علی خرم

اصلاح طلبان همچنان بر سر نعش برجام مویه می‌کنند: چون «روح برجام» را پیاده نکردیم، چند دهه عقب افتادیم!

سرویس سیاست مشرق -  «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

چون «روح برجام» را پیاده نکردیم، چند دهه عقب افتادیم!

«علی خرّم»، دیپلمات سابق و از چهره‌های نزدیک به دولت به تازگی طی اظهاراتی در یک میتینگ دانشجویی که سایت جماران آنها را بازنشر داده، گفته است:

به مدت دوسال برجام تبدیل به یک دعوای سیاسی در کشور شد و این مسأله از یک سو باعث پیاده نشدن روح برجام و از سوی دیگر موجب شد تا غول بی شاخ و دمی چون ترامپ وارد صحنه شده و تصمیم به نابودی برجام بگیرد. از این رو، ما بار دیگر وارد یک دعوای طولانی با جهان و منطقه شدیم که اگر از آن جان سالم به در بریم و اگر تصمیم به توسعه ایران داشته باشیم، چندین دهه دیگر عقب افتادیم.

وی همچنین در اظهار نظری عجیب گفته است:‌ امنیت بدون هدف‌گذاری در هر کشوری باعث توسعه نیافتگی و انزوا می‌شود.[1]

*مسئله «روح برجام» را نخستین بار، اوباما و جان کری مطرح کردند و تأکید داشتند که ایران روح برجام را (که شامل مسئله موشکی، جبهه مقاومت و... می‌شود) را اجرا نمی‌کند و برای همین اجرای برجام به چالش خورده است![2]

آنها همچنین به بهانه همین روح بود که به هیچیک از تعهدات کلان خود نسبت به دولت حسن روحانی پایبند نماندند و از صبح فردای اجرایی شدن برجام نیز شکل تازه‌ای از تحریم‌ها را علیه کشورمان اِعمال کردند.

بخش طنز ماجرا اما آنجاست که شاهدیم فردی از اردوگاه مشترک دولت و اصلاح‌طلبان نیز در یک تریبون به مرثیه‌سرایی و مویه‌گری از بابت عدم اجرای روح برجام توسط ایران می‌پردازد و شکست از پیش معلوم برجام را عامل عقب‌افتادگی چند دهه‌ای ایران نیز عنوان می‌کند!

همچنین بایستی اشاره کرد که بر اساس شاخص‌های اقتصادی کلان، جمهوری اسلامی ایران یک کشور  توسعه یافته محسوب می‌شود و اظهارات خرّم درباره توسعه‌نیافتگی صحیح نیستند.

شاهد مثال آنکه بر اساس نظرسنجی «پیو» 20 درصد مردم فرانسه با گرسنگی مواجه هستند و اثر این رخداد را نیز در اعتراضات این روزهای فرانسه شاهد هستیم اما در ایران اسلامی به یمن شاخص‌های مثبت اقتصادی، چنین خبری نیست و اگرچه مشکلاتی وجود دارد اما با خطر گرسنگی 20 درصدی مواجه نیستیم.

ما همچنین قضاوت درباره جمله قصار «امنیت بدون هدف‌گذاری باعث توسعه نیافتگی می‌شود»! که به نظر می‌رسد برای کنایه زدن به امنیت 100 درصدی ایران به کار رفته باشد را به مخاطبان محترم واگذار می‌کنیم.

گفتنیست مقام معظم رهبری بر به کار بردن کلمه «پیشرفت» به جای کلمه توسعه که محتوای غلطی را القا می‌کند، تأکید دارند.

***

عود عوامانگی عباس عبدی...

«عباس عبدی» فعال اصلاح‌طلب و از تئوریسین‌های جریان سیاسی خاص، به تازگی در یک توییت با اشاره به اظهارات غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی مبنی بر اینکه «پرونده کشف امامزاده‌ها را باید بست»[3] نوشته است:

یک نماینده گفت:"پرونده کشف امامزاده را یک جایی باید بست. با ادامه روند فعلی امسال چندهزار امامزاده دیگر تولید می‌شود." چرا باید بست؟ مردم نیاز دارند و چون پیش، امامزاده می‌سازند. به‌جایی باید متوسل شد.بهتر است جلویشان را نگیرید، والا آوار خواسته‌هایشان بر سر نماینده‌ها خراب می‌شود.

*عباس عبدی در زمینه بیان این حرف‌های عوامانه مسبوق به سابقه است کما اینکه او در دوران اصلاحات نیز با «لشکر قابلمه بدست‌ها» خطاب کردن تلویحی مردم گفته بود:‌ حرف زدن از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، بازی با  لشکر قابلمه به دست‌هاست و شعارهای اصلاح‌طلبان صرفا سیاسی است.

کنایه‌های او و ایمن‌آبادی درباره «کشف امامزاده»! هم سخن بایسته یا متقنی نیست زیرا هنوز هستند بقاع و قبور زیادی از امامزادگان و ابناء اهلبیت(س) که در خاک ایران برای همه شناخته شده، نیستند.

در مسئله آوار خواسته‌ها نیز مشکل مردم، آقای عبدی و دوستان ایشان هستند که وضع موجود را با ابراز جان فدایی برای رئیس‌جمهور روحانی و تَکرار کردن به عشق روی او بوجود آوردند، بر آتش مطالبات به واسطه برجام دمیدند و هم‌اکنون نیز به جای عذرخواهی و توبه مشغول طراحی یک «روحانی جدید برای سال 1400» و البته طراحی «فتنه اقتصادی» هستند.

***

پرویز پرستویی؛ از تمجید شکار تا مخالفت با شکار

«پرویز پرستویی»، از بازیگران سینمای کشورمان به تازگی در یک متن اینستاگرامی، از وجود شکار در کشور انتقاد کرد و با اشاره به اعطای مجوز شکار به برخی گردشگران خارجی نوشته است:

سلام عزیزانم

استدلال سازمان محیط زیست در توجیه پدیده‌ی شکار فروشی به توریست های خارجی این هستش که ؛ ما این پول‌ها رو خرج حفاظت از خود حیوانات می کنیم در برابر شکار چی های غیر مجاز داخلی !عجب ...

او می‌افزاید:

«چون قراره به فرض درآمد حاصل از این ماجرا در جای درستی هزینه بشه آیا ما حق این رو داریم تا حیوانات بی گناه رو شکار کنیم؟

اصلا چه کسی به آدمیزاد این اجازه رو داده که می تونه جان حیوانات بی پناه رو ازشون بگیره اونم به صِرف خوش گذرانی؟!

از اینها بگذریم؛ همه‌ی تلاشِ فعالان محیط زیست در این سال‌ها این بودِ که برای شکارچی‌های داخلی فرهنگ سازی کنن و تشویقشون کنن به جای شکار حافظ حیات وحش باشند .

با این اقدام جدید (شکار فروشی) از این به بعد با چه رویی می‌تونیم شکارچی‌های داخلی رو تشویق به کنار گذاشتنِ اسلحه‌هاشون بکنیم؟»[4]

*اظهارات ضدّ شکار پرستویی در حالیست که او چند سال قبل و در دلنوشته‌ای که برای درگذشت یک چهره محیط زیستی منتشر کرد به تقدیس شکار نیز پرداخته و گفته بود: شده‌ایم پیام‌آور مرگ. مرگ عزیزان تکرارناپذیر. حالا هم این مردِ مردستان، این بالابلند پرصلابت با آن صدای بی‌نظیر که در تناسب کامل با آن هیبت و اندام بود. مرد ورزش و شکار و مستند و طبیعت. مستند از شکار و طبیعت. ورد زبانش این بود که...

او می‌افزود: مدام در سفر بود برای ثبت گوشه گوشه این سرزمین، با دوربین و تفنگ. هیبتش جان می‌داد بر اینکه تفنگ را اریب روی شانه بگذارد و در خط افق، در تاریکِ روشنای غروب قدم بردارد و تجسم شمایل مردان اسطوره‌ای شود.[5]

خوانش این دو پیام متفاوت نشان می‌دهد که پرویز پرستویی بعنوان یک سلبریتی باید اول از همه موضع خود را در بحث شکار مشخص کند و توضیح دهد که چرا شکار اگر توسط یکی از دوستان او انجام شود خوب و عملی شایسته مدح است اما اگر توسط دیگران انجام شود بایستی بعنوان یک کار بد و قبیح به آن نگاه کنیم؟!

این نخستین باری نیست که تناقضاتی عجیب و غریب از جانب سلبریتی‌ها در معرض قضاوت مردم قرار می‌گیرد...

پیش از این و چند ماه قبل، «رضا کیانیان» دیگر بازیگر سینما هم طی اظهاراتی در مراسم تشییع یک کارگردان تلویزیون گفته بود: چهل سال از انقلاب می‌گذرد اما ما یک‌روز خوش دیدیم؟ هر روز یک بحرانی است. هر روز یک مکافاتی است. هر روزی یک جوری است که ما حالمان بد می‌شود. ما مردم بدی نبودیم چرا نباید یک روز خوش ببینیم؟ ما چهل سال است که در بحران زندگی می‌کنیم و در این اوضاع طبیعی است که یادمان برود از دوستی‌هایمان!

تمام این اظهارات اما در حالی بود که آقای کیانیان چند سال قبل و در دولت احمدی‌نژاد طی یک مصاحبه تأکید کرد که اگر در 99 سالگی هم بمیرد احساس می‌کند «جوانمرگ» شده است.[6]

گفتنیست، عمل شکار به قصد لهو و لعب و نه احتیاج، در نزد کثیری از مراجع عظام تقلید، عمل حرام و غیر مجاز شمرده شده است.

همچنین در دین مبین اسلام، شکستن شاخه درخت به مثابه شکستن بال فرشتگان انگاشته شده و شلاق زدن به صورت حیوانات نیز مذموم است.

***

1_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1074386

2_ http://kayhan.ir/fa/news/71274

3_ http://www.icana.ir/Fa/News-Print/412010

4_ mshrgh.ir/920094

5_ www.hamshahrionline.ir/news/320268/

6_ mshrgh.ir/886042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  60 4
  چرا به همکارش که تبلیغ کندن پوست روباه برای پالتو پوست رو میکنه ایراد نمیگیره و بیانیه نمیده ؟اها یادم نبود چون سلبرینیه ایراد نداره#سلبرینی بیحیا#
  • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
   29 2
   این یارو خودش شبیه روح برجام شده
  • جوان انقلابی IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
   10 0
   نفرین بر این سلبریتی های حرام خوار دنیاپرست. وزارت فرهنگ ارشاد مجلس و نهادهای فرهنگی باید پاسخگوی فساد گسترده ای که جوانهای ما را در اینستاگرام الوده میکند باشند و هر چه زودتر این مکان فسادالود را فیلتر کنند
  • IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
   11 3
   پرویز پرستویی مگه ارزشی نبود؟ خیلی قربون صدقش میرفتید که!
 • سید IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  32 3
  البته شکار عملی نکوهیده در روایات ائمه علیهم السّلام بیان شده است و در زشتی و پلشتی آن از هر منظر شکّی نیست و اگر آقای پرستویی در گذشته اشتباهاً این کار را تحسین کرده است و امروز به قباحتش پی برده است مانند همه نادمین از زشتی ها، قابل ستایش است! پس به این دلیل نباید سرزنش شود، مگر آن که مثل خیلی از رفتار هایش جنبه نفاق در آن باشد، که تنها گذشت زمان آن را روشن می کند.
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  16 35
  فقط و فقط شما خوبید هر کس کم یا زیاد مخالف روش و منش شما باشد باید حذف بشه...
 • علی IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  17 2
  سخنان آقای خرم درمورد عمل نشدن به روح برجام توسط ایران که در باره توان موشکی و غیره بوده نشان از این دارد که دولت برخلاف آنچه که مورد متن برجام به مردم گفته در پشت آن تعهدات دیگری داده است اگر غیر ازاین است بیاید تکذیب کندکه صد البته تکذیب آن دردی را دوا نخواهد کرد تازه مگر اگر پبذیریم برجام را مگر ایران به تمام تعهداتش عمل نکرد ؟ یقینا کرد ولی چرا امثال ایشان از غربیها نمی خواهد به تعهداتشان عمل کنند ؟ اینهمه تقدیس غربیها نشان چیست ؟
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  15 9
  اینا مثل ارباباشون در غرب معیارای دوگانه منافقانه دارند
 • یک طلبه IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  42 2
  حالا پرستویی چند سال پیش یه حرفی زده که برداشت شما هم صحیح نیست چرا حرف الانش رو زیر سئوال می برید خوشتون میاد پرستویی رو هم فراری بدین اون ور آب بجای اینکه از حرفش که کاملا منطقیه استقبال کنید و بهش شاخ و برگ بدید و تحلیل کنید و یه گفتمان غیرتی ازش در بیارید علیه شکار و شکارچی خارجی و داخلی میرید زباله دان تاریخ رو می گردید ته یه متن مبهم پیدا کنید بکوبیدش فقط و قرآن و امامان هستند که حرف هاشون ضد و نقیض نیست همه ما در طول زندگی صدر و ذیل حیاتمان پر است از این جور حرف ها
  • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
   17 24
   پرستویی هم یکی مثل دیگران... بقدری بازیگر جوان داریم که متاسفانه در لابی و باندهای کثیف سینما اسیر شدن و امکان دیده شدن ندارند. پرستویی رو بیخود گنده نکنید بابا...
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  19 14
  سینمای ایران جز فاسد کردن جوانان و پژواک صدای براندازان چه ثمر دیگری داشته است؟
 • سید صادق US ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  29 0
  ملاک حال فعلی افراد است مشرق
  • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
   6 5
   حال فعلی برای افرادیست که توبه کنند و عذرخواهی. با مغلطه شما! میرحسین موسوی هم الآن باید آزاد باشد.
 • سید صادق US ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  4 1
  ملاک حال فعلی افراد است مشرق
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  17 1
  مگر نميگوئيد ملاك حال فعلي افراد است ؟ با يك غوره سرديتان ميشه و با يك كشمش گرمي؟ اين بنده خدا تا بحال مواضعش نسبتا خوب بوده حرفهاي حق زياد زده با سايرين فرق دارد خوب هاي شما چه كساني اند ؟
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  13 14
  چطور باید چینیها از نفت و گاز ایران بخورن ولی امریکا با این همه پایگاه نظامی اطراف ایران نتونه داخل پروژههای نفتی سرمایگزاری کنه. معلومه که چوب لای چرخ میزاره. نمیشه که چین و روسیه بخورن امریکا نگاه کنه. سیاست امریکا سرمایگزاری نفتی هست ولی چین سیاستش فقط اینکه جنس بنجول به دنیا بفروشه.
 • سید رضا IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  11 2
  بابا جسم برجام که قبلا پوسیده بود ! روحشم به اسفل السافلین پیوسته ! دست از سرش بردارین !!
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  2 0
  علی خرّم»، دیپلمات سابق میگه برجام رو پیاده نکردیم. رئیس جمهور میگه برجام پیاده شده و اگه نبود نمیدونید که چه چیزها میشد ولی رئیس جمهور اشاره نمی‌کنند که اگر برجام نبود دقیقا چه اتفاقی می افتاد که الان نیفتاده. ظریف هم از طرف دیگه یکی به نعل میزنه و یکی به میخ؟ یه روز ساکته یه روز داغه و از برجام دفاع میکنه ولی نمیدونم چرا نمیگن که فوائد و مزایای برجام چه بوده؟ هرچه خرابکاری بکنند و گند بزنند آن را توجیه می کنند ولی اگه الان رئیس بود و دلار شده بود 5000 تومان دنیا رو خراب می کردند. راستی طرفداران برجام چرا نرفتن کنار سفارت فرانسه شمع روشن کنند. به نظرم بد نیست بچه حزب اللهی ها بروند و در سکوت و غم یک شمعی کنار سفارت روشن کنند و بیان.
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  16 2
  گریبان مشرق را نیز خواهد گرفت
 • DE ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  6 11
  صلاح طلبان چی ها: چون «روح برجام» را پیاده نکردیم، چند دهه عقب افتادیم!//تو روح خودتون و اون برجامتون سنگ بریزه تا برید زیر خر وارها سنگ ریزه.
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  3 0
  به فکر محیط زیست باشیم . بعدش هم ادمها عوض میشن
 • FR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  3 1
  لعنت به روح بر حام وآنهایی که احضار ارواح آنرا میکنند ...
 • ج IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  0 0
  مشرق نمیشه یه جایی را برای کامنتهای +١٨درنظر بگیرین؟ تا مجبورنشیم بریم اینستاگرام خودمونوخالی کنیم ؟نمیشه نه؟ خخخخخ
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  0 0
  بیچاره ملت که وضعش برای هیچکس مهم نیست
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  10 0
  باسلام اگر اقای جلاالدین فارسی گه در حین شکار کبک اعتراض کننده را کشت مجازات میشد این اقایان اینطور سخن پراکنی نمی کردند . اصلا قرق ومنا طق شکار ممنوع منطقه است برای شکار راحت وبدون مزاحم اقایان
 • م IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  1 0
  عشق است احکام اسلامی برای همه چی برنامه داره حتی شاخه درخت شکار و آزار حیوانات عالیه این دین
 • SE ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  4 3
  ای تو رو ح و جسم و جان برجام و برجامیان
 • SE ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  8 0
  هسته ای را دادید رفت حیوانات و طبیعت را هم مفت بدهید توزیستها. شما اسهالیستها میز و قدرت تان حفط شود گور پدر ایران بنام ایران به کام شما ژنهای خودشیفته و حال شیفته
 • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  3 3
  بعضی از این افراد بیشتر به ملیجک و اسباب تفریح و لذت و سرگرمی عمومی هستند وگرنه سعدی و حافظ که نام هنرمند دارند کجا و اینها کجا - پس زیاد حرفشان را جدی نگیرید -

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس