرکز آمار ایران گزارش متوسط هزینه و درآمد سالانه یک خانوار شهری در سال ۹۶ را منتشر کرد.

در سال ١٣٩٦ متوسط هزینه‌ و درامد سالانه‌ی یک خانوار شهری به ترتیب ٣٣ و ٣٧ میلیون تومان بوده است.

از هزینه‌ی کل سالانه‌ی خانوار شهری٧٦،٧٥٠ هزار ریال با سهم ٢٣,٣ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ٢٥٢،٧٧٥ هزار ریال با سهم٧٦.٧ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است.

طرح آمارگیری هزینه ودرامد خانوار با قدمتی ٥٠ ساله از مهم‌ترین طرح­های آماری مرکز آمار ایران است. هدف کلی این طرح، برآورد متوسط هزینه‌ها و درامد یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی در سطح کشور و استان‌ها است. در سال ١٣٩٦ تعداد خانوارهای آمارگیری شده در این طرح ١٨٧٠١ خانوار نمونه در نقاط شهری و ١٩٢٦١ خانوار نمونه در نقاط روستایی کشور است.

نگاهی به اهم نتایج طرح درسال ١٣٩٦ در مناطق شهری و روستایی نشان می‌دهد که:

-  متوسط هزینه‌ی کل خالص سالانه‌ی یک خانوار شهری ٣٢٩،٥٢٥ هزار ریال بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ١٥,٧ درصد افزایش نشان می دهد. از هزینه‌ی کل سالانه‌ی خانوار شهری٧٦،٧٥٠ هزار ریال با سهم ٢٣,٣ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و٢٥٢،٧٧٥ هزار ریال با سهم٧٦,٧ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با ٢٢,١ درصد مربوط به هزینه‌ی آرد، رشته، غلات، نان و فرآوردهای آن و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ٤٣,٠درصد مربوط به مسکن بوده است.

-  متوسط درامد اظهار شده‌ی سالانه‌ی یک خانوار شهری ٣٦٦،٨٤٨ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل، ١٥,٦ درصد افزایش داشته است. بر این اساس در سال ١٣٩٦ رشد متوسط درامد سالانه خانوارهای شهری برابر با رشد هزینه کل سالانه است. منابع تامین درامد خانوارهای شهری نشان می­دهد که ٣٤,٤ درصد درامد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ١٦,١ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و٤٩,٥ درصد از محل درامدهای متفرقه خانوار تأمین شده است.

- مقایسه درصد خانوارهای شهری استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٥ نسبت به سال ١٣٩٦  نشان می­دهد که خانوارهای استفاده کننده؛ اتومیبل شخصی از ٤٧,٦ به ٥٠.٦، یخچال فریزر از ٦٠.٥ به  ٦٣.٢،  جاروبرقی از ٩٠.٣، به ٩١.٠، ماشین لباسشویی از ٨٤.٥ به  ٨٦.٣،  ماشین ظرفشویی از ٥.٨ به ٧,٣ و ماایکروفر از ١٠,٣ به ١٢.٤ درصد افزایش یافته است.

- در سال ١٣٩٦،  عمده ترین نوع سوخت مصرفی ٩٣,٨ درصد از خانوارهای شهری برای گرما، گاز طبیعی(شبکه عمومی) بوده است.

-  متوسط هزینه‌ی کل خالص سالانه‌ی یک خانوار روستایی١٧٨،٧٦٠ هزار ریال بوده است که  نسبت به سال قبل١٣,٩ درصد افزایش نشان می‌دهد. از هزینه‌ی کل سالانه‌ی خانوار روستایی٦٦،٥٠٤ هزار ریال با سهم ٣٧,٢ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ١١٢،١٦٦ هزار ریال با سهم ٦٢,٨ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با  ٢٥,٢ درصد مربوط به هزینه‌ی آرد، رشته، غلات، نان و فرآوردهای آن و در بین هزینه‌های غیرخوراکی، بیشترین سهم با ٢٩,١ درصد مربوط به مسکن بوده است.

-  متوسط درامد اظهار شده­ی سالانه‌ی یک خانوار روستایی ٢٠١,٨٤٢ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل ١٤,١ درصد افزایش داشته است. منابع تامین درامد خانوارهای روستایی نشان می­دهد که ٢٩,٤ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ٣١,٧ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ٣٨,٨ درصد از محل درامدهای متفرقه خانوار تأمین شده است.

- مقایسه درصد خانوارهای روستایی استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٥ نسبت به سال ١٣٩٦  نشان می­دهد که خانوارهای استفاده کننده؛ اتومیبل شخصی از ٢٧,٠ به ٢٩.٦، یخچال فریزر از ٤١.٦ به ٤٥.٢، جاروبرقی از٦٤.١ به ٦٤.٢، ماشین لباسشویی از ٥٢.١  به ٥٣.٩، ماشین ظرفشویی از ٠.٢ به ٠.٣ و مایکرویو از ١.٦ به ١.٩ درصد افزایش رسیده است.

- در سال ١٣٩٦ عمده ترین نوع سوخت مصرفی ٦٤,٤ درصد از خانوارهای روستایی برای گرما، گاز طبیعی(شبکه عمومی) و ٢٥.١ درصد نفت سفید بوده است.

متوسط هزینه‌ها و درامد خانوار بر حسب استان

بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار شهری نشان می‌دهد که استان تهران با ٤٧٩،٩٤٨ هزار ریال بیشترین و استان کرمان با ١٩٢،٣٢٩هزار ریال کمترین هزینه را در سال ١٣٩٦ داشته‌اند.

همچنین استان تهران با ٥١٥،٣٥١ هزار ریال بیشترین و استان آذربایجان غربی با ٢٤٠،٣٩٣ هزارریال، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوارشهری را در سال ١٣٩٦ به خود اختصاص داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • محمد IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  10 0
  اين آمارها آمار نيست بلكه آمار سازي است يعني هر فردي حداقل روزانه يك ميليون ريال درآمد داشته باشد كه چنين تصوري از محالات است اين آمار گله گنده هاي سياسي كشور هست كه از بيت المال ارتزاق مي كنند نه مردم عادي جامعه
 • حسام IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  8 0
  اینم مث اون امارای روحانیه
 • علی IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  6 0
  چرت ترین و دروغ ترین آمار، جالبه درآمد از هزینه ،پیشی گرفته! سنگ پا قزوین، از این آمار مضحک، از رو رفته، دروغ تا کی، احمدی نژاد هم از این نوع آمارها زیاد میدانند.
 • AE ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  2 0
  ما خانمها باید با مشاغل خانگی مثل کارهای هنری که در خانه انجام می شوند ، به اقتصاد خانواده کمک کنیم .
 • US ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  1 0
  چی بگم چی میشه آخرش ک چی حرص مردم در میاری یا دوست داری صفحه خبرگزاریت پر بشه ب جای اینکارا با دو تا از مدیرا صحبت کن گزارش بگیر پیگیر باش و گر نه منم میدونم ترامپ ریش نداره تا رنگ بزنه
 • IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  3 0
  این دروغا ک میگین ! راسته؟؟!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس